Skocz do zawartości

Zmiana przeznaczenia samochodu na Van lub wielozadaniowy.


eizosp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kupiliśmy na firmę auto komisie w Warszawie Citroena Jumpera (model jak na zdjęciu) pochodzącego z Francji. Tylko jak później się okazało nie można od niego odliczyć podatku VAT tylko wliczyć w koszty. Podobnie z fakturami na paliwo. A przyczyną jest wpis z homologacji Francuskiej, gdzie w podrodzaju pojazdu jest napisane: FURGON, a Polscy urzędnicy oczekują wpisu VAN lub wielozadaniowy.

No i ten furgon podczas badania technicznego został przepisany, a jak się okazało to należało iść przed badaniem technicznym do rzeczoznawcy samochodowego który powinien zmienić przeznaczenie samochodu właśnie na VAN, ale jak wiadomo nikt o tym nie powie.

 

Teraz co nam udało się ustalić, żeby to wszystko było poprawnie zrobione należy zmienić przeznaczenie samochodu w tym celu mamy napisać pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

 

Może mi ktoś powiedzieć jak takie pismo powinno wyglądać może jest wzór takiego pisma. Bo oczywiście nikt nic dokładnie nie wytłumaczy jak to napisać, aby łaskawie chcieli zmienić przeznaczenie tego samochodu. Jakie dane w tym piśmie powinny być itp.

Próbowałem coś znaleźć w Internecie, ale bez większego skutku.

 

Z góry dziękuję za odpowiedz.

 

ORPHEA_80525.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 175
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    27

  • Solaris

    24

  • blakop

    18

  • michal_k

    16

A przyczyną jest wpis z homologacji Francuskiej, gdzie w podrodzaju pojazdu jest napisane: FURGON,

Możesz wrzucić skan tej homologacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przyczyną jest wpis z homologacji Francuskiej, gdzie w podrodzaju pojazdu jest napisane: FURGON,

Było to na forum nie raz , po naszemu VAN .

Podaj numer homologacji ,nr VIN i rok produkcji .

 

[ Dodano: 09-11-2015, 12:44 ]

Możesz wrzucić skan tej homologacji ?

Spodziewasz się wpisu BB oprócz fourgon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczyną jest wpis z homologacji Francuskiej, gdzie w podrodzaju pojazdu jest napisane: FURGON

 

Nie furgon tylko FURGONE - a to w tłumaczeniu oznacza van. Źle ustalono podrodzaj na badaniu okresowym przed rejestracją w kraju. Badanie do poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest napisane: Fourgon i to się tłumaczy na furgon bo nawet tłumacz przysięgły jak tłumaczył dokument to przetłumaczył na Furgon, a to nie jest VAN. Wrzucam na razie zdjęcia homologacji praktycznie wszystko jest czytelne jednak jakby ktoś chciał to jak będę w domu zrobię skan.

Z tego co nam powiedział rzeczoznawca samochodowy to, że teraz tylko można napisać do ministerstwa żeby to zmienić.

 

Zaraz przeczytam co podesłaliście.

IMG_20151109_131743.thumb.jpg.afc2fa33412784e998bbce88dcd95b0b.jpg

IMG_20151109_131820.thumb.jpg.601fd5e06cd68ee382d0440cfd513432.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakiś taki dziwny świat, co nie. I tłumacze i rzeczoznawcy, a wystarczy odszukać w necie dyrektywę 2007/46/WE, w której są opisane te dziwne rodzaje. Wystarczy raz stronę otworzyć w języku polskim, a następnie dla porównania w konkretnym obcym i wyjdzie, że "camionnette" to dzisiejszy VAN w PL.

No niestety wszędzie na świecie sedan, a w Polsce kareta i nic wielkiego się nie dzieje.

Wiem, wiem już chyba we wszystkich urzędach z angielska jest, lecz ja tam w dipie zawsze sedan/kareta podaję. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sedan/kareta

Sie ma tłumaczenie w którym jest limuzyna .

Fourgon i to się tłumaczy na furgon bo nawet tłumacz przysięgły jak tłumaczył dokument to przetłumaczył na Furgon, a to nie jest VAN

Jak widać są różni tłumacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Paprock tłumaczą jak im wygodniej. No ja co mam teraz zrobić z tą dyrektywą kiedy tłumacz już przetłumaczył samochód został zarejestrowany jako Furgon, bo nikt nie powiedział im co mają z tym fantem zrobić. A teraz wymyślają kolejne rzeczy, żeby to odkręcić. Mógłby ktoś konkretnie napisać co należy zrobić krok po kroku z tym samochodem, bo kompletnie się na tym nie znam.

 

Mam iść do innego tłumacza który mi wpisze Van i znowu do panów z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wyjaśniać trzeba, że pojazd został niepoprawnie opisany podczas pierwszego badania w PL, a zakładam że przechodził takie. Powołać się na dyrektywę, która mówi po francusku tak, co po polsku oznacza VAN. Można spróbować załatwić też jakieś pisemko poświadczająco/oświadczające od Citroen Polska. A najwygodniej to dopytać się wyraźnie ale to wyraźnie we właściwym wydziale, czy można wykonać dodatkowe badanie pojazdu w celu ustalenie poprawnych danych do rejestracji. To ostatnie byłoby najłatwiejsze. No ale trza się jakby z szefostwem WK wcześniej ugadać.

 

No przecież tam stoi jak byk: tam.gifGenre: Camionnette co znaczy Rodzaj: Avangarda równa się VAN.

 

Jak byk też stoi: tam.gifCarrosserie (designation nationale) → FOURGON znaczy ni mniej ni więcej jak oznaczenie/nazwę krajowe/ą tu po francusku i na rynek francuski.

 

To bani z tymi tłumaczami. :hah:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś konkretnie napisać co należy zrobić krok po kroku z tym

Podjedz do Citroena - Poproś o wydanie oświadczenia o VAN - nie zrobią żadnego problemu gdyż często wysyłam klienta po takowe. Następnie do WK - może im to oświadczenie wystarczy albo skierują Ciebie na SKP która wykonała przegląd aby dokonać korekty i po ptakach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to czasami z poniższego nie zostało wyrwane?

3) świadectwa zgodności WE albo świadectwa zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu – jeżeli są wymagane

 

A ćwiczebnie, to polecam wklikać w Google Grafika hasło "carrosserie fourgon".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ćwiczebnie, to polecam wklikać w Google Grafika hasło "carrosserie fourgon".

Najwięcej FURGONÓW "wyprodukowały" SKP gdyż większość tłumaczy francuskiego pisze furgon a SKP to ciągnie - a wystarczy powiedzieć klientowi przed pierwszą - aby załatwił oświadczenie o VAN lub wielozadaniowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest. Jak to mawiają "życie". :hah:

Szkoda tylko, że z nazwami obcymi takimi jak: convertible, multiuso, berlinetta, familiare, roadster problemu jakoś nikt nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje Panowie zrobić tak jak radzicie, zobaczymy jakie będą efekty tego wszystkiego.

Bo nie wiedzieliśmy tego wcześniej i pojazd został zarejestrowany jako Furgon ponieważ zależało nam na czasie i częściowo mieliśmy złych doradców. Teraz próbujemy to odkręcić, żeby można było od tego samochodu normalnie odliczać VAT. Jak pisałem wcześniej jeden rzeczoznawca powiedział, że mamy napisać do ministerstwa, a wy piszecie że nie koniecznie więc. Zobaczę czy teraz da radę to odkręcić i coś z tym zrobić teraz.

Dzięki wielkie za pomoc, napiszę jak poszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno się udać. A do ministerstwa pomysłów dziwnych i nijakich to się pisze w ważniejszych sprawach (żeby odstępstwa udzielił na jakiś prze-ciężki pojazd), a nie w przypadku pochopnej klasyfikacji podrodzaju zwykłego blaszaka dokonanej na badaniu przed pierwszą rejestracją w PL.

Po mojemu najwiarygodniejszym pismem będzie coś od Citroen Polska, chociaż w niektórych WK powinno przejść zaświadczenie z sensownym opisem z dodatkowego badania.

Ale wiadomo - im więcej papierków, pieczątek - tym bardziej urzędowo. :hah: Śmieję się, bo sam stosuję kserowanie ważniejszych dokumentów i ogólną papierologię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy piszą. Sam przerabiałem temat kilkukrotnie.

Proponuję udać się do dealera Citroena aby on pośredniczył w kontakcie lub bezpośrednio do Citroen Polska. Wystawiają oni pismo, iż wg obecnej klasyfikacji dany pojazd o numerze VIN ... opuścił fabrykę jako VAN/wielozadaniowy. Z takim pismem na OSKP gdzie następuje weryfikacja stanu rzeczywistego, wystawienie zaświadczenia VAT i dalej do WK. Nigdy nie było problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem, odpowiedź z citroen polska:

Szanowny Panie,

 

Spółka Citroen Polska nie była importerem i sprzedawcą przedmiotowego samochodu na rynku polskim a tym samym nie była wystawcą wyciągu ze świadectwa homologacji. W związku z tym nie możemy zająć stanowiska a tej sprawie.

 

Na podstawie posiadanej wiedzy wyjaśniamy, iż zgodnie z obowiązującymi zasadami diagnosta dokonujący tzw. badania VAT 1, które ma doprowadzić do klasyfikacji kategorii pojazdu ma obowiązek wydać zaświadczenie na podstawie badania pojazdu w tym pomiarów przestrzeni ładunkowej i przestrzeni dla kierowcy/pasażerów.

Na podstawie proporcji tych wymiarów dokonuje klasyfikacji pod kątem tzw. zasad VAT 1. Nasza spółka nie zna przepisu, na który Mógłby powołać się diagnosta warunkując wydanie decyzji od okazania przez użytkownika pojazdu ”Wyciągu ze świadectwa homologacji”.

Dodatkowo w załączeniu przesyłamy skan dokumentu w sprawie klasyfikacji nadwozi FURGON/VAN wydanego przez Ministerstwo Infrastruktury, które wystawia homologacje pojazdów dopuszczanych do ruchu w Polsce.

Dokument wyjaśnia kwestie zastosowania określeń FURGON/VAN w homologacjach pojazdów na przykładzie jednego z naszych modeli.

Mamy nadzieję, że przekazane wyjaśnienia i kopia dokumentu pozwolą Klientowi naszej Marki na skuteczne załatwienie sprawy.

 

Pisemko w załączniku.

 

Co o tym sądzicie?

Furgon_Van_CITROEN.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym sądzicie?

Po co powtarzać wpisy z poprzedniej strony :?: błąd tłumacza.

 

 

A w naszych realiach to diagnosta może dostać "oddelegowanie" na 5 lat do obsługi łopaty,

a tłumacz (i to przysięgły) się tylko pomylił :faint:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że pismo pisała osoba nie mająca pojęcia o czym pisze. Badanie na VAT-1 nie wymaga żadnych mierzeń przestrzeni ładunkowej :razz:

Natomiast pomocne może być to ich słynne pismo z ministerstwa, że przecież FOURGON to po polskiemu VAN... Na tej podstawie myślę, że diagnosta mógłby wystawić poprawione badanie, a to z kolei byłoby podstawą do poprawy danych pojazdu...

Jedno ale - jakiś czas temu spore grono Diagnostów nawet z tego forum zastrzegało się, że nigdy nie określi w pierwszym badaniu z zagranicy podrodzaju "VAN" właśnie... Więc może być grochem o ścianę :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla aut które nie były homologowane jako VAN .

 

A zagranicznego DR to nie wynika. Ba - nawet z homo to nie wynika. Ciekawe jaki podrodzaj wtedy określają CI (!) Diagności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.