IT.NORCOM [FORUM] Strona Główna IT.NORCOM [FORUM]
Wszystko o ... Badaniach Technicznych i Rejestracji Pojazdów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

CEPiK 2.0 i system STACJA.SQL/NORCOM - czyli najważniejsze pytania i odpowiedzi ... [LINK]

NORCOM - procedury przyłączenia SKP do CEPiK-u 2.0 - czyli kilka ważnych informacji na ten temat ... [LINK]

Poprzedni temat «» Następny temat
Miejsca stojace w Autobusie
Autor Wiadomość
mmiodzio 

Piwa: 29/28
Wysłany: 09-02-2011, 21:43   Miejsca stojace w Autobusie

Koledzy mam pytanie. Klijent chce ,aby dopisać mu w Dowodzie Rejestracyjnym Autobusu miejsca stojące,gdyż ma tylko miejsca siedzące w ilości 41 szt. Autobus marki Mercedens Benz O 303.
DMC-13400 kg
MW--9100 kg w takim razie ładowność wychodzi -4300kg.
Obliczając 41x71+75=2986kg
4300-2986 =1314 kg. I teraz 1314kg dzielimy przez 71kg wychodzi 18,5 miejsc niby stojacych.
Co Wy Koledzy na to. Czy dobrze liczę. I jeszcze jedno pytanie - czy robimy zmiany konstrukcyjne + badanie okresowe ?
No i następna prośba -czy są warunki techniczne co do uchwytów górnych i tych niższych przy siedzeniach . Coś kiedyś mi mignęło na forum ,ale pamięć już kurde nie ta.

Co do przejścia między siedzeniami to znalazłem W Informatorze Katalogu ITS taki zapis :
Autobus o konstrukcji przeznaczonej głównie do przewozu pasażerów siedzących,umożliwiającej przewóz pasażerów stojących w przejściu i/lub przestrzeni do stania o powierzchni podłogi nie przekraczającej powierzchni przeznaczonej dla dwu podwójnych siedzeń [35]pkt.1.2.1.2. AUTOBUS kl.II

, tylko niezbyt to rozumiem. Mieliście może kiedyś coś podobnego.
Postaw piwo autorowi tego posta

Qnick 

Piwa: 59/27
Wysłany: 09-02-2011, 22:27   

A mi mignęło gdzieś że miejsc stojących ma być nie więcej niż 25 % miejsc siedzących ale też teraz nie mogłem tego znaleźć.

mmiodzio napisał/a:
Co Wy Koledzy na to. Czy dobrze liczę. I jeszcze jedno pytanie - czy robimy zmiany konstrukcyjne + badanie okresowe ?
No i następna prośba -czy są warunki techniczne co do uchwytów górnych i tych niższych przy siedzeniach . Coś kiedyś mi mignęło na forum ,ale pamięć już kurde nie ta.

Okresowe+zmiany jak najbardziej dobrze kombinujesz a i opinia rzeczoznawcy byłaby wskazana do tego (u mnie WK chce do takich zmian)
Co do warunków uchwytów to uchwyt górny ma być na wysokości 170-190 cm nad podłogą coś tak gdzieś czytałem, ale podobnie jak u Ciebie pamięć już nie ta. Taki sam temat przerabiał mój kolega z pracy i robił jak pisałem i poszło bez zgrzytów z WK.

JANUSZ60 

Piwa: 187/623
Wysłany: 10-02-2011, 08:05   

§ 17. 1. Liczba miejsc dla pasaŜerów siedzących i stojących powinna być tak ustalona, aby nie nastąpiło
przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej autobusu.

2. Przyjmuje się, Ŝe średnia masa jednego pasaŜera wraz z bagaŜem wynosi:
1) dla autobusu miejskiego - 68 kg;
2) dla pozostałych autobusów - 71 kg.
Qnick napisał/a:
miejsc stojących ma być nie więcej niż 25 % miejsc siedzących

to dla autobusu szkolnego,,,
§ 22. 1. Autobus szkolny powinien być tak zbudowany, aby:
5) liczba miejsc stojących nie przekraczała 25% liczby siedzeń,

danielg539 

Piwa: 132/83
Wysłany: 10-02-2011, 08:47   

Jeżeli chodzi o uchwyty dla pasażerów to trzeba uwzględnić fakt, że oprócz osób dorosłych z miejsc stojących będą też korzystały dzieci lub osoby o niskim wzroście i taki autobus musi posiadać też uchwyty zamocowane nisko, lub pionow rurki biegnące od podłogi do dachu, które będą spełniały role uchwytów.

mmiodzio 

Wysłany: 10-02-2011, 15:11   

Dziękuje Wam za szybką odpowiedż, ale dobrze by było dotrzeć do warunków podparte aktem prawnym.

Cytat:
że oprócz osób dorosłych z miejsc stojących będą też korzystały dzieci
masz racje też to trzeba uwzględnić.

mirek.g 

Piwa: 28/36
Wysłany: 10-02-2011, 16:41   

Regulamin nr 36 tam jest wszystko co Cię interesuje. I jeszcze jedno pamiętam ze szkolenia,że praktycznie tylko autobus komunikacji miejskiej spelnia warunki z miejscami stojącymi , powtarzam teoretycznie.

Diagnose 

Postawił 6 piw(a)
Wysłany: 10-02-2011, 18:35   Re: Miejsca stojace w Autobusie

mmiodzio napisał/a:
Koledzy mam pytanie. Klijent chce ,aby dopisać mu w Dowodzie Rejestracyjnym Autobusu miejsca stojące,gdyż ma tylko miejsca siedzące w ilości 41 szt. Autobus marki Mercedens Benz O 303.
DMC-13400 kg
MW--9100 kg w takim razie ładowność wychodzi -4300kg.
Obliczając 41x71+75=2986kg
4300-2986 =1314 kg. I teraz 1314kg dzielimy przez 71kg wychodzi 18,5 miejsc niby stojacych.

Co do przejścia między siedzeniami to znalazłem W Informatorze Katalogu ITS taki zapis :
Autobus o konstrukcji przeznaczonej głównie do przewozu pasażerów siedzących,umożliwiającej przewóz pasażerów stojących w przejściu i/lub przestrzeni do stania o powierzchni podłogi nie przekraczającej powierzchni przeznaczonej dla dwu podwójnych siedzeń [35]pkt.1.2.1.2. AUTOBUS kl.II

, tylko niezbyt to rozumiem. Mieliście może kiedyś coś podobnego.

A to jest autobus miejski czy międzymiastowy??

mmiodzio 

Wysłany: 10-02-2011, 21:05   Re: Miejsca stojace w Autobusie

Cytat:
Diagnose napisał/a:
\

A to jest autobus miejski czy międzymiastowy??

prawdopodobnie międzymiastowy.

kowal 

Piwa: 95/42
Wysłany: 10-02-2011, 21:09   

Z homologacji wynika

mmiodzio 

Wysłany: 10-02-2011, 21:46   

Panowie to można zrobić badanie po zmianach i dopisać mu liczbę miejsc stojących czy nie można. ???

[ Dodano: 10-02-2011, 21:47 ]
tak Jacek wiem ,też to już przerobiłem

[ Dodano: 10-02-2011, 22:26 ]
Cytat:
[quote="Qnick"] Taki sam temat przerabiał mój kolega z pracy i robił jak pisałem i poszło bez zgrzytów z WK.

możesz troszke wiecej na ten temat napisać. Ile dopisał miejsc i jaki zapis lub tekst wpisał w zmianach

Diagnose 

Postawił 6 piw(a)
Wysłany: 10-02-2011, 23:42   

[quote="mmiodzio"]Panowie to można zrobić badanie po zmianach i dopisać mu liczbę miejsc stojących czy nie można. ???

[ Dodano: 10-02-2011, 21:47 ]
tak Jacek wiem ,też to już przerobiłem

[ Dodano: 10-02-2011, 22:26 ]
Cytat:
Qnick napisał/a:
Taki sam temat przerabiał mój kolega z pracy i robił jak pisałem i poszło bez zgrzytów z WK.

możesz troszke wiecej na ten temat napisać. Ile dopisał miejsc i jaki zapis lub tekst wpisał w zmianach

Zapytałem odnośnie tego czy jest miejski czy międzymiastowy bo miałem podobny przypadek i dowiedziałem sie w naszym wydziale że miedzymistowy aboslutnie nie może mieć miejsc stojących.A co z tym zapisem "Autobus o konstrukcji przeznaczonej głównie do przewozu pasażerów siedzących,umożliwiającej przewóz pasażerów stojących w przejściu i/lub przestrzeni do stania o powierzchni podłogi nie przekraczającej powierzchni przeznaczonej dla dwu podwójnych siedzeń [35]pkt.1.2.1.2. AUTOBUS kl.II "???

danielg539 

Piwa: 132/83
Wysłany: 11-02-2011, 08:24   

Warto zapoznać się z dyrektywą WE97_27
Cytat:
2.1.2.1.3. „Klasa” autobusu lub autokaru oznacza:
2.1.2.1.3.1. Dla pojazdów o pojemności powyżej 22 pasażerów poza kierowcą:
2.1.2.1.3.1.1. „Klasa I”: pojazdy posiadające miejsca stojące w celu umożliwienia częstej wymiany pasażerów,
2.1.2.1.3.1.2. „Klasa II”: pojazdy przeznaczone głównie do przewozu pasażerów siedzących oraz z miejscami stojącymi
w przejściu, oraz ewentualnie w miejscu o powierzchni nie większej niż powierzchnia zajmowana przez
dwa podwójne siedzenia,
2.1.2.1.3.1.3. „Klasa III”: pojazdy przeznaczone wyłącznie do przewozu pasażerów siedzących.
2.1.2.1.3.2. Dla pojazdów o pojemności nieprzekraczającej 22 pasażerów poza kierowcą:
2.1.2.1.3.2.1. „Klasa A”: pojazdy przeznaczone do przewozu pasażerów w pozycji stojącej; pojazd tego typu posiada
miejsca siedzące i może posiadać miejsca stojące,
2.1.2.1.3.2.2. „Klasa B”: pojazdy nieprzeznaczone do przewozu pasażerów w pozycji stojącej; pojazd tego typu nie
posiada miejsc stojących.
2.1.2.1.4. Pojazd można uważać za należący do więcej niż jednej klasy. W takim przypadku musi on spełniać
wszystkie odpowiednie wymagania niniejszej dyrektywy.
2.1.2.2. Pojazdy kategorii M2 lub M3 inne niż autobusy lub autokary uważa się za pojazdy specjalnego
przeznaczenia (np. samochody sanitarne).

Cytat:
Klasa pojazdu Masa jednego pasażera Q (kg)Umowna powierzchnia dla jednegopasażera stojącego Ssp
Klasy I i A (*) 68 kg 0,125 m2/pasażera
Klasa II 71 (**) 0,15
Klasy III i B 71 (**) Bez stojących pasażerów
(*) Jeżeli pojazd klasy II, klasy III lub klasy B ma również być homologowany jako pojazd klasy I lub klasy A, masybagażu przewożonego w lukach bagażowych, dostępnych wyłącznie z zewnątrz pojazdu, nie uwzględnia się do
celów homologacji dla klas I i A.
(**) W tym 3 kg bagażu ręcznego.

[ Dodano: 11-02-2011, 08:28 ]
Z tych zapisów wynika, że miejsc stojących nie moga posiadać tylko autobusy klasy III i klasy B.

mmiodzio 

Wysłany: 11-02-2011, 11:30   

Cytat:
[quote="Diagnose"].A co z tym zapisem "Autobus o konstrukcji przeznaczonej głównie do przewozu pasażerów siedzących,umożliwiającej przewóz pasażerów stojących w przejściu i/lub przestrzeni do stania o powierzchni podłogi nie przekraczającej powierzchni przeznaczonej dla dwu podwójnych siedzeń [35]pkt.1.2.1.2. AUTOBUS kl.II "???

Co do tego zapisu to troszke sam nierozumiem ,ale chodziło mi czy są jakieś warunki określające PRAWNIE powierzchnię dla pasażera stojącego. Wychodzi na to że są ,ale w tym zapisie chyba jest ogólnie tzn. >sam nie wiem . Może dla wszystkich stojących.

[ Dodano: 11-02-2011, 11:33 ]
Panowie a gdzie można zobaczyć czy ten autobus jest klasy II. Bo chyba w D.R. nie ma tekiego zapisu ,ewentualnie w wyciągu ze świadectwa. Tak myślę. Co wy na to.

Qnick 

Piwa: 59/27
Wysłany: 11-02-2011, 18:24   

mmiodzio napisał/a:

Nie napiszę Ci dokładnie co wpisał w opisie zmian bo nie mam wglądu do papierów (jestem na urlopie) no chyba, że po niedzieli :) jak wrócę do obowiązków. Wiem, że wszystko działo się w uzgodnieniu z WK, miał o tyle łatwiej że ten autobus był kiedyś sprowadzony z Niemiec i było ksero Briefu w którym zawarte były miejsca stojące ale przy pierwszej rejestracji w kraju zostały gdzieś zapodziane, ktoś po prostu nie wpisał bo miał być międzymiastowy albo zapomniał wpisać i tak to zostało zarejestrowane po kilku latach właściciel chciał dołożyć te miejsca i było robione badanie po zmianach konstrukcyjnych. Wydział komunikacji chciał żeby była opinia rzeczoznawcy oraz badanie. Rzeczoznawca wpisał w opinii że zostały zamontowanie uchwyty o odpowiedniej wytrzymałości i zgodnie z obowiązującymi przepisami i tyle. Mój kolega przepisał to z jego opinii oraz zawarł zdanie że dołożenie miejsc w takiej ilości nie spowoduje przekroczenia DMC pojazdu i tyle poszło to do WK i nie wróciło. Powodzenia

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
mmiodzio
mmiodzio 

Wysłany: 12-02-2011, 11:49   

Dziękuje Ci uprzejmie Qnick. Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu