IT.NORCOM [FORUM] Strona Główna IT.NORCOM [FORUM]
Wszystko o ... Badaniach Technicznych i Rejestracji Pojazdów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciągnik rolniczy i przyczepa- jaka opłata?.
Autor Wiadomość
danielg539 



Pomógł: 49 razy
Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 6543
Piwa: 116/78
Skąd: lublin
Wysłany: 20-05-2017, 09:16   

michal_k napisał/a:

Zatem z mocy ustawy przyczepa podlega takiemu badaniu.

Z mocy ustawy faktycznie przyczepa wydaje się podlegać pod badanie L ale jednocześnie ustawodawca nie przewidział zakresu tego badania :( i zgodnie z DzU 776 każde badanie przyczepy na L powinno zakończyć się wynikiem N.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
michal_k


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 28 Sty 2012
Posty: 6123
Piwa: 180/20
Skąd: Małopolska
Wysłany: 20-05-2017, 16:25   

danielg539 napisał/a:
każde badanie przyczepy na L powinno zakończyć się wynikiem N.


Z jakiego powodu?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
blakop 


Pomógł: 103 razy
Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 12948
Piwa: 264/66
Skąd: D/NRW/DN
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 20-05-2017, 19:35   

No właśnie - dlaczego N? Skracasz badanie, nie sprawdzasz nic innego ale N?? Za co??
_________________
Bywa że nie jestem szczery. Czasem zwyczajnie kłamię. Jestem próżny, pazerny, dbam tylko o swoje cztery litery. Bywam małostkowy, cyniczny i bezduszny - osądzam bez litości, bez serca i miłości. Miewam nieczyste intencje, łamię własne zasady... etc :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
DARIO64 
OSKP Najlepsiejszy kolega łysego :)



Pomógł: 85 razy
Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 6017
Piwa: 332/69
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 20-05-2017, 22:25   

danielg539 napisał/a:
Z mocy ustawy faktycznie przyczepa wydaje się podlegać pod badanie L ale jednocześnie ustawodawca nie przewidział zakresu tego badania

::?
Cytat:
§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:
....
8 ) do nauki jazdy, pojazdu do przeprowadzania egzaminu państwowego – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych
warunków technicznych, w sposób określony w pkt 0 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz
w pkt 5 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia;


Cytat:
31) pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;


Cytat:
11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:
....
4) który ma być używany jako taksówka, pojazd uprzywilejowany, pojazd do nauki jazdy, pojazd do przeprowadzania egzaminu państwowego lub pojazd odpowiednio przystosowany lub wyposażony zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych;


Nawet wiadomy kolor nie będzie mi przeszkadzał.

Cytat:
w przyczepach nie przeprowadza się badań dodatkowych "L".


Cytat:
§ 1. Badania techniczne polegają na:
1) sprawdzeniu, czy pojazd odpowiada warunkom technicznym określonym w:
....
d) rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów
(Dz. U. z 2014 r. poz. 1522 oraz z 2015 r. poz. 669),


Cytat:
§ 34. 1. Na pojeździe przeznaczonym do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu tablicę, o której mowa w art. 55
ust. 1 ustawy, umieszcza się z przodu i z tyłu pojazdu lub zespołu pojazdów, na wysokości od 60 cm do 180 cm od powierzchni
jezdni, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.


WYMAGANIA DOTYCZĄCE KONTROLI ORAZ WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCENY USTEREK
PODCZAS PRZEPROWADZANIA DODATKOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU

5.1.5 Brak wymaganego oznakowania. UI



Jak dać N , nie wykonując badania ?
_________________
Jeśli moja odpowiedź okazała się przydatna – PROSZĘ wesprzyj Ogólnopolskie Stowarzyszenie Diagnostów Samochodowych. Będziemy zaszczyceni jeśli do nas dołączysz. http://osds.org.pl
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
danielg539 



Pomógł: 49 razy
Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 6543
Piwa: 116/78
Skąd: lublin
Wysłany: 21-05-2017, 13:13   

DARIO64 napisał/a:
WYMAGANIA DOTYCZĄCE KONTROLI ORAZ WYTYCZNE DOTYCZĄCE OCENY USTEREK
PODCZAS PRZEPROWADZANIA DODATKOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU

5.1.5 Brak wymaganego oznakowania. UI


A co z punktami 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3, 5.1.4 ?
Dlaczego nie miały by mieć one zastosowania do przyczepy?
Nawet kierując się logiką i zakładając, że dodatkowy pedał hamulca i lusterka dotyczy tylko pojazdu samochodowego to co z kołem zapasowym?
Zapisy działu 5 w tym zakresie są bardzo nieprecyzyjne.
Uważam, że powinny wyglądać jak w dziale 6 np:
Cytat:
2. Brak dokumentacji potwierdzającej spełnianie
wymagań układu przeciwblokującego (ABS)
odpowiednio kategorii 1 lub kategorii A (jeżeli
jest wymagany
).

Uważam też, że sprawdzenie samego oznakowania, któro jak dobrze pamiętam powinno być zasłonięte lub zdemontowane jeśli pojazdem nie kieruje kursant to trochę mało jak na badanie dodatkowe.
Jednocześnie w dziale 5 brak jakichkolwiek wytycznych odnośnie mas i wymiarów pojazdów i tak do omawianego przypadku ma zastosowanie zapis:
Cytat:
18) zespół pojazdów w zakresie kategorii T powinien składać się z ciągnika rolniczego i przyczepy wieloosiowej innej niż
lekka oraz powinien mieć długość co najmniej 7,5 m;
, bo raczej z zapisu:
Kod:
5.1.6. Brak innego szczegółowego, dodatkowego
wyposażenia, w zależności od rodzaju pojazdu.

ten obowiązek nie wynika, bo liczba osi czy masa do wyposażenia pojazdu nijak nie da się zastosować.

[ Dodano: 21-05-2017, 13:17 ]
W mojej ocenie zapisy działu 5 odnoszą się do wymagań stawianym pojazdom samochodowym a o przyczepach ewidentnie ustawodawca zapomniał.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
adam1501


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 5001
Piwa: 207/48
Skąd: warmińsko-mazurskie
Wysłany: 21-05-2017, 23:15   

danielg539 napisał/a:
A co z punktami 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3, 5.1.4 ?
Dlaczego nie miały by mieć one zastosowania do przyczepy?

Daniel, Ty tak na serio?
danielg539 napisał/a:
Uważam też, że sprawdzenie samego oznakowania, któro jak dobrze pamiętam powinno być zasłonięte lub zdemontowane jeśli pojazdem nie kieruje kursant to trochę mało jak na badanie dodatkowe.

A co nas to obchodzi? Skoro prawo tak sprawę stawia, to tak się czyni.
_________________
Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw.
Tacyt.
http://osds.org.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
danielg539 



Pomógł: 49 razy
Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 6543
Piwa: 116/78
Skąd: lublin
Wysłany: 22-05-2017, 08:47   

Cytat:
Daniel, Ty tak na serio?

Literalnie to tak należy te punkty stosować.
adam1501, proszę napisz czy przyczepa L ma posiadać koło zapasowe.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
adam1501


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 5001
Piwa: 207/48
Skąd: warmińsko-mazurskie
Wysłany: 22-05-2017, 09:06   

Nie, ponieważ koło zapasowe ma posiadać pojazd silnikowy.
_________________
Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw.
Tacyt.
http://osds.org.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
danielg539 



Pomógł: 49 razy
Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 6543
Piwa: 116/78
Skąd: lublin
Wysłany: 22-05-2017, 09:09   

A co z ewentualnymi wymiarami i masami przyczep? Jesteś skłonny je sprawdzać podczas badania na L?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
adam1501


Pomógł: 73 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 5001
Piwa: 207/48
Skąd: warmińsko-mazurskie
Wysłany: 22-05-2017, 09:38   

Pod względem masy to należy zwrócić uwagę na to, czy ktoś nie chce przystosować do L przyczepy lekkiej, natomiast wymiary musi zachować ośrodek szkoleniowy lub egzaminacyjny. Tutaj diagnosta nie ma wpływu na to, że ktoś podepnie niewłaściwą przyczepę do niewłaściwego pojazdu. To tak jak klient przyjedzie na badanie ADR i mówi, że chce przewozić paliwo i robisz mu BT pod kątem FL, a sierżant na drodze zatrzymuje go jak wiezie materiały wybuchowe i co diagnosta winny?
_________________
Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw.
Tacyt.
http://osds.org.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group