Skocz do zawartości

Tachograf w balkonowcu


Gacek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące tachografu. Czy w balkonowcu musi być zamontowany tachograf? Wiem, że obowiązuje rozporządzenie WE nr 561/2006, ale generalnie wszędzie jest napisane "przewóz rzeczy", a w sumie balkonowiec nie przewozi rzeczy tylko jest wozem technicznym. Nie wiem jak to interpretować, bo w wyjątkach we wspomnianej dyrektywie nie ma wprost opisanego tego typu pojazdu. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Szczecin to jeszcze Polska ?

 

Jeszcze Polska, ale od czasów szalonej twórczości niejakiego Leszka B. i jego towarzyszki Niewidzialnej Ręki Rynku, Szczecin to już Polska C.

 

 

A nazwa "balkonowiec" to oczywiście popularna nazwa nożycowego podnośnika koszowego umieszczonego na ramowym podwoziu samochodu o DMC pow. 3,5t. Na naszym zachodniopomorskim zaporożu to dość często używana nazwa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który rocznik tego wymysłu - prawdopodobnie do naprawy trakcji. Ogólnie jeśli powyżej 3.5 to tak - rocznik 1988 - jeśli specjalny to też ma mieć zalegalizowany a czy będzie na nim jeździł to nie nasza rzecz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jeśli powyżej 3.5 to tak - rocznik 1988 - jeśli specjalny to też ma mieć z

To są raczej warunki, konieczności wyposażenia tego pojazdu w ogranicznik prędkości... :cool:

 

Jeśli mowa o tachografie to obowiązek wyposażenia wynika z umowy ATER a tam są takie wyjątki:

"Tachografów nie trzeba instalować w pojazdach:

-przeznaczonych do przewozu rzeczy przy łącznej wadze pojazdu nieprzekraczającej 3,5 tony,

-konstrukcyjnie przygotowanych do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą,

-używanych do niehandlowych przewozów towarów w celach prywatnych,

-wyspecjalizowanych pojazdach pomocy technicznej,

-pojazdach używanych jako sklepy,

-pojazdach służących do nauki prowadzenia pojazdu w celu uzyskania prawa jazdy,

-nieprzekraczających prędkości 30 km/h,

-używanych wyłącznie do prac rolniczych i leśnych (ciągniki)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje kolego Kaznodzieja za zainteresowanie tematem. Poczytałem umowę AETR i faktycznie jest wyłączenie na "wyspecjalizowanych pojazdach pomocy technicznej". Teraz tylko pytanie czy takiego typu pojazdy jak na zdjęciach załączonych do tego postu można podciągnąć pod tą definicję.

 

Druga sprawa jest taka, że umowa AETR dotyczy przewozów międzynarodowych w sensie transportu Unia Europejska- Reszta Świata- o czym jest mowa w rozporządzeniu WE nr 561/2006:

 

Artykuł 2

1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do przewozu drogowego:

a) rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą przekracza 3,5 tony; lub

b) osób, pojazdami skonstruowanymi lub trwale przystosowanymi i przeznaczonymi do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą.

2. Niniejsze rozporządzenie stosuje się, niezależnie od kraju rejestracji pojazdu, do przewozu drogowego wykonywanego:

a) wyłącznie na terytorium Wspólnoty; oraz

b) pomiędzy Wspólnotą, Szwajcarią i państwami będącymi stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

3. AETR stosuje się, w miejsce niniejszego rozporządzenia, do międzynarodowego transportu drogowego wykonywanego w części poza obszarami określonymi w ust. 2, do:

a) pojazdów zarejestrowanych we Wspólnocie lub w państwach będących stronami AETR, na całej trasie;

b) pojazdów zarejestrowanych w państwie trzecim, niebędącym stroną AETR, tylko w odniesieniu do części trasy znajdującej się na terytorium Wspólnoty lub państw będących stronami AETR.

Przepisy AETR powinny zostać dostosowane do przepisów niniejszego rozporządzenia, tak aby główne przepisy niniejszego rozporządzenia miały zastosowanie, poprzez AETR, do takich pojazdów na każdym odcinku trasy na terytorium Wspólnoty.

 

Wydaje mi się zatem, że tachograf musi być w tego typu pojazdach. Przed chwilą wysłałem e-mail do ITD w Szczecinie z zapytaniem i tymi zdjęciami. Jak uzyskam odpowiedź, to Was poinformuje. Jeszcze raz dziękuje kolego za zainteresowanie i chęć udzielenia pomocy.

Star.jpg.1bd15314141af1911c3153645040c8a7.jpg

Pinguel.jpg.4bb0b810be89f8340907a1639ae0b0a3.jpg

Hydros.jpg.21925ef7f9175f6fb331670fbc347f42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g polskich starszych przepisów z 1999 -

15)w urządzenie rejestrujące samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy oraz postoju (tachograf); dotyczy to:

a)pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej 9 t i powyżej, zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1984 r.,

b)pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, wyprodukowanego po dniu 31 grudnia 1999 r.,

z wyjątkiem autobusu używanego w komunikacji miejskiej oraz pojazdu Sił Zbrojnych,

 

Nie pamiętam kiedy to znikło - ale jeśli pojazd był z tego okresu to powinien nieć tacho. W związku z wejściem ustawy o transporcie pozajączkowali to wszystko i teraz pytanie - czego się trzymać - czy można usunąć tacho i założyć zwykły licznik czy jeśli jest z tego okresu to ma mieć - bardziej dotyczy to przewoźników ale nas też

Wiem, że obowiązuje rozporządzenie WE nr 561/2006

 

A post wcześniejszy się lekko mi pozajączkował :D

podstwy_prawne.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy to znikło

Jeśli znikło, to znaczy, że ten przepis już nie obowiązuje...

 

Wydaje mi się zatem, że tachograf musi być w tego typu pojazdach.

Przważnie jest tam tachograf ale wynika to bardziej z zabudowy tych urządzeń na podwoziach samochodow to przewozu ładunków.

Jeśli jest no to musi być uwierzytelniony.

Natomiast jeśli nie ma , to trudno by wskazać przepis, który nakładałby obowiązek wyposażania takiego pojazdu w tachograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znikło, to znaczy, że ten przepis już nie obowiązuje...

Czyli w/g Ciebie teraz można Tacho wymontować i bo ustawa to transporcie załatwiła sprawę - ciekawa teoria - czyli przed sprawdzeniem pojazdu żądamy licencji na przewóz rzeczy lub osób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w/g Ciebie teraz można Tacho wymontować i bo ustawa to transporcie załatwiła sprawę - ciekawa teoria

 

Za daleko idziesz ze swoimi wnioskami... :?

Jednak wskaż, w naszych aktualnych przepisach, zapis o obowiazku wyposażenia pojazdu w tachograf?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za daleko idziesz ze swoimi wnioskami

Szczerze mówiąc to właściwie tylko 100 i ADR a reszta to wolna amerykanka - chyba nie ma co roztrząsać tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze w § 43. 1. pkt.1 w pojazdach do nauki jazdy :)

ale też byłem zdziwiony, że nie ma już w naszych przepisach, tego ogólne wyrażnoiego nakazu wyposażania w tachograf.

 

już nie wspomnę, przez to, jaką "wojnę" trzeba było przejść z przewoźnikami autobusami do 3,5 T DMC żeby im udowodnić, że muszą mieć tachograf! :evil:

Już łatwiej było z ogranicznikiem prędkości :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już odpowiedź od pani inspektor z Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej

Inspekcji Transportu Drogowego. Oto treść:

"W odpowiedzi na Pana maila, informuję, że co do zasady wszystkie pojazdy lub zespoły pojazdów powyżej 3,5t dmc muszą być wyposażone w tachografy, z wyłączeniem pojazdów wymienionych w art. 3 i 13 rozporządzenia 561/ 2006. Stosownie jednak do treści art. 2 rozporządzenia 561/2006 ma ono zastosowanie do przewozu drogowego rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą przekracza 3,5 tony lub osób pojazdami skonstruowanymi lub trwale przystosowanymi i przeznaczonymi do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą. Z załączonych zdjęć wynika, iż wymienione pojazdy nie mogą służyć do przewozu osób czy rzeczy, a zatem przepisów rozporządzenia, w tym obowiązku instalacji tachografu się do nich nie stosuje."

 

Tak więc sprawa jest jasna- stosujemy bezwzględnie rozporządzenie UE 561/2006 (w którym jest mowa o umowie AETR). Jeśli jednak pojazd nie służy do przewozu rzeczy w sensie transportu towarów (w tym żywych) to nie musi mieć tachografu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 year later...

W dniu wczorajszym policja zarzuciła mojemu kierowcy że nie ma legalizacji tachografu w podnośniku koszowym oraz braku wypełnionej tarczy oraz braku wymienionego prawo jazdy na prawo jazdy zawodowe z kurem okresowym , a badania typu psychotechniki i badania lekarskie ma ważne ale posiada zaświadczenie którego nie honorują bo mogłem poświadczyć nie prawdę że takie badania ma ważne.

 

Po dzisiejszym telefonie do GITD w Gdańsku otrzymałem odpowiedź że nie ma potrzeby legalizowania tachografu gdyż jest to pojazd specjalny wyłączony w rozporządzenia 561 i nie trzeba wypełniać tarczy gdyż nie przewozi on ładunków. A także kierujący nie musi mieć kursu i psychotechniki oraz prawo jazdy zawodowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszym telefonie do GITD w Gdańsku otrzymałem odpowiedź że nie ma potrzeby legalizowania tachografu gdyż jest to pojazd specjalny wyłączony w rozporządzenia 561 i nie trzeba wypełniać tarczy gdyż nie przewozi on ładunków.
To dotyczy poruszania się po drodze. Na badaniu technicznym pojazd wyposażony w tacho, musi mieć na niego aktualną legalizację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eler1, przecinki!!!! do jasnej i ciasnej... Połowy Twojego postu nie można zrozumieć!!

 

że nie ma legalizacji tachografu

 

I dobrze - tachograf jak jest, ma być zalegalizowany. Nie jest potrzebny, to go wymontuj.

 

kurem okresowym

 

Co to jest kur okresowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.