IT.NORCOM [FORUM] Strona Główna IT.NORCOM [FORUM]
Wszystko o ... Badaniach Technicznych i Rejestracji Pojazdów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

CEPiK 2.0 i system STACJA.SQL/NORCOM - czyli najważniejsze pytania i odpowiedzi ... [LINK]

NORCOM - procedury przyłączenia SKP do CEPiK-u 2.0 - czyli kilka ważnych informacji na ten temat ... [LINK]


Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Norbert Jezierski
11-03-2006, 14:39
Nauka jazdy - jaki termin ?
Autor Wiadomość
blakop 


Pomógł: 105 razy
Dołączył: 27 Lis 2006
Posty: 13627
Piwa: 298/68
Skąd: D/NRW/DN
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 30-04-2010, 07:41   

jarolud napisał/a:
Bo blakop na to pozwolił.


O - bardzo mi się ten fragment podoba :)

Szczerze - jak dla mnie nie jest to aż tak jasne, choć przyznam, że mogłoby być napisane lepiej.
Pokażę to Wam na przykładzie analogii z pojazdem zabytkowym.
art 81.5. mówi, że każdy pojazd ma być badany corocznie
art 81.6. mówi, które pojazdy mogą skorzystać z odstępstwa 3-2-1; nie ma tam nic o pojeździe zabytkowym, więc z tego wniosek, że badanie standardowo co rok
art 81.10 tworzy jednak wyjątek i mówi, że nie muszą być zabytki badane w ogóle = mało tego - dodaje się jednak zastrzeżenie, że jeśli służy do transportu zarobkowego, to jednak musi.

I teraz - to obostrzenie dotyczące transportu zarobkowego przy zabytkach w zasadzie nie musiałoby być tam wpisane w ogóle, bo z treści art. 81.6. i tak to wynika. Ale jednak to dopisano. Dlaczego? Dlatego, że w mojej ocenie kolejny ustęp danego artykułu określający wyłączenie dla pewnej grupy podmiotowej, wyłącza ją w omawianym zakresie w całości, niezależnie od brzmienia wcześniejszych ustępów.

Trochę tu więcej legislacji administracyjnej niż życiowego podejścia do sprawy, ale w mojej ocenie intencją ustawodawcy (z uwagi na konstrukcję samego przepisu) nie było poddawanie przyczepek lekkich SAM badaniom.

Kwestia tego czy to słuszne, czy właściwe w technicznych aspektach to już inna dyskusja.
_________________
Bywa że nie jestem szczery. Czasem zwyczajnie kłamię. Jestem próżny, pazerny, dbam tylko o swoje cztery litery. Bywam małostkowy, cyniczny i bezduszny - osądzam bez litości, bez serca i miłości. Miewam nieczyste intencje, łamię własne zasady... etc :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
jarolud 


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Maj 2007
Posty: 775
Piwa: 3/10
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 30-04-2010, 07:50   

blakop napisał/a:
Trochę tu więcej legislacji administracyjnej niż życiowego podejścia do sprawy, ale w mojej ocenie intencją ustawodawcy (z uwagi na konstrukcję samego przepisu) nie było poddawanie przyczepek lekkich SAM badaniom.


Wiem, ze nie prosto osadzić zapis nowej ustawy w rzeczywistości prawnej już istniejącej, ale mogli się bardziej postarać. Mamy się domyślać ? Znowu ? To są domysły a ja jako Diagnosta potrzebuję "twardej" informacji. Ty jako urzędnik zresztą też. Tylko patrzeć jak jakiś cwany papuga dopadnie Cię za dopuszczenie bezterminowo SAM lekkiego. No chyba ze mi tu udowodnisz ze może być tak i tak. Co ? Znowu teoria dwu szkół?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
danielg539 



Pomógł: 50 razy
Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 6977
Piwa: 131/82
Skąd: lublin
Wysłany: 30-04-2010, 08:18   

blakop napisał/a:
w mojej ocenie intencją ustawodawcy (z uwagi na konstrukcję samego przepisu) nie było poddawanie przyczepek lekkich SAM badaniom.


W tym momencie pewnie masz rację, ale po wnikliwej analizie "znawcy prawa" twierdzą, że z ustawy wynika obowiązek poddawania przyczepy lekkiej SAM corocznym OBT :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
Jacdiag 



Pomógł: 72 razy
Dołączył: 08 Kwi 2006
Posty: 6044
Piwa: 191/83
Skąd: EP
Wysłany: 05-01-2018, 21:34   

wolf napisał/a:
Tak jak kiedyś była nauka jazdy 1 rok i pół roku - to elki jeździły tam gdzie rok dawali


tak było z terminami OBT nauki jazdy

Dz.U.97.98.602 napisał/a:

Art. 81.
4. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, ciągnika rolniczego, motocykla lub przyczepy przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania i następnie corocznie. Nie dotyczy to pojazdu używanego do przewozu materiałów niebezpiecznych, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem lub pojazdu uprzywilejowanego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

...

6. Okresowe badanie techniczne autobusu o liczbie miejsc powyżej 15 łącznie z miejscem kierowcy oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego przeprowadza się przed upływem 1 roku od dnia pierwszej rejestracji i następnie co 6 miesięcy.



Dz.U.01.129.1444 napisał/a:

46)w art. 81:
a)ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, ciągnika rolniczego, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania i następnie corocznie. Nie dotyczy to pojazdu określonego w przepisach, o których mowa w art. 56 ust. 4 pkt 3, pojazdu do nauki jazdy, pojazdu do przeprowadzania egzaminu państwowego, taksówki osobowej, pojazdu marki «SAM», pojazdu zasilanego gazem lub pojazdu uprzywilejowanego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.",

b)ust. 7 otrzymuje brzmienie:
"7. Motorower, przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym.",



Dz.U.02.216.1825 napisał/a:

6)w art. 81:
a)ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:
"3. Okresowe badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane corocznie, z zastrzeżeniem ust. 4-7.

4. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem lub pojazdu uprzywilejowanego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.",

b)dodaje się ust. 4a w brzmieniu:
"4a. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.",


Dz.U.04.92.884 napisał/a:

15)w art. 81:
a)ust. 4 otrzymuje brzmienie:
"4. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.",

b)ust. 6 otrzymuje brzmienie:
"6. Okresowe badanie techniczne autobusu o liczbie miejsc powyżej 15 łącznie z miejscem kierowcy przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji i następnie co 6 miesięcy.",
_________________
Wszystkie drogi prowadzą do . . .
... trumny
Postaw piwo autorowi tego posta
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group