Skocz do zawartości

VW t4 Furgon - problem z VAT1


voytasv5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wiem, że temat VAT i homologacji został już wcześniej poruszony, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi odnośnie tematu który chciałbym poruszyć. Jeżeli na forum jest już odpowiedź na moje pytania to proszę o przekierowanie.

 

Zakupiłem autko, które w karcie pojazdu sklasyfikowane jest jako

Wystawiający kartę: Volkswagen Poznań

Marka, typ model: VOLKSWAGEN t4 FURGON 2.5TDI

Rodzaj i przeznaczenie: ciężarowy

Rok prod. 2000

Podany jest jeszcze nr świadectwa homologacji

Dodatkowo jest adnotacja urzędowa: VAT 1 z pieczątką WK (chyba z 2006 r.)

 

Problem jest następujący: W WK dostałem odpowiedź że furgon nie może być zarejestrowany z możliwością odliczenia VAT, że musi być VAN albo wielozadaniowy.

Czy aby zarejestrować pojazd (bez późniejszych konsekwencji zwrotu należności dla Urzędu Skarbowego po kontrolach) zdobyć muszę świadectwo homologacji od producenta a następnie udać się do SKP ? Co ma być zawarte w tym świadectwie i jaki jest tego koszt? Czy po otrzymaniu świadectwa homologacji nie będzie żadnych problemów z przekwalifikowaniem na VAN w SKP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VOLKSWAGEN t4 FURGON 2.5TDI

 

Dodatkowo jest adnotacja urzędowa: VAT 1 z pieczątką WK (chyba z 2006 r.)

 

A może FURGON to nazwa modelu, a podrodzaj w dokumentach to van lub wielozadaniowy? Sprawdź w CEPIKU przez internet jaki masz podrodzaj pojazdu.

 

https://historiapojazdu.gov.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro auto jest z 2000r, to mała szansa aby było sklasyfikowane jako VAN, bo wówczas prawie wszystkie pojazdy miały podrodzaj furgon. Zdobycie homo raczej nie rozwiąże problemu. Jeśli w KP jest numer homo to po tym numerze można określić podrodzaj pojazdu. Podaj ten numer to zapewne na forum jest ktoś, kto ma dostęp do katalogu ITS i sprawdzi jaki jest wpisany tam podrodzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

numer świadectwa homologacji: 886-21

VIN : WV1ZZ70ZYX150788

 

[ Dodano: 08-01-2015, 15:55 ]

Dodzwoniłem się do producenta i dowiedziałem, że mogę zamówić sobie za 90 zł zaświadczenie, które będzie podstawą dla diagnosty do sklasyfikowania jako VAN. Czy to wszystko wystarczy dla WK od rejestracji i US żeby nie robili problemu z odliczeń vat?? Nie chcę wydawać 90 zł na marne.

2.thumb.jpg.00c5086c41e9cb7da4e45e03a3d264e5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

886-21

Furgon, o VAT-1 zapomnij .

Dodzwoniłem się do producenta i dowiedziałem, że mogę zamówić sobie za 90 zł zaświadczenie, które będzie podstawą dla diagnosty do sklasyfikowania jako VAN.

Szkoda pieniędzy, jeżeli zaświadczenie będzie o znanej mi treści ,to każdy rozgarnięty diagnosta powie NIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to każdy rozgarnięty diagnosta powie NIE.

 

Jak widać jeden diagnosta już powiedział "TAK", bo wpis VAT1 w DR się pojawił. A może przy okazji sklasyfikował ponownie ten pojazd, a WK nie poprawił klasyfikacji?

 

Zapytałbym w WK czy na zaświadczeniu z VAT1 jest wpis dotyczący podrodzaju pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać jeden diagnosta już powiedział "TAK"

Wcale się nie dziwię ,przy takich szkołach :Jak ma przegrodę to VAN .

A może przy okazji sklasyfikował ponownie ten pojazd,

Nie mam zamiaru wałkować od nowa dowolności w ustalaniu podrodzaju ,tak aby zadowolić klienta a nie koniecznie swoje 4 litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest tak,jeśli klient ma kwit od producenta o podrodzaju np. Van lub wielozadaniowy wg "nowej klasyfikacji" to wysyłamy do WK i jeśli tam w uwagach DR wpiszą ww. klasyfikację robimy badanie do VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędniczka z WK odpowiedziała, że poprzednia adnotacja o VAT 1 wykonana jest BŁĘDNIE i nie może jest PRZEPISAĆ :? Wynika z tego że w komputerze dalej widniało furgon...no chyba że tego furgonu dopiero dopatrzyła się w KP i stwierdziła niezgodność.

 

Czy jeśli mam ten podrodzaj FURGON to mam szansę uzyskać kwit od producenta/dealera, że jest to to VAN wg "nowej klasyfikacji" aby w SKP i WK nikt nie miał wątpliwości? Czym tak naprawdę różni się VAN od FURGONU? Czy jest gdzieś wykładnia prawna tych pojęć? Z tego co wyczytałem to wszystkie VW t4 z roku 2000 to furgony? Czy pozostaje mi już tylko kupno samochodu po uprzedni sprawdzeniu że jest sklasyfikowany jako VAN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędniczka z WK odpowiedziała, że poprzednia adnotacja o VAT 1 wykonana jest BŁĘDNIE i nie może jest PRZEPISAĆ :? Wynika z tego że w komputerze dalej widniało furgon...

 

Pewnie tak było, czyli urzędniczka ma rację.

 

Czy jeśli mam ten podrodzaj FURGON to mam szansę uzyskać kwit od producenta/dealera, że jest to to VAN wg "nowej klasyfikacji" aby w SKP i WK nikt nie miał wątpliwości?

 

Moim zdaniem tak, ale zdania będą podzielone i nie każdy diagnosta oraz nie każdy urząd będzie chciał zmienić klasyfikację.

 

Czym tak naprawdę różni się VAN od FURGONU?

 

Niczym. Identyczne pojazdy były zarówno furgonami, jak i vanami (np. Seicento VAN).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znalazłem coś takiego

http://www.portalfk.pl/nowosci/ministerstwo-finansow-odpowiedzialo-na-watpliwosci-dotyczace-odliczania-vat-od-samochodow-1348540

Końcówka jest bardzo ciekawa i warta obgadania

 

Dla furgonów konieczne dodatkowe badanie techniczne

Pojazdu typu „furgon” może by c uznany, ze względu na konstrukcję, za pojazd wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, po spełnieniu warunków.

 

Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że taki pojazd powinien być pojazdem samochodowym, innym niż osobowy oraz musi posiadać kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy. Musi to zostać potwierdzone przez okręgową stację kontroli pojazdów po przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym. Konieczna jest też właściwa adnotacja w dowodzie rejestracyjnym.

 

Dopiero jak te warunki zostaną spełnione, przedsiębiorca ma prawo do 100% odliczenia VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak było, czyli urzędniczka ma rację.

 

Na pewno?

Podważenie dokumentu urzędowego ot tak na słowo?? A może w poprzednim WK dowiedziono i przeprowadzono już stosowne postępowanie, że wpis był jednak słuszny? Obalenie ważności wpisów w DR nie jest takie proste jak się niektórym wydaje i jak to niestety często przez pracowników WK jest praktykowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podważenie dokumentu urzędowego ot tak na słowo??

 

Nie na słowo tylko na podstawie dwóch sprzecznych faktów - furgon i vat1.

 

A może w poprzednim WK dowiedziono i przeprowadzono już stosowne postępowanie, że wpis był jednak słuszny?

 

Nie mógł być z mocy prawa. Chyba, że zaistniała pomyłka w podrodzaju.

 

 

A to, że Ty wpisywałeś i nikt się nie czepiał, nie oznacza, że tak ma być :P

 

[ Dodano: 08-01-2015, 18:37 ]

Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że taki pojazd powinien być pojazdem samochodowym, innym niż osobowy oraz musi posiadać kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy. Musi to zostać potwierdzone przez okręgową stację kontroli pojazdów po przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym. Konieczna jest też właściwa adnotacja w dowodzie rejestracyjnym.

 

To oczywista oczywistość, zapis ustawowy. Dotyczy to furgonu z "osobną zabudową", a ten temat dotyczy tzw. furgonu zintegrowanego, czyli spełniającego definicję vana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoja interpretacja - moja jest inna. Chcesz ją podważyć? To musisz podważyć ten dokument jako decyzję w procedurach przewidzianych kpa. Na słowo to ja Ci mogę wiesz co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz podważyć ten dokument jako decyzję w procedurach przewidzianych kpa.

 

Najpierw podważyć badanie, a później dokonany na jego podstawie wpis...

 

Podobna sytuacja jest z badaniami z Łodzi czy Krakowa bez tablic - na szczęście na razie nie musiałem pisemnie, ale gdyby ktoś się uparł - jak je podważyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DR podważysz tylko w drodze wzruszenia decyzji. Badanie samo... No właśnie - jak? Chyba tylko na drodze prawa karnego jako poświadczającego nieprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko na drodze prawa karnego jako poświadczającego nieprawdę.

 

Zwłaszcza, że tą nieprawdę nakazał wpisywać nadzorujący starosta :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.