Skocz do zawartości

Uprawnienia diagnosty a zatrzymane prawo jazdy.


firlejak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zastanawiam się jak to jest z uprawnieniami diagnosty w przypadku zatrzymania prawa jazdy przez policję na 3 miesiące np. za przekroczenie prędkości o 50km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

istnieje zapis iż diagnosta powinien posiadać prawo jazdy przynajmniej A, B lub C

I nie zastanowiło Cię, dlaczego brakuje D i E ?

Ponad 20 lat temu ponoć diagnosta mógł badać tylko te pojazdy, na które posiadał prawko, jednak nie znam brzmienia tego zapisu ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale istnieje zapis iż diagnosta powinien posiadać prawo jazdy przynajmniej A, B lub C

istnieje, ale dla RS

Rzeczoznawcą samochodowym, zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - Art. 79a, jest osoba, która:

 

- posiada wyższe wykształcenie;

- posiada 5 - letnią praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;

- posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C;

- ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak to jest z uprawnieniami diagnosty w przypadku zatrzymania prawa jazdy przez policję na 3 miesiące np. za przekroczenie prędkości o 50km/h.

Prosty kawałek drogi biegnie przez Firlej i zachęca do szybkiej jazdy wić prawko łatwo tam stracić :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można prowadzić pojazdy bez uprawnień. PJ jest potrzebne wyłącznie w ruchu drogowym

 

Bardzo mylne stwierdzenie 8) Należy jeszcze rozróżnić brak uprawnień, a ich odebranie, a więc ZAKAZ prowadzenia pojazdów np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy jeszcze rozróżnić brak uprawnień, a ich odebranie, a więc ZAKAZ prowadzenia pojazdów

 

Na terenie prywatnym?? Podeprzesz sie jakimś przepisem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - policjant nie ma niby prawa prewencyjnie zatrzymać Cie na tzw. terenie prywatnym. Ale pamiętaj o jednym. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi w przypadkach koniecznych dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób (...). Jest sporo orzecznictwa sądowego wskazującego, że poruszanie się pojazdami (jakimikolwiek!) w przypadku osoby skazanej prawomocnym wyrokiem sądu na zakaz poruszania się pojazdami wyczerpuje znamiona przesłanki tego przepisu. Innym słowy - osoba z zakazem sądowym poruszająca się pojazdem mechanicznym zagraża z samego założenia bezpieczeństwu osób. Gdyby było inaczej sąd nie zakazał by tej osobie tych czynności. A zatem niestety, ale taka osoba, z zakazem sądowym nawet na terenie zamkniętym nie powinna prowadzić pojazdów mechanicznych. Już nie wspomnę co by było w razie tzw. W gdyby na takim terenie jednak doszło do wypadku komunikacyjnego. Osoba taka poniesie wtedy takie same konsekwencje jak gdyby prowadziła samochód na publicznej drodze. Art. 1 ust. 2 z komentarzami polecam.

 

I cały czas podkreślam - proszę odróżnić osoby bez uprawnień z tymi, którzy mają sądowny zakaz prowadzenia pojazdów!!! Nie ma czegoś takiego jak "zatrzymane czasowo PJ". To tylko potoczna nazwa tego zjawiska. W praktyce to po prostu ZAKAZ prowadzenia pojazdów mechanicznych - zazwyczaj wszelkich (bardzo rzadko o wskazanej kategorii)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma niby prawa
na tzw. terenie prywatnym

 

Aha...

 

Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi w przypadkach koniecznych dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób

 

Jest to bardzo ciekawe w świetle tego, że policja odmawiała interwencji i obsługi zdarzeń drogowych na parkingach marketów, dopóki nie pojawiły się tam znaki "Strefa ruchu"...

 

http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-droga-wewnetrzna-a-strefa-ruchu-wiesz-czym-sie-roznia,nId,1397382

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ruch na parkingu - taki normalny - z założenia nie generuje zdarzeń generujących zagrożenie dla osób. Obsługa pojazdów po stłuczce też nie jest taką sytuacją. Natomiast jeśli Policjant np. ma podejrzenie, że prowadzący pojazd jest pijany, to na mocy tego przepisu ma prawo go zatrzymać wszędzie - na łące, w lesie, na polu itd. Ma też takie samo prawo, jeśli poweźmie informacje, że prowadzący pojazd ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Przepis KK, na podstawie którego jest orzekany zakaz nie ogranicza owego zakazu wyłącznie do poruszania się po drogach publicznych, a osoba z takim zakazem musi mieć świadomość, że prowadząc jakiś pojazd owy zakaz łamie. I nawet jeśli korzysta z tego, że na zasadach zwykłej prewencji organy KRD go raczej na danym terenie nie skontrolują (droga wewn.) to w razie jakiegokolwiek zdarzenia oprócz ewentualnej odpowiedzialności za nie będzie odpowiadał za złamanie zakazu sądowego. A obecnie to bardzo poważne przestępstwo jak wiadomo.

 

Należy zrozumieć, że jest to przepis szczególny, nie dający Policji możliwości działań prewencyjnych na drogach innych niż publiczne, ale pozwalający na działania niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa. Wystarczy, że ktoś na Kolegę doniesie, że z zakazem jeździ po firmowym placu i Policja MA PRAWO interweniować w takim wypadku - nawet w takim miejscu.

 

Jak jest zakaz dla kolegi, bo zbyt niebezpiecznie jeździł zdaniem sądu, to łamiąc ten zakaz i jeżdżąc mimo to Kolega stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, a więc Policja ma tu prawo działać wszędzie. Oczywiście Policjant musiałby najpierw wiedzieć, że dana osoba taki zakaz ma... I o to się wszystko rozbija... Ale życzliwych nie brakuje i Kolega sam musi sobie odpowiedzieć jakie są jego realia.

 

Jaśniej nie idzie już chyba tego wyłożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy jeszcze rozróżnić brak uprawnień, a ich odebranie, a więc ZAKAZ prowadzenia pojazdów np.
Sam zagoniłeś się w ślepy zaułek. Bo czym innym jest sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i w tym miejscu jestem w stanie przyjąć Twoją argumentację, a czym innym zatrzymanie uprawnień na drodze decyzji administracyjnej. W drugim przypadki nie ma mowy o jakimkolwiek zakazie prowadzenia pojazdów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pytanie co dotknęło Kolegę i w jakiej formie te uprawnienia "stracił". Nie ulega jednak wątpliwości, że tak czy owak będzie to stwarzanie zagrożenia w ruchu, a przewidziana sankcja ma takiego "niebezpiecznego" kierowcę z ruchu wyeliminować. Zatem jego poruszanie się pojazdem mimo wszystko wyczerpuje przesłanki art 1 ust. 2 PoRD i Policjant jak się dowie, że to delikwent "bez" PJ to ma prawo zatrzymać go wszędzie. Jakie byłyby tego konsekwencje to już inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ulega jednak wątpliwości, że tak czy owak będzie to stwarzanie zagrożenia w ruchu, a przewidziana sankcja ma takiego "niebezpiecznego" kierowcę z ruchu wyeliminować. Zatem jego poruszanie się pojazdem mimo wszystko wyczerpuje przesłanki art 1 ust. 2 PoRD i Policjant jak się dowie, że to delikwent "bez" PJ to ma prawo zatrzymać go wszędzie.
Dalej błądzisz w ciemnościach. Policjant bez podejrzenia popełnienia przestępstwa lub nakazu zatrzymania, na terenie prywatnym nic nie może. Poruszanie się pojazdem w ruchu drogowym bez właściwych uprawnień jest wykroczeniem z art. 94 § 1. K.W. który mówi wyraźnie
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
Widzisz tu gdzieś zapis o terenie prywatnym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozróżniasz osoby bez uprawnień z osobą z zatrzymanymi uprawnieniami bądź zakazem prowadzenia pojazdów. Są to dwie różne okoliczności. W obecnej doktrynie (od niedawna) bardzo różne.

 

Policjant bez podejrzenia popełnienia przestępstwa lub nakazu zatrzymania, na terenie prywatnym nic nie może.

 

Bardzo złudne. Szczególnie w kontekście jednostki takiej jak SKP... Poza tym od początku pisałem, że wystarczy jeden życzliwy donos na kolegę i podstawy do interwencji się znajdą.

 

Generalnie chodzi mimo to, że w obecnym stanie prawnym jest czystą głupotą utwierdzanie kogoś w przekonaniu, że prowadzenie pojazdów na terenie prywatnym w sytuacji utraty uprawnień to nic takiego. Nic takiego to jest faktycznie dla osoby, która takich uprawnień nigdy nie miała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Kodeks drogowy na terenie warsztatu

 

Czy teren warsztatu, tzn. hala naprawcza, a także parking dla klientów, podjazd czy po prostu warsztatowe podwórze są terenem prywatnym? Oczywiście tak, ale to wcale nie oznacza, że nie obowiązują tu żadne przepisy ruchu, a więc można jeździć tak jak komu się podoba.

Znaki drogowe i przepisy ruchu na terenie firmy

Zgodnie z art. 1. ust. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym ustawa określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu.

Z kolei art. 1. ust. 2 tejże ustawy wskazuje: przepisy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt. 1, w zakresie:

1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;

2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

Oznacza to, że jeśli na terenie firmy ustawimy znak „zakaz zatrzymywania się” albo „zakaz wjazdu”, to kierowcy poruszający się po takim obszarze mają obowiązek zastosowania się do ich wskazań. Poza tym, jeśli przecinają się kierunki ruchu dwóch pojazdów, to obowiązuje zasada pierwszeństwa dla tego, kto nadjeżdża z prawej strony, gdyż taka regulacja jest niezbędna dla uniknięcia zagrożenia.

Warto też zwrócić uwagę na art. 98 kodeksu wykroczeń:

Kto, prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innej osoby, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Czy można kierować bez uprawnień?

Czy na terenie warsztatu mechanik, który ma tylko kat. B prawa jazdy, może przeparkować autobus albo wjechać do hali dużą ciężarówką (o dmc pow. 3,5 t)? Niby tak, dopóki coś się nie stanie.

Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji, sprawcy zostanie postawiony zarzut kierowania pojazdem bez wymaganych uprawnień. To zaś może z kolei skutkować odmową wypłacenia odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Nie wspominam już o kierowaniu pojazdem na terenie warsztatu w stanie po spożyciu alkoholu albo innych podobnych środków.

Warto poznać orzecznictwo sądowe w tej tematyce. Sąd Najwyższy wielokrotnie już wypowiadał się na temat realizacji znamienia ruchu lądowego. W szczególności podkreślano, że: przestępstwa związane z ruchem pojazdów mogą zostać popełnione nie tylko na drogach publicznych, ale również wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch zarówno ogólny, jak i lokalny (uchwała SN z dnia 14 września 1972 r., VI KZP 33/72, OSNKW 1972, z. 12, poz. 187, uchwała pełnego składu Izby karnej SN z dnia 28 lutego 1975 r., V KZP 2/74, OSNKW 1975, z. 3-4, poz. 33).

Ruch pojazdów w takich miejscach, jak: tereny budowlane i przemysłowe, lotniska, rampy kolejowe, a nawet podziemne części kopalni, gdzie odbywa się transport materiałów i przewóz ludzi – jest ruchem lokalnym, ale ze względu na wyznaczenie tych miejsc do takiego ruchu oraz jego faktyczne występowanie, należy traktować go jako ruch lądowy (wyrok SN z dnia 29 stycznia 2016 r., IV KK 324/15, LEX nr 1977832)”.

Jeśli zatem dojdzie do jakiegoś wypadku na terenie warsztatu, np. potrącenia człowieka, będą tu miały zastosowanie przepisy dotyczące ruchu lądowego.

Zróbcie strefę ruchu

Skądinąd wiadomo, że policjanci nie podejmują działań w przypadku kolizji mających miejsce na terenach prywatnych. Na przykład kolizja pomiędzy samochodami klientów. Co wtedy? Albo sprawca przyzna się, napisze oświadczenie, albo pozostaje sprawa z powództwa cywilnego.

Dla właściciela warsztatu może to być problem. Klient przyjeżdża, uderza w auto innego klienta i nie poczuwa się do winy (na zasadzie: A po co on tu stał? Gdyby nie stał, to bym w niego nie uderzyła). Właściciel uszkodzonego samochodu ma pretensje. Policja nie chce podjąć działań…

10. (b) Kodeks drogowy na terenie warsztatu - 01.02.2017 r.Jeżeli na terenie firmy umieścimy (przy wjeździe) znak „Strefa ruchu” (D-52), wówczas oznaczać to będzie, że na tej drodze obowiązują wszystkie zasady ruchu drogowego, tak jak na drodze publicznej. W razie kolizji policjanci mają wówczas prawo ukarać sprawcę mandatem.

10. © Kodeks drogowy na terenie warsztatu - 01.02.2017 r.Oczywiście przy wyjeździe z obszaru firmy należy ustawić znak „Koniec strefy ruchu”.

 

http://motofocus.pl/informacje/nowosci/45385/kodeks-drogowy-na-terenie-warsztatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie tylko ruch lądowy to nie ruch drogowy w rozumieniu ustawy PORD i ustawy o kierujących pojazdami. Tu znaczenie ma czy dany teren jest strefą ruchu albo strefą zamieszkania. Odniesienie do orzecznictwa SN też trochę chybione, bo dotyczyło ono przestępstw a nie wykroczeń. Niezachowanie należytej ostrożności może dotknąć zarówno osobę posiadającą uprawnienia, jak i taką bez uprawnień. Poza tym wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC regulują przepisy ustawy, a tam stoi

Art. 43. Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

 

3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym...

Poza drogami publicznymi, strefą zamieszkania i strefą ruchu takie uprawnienia nie są wymagane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze różnica pomiędzy dwoma stanami prawnymi, a mianowicie:

- nie posiadaniem uprawnień w ogóle;

- orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na terenie firmy umieścimy (przy wjeździe) znak „Strefa ruchu” (D-52), wówczas oznaczać to będzie, że na tej drodze obowiązują wszystkie zasady ruchu drogowego, tak jak na drodze publicznej.

Pod warunkiem że nie będzie dodatkowych znaków np. ograniczających prędkość czy zakaz parkowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.