Skocz do zawartości

zatrzymany dowód rejestracyjny przez diagnostę


marion26a

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Dziś miałem taki przypadek,że klient kupił pojazd bez dowodu rejestracyjnego,a z zaświadczeniem ze stacji kontroli pojazdów z wynikiem negatywnym i zatrzymanym dowodem rejestracyjnym.Teraz ten klient chce zrobić badanie po to ,żeby odzyskać dowód,bo wydział komunikacji oznajmił,że potrzebuje badania technicznego i będzie ok.Jak robicie w takiej sytuacji?Cy na podstawie zaświadczenia z innej stacji robicie takie badanie,czy jeszcze dodatkowo żądacie skierowania na badanie z W.K.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    8

  • Paprock

    7

  • michal_k

    7

  • Olga

    5

a) sprawdzenie cech identyfikacyjnych oraz ustalenie i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu

z danymi w:

 

karcie pojazdu dla pojazdu zarejestrowanego, łącznie z danymi i informacjami, o których mowa

w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie

centralnej ewidencji pojazdów (Dz. U. poz. 816),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literalnie w tym wypadku tylko KP plus informacje z CEP. Skierowanie nic tu nie wnosi do sprawy. Dlaczego ma tamtą SKP gość nie wrócił? I jaki powód zatrzymania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ma tamtą SKP gość nie wrócił
klient kupił pojazd bez dowodu rejestracyjnego,a z zaświadczeniem ze stacji kontroli pojazdów z wynikiem negatywnym i zatrzymanym dowodem rejestracyjnym.T

 

Stało się....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił, czy zaświadczenie z badania z informacją o zatrzymaniu DR w myśl art. 132 ust. 2 PORD nie jest właśnie pokwitowaniem, które łącznie z danymi CEP stanowi podstawę do wykonania badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nie wrócił na tę stację prawdopodobnie dlatego,że ten pojazd jeździł na firmie i po tym zatrzymanym dowodzie dostał nowe auto firmowe,a to w krzaki wstawili i stało tak od 2013 roku do teraz.Handlarz właśnie je odkupił i zaczął się martwić o papiery.Moim zdaniem,to trzeba teraz czerwone blachy pobrać i kropka.Ale handlarzowi prawie 500 km.nie uśmiecha się jechać do W.K.po P.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 km? To ten handlarz tak daleko ma do swojego WK? :P

 

Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne odwracanie kota ogonem. Owszem - po PC może i nie pojedzie 500 km, tylko do swojego WK, ale przedtem przecież i tak taki Michał czy Olga przegonią gościa po zaświadczenie do poprzedniego WK - właśnie owe 500km... Bo inaczej nie zarejestrują przecież. Bo dane z CEP mogą mieć znaczenie obecnie nawet na SKP, ale nie we wszechmocnym WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku jakie zaświadczenie? Przecież dowód jest zatrzymany, a nie utracony - to różnica, prawda?

Sprawa DR, według mnie, możliwa do załatwienia między wydziałami.

 

[ Dodano: 12-09-2015, 17:19 ]

A tak na marginesie.

Blakop, nikt w WK nikogo nie przegania 500 km czy więcej po zaświadczenie. Jedynie wymaga, zresztą zgodnie z PoRD, aby właściciel zaświadczenie za utracony DR załączył do wniosku. Jeśli załatwi to sobie np. za pośrednictwem poczty, to przecież o.k. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku jakie zaświadczenie? Przecież dowód jest zatrzymany, a nie utracony - to różnica, prawda?

 

No właśnie dla mnie dowód został UTRACONY. Prawodawca w wielu miejscach mówi o różnych przyczynach braku DR używając określeń:

- zagubiony

- skradziony

- zniszczony

Zatrzymanie DR - w tych czy innych okolicznościach również będzie skutkowało tym, że w efekcie Klient tego dowodu nie ma, a jednak okoliczności jakie to spowodowały nie korespondują w żaden sposób ze wskazanymi powyżej przypadkami. Stąd wprowadzenie przez prawodawcę szerszego pojęcia, jakim jest UTRATA. Bo zatrzymanie dokumentu w rezultacie oznacza jego utratę dla właściciela.

 

Jeśli DR zatrzymany został za usterki, to warunkiem jego odzyskania jest usunięcie usterek, które musi potwierdzić DBT. Ponieważ teza Michała, że zaświadczenie z badania jest tożsame z pokwitowaniem jest trudne do zaakceptowania to właściciel aby uzyskać w swoim WK PC i TRC na dojazd do SKP będzie musiał przedstawić zaświadczenie w miejsce utraconego dowodu.

 

A skoro WK rzekomo nie wysyłają właścicieli po takie zaświadczenia :evil: (musiałbym w tym nie robić, żeby w takie bzdury uwierzyć) to po co tej tezy jak lwica broniłaś w podobnym temacie? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli DR zatrzymany został za usterki, to warunkiem jego odzyskania jest usunięcie usterek, które musi potwierdzić DBT. Ponieważ teza Michała, że zaświadczenie z badania jest tożsame z pokwitowaniem jest trudne do zaakceptowania to właściciel aby uzyskać w swoim WK PC i TRC na dojazd do SKP będzie musiał przedstawić zaświadczenie w miejsce utraconego dowodu.

Blakop, proszę Cię, nie komplikuj prostej sytuacji.

Jeśli na badanie potrzebne jest PC i TT, to w tym przypadku DR jest w WK, więc nie widzę potrzeby wymagania zaświadczenia. Sprawa DR jest do załatwienia między wydziałami.

 

[ Dodano: 12-09-2015, 22:50 ]

A skoro WK rzekomo nie wysyłają właścicieli po takie zaświadczenia :evil: (musiałbym w tym nie robić, żeby w takie bzdury uwierzyć) to po co tej tezy jak lwica broniłaś w podobnym temacie? :?

Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałam na ten temat w tym i we wspomnianym przez Ciebie temacie, bo chyba nie zrozumiałeś co ja napisałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak te WK "załatwiają" to między sobą w praktyce?? Jak to się odbywa krok po kroku obecnie. Możesz mi to opisać? Przychodzę z wnioskiem o tą rejestrację i co dalej?

 

I dlaczego te urzędy się dogadują jak DR jest zatrzymany, a jak już jest zgubiony to nie mogą? :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty naprawdę nie dostrzegasz różnicy, czy tylko tak udajesz?

Jak DR zagubiony, to co wydziały mają do uzgadniania, skoro zapis w ustawie jest jasny?

 

A sposób postępowania jest niezmienny od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty nie widzisz różnicy? Zagubiony, zniszczony, zatrzymany - to wszystko powoduje, że aktualny właściciel go STRACIŁ. A teraz proszę odpowiedz na moje pytanie wcześniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak te WK "załatwiają" to między sobą w praktyce?? Jak to się odbywa krok po kroku obecnie. Możesz mi to opisać? Przychodzę z wnioskiem o tą rejestrację i co dalej?

A dalej spychologia i urzędnik górą.

Z życia wzięte. Klient kupił pojazd, w którym G = 0 kg. Zarejestrowany w sąsiednim powiecie. Powiat, który miał zarejestrować nabytek, mówi toć to herezja i każe wykonać ustalenie danych. Klient przyjeżdża do mnie, ja w dobie XXI wieku mówię do klienta zadzwonię do magistratu, który wystawił tę herezję i po jednym telefonie urzędy się skomunikują i odpuszczą klientowi ustalanie danych. Dzwonię, a naczelnik wydziału, od herezji, każe zatrzymać mi DR, odesłać do herezyjnego powiatu, a oni wyjaśnią skąd ta pomyłka. Kiedy delikatnie, ze względu na zaistniałą sytuację, mówię mu, że chyba się z pewną częścią ciała pozamieniał na rozumy, abym miał klienta ganiać 150 km, aby wyjaśnić d@bilizm urzędnika, foch był niesamowity i się rozłączyliśmy.

Skończyło się na ustaleniu danych, kasa klienta dla SKP, kilka kilometrów przewalonych i zarejestrowaniu w prawym magistracie.

Tak działa komunikacja między wydziałami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaświadczenie z badania to nie pokwitowanie za zatrzymany DR.

 

Czy na pewno? Wydaje mi się, że można by to traktować jako pokwitowanie (ustawa mówi o pokwitowaniu, a rozporządzenie precyzuje, że wydaje się zaświadczenie - więc w myśl ustawy to zaświadczenie z wpisem o zatrzymaniu DR jest właśnie pokwitowaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że można by to traktować jako pokwitowanie

Nie tylko można, ale trzeba,,,

Art. 132. 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe)

 

2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), policjant wydaje kierowcy pokwitowanie.

 

4. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policjant wydaje kierowcy pokwitowanie.

 

 

Uprawniony diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu dokonuje wpisu "zatrzymano dowód rejestracyjny nr ...", z zastrzeżeniem ust. 5. Przepis § 5 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

diagnosta - zaświadczenie

Zaświadczenie – dokument potwierdzający określony fakt lub stan

 

policjant - pokwitowanie

Pokwitowanie – potwierdzenie przyjęcia pisma przez podmiot, który je odbiera.

W postępowaniu administracyjnym pokwitowanie zawiera w sobie własnoręczny podpis odbierającego oraz wskazanie daty doręczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.