Skocz do zawartości

Jaki staż pracy na diagnoste?


czarny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Ukończyłem technikum mechaniczne ( posiadam dyplom technik mechanik), i nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, ile lat muszę pracować w zawodzie mechanika, by pójść na kursy na diagnostę samochodowego, po mojej szkole. Słyszałem że, po szkole technik mechanik samochodowy starczy rok stażu, a po szkole technik mechanik też tyle samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że

Nie słuchaj, tylko czytaj odpowiednie przepisy, tym bardziej jak chcesz startować do tego zawodu. Dz.U. 2014 poz 768 "...Starosta wydaje uprawnienie do wykonywania badań technicznych, jeżeli osoba biegająca się o jego wydanie posiada wymagane wykształcenie techniczne i praktykę (...)

2) średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowany rok praktyki w stacji

kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy

pojazdów, albo

4) średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważajcie na umowy. Trend jest taki, żeby zatrudniać na kontrakty - cokolwiek to znaczy, ale mniejsza o formę zatrudnienia. Najważniejsze nie dać się zrobić w konia i wpisać w umowę tak zwanego koordynatora. Jasno i wyraźnie ma byc stanowisko sprecyzowane, bo dwa lata migiem zleci i się okaże, że stażu przy naprawach pojazdów nie nabyto wcale, a wcale i marzenia o zawodzie diagnosty na jakiś czas przynajmniej pozamiatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, aby ze świadectwa pracy, czy tam innego dokumentu wynikało, że przez dwa lata pracy miało się bezpośrednią styczność z naprawą pojazdów, lub bezpośrednią kontrolą napraw pojazdów. Idzie o spełnienie poniższego warunku:

udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów..."

Po mojemu praca wukanizatora odpada. Magazynier-Kierowca w auto-serwisie też nie bardzo. Podobnie koordynator odpowiedzialny za kontakt ze strategicznym klientem, doradca klienta w sprawie ofert promocyjnych jak i serwisant samochodowych klimatyzacji. Cyrkują z nazewnictwem, lapią na hasła zawodów obco brzmiące, a płacą psie pieniądze.

Może to być mechanik napraw, mistrz serwisu, kontroler zmianowy, kolega ke-rownik. :ok

A najlepiej "udeesa pomocnik".

UDS - Uprawniony Diagnosta Samochodowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej "udeesa pomocnik".

UDS - Uprawniony Diagnosta Samochodowy

o proszę, a co on robi? przygląda się, sprzata? bo badania wykonuje:

 

Art. 83.

3. ..

6) zatrudnia uprawnionych diagnostów.

 

dalej:

 

Art. 84.

1. Badanie techniczne pojazdów wykonuje zatrudniony w stacji kontroli pojazdów uprawniony diagnosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co on robi? przygląda się, sprzata?
- a dzie tam zara rzeczy aż takie ważne dać młodemu to ino spiepszy po mojemu.

 

Śmiga na mopie, parzy kawę, może być zwierciadłem przednich i tylnych świateł, lokalizuje cechy identyfikacyjne, w biurze funkcjonuje jako zamiennik czytnika kodów z dowodów. Powłącza sprzęty, komputery, sondę w wydech zatknie, w razie potrzeby paragraf słuszny w ustawie znajdzie, pobierze kasę i inne takie... no roboty a roboty się znajdzie.

:evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może być zwierciadłem przednich i tylnych świateł, lokalizuje cechy identyfikacyjne

sondę w wydech zatknie,
nie-e. Tym zajmuje się uprawniony diagnosta. Poza tym prawo nie precyzuje jaka ma być forma i rodzaj zatrudnienia. Przede wszystkim ma ona zawierać elementy określone w przepisach czyli
rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów
Z tego wynika jedynie miejsce zatrudnienia i rodzaj wykonywanej pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświadczenie, że co... że ktoś był zatrudniony w warsztacie na 1/16 etatu jako express do kawy.

A później mamy, że dwóch zdań po polsku sklecić nie potrafi.

Ech urzędy, magistraty, miasta, powiaty...

:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam przypadki gdzie te oświadczenia nie mają nic wspólnego z prawdą, zero praktyki a ludzie są od lat diagnostami

gdzie tu sprawiedliwość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, ile lat muszę pracować w zawodzie mechanika, by pójść na kursy na diagnostę samochodowego,

Według oficjalnych interpretacji możesz iść natychmiast na kurs, a nawet na egzamin (bez kursu) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedne WK sprawdzają inne nie jeszcze inne wymagają oświadczenia pod odpowiedzialnością karną, słowem co kraj to obyczaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem diagnosta oprócz zdanego egzaminu państwowego powinien zdać egzamin z budowy i zasady działania poszczególnych układów znajdujących się w pojazdach samochodowych, przyczepach, motocyklach itp. Co do praktyki to nie powinna być brana pod uwagę chyba, że będzie udokumentowana przez ZUS o pracy w danym zawodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według oficjalnych interpretacji możesz iść natychmiast na kurs, a nawet na egzamin (bez kursu) ;)

Coś w tej sprawie widziałem na piśmie. Możecie zapodać linka bo nie mogłem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.