Skocz do zawartości

Następny termin badania


mr.kajak

Rekomendowane odpowiedzi

Auto z poza unii u mnie zawsze na rok...

A gdzie przy terminach badań jest podział skąd pochodzi pojazd?

A z Norwegii też na rok?

michal_k ubiegł pytanie, a z resztą mirek.g & Grzegorz Łódź wyjaśnili wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ustawa u Ciebie nie obowiązuje?

 

Obowiązuje, badanie wykonuje się corocznie.

 

jest taki sam zarówno dla pojazdów z unijną homo, jak i bez.

 

No zaraz... a skąd mam wiedzieć, że np w stanach "badanie przed rejestracją" było wykonane, (w cudzysłowie boe wiadomo, ze chodzi o pojazd nowy) skoro gdzieniegdzie nawet okresowe nie są wymagane?

 

A skąd wiem co ile poza unia robi się badania i jaki przepis nakłada na mnie obowiązek posiadania takiej wiedzy? Może są co pół roku? A może są w studni?

 

Auta spoza unii zawsze u mnie na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale termin badania od daty pierwszej rejestracji się ustala, a nie od pochodzeniu autka.

W temacie wyraźnie podano kiedy po raz pierwszy auto zarejestrowano.

8. Przepisy ust. 6 i 7 dotyczą również pojazdów, o których mowa w ust. 6 i 7, zarejestrowanych po raz pierwszy za granicą.

W tym przypadku za dzień pierwszej rejestracji, o której mowa w ust. 6 i 7, przyjmuje się dzień pierwszej rejestracji za granicą.

Jak już mowa o granicy to tym bardziej ten termin Ameryki się tyczy niż strefy Schengen. ;)

 

 

Auta spoza unii zawsze u mnie na rok.

- ze Szwajcarii też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem... Nie mnie oceniać.

 

Ale trudno w ustawie znaleźć umocowanie na twierdzenie poniższe:

Auta spoza unii zawsze u mnie na rok.

 

A skąd wiem co ile poza unia robi się badania i jaki przepis nakłada na mnie obowiązek posiadania takiej wiedzy? Może są co pół roku? A może są w studni?
- a na terminy unijne, z którego przepisu wiedzę się bierze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że parę osób zaczyna tutaj gadać jak pewien doradca z centralnej polski ... :evil:

Ech... już się stęskniłem za groźbami odebrania uprawnień...

Jeśli krajom spoza unii nie uznajemy terminów badań, to tego trzyletniego też nie powinniśmy uznawać... więc na rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli krajom spoza unii nie uznajemy terminów badań, to tego trzyletniego też nie powinniśmy uznawać... więc na rok...

 

Bezpodstawne twierdzenie. Terminy badań uzależnione są od daty I rejestracji, a nie posiadania homologacji.

 

Rozumiem, że nowy pojazd importowany w ilości jednej sztuki rocznie (czyli dawniej zwolniony z homologacji) również u Ciebie zawsze miał badania coroczne :razz:

 

Ech... już się stęskniłem za groźbami odebrania uprawnień...

 

Groźbami? Ani mnie to ziębi ani grzeje, czy będziesz miał pracę. Jednak przez to, że wyznaczasz termin niezgodny z ustawą - może się to stać faktem. Nawet gdyby do mnie trafiło takie badanie i byśmy się telefonicznie "nie dogadali" to chyba nie pozostało by nic innego jak pisać do Twojego nadzoru :( Obym nigdy nie musiał, bo to nic przyjemnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli krajom spoza unii nie uznajemy terminów badań, to tego trzyletniego też nie powinniśmy uznawać... więc na rok...
- No, ale o jakim uznawaniu mowa?

 

Ja bym odpuścił tematy po których mam skaczące ciśnienie. Bo później z prostego pytania robi się zamota na zasadzie tym ciemniej im głębiej.

W las zapomniałem dodać, żeby ktoś nie pomyślał woda. :evil:

Poniższe przekierowanie z deka trąca ZONKIEM:

14. Termin ważności badania technicznego pojazdu, o którym mowa w ust. 4 pkt 3 lit. b, uznaje się,

o ile nie jest dłuższy niż termin ważności badania technicznego ustalany na podstawie ust. 5–10.

Czy o to chodzi, czy o co, że wszystkie spoza Unii rok i BASTA! →

'każą normalnym być, a ja centralnie... mam' tancze.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekawe czy Psuj tak wszystkie terminy i zasady ich wyznaczania dla wszystkich krajów UE zna

 

Nawet tu na forum były tabele porównawcze, więc swój "szacun" zostaw na inną okazje, bo mi nie jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekawe czy Psuj tak wszystkie terminy i zasady ich wyznaczania dla wszystkich krajów UE

Zna nie tylko to, ale także i wszystko inne! Również nie mogę wyjść z podziwu... :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela już nawet w momencie swojego ukazania była bardzo niekompletna, w wielu miejscach nieaktualna tak naprawdę. W zasadzie można było na niej polegać tylko w odniesieniu do samochodów osobowych (fabrycznych) bez żadnych zmian (np. instalacje LPG), do tego użytkowanych wyłącznie prywatnie.

 

Więc jednak szacun Psuj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Czy jest ktoś w stanie przytoczyć jakiś artykuł, który jasno mówi, że pojazdy sprowadzane z krajów nie należących do Unii Europejskiej dostają badanie na 1 rok i nigdy więcej ? Słyszałem ostatnio trochę na ten temat ale nie wiem jakim artykułem się pod tym podeprzeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co słyszałeś?

O jakim kraju mowa?

Skąd wiedza na temat daty pierwszej rejestracji?

Skąd wiedza, że w tamtym kraju stosuje się takie same interwały?

Skąd wiedza, że system 3. 2. 1. nie został złamany?

 

Jeżeli wszystko wiemy, to według ustawy jedziemy. No takie moje zdanie w tej sprawie. ;-)

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Logen napisał:

Czy jest ktoś w stanie przytoczyć jakiś artykuł, który jasno mówi, że pojazdy sprowadzane z krajów nie należących do Unii Europejskiej dostają badanie na 1 rok 

To akurat nie jest prawdą, ale prawda jest, że wówczas nie uznaje się terminów zagranicznych BT. 

W przypadku takich aut należy też ustalić czy i ewentualnie ilu BT pojazd został poddany, co często jest kłopotliwe i bywa, że bezpieczniej jest wpisać termin roczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o pojazdy sprowadzane z USA. W ich przypadku zazwyczaj ciężko ustalić datę pierwszej rejestracji a co dopiero ilu badaniom wcześniej został poddany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak nic nie wiadomo albo prawie nic albo większość pozostaje w domysłach, to jest ustawowa opcja w odwodzie, która ciśnie, że okresowe badania robi się corocznie. ;-)

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Logen napisał:

W ich przypadku zazwyczaj ciężko ustalić datę pierwszej rejestracji

Przecież nikt nas nie zmusza do ustalania daty, której nie ma w dokumentach.

Stosujemy zapis o 01.01.roku produkcji,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu się może tworzyć przysłowiowy klops, bo tę datę do warunków technicznych można sobie co najwyżej odnieść. A jako datę pierwszej rejestracji, to tylko wydział komunikacji może ją przyjąć i w dowód wpisać.

W dziwnych przypadkach związanych z amerykańcami pozostawiałem puste rubryki na daty rejestracji.

Coś tam w uwagach rzeźbiłem, że z powodu braku daty pierwszej rejestracji do stosowania warunków technicznych badanego pojazdu przyjęto pierwszy stycznia roku produkcji zgodnie z:

3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) „stosowaniu warunków technicznych w zależności od daty zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy”, rozumie się
przez to stosowanie tych warunków odpowiednio do daty pierwszej rejestracji pojazdu, którą jest:

d) 1 stycznia roku produkcji – w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy, dla którego nie można ustalić daty pierwszej rejestracji za granicą;

No jakoś tak.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższa wydumka i tak pozostaje bez wpływu na termin badania wyznaczony od daty przeprowadzenia badania. ;-)

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o warunkach technicznych zapomniał? O ile nie ma mowy stricte o ustalaniu daty pierwszej rejestracji, to przecież warunki techniczne od niej zależą zgodnie z tym zapisem

Cytat

3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) „stosowaniu warunków technicznych w zależności od daty zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy”, rozumie się przez to stosowanie tych warunków odpowiednio do daty pierwszej rejestracji pojazdu, którą jest:
a)5) data pierwszej rejestracji pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub pozwoleniu czasowym, z zastrzeżeniem lit. b i c,
b) data pierwszej rejestracji za granicą w przypadku pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą,
c) data zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy podana przez organy, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy,
d) 1 stycznia roku produkcji – w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy, dla którego nie można ustalić daty
pierwszej rejestracji za granicą
;

Więc należy przyjąć, że jest ona datą pierwszej rejestracji i jako taką wpisywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie zapomniałem. Przecież to samo zacytowałem.

Gdybym miał rozpiskę podobną do rubryki z kategorią pojazdu w naszym zaświadczeniu, gdybym miał rozpiskę podobną do tej jaką mają specjaliści od rejestracji pojazdów, to postępowałbym wedle rozpiski, a tak... Jak się przyjmuje, to się przyjmuje i tego pierwszego stycznia roku produkcji w rubryczkę dedykowaną dacie pierwszej rejestracji nie wpisuję.

A rozpiska co do rejestracji wygląda tak:

2) w rubryce przy kodzie B – wpisuje się datę pierwszej rejestracji pojazdu; w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy i rejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po raz pierwszy jest to dzień pierwszej rejestracji pojazdu za granicą; jeżeli w dokumentach załączonych do wniosku o rejestrację pojazdu brak jest informacji o dacie pierwszej rejestracji pojazdu, to w tej rubryce wpisuje się datę 1 stycznia roku produkcji pojazdu;

 

Przyjmuje a wpisuje to tak podobnie jak wymagany / zamontowany. ;-)

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.