IT.NORCOM [FORUM] Strona Główna IT.NORCOM [FORUM]
Wszystko o ... Badaniach Technicznych i Rejestracji Pojazdów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

CEPiK 2.0 i system STACJA.SQL/NORCOM - czyli najważniejsze pytania i odpowiedzi ... [LINK]

NORCOM - procedury przyłączenia SKP do CEPiK-u 2.0 - czyli kilka ważnych informacji na ten temat ... [LINK]

Poprzedni temat «» Następny temat
Hak - montaż
Autor Wiadomość
roxa 

Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 09-01-2018, 19:00   Hak - montaż

Pytanko teraz z innej działki. Jak w świetle obecnych przepisów wygląda montaz haka, do pojazdu, który wczesniej niemiał takowego:
a/ na którym nie ma tabliczki znamionowej
b/ tabliczka jest mocno zniszczona/skorodowana

Jak diagnosta podejdzie do tematu? Wygoni mnie? Zażąda jakiegoś dodatkowego dokumentu?

blakop 

Piwa: 298/68
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 09-01-2018, 19:02   

Dlaczego ma Cię wygonić? Po prostu wynik badania będzie negatywny :)
Bywa że nie jestem szczery. Czasem zwyczajnie kłamię. Jestem próżny, pazerny, dbam tylko o swoje cztery litery. Bywam małostkowy, cyniczny i bezduszny - osądzam bez litości, bez serca i miłości. Miewam nieczyste intencje, łamię własne zasady... etc :)
Postaw piwo autorowi tego posta

adam1501

Piwa: 226/48
Wysłany: 09-01-2018, 19:41   

Rzeczowy diagnosta każe Ci najpierw udać się do WK po decyzję na wykonanie TZ zastępczej (§ 29. 1. Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje, w drodze decyzji, zgodę na wykonanie i umieszczenie tabliczki znamionowej zastępczej, zwanej dalej „tabliczką zastępczą”, w przypadku:
1) braku, utraty lub zniszczenia tabliczki znamionowej;
2) utraty aktualności treści tabliczki znamionowej w zakresie określenia cech identyfikacyjnych pojazdu.
2. W przypadkach określonych w ust. 1 stacja kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie potwierdzające wykonanie i umieszczenie tabliczki zastępczej.) - Dz.U. 1038 z 2016 r. ze zmianami - Rejestracja i oznaczanie pojazdów. Podyktowane jest to tym żebyś uniknął poprawkowego badania (oraz dodatkowych kosztów z tym związanych) za usterki związane z identyfikacją pojazdu na którym otrzymasz wynik negatywny (0.2.f - UI) - Dz.U.776 z 2015 ze zmianami.
Po wykonaniu TZ zastępczej wykonasz badanie techniczne na HAK w normalnej procedurze. Następnie do magistratu po wpis do DR i można się cieszyć hasaniem z przyczepką... :D

DARIO64 
OSKP Najlepsiejszy kolega łysego :)

Piwa: 342/71
Wysłany: 09-01-2018, 19:52   

adam1501 napisał/a:
Rzeczowy diagnosta każe Ci najpierw udać się do WK po decyzję na wykonanie TZ zastępczej

Adaś ,pytanie o którą tabliczkę chodzi , bo coś mi się zdaje że chodzi o używany hak bez tabliczki .

adam1501

Wysłany: 09-01-2018, 20:10   

Zasugerowałem się hasłem "znamionowa" i jakoś tak bezwiednie skojarzyłem z tabliczką pojazdu a nie haka.
W przypadku tabliczki samego haka to cóż: brak tabliczki - UI (6.1.10.b), natomiast jej nieczytelność (korozja) to cóż kwestia uznaniowa, czego i kto nie widzi... 8)

mirek_handlarz 

Piwa: 2/50
Wysłany: 09-01-2018, 20:40   

roxa napisał/a:
montaz haka, do pojazdu,
no tu w sumie ciężko stwierdzić którą tabliczkę autor miał na myśli - może obie "na raz" ;P

roxa 

Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 10-01-2018, 02:23   

Sorki, chodzi o tabliczkę przy haku. W na główce jest nr homologacji, chyba.

[ Dodano: 10-01-2018, 21:36 ]
Przepraszam, piszecie "slangiem" tylko sobie znanym. Co to jest UI?

evolution 

Wysłany: 11-01-2018, 11:17   

Brak tabliczki znamionowej haka to usterka istotna.

6.1.10 b Brak tabliczki znamionowej. Podstawa prawna

Po zamontowaniu haka holowniczego należy wykonać dodatkowe badanie techniczne "inne czynności" w celu potwierdzenia prawidłowości przystosowania pojazdu do ciągnięcia przyczep, oraz uzyskać odpowiedni wpis w DR (dowód rejestracyjny).
Jeżeli zamontowany hak nie jest wyposażony w tabliczkę znamionową wtedy diagnosta nie wyda zaświadczenia potwierdzającego przystosowanie pojazdu do ciągnięcia przyczep.

Stwierdzone w trakcie badania technicznego usterki dzieli się na trzy grupy:
1) UD - usterki drobne – usterki techniczne niemające istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;
2) UI - usterki istotne – usterki techniczne mogące naruszać bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;
3) USZ - usterki stwarzające zagrożenie – usterki stanowiące bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska w stopniu uniemożliwiającym używanie pojazdu w ruchu drogowym, niezależnie od okoliczności.
Ostatnio zmieniony przez evolution 11-01-2018, 22:36, w całości zmieniany 1 raz  

roxa 

Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 12-01-2018, 20:58   

Czyli UI za brak tabliczki przy haku, to zagrożenie :shock: Niezła interpretacja, nawet jeśli główka haka jest sygnowana homologacją? Daje się to jakoś rozwiązać? Przecież na pewno spotkaliscie się z czymś takim, że przyjeżdża auto bez tabliczki, bo np. już zgniła i odpadła. Czy wtedy również auto nie przejdzie badania pozytywnie?

blakop 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 12-01-2018, 20:59   

Na tabliczce są podane parametry haka. Co z tego, że hak ma homologację, skoro może jest nieodpowiedni do tego pojazdu (uciąg)? I wtedy stanowi zagrożenie - jak najbardziej.
Bywa że nie jestem szczery. Czasem zwyczajnie kłamię. Jestem próżny, pazerny, dbam tylko o swoje cztery litery. Bywam małostkowy, cyniczny i bezduszny - osądzam bez litości, bez serca i miłości. Miewam nieczyste intencje, łamię własne zasady... etc :)

michal_k

Piwa: 189/26
Wysłany: 12-01-2018, 22:25   

roxa napisał/a:
Niezła interpretacja

To nie interpretacja, rozporządzenie dokładnie tak stanowi.

roxa 

Postawił 1 piw(a)
Wysłany: 13-01-2018, 18:42   

A jesli hak już był w DR, tylko po prostu zab czasu tak zjadł tabliczkę, że odpadła. Również jest to traktowane jako UI? Pytam z ciekawości, bo już mam bardzo zmęczoną przy nitach mocujących. Tabliczka z alu wiec sól itp. dały się we znaki. Muszę to szybko zabezpieczyć.

adam1501

Wysłany: 13-01-2018, 19:11   

Niestety brak tabliczki, to brak tabliczki i literalnie UI.

blakop 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 13-01-2018, 19:26   

A skąd diagnosta ma wiedzieć, że ten hak który masz na aucie to ten sam dla którego wpisano adnotację w DR? Może tamten po drodze wymieniłeś i założyłeś pierwszy lepszy nie wiedząc nawet, że jest nieodpowiedni, bo patrzyłeś tylko na znak homologacji, a nie jego uciąg wskazany na tabliczce.
To podlega sprawdzeniu na każdym badaniu okresowym.

Paprock 

Piwa: 205/110
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 13-01-2018, 19:29   

Jest PESEL! = Jest człowiek!
Jest NIP! = Jest firma!
Jest VIN! = Jest samochód!
Jest tabliczka! = Jest HAK!
:-)

Więcej szczegółów