Skocz do zawartości

Czy to można tak zrobić ?


motonita

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 89
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • motonita

    29

  • michal_k

    18

  • blakop

    10

  • Olga

    9

Olga - z Twoją interpretacją wracamy do słynnego zdania Psuja: Kup mi czarne spodnie i skarpetki proszę (czy jakoś tak). Czy to znaczy, że masz mi kupić czarne spodnie i czarne skarpetki, czy tylko czarne spodnie i jakiekolwiek skarpetki? Niestety druga interpretacja (Twoja) jest niezgodna z zasadami legislacji.

 

Psuj - nie ma pojęcia rejestracji, a tym bardziej przerejestrowania, które jest wyłącznie określeniem potocznym, więc o żadnym znaku równości nie może być mowy.

 

Prawda jest taka, że z czysto teoretyczno-administracyjnego punktu widzenia, w wielu sprawach WK powinien dokonać jedynie zmian w rejestrze i wydać co najwyżej tzw. decyzję zmieniającą, a w praktyce prawie ze wszystkiego robi się "rejestrację" wydając kolejne decyzje o rejestracji bez opamiętania jedna po drugiej - nawet przy wymianie zapełnionego DR... Jest to urzędnicza paranoja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydając kolejne decyzje o rejestracji bez opamiętania jedna po drugiej - nawet przy wymianie zapełnionego DR... Jest to urzędnicza paranoja...

Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości "paranoja " :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blakop, już nie mieszaj skarpetek i spodni do tablic ;)

 

Tu chodzi o coś innego.

I po namyśle przyznaję rację Michałowi, że w przypadku tylko zmiany miejsca zamieszkania w obrębie powiatu należy zastosować przepis obecnie obowiązujący, bez odnoszenia się do tego, co było zapisane w starym przepisie, który co prawda regulował wówczas kwestię "wymiany tablic z czarnych na białe", ale teraz już go nie ma. O.k., przyznaję- mój błąd. :)

 

[ Dodano: 21-10-2015, 22:47 ]

Powróćmy do sprawy motonity :)

 

Który paragraf z rozporządzenia o rejestracji będzie zastosowany w zapodanym przez niego przypadku?

Czy z 13? :)

Jeśli tak, to i zapewne z § 7 oczywiście w obecnym brzmieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekajcie bo ja czegos nie rozumie.... skoro nie ma definicji.... i skoro.... to... moze da sie bez pitolenia i darowizn po prostu aktem umowy kupna sprzedaży zmienic właściciela nie zmieniając tablic? skoro te czarne są legalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma pojęcia rejestracji, a tym bardziej przerejestrowania, które jest wyłącznie określeniem potocznym, więc o żadnym znaku równości nie może być mowy.

 

A jak przerejestrowujesz na siebie zakupione auto to wniosek o co składasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekajcie bo ja czegos nie rozumie.... skoro nie ma definicji.... i skoro.... to... moze da sie bez pitolenia i darowizn po prostu aktem umowy kupna sprzedaży zmienic właściciela nie zmieniając tablic? skoro te czarne są legalne :)

Nikt nie mówi, że one są nielegalne - jeśli jest wymiana dowodu z powodu braku miejsca na "pieczątki", to się ich nie wymienia.

Ale tu chodzi o nabycie pojazdu (czy to w drodze darowizny, czy zakupu). Zatem patrz § 13 rozporządzenia w spr. rejestracji, a tam jest, że "w przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu."

Więc definicja nie jest tu do niczego potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olga - ale motonita nie nabywa pojazdu. On już jest jego właścicielem. Wykreśla jedynie jednego ze współwłaścicieli... Więc grą słów można się bawić. W mojej ocenie w przypadku zmiany w zakresie współwłasności wydaje się jedynie decyzję zmieniającą, a nie nową decyzję o rejestracji. Nawet PWPW się do tego przychyliło kiedyś... Zresztą - mam pytanie - tylko odpowiedz szczerze.

Mam auto w kredycie i bank jako współwłaściciela. Po spłacie kredytu tylko wykreślasz współwłaściciela czy od nowa rejestrujesz pojazd? Pamiętaj, że kolejność wpisów w DR nie ma ŻADNEGO znaczenia (w moim aucie mając tylko 1% udziału prawa własności jestem na 1 str).

No i nie odnosisz się w ogóle do zapisu, że tablice czarne uważa się za zalegalizowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blakop, to co nazywasz wykreśleniem współwłaściciela dotyczy tylko współwłaściciela "tego z adnotacji "- jest to wyraźnie zapisane w § 5 ust. 6a szczegółowych czynności organów.

A nabycie jest nabyciem. :D

O tablicach czarnych już nie pisałam, bo skoro uważam, że w tym przypadku zastosować należy § 13 rozporządzenia o rejestracji, to automatycznie i §2 i §6 i §7 (w tych mowa jest o tablicach :-P).

Jeśli się mylę, to chętnie wysłucham (motonita zapewne też) innego rozwiązania, ale w formie konkretów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W świetle prawa, a nie przepisów wykonawczych do PoRD każdy z nich jest współwłaścicielem łącznym tego pojazdu, więc? Co z tego który z nich jest wpisany w którym miejscu dowodu rejestracyjnego?

 

Ja poproszę bez cytowania samych paragrafów, bo ja nie mam rozporządzenia przed sobą - dlaczego czarnych tablic nie uważasz za zalegalizowane w tym przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma jakieś znaczenie kto gdzie wpisany bo na odwrocie DR mamy zawsze współwłaściciela z powiatu w którym pojazd jest zarejestrowany a w uwagach to może być z innego województwa. Ale to tylko z obserwacji a przepisowo nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witajcie.

 

Sprawa ma się następująco:

Przychodzi sobie petent mówi że chciał wyrobić dowód rej na pojazd którego jest właścicielem bo go zgubił.... i że chce wyrobić nowy... numer rej to przykładowo ABC 1234 czyli zasób czarny. Sprawdzacie w komputerze a pojazd na zupełnie kogo innego stoi... a petent pokazuje wam umowę i mówi że to jego... i że chce wyrobić sam dowód, pojazd jest zarejestrowany, przegląd na kartce i on chce....

 

Czy jest podstawa prawna żeby odmówić wyrobienia dowodu rej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już było przerabiane i jest gdzieś opisane kiedy zostają stare (czarne) blachy, a kiedy zachodzi zasadność zmiany numerów rejestracyjnych przy przerejstrowywaniu pojazdu.

Tytuł tematu "Czy to można tak zrobić ?" chyba był, a autora nie pamiętam. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autor to pewnie też ja... po prostu szukam możliwości na zostawienie tych czarnych tablic na zawsze :)

 

[ Dodano: 27-12-2016, 12:27 ]

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=17217&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

ten temat jest bardzo bliski w sumie to prosił bym moderatora o połączenie tematów żeby nie śmiecic

 

TEMATY SCALONE - przyp. mod.

 

[ Dodano: 28-12-2016, 13:36 ]

a ja dodam jeszcze że przerejestrowanie na dwie umowy darowizny przechodzi w wielu WK i jest traktowane juz normalnie bez sprzeciwów :) a nawet jest to forma oszczędności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autor to pewnie też ja... po prostu szukam możliwości na zostawienie tych czarnych tablic na zawsze :)

 

Nowy właściciel musi być z tego samego powiatu. W innym przypadku wymiana tablic na nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy właściciel musi być z tego samego powiatu.

 

To oczywiste. Niemniej jednak nawet jeśli tak będzie to w wielu WK i tak "przerejestrują" mu na białe przy okazji przepisania właściciela z adnotacji na "przód".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby to mogli zrobić zmusić do zmiany tablicy, musi być na to jakaś podstawa prawna, mówimy cały czas o jednym WK. Ale skoro jest właściciel oficjalnie widniejący w dokumentach to jaka podstawa do nie wydania mu dowodu rejestracyjnego który zgubił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro jest właściciel oficjalnie widniejący w dokumentach to jaka podstawa do nie wydania mu dowodu rejestracyjnego który zgubił ?

 

A co w końcu pytasz? O wtórnik DR czy "wymianę" DR ze względu na zmianę właściciela? Przy wtórniku zostają stare tablice, a zmiana właściciela = rejestracja = wymiana tablic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtórnik DR z aktualnymi danymi, czyli w dokumentach w WK widnieje ze ja jestem właścicielem, wiec wtórnik poproszę z moimi danymi ponieważ nie ma zmiany właściciela.... w dokumentach w WK to ja jestem właścicielem :) więc zmiana właściciela nie następuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wtórniku DR nie wymienia się tablic. Problem jednak może się pojawić, jeśli są "nieoryginalne", a jest obowiązek ich okazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.