Skocz do zawartości

Przyczepa 3-osiowa


SAJMON-77

Rekomendowane odpowiedzi

Ale pytanie jest nadal aktualne - ma spełniać oba warunki:

 

- 18 ton

- suma nacisków osi i nacisk na sprzęg?

 

Czy tylko drugi warunek?

 

Czy "zastrzeżenie" wyłącza pierwszy warunek, czy tylko go uzupełnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 178
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • DARIO64

    30

  • Paprock

    30

  • Marek1

    25

  • michal_k

    20

Sprawa jest poważna, bo może chodzić o uprawnienia diagnosty.

 

Jestem przekonany do swojej racji w 90%, ale nie chciałbym tym kogoś skrzywdzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany do swojej racji w 90%

A ja do swojej , pytałeś w PISKP-ie , ja w ITS-ie . Teraz trzeba trzeciej instytucji , zobaczymy co Ministerstwo odpisze . A jak Ci się trafi nówka z homologacją , to co zrobisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - opisz proszę dokładnie parametry. Osie, naciski DMC i swoje zdanie w tym temacie w oparciu o przepisy - tak jak Ty to widzisz.. Tylko błagam - nie pisz mi, że to naczepa!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tabliczce wartości maksymalne-konstrukcyjne:

 

MMC 24000 kg

naciski na osie: 10500, 10500

nacisk na zaczep 3000

 

Diagnosta wpisuje wartości dopuszczalne:

DMC 21000

naciski 9000, 9000

DMC wpisał w oparciu o ust. 12a, czyli jako sumę dop. nacisków na osie i sprzęg.

 

 

A ja to widzę tak, że przepis mówi:

 

18000 z zastrzeżeniem ust. 12a, czyli ust. 12a może "podnieść" DMC o wartość 3000 kg jeśli naciski byłyby mniejsze, ale w żadnym przypadku nie może DMC przekroczyć 18000 kg. Czyli oba warunki łącznie - zastrzeżenie nie powoduje anulowania pierwszego warunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość między osiami?

 

Przez 9 stron było mielone .

 

No i teraz wertuj 9 stron... I po co? Skoro Michał to podał łącznie w jednym poście i chwała mu za to, że po tylu jałowych postach odświeżył temat i jeszcze raz skonsolidował istotne dane swojego zapytania i sposób swojego postrzegania przepisów? :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W katalogu nie ma ?

 

Na razie gość zabrał dokumenty. Takiej marki w katalogu nie było (z danymi).

 

Olga wyszukała mi, że są homologowane przyczepy rolnicze dwuosiowe z DMC 21 ton. Podobno Król w rozmowie telefonicznej stwierdził, że "12a" jest święte i dlatego 18 ton nie ma znaczenia. Ciekawe, czy odpowiedzą na mojego maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dokładnie pięć lat jak to 12a i 12b powstało. A jakiś cel przyświecał temu i raczej nie po to, aby nadal 18 ton pozostało. No tak mi się zdaje przynajmniej lecz pewności nie mam.

Dowiedziałem się natomiast, że ta przyczepa ma w homo 21 t d.m.c. administracyjnie bez żadnego odstępstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Król w rozmowie telefonicznej stwierdził, że "12a" jest święte i dlatego 18 ton nie ma znaczenia.

Moim zdaniem ma rację.(to tylko moje zdanie)

Czytając zapis:

"§ 3. 1. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 2–13, nie może przekraczać w przypadku:"- widzimy ,że jest kilka wyłączeń dotyczących m.in. samochodów osobwych,motocykli,motorowerów i przyczep.

 

Bo tak np.samochód osobowy miałby "6) dwuosiowego pojazdu samochodowego – 18 ton" ale jest zastrzeżenie :"4. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego nie może przekroczyć maksymalnej masy całkowitej określonej

przez producenta. Zasada ta dotyczy także nacisków osi, przy czym:"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że diagnosta poprawnie określił DMC jako 21 000 kg. Tą tezę potwierdzają homologacje wydane na inne przyczepy rolnicze i to zarówno 2 jaki i 3 osiowe, w których to DMC powstało jako suma nacisku osi i nacisku na sprzęg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Król w rozmowie telefonicznej stwierdził

Tylko żebyście się później nie pultali prze kamerami . :x

Ciekawe, czy odpowiedzą na mojego maila.

Może być ciężko ,jakby Boguś miał maila ,to ciężko było by im się wycofać . Nie lepiej było wysłać Express Reporterów ? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, skoro 12a jest wyklucza 18 ton , to również "4" wyklucza 18 ton i gdyby samochód osobowy dwuosiowy miał MMC 20 ton to jego DMC również powinno wynosić 20 ton :razz:

 

No chyba że niektóre punkty są święte, a inne nie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby samochód osobowy dwuosiowy miał MMC 20 ton to jego DMC również powinno wynosić 20 ton

Samochód osobowy tak.Ale inny pojazd samochodowy tylko 18 ton. :-D

 

Kolejny przykład:

 

4. Wysokość pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 11, nie może przekraczać 4,00 m.

 

11. Wysokość motocykla, motoroweru oraz niektórych pojazdów czterokołowych nie może przekraczać 2,50 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, skoro 12a jest wyklucza 18 ton , to również "4" wyklucza 18 ton i gdyby samochód osobowy dwuosiowy miał MMC 20 ton to jego DMC również powinno wynosić 20 ton :razz:

 

No chyba że niektóre punkty są święte, a inne nie :evil:

Michał, ale jak dobrze widzę, to podałeś, że "Twoja" przyczepa ma MMC 24 tony, a dmc 21 ton - określone jest na podstawie ust. 12a.

 

Myślę, że tu trzeba zerknąć do Zasad techniki prawodawczej :P

Jest tam taki zapis w § 55 ( co prawda dotyczy ustawy, ale...)

- z niego wynika, że w ustępach są także "samodzielne myśli" - może to jest klucz do tej zagadki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tu trzeba zerknąć do Zasad techniki prawodawczej :P

To może na kandydat na diagnostę musi mieć mgr z prawa? Oczywiście Olga nic osobistego, ale trafia mnie jak zapis, który dla diagnosty powinien być jasny i oczywisty, zapisany jest jak tajemnica świętego grala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepa ma MMC 24 tony, a dmc 21 ton - określone jest na podstawie ust. 12a.

 

Zgadza się.

 

Myślę, że tu trzeba zerknąć do Zasad techniki prawodawczej :P

 

Czyli dla samochodu osobowego zawsze DMC=MMC i nie ma ograniczenia 18 ton :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla samochodu osobowego zawsze DMC=MMC i nie ma ograniczenia 18 ton

Z logicznego punktu widzenia nie ma ograniczenia 18ton :)

 

40) samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu

 

Jaki to bagaż musiałby być :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
  • 4 weeks later...
Cytat

6. Odległość między osią sworznia siodłowego urządzenia sprzęgającego a tylnym obrysem naczepy nie może
przekraczać 12,00 m.

Cytat

10. Odległość między osią sworznia siodłowego urządzenia sprzęgającego a dowolnym punktem przedniej części naczepy nie może przekraczać 2,04 m.

Natomiast w objaśnieniach do DIP:

* Niepotrzebne skreślić.
** W przypadku naczep należy dodatkowo podać przez długość rozumie się odległość między osią sworznia siodłowego urządzenia sprzęgającego a tylnym obrysem naczepy.
*** Należy wymienić dodatkowe wyposażenie pojazdu takie, jak np. hak, urządzenia podlegające dozorowi technicznemu, wyposażenie w instalację do zasilania gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.