IT.NORCOM [FORUM] Strona Główna IT.NORCOM [FORUM]
Wszystko o ... Badaniach Technicznych i Rejestracji Pojazdów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wykreślenie adnotacji TAXI z dowodu
Autor Wiadomość
adam1501

Piwa: 213/48
Wysłany: 17-06-2017, 09:02   

cezary napisał/a:
proszę się odnieść też do drugiej części mojego wpisu, chciałbym poradę jak nie tworzyć paranoi.

Proszę uprzejmie. W przypadku tylko badania dodatkowego, wynik dotyczy tylko zakresu który był wykonany. Wykonałeś sprawdzenie poszczególnych elementów i stwierdziłeś wynikiem, że pojazd je spełnia, stąd P. Wynik dla każdego rodzaju badania powstał (wg mojej teorii, bo faktycznych przyczyn się raczej nie doszukamy), aby nie tworzyć już poematów w uwagach: "Ustała przyczyna... , Jak Babci rentę kocham naprawiony..." , lub tak jak zgodnie z ówczesnym prawem wykonywało się badanie dodatkowe dla ubezpieczyciela. Kuriozum - zaświadczenie czyste (żadnych zamieszczonych uwag - bo przepisy nie wymagały żadnych wpisów) - brak wyniku (oba pkt wykreślone - bo tak nakazywały przepisy). Wniosek? Z tego kwitu nic kompletnie nie wynikało, poza tym że wykonano jakieś tam badanie dodatkowe, a dla ubezpieczyciela wystarczało :D . Dlatego zmieniło się to i teraz jak zrobiłeś DB TAXI z wynikiem P to znaczy, że pojazd spełnia wymagania określone w tych dodatkowych warunkach. Jak miało miejsce DB "po dzwonie" - wynik P - znaczy się wszelkie ubytki związane z wydzieleniem się energii zderzenia uzupełniono... itd.

[ Dodano: 17-06-2017, 09:07 ]
Paprock napisał/a:
- OK, ale jak wykonać popraweczkę za dwadzieścia złotych aby zmieścić się w terminie czternastodniowym kiedy nowy poprawiony dowód za trzydzieści dni może być do odbioru gotowy?

Czy wszak to nasze zmartwienie?
Postaw piwo autorowi tego posta

cezary 

Piwa: 1/1
Wysłany: 17-06-2017, 09:16   

adam1501 napisał/a:
z wynikiem P to znaczy, że pojazd spełnia wymagania określone w tych dodatkowych warunkach.

pięknie napisane, dzięki, to jeszcze jedno pytanko : po co są uwagi w zaświadczeniu? nie powinniśmy tam nic wpisywać jak P - dobrze zrozumiałem?, znaczy się jak w rodzaju badania napiszę "okresowe" lub "dodatkowe" wszak innych na podstawowej nie ma to wystarczy?

adam1501

Piwa: 213/48
Wysłany: 17-06-2017, 10:39   

Zgodnie z literą prawa nic nie musisz wpisywać, nie masz takiego obowiązku. Kiedyś utarło się na zasadzie prawa zwyczajowego (bo oba punkty wyniku były wykreślone), żeby w uwagach pisać sławetne formułki, np. "Ustała przyczyna zatrzymania dowodu rejestracyjnego". Dziś kiedy jest wynik, taka adnotacja to takie trochę masło zrobione z masła, ponieważ na pierwszej stronie mówisz - jest w porządku P. Natomiast na drugiej stronie jakbyś nie dowierzał temu co robisz umieszczasz informację, która w moim mniemaniu brzmi: "Nie do końca jestem pewien wyniku, który napisałem na poprzedniej stronie, ale naprawdę pojazd jest sprawny, uwierzcie mi, proszę." :D

Jacdiag 

Piwa: 188/83
Wysłany: 17-06-2017, 11:15   

adam1501 napisał/a:
w moim mniemaniu brzmi:

A w moim druga opcja może być taka: "Gdybyście nie rozumieli znaczenia litery P z poprzedniej strony, to wyjaśniam całym zdaniem ... "
:medit:

blakop 

Piwa: 267/66
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 17-06-2017, 11:23   

A ja odebrałem nowy DR po 5 dniach :)
Bywa że nie jestem szczery. Czasem zwyczajnie kłamię. Jestem próżny, pazerny, dbam tylko o swoje cztery litery. Bywam małostkowy, cyniczny i bezduszny - osądzam bez litości, bez serca i miłości. Miewam nieczyste intencje, łamię własne zasady... etc :)

Dondi 

Postawił 2 piw(a)
Wysłany: 19-06-2017, 17:58   

Najbezpieczniej w takim przypadku byłoby moim zdaniem zrobienie samego dodatkowego na N, z zaświadczeniem do WK po wykreśleniu Taxi w DR, wykonać normalnie okresowe.

Oczywiście żeby tak zrobić to trzeba się naprosić klienta...

danielg539 

Piwa: 117/79
Wysłany: 27-06-2017, 00:20   

Cytat:

Najbezpieczniej w takim przypadku byłoby moim zdaniem zrobienie samego dodatkowego na N, z zaświadczeniem do WK po wykreśleniu Taxi w DR

Ciekawy pomysł ale prościej wysłać klienta do WK aby złożył oświadczenie o demontażu wyposażenia TAXI, choć nie wszystkie WK w jednym i drugim przypadku dokonają wykreślenia adnotacji. Literalnie to tylko zmiany konstrukcyjne pozwalają pozbyć się adnotacji - tego toku postępowania nie zakwestionuje żadem WK.

Paprock 

Piwa: 167/101
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 28-06-2017, 07:52   

No to żeby bardziej zamotać sprawę wkleję fragment z protokołu kontroli pod dalsze rozważanie, jak lub jakie wykonać nie tylko dla TAXI tak zwane anty-badanie, które przecież w katalogu badań nie istnieje:

markes30 

Piwa: 143/238
Wysłany: 28-06-2017, 08:36   

Wykreślenia TAXI można wykonać na 4 sposoby:
1. Na wniosek właściciela pojazdu bezpośrednio w WK koszt 0 zł.
2. Badaniem dodatkowym TAXI z wynikiem N - koszt 42 zł.
3. Badaniem okresowym z wynikiem N za 0.2.g) UI + ponowne spr. - koszt 20 zł
4. Badaniem dodatkowym 6.9 ustalenie danych z wynikiem N. - koszt 60 zł ( to czasem przydaje się do wykreślenia GAZu)
Wszystkie 4 bocje są do obronienia prawnie.

michal_k

Piwa: 181/21
Wysłany: 28-06-2017, 08:53   

markes30 napisał/a:
1. Na wniosek właściciela pojazdu bezpośrednio w WK koszt 0 zł.

Nie widzę żadnej podstawy prawnej do wykreślenia TAXI wyłącznie na oświadczenie.

markes30 

Wysłany: 28-06-2017, 09:04   

michal_k napisał/a:
Nie widzę żadnej podstawy prawnej do wykreślenia TAXI wyłącznie na oświadczenie.

Bardzo mnie to cieszy. (więcej pracy więcej N w rejestrze - bez stresu)

Paprock 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 28-06-2017, 09:09   

Mogę tylko zapewnić, że zostało wykonane to co poniżej stoi:

ustawa Prawo o Ruchu Drogowym napisał/a:
11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:
4) który ma być używany jako taksówka, pojazd uprzywilejowany, pojazd do nauki jazdy, pojazd do przeprowadzania egzaminu państwowego lub pojazd odpowiednio przystosowany lub wyposażony zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych;

rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań napisał/a:
§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:
6) który ma być używany jako taksówka – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych, w sposób określony w pkt 0 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 3 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

Tabela Opłat napisał/a:
6. Pozostałe dodatkowe badania techniczne pojazdu:
6.2 - który ma być używany jako taksówka osobowa lub bagażowa (za warunki dodatkowe) 42,00

- jak się obronić?

markes30 

Wysłany: 28-06-2017, 09:59   

Paprock napisał/a:
- jak się obronić?

...ale co Ci zarzucają?

Paprock 

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 28-06-2017, 10:11   

Nie. Nie. Do mnie nic nie mają. Ale wiem która stacja i kto to badanie zrobił i jak to ująć w odpowiedzi, że co:
- że brak wykładni,
- że brak anty-badań,
- że wykreślenie na oświadczenie,
- że jak klient zawnioskował o badanie, no to jakie badanie powinno być wykonane,
- że zmiany konstrukcyjne,
- i tak dalej...

Łatwo było do protokołu wpisać, ale żeby podpowiedź w takich sprawkach z nadzoru uzyskać... :x

I coś mi się zdaje, że nie idzie tylko o TAXI, bo tych dodatkowych warunków znalazłoby się więcej chętnych do wyrzucenia z adnotacji.
I co? - Zmiany konstrukcyjne pozostają!
Mi pasi. ;-)

markes30 

Wysłany: 28-06-2017, 14:02   

Wykonano takie badanie o jakie klient wnioskował.

Odpowiedz do tematu