Skocz do zawartości

Zmiana przeznaczenia samochodu na Van lub wielozadaniowy.


eizosp

Rekomendowane odpowiedzi

BA03 - samochód ciężarowy z zamkniętą skrzynią służącą do przewozu ładunku

 

W którym miejscu "zabronione" jest, by ta "skrzynia" nie mogła być połączona z kabiną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 175
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    27

  • Solaris

    24

  • blakop

    18

  • michal_k

    16

Mogę zadać podobne pytanie. Jeżeli VAN i Furgon są identyczne z wyglądu to po co w Homologacji i także w Rejestracji wymyślono dwa różne pojęcia? Przecież Furgon obejmowałby i te w jednej bryle i te w dwóch bryłach więc VAN już niepotrzebny.

 

A wracając do rejestracji Seicento 15 lat temu, może uda Ci się odszukać jakiś wyciąg ze świadectwa homologacji gdzieś w archiwalnych dokumentach. Ale ja bym obstawiał, że sytuacja wyglądała tak:

 

W homologacji było wpisane nadwozie BB-VAN z racji tego że funkcjonowało to już od dawna a w rejestracji się głowiono co z tym zrobić bo VAN jest niedostępny w przepisach. I w takim wypadku w rozporządzeniu jest napisane, że jeśli nadwozie nie jest podobne do rzadnego z wyżej wymienionych to, żeby klasyfikować na INNY. Więc może lepiej było rejestrować to na INNY niż na FURGON

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisałem wiele lat temu podczas pierwszej rejestr. furgon (jak ktoś tu bezceremonialnie nazwał jak tłuk), no trudno, i krakowski wk, zadzwonił i poprosił o poprawę na wielozadaniowy bo tylko wtedy klient będzie mógł korzystać z vat, po tym już nigdy nie wpisywałem furgon, jak weszło pojęcie van tak wpisuję dotychczas, choć tak naprawdę nie bardzo mogę rozróżnić nadwozi - furgon zintegrowany i van.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie ma o co kruszyć kopii. Nie pierwszy babol w wykonaniu tłumaczy. Pro światowo błysnęli, aż słowotworem angielskim przepisy porazili.

Przekonany jestem, że gdyby z włoskiego tłumaczyli to na bank wyszłoby po naszemu, znaczy FURGON po polskiemu. ;-)

Podobny bigos wymyślają spolszczając angielskim ukraińskie nazwiska. 8/

A miano FURGON i tak żyje własnym życiem i ma się całkiem dobrze w różnego rodzajach opisach, folderach, reklamówkach, katalogach dotyczących pospolitych blaszaków.

Co do Wyciągu ze Świadectwa Homologacji pojazdu o nazwie handlowej Seicento Van, no to niestety kodu BB tam nie uświadczy. Rodzaj ciężarowy owszem, a i owszem rodzaj nadwozia jako furgon tam stoi. Rodzaj nadwozia, a nie żeby tam zaraz jakiś podrodzaj. Z powyższego majonezu z rodzajami nadwozi i podrodzajami pojazdów wynika, że aby do kupy to poskładać, no to kurcze mistrzostwo świata.

Jutro wypad do lasu. To może w poniedziałek skan homo tego sejka-furgona zapodam. Ale jak dobrze poszperać w zasobach forum... No nie wiem, ale chyba był już taki dokument wklejany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może uda Ci się odszukać jakiś wyciąg ze świadectwa homologacji gdzieś w archiwalnych dokumentach

 

Jak będę miał czas to poszukam, ale ciężko może być. A może wystarczy Ci numer homo żebyś sobie sprawdził w katalogu ITS?

 

w rejestracji się głowiono co z tym zrobić bo VAN jest niedostępny w przepisach.

 

Nad niczym się nie głowiono, bo w wyciągach ze świadectwa homologacji było wpisane tak, żeby zgadzało się z ówczesną klasyfikacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do rejestracji Seicento 15 lat temu, może uda Ci się odszukać jakiś wyciąg ze świadectwa homologacji gdzieś w archiwalnych dokumentach.

- w moim archiwum takie mam:

(zapisać bo skasuje, 500 kilo kurcze)

ScanHomoSeiVan.thumb.jpg.4b6bdbaf2120094bf44141344fdbf1a6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj uważniej. Nie wprowadzam diagnostów w błąd bo w sytuacjach które opisałem diagnosta w ogóle nie uczestniczył. Wyraźnie napisałem, że zmiany podrodzaju z Furgon na VAN odbywały się na oświadczenie producenta i że na stację kontroli trafiały pojazdy które już miały w CEP zmienione na VAN. I diagnosta nawet mógł nie wiedzieć, że wcześniej w CEP był Furgon. Michał też potwierdził, że nie każdy WK może uznać takie pismo producenta, loteria, niektóre uznają niektóre nie. W niektórych WK się uda, a w innych nie. Ale cała zmiana podrodzaju odbywała się tylko i wyłącznie między Właścicielem pojazdu a Wydziałem Komunikacji. Diagnosta w tym procesie NIE UCZESTNICZYŁ, nie ustalał danych pojazdu, więc nie wprowadziłem ich w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W homologacji przyjęło się że kod BA03 to Furgon Uniwersalny. A opis tego nadwozia to Samochód ciężarowy z Zamkniętą Skrzynią. I uznano w homologacji że Zamknięta Skrzynia to Furgon. Bo jest jeszcze skrzynia otwarta czyli Kod BA02 czyli to co My nazywamy po prostu SKRZYNIA.

KOD BA01 to Platforma

KOD BA04 to Furgon Chłodnia

KOD BA05 to Furgon Izotermiczny

KOD BA06 to Skrzynia-Kurtyny Boczne

KOD BA10 to Wywrotka

 

i tak dalej

 

Opis nadwozi wraz z ich kodami w załączniku do Dyrektywy

 

Ale masz rację że bezpośrednio słowa Furgon nie ma. Jest jedynie ZAMKNIĘTA SKRZYNIA.

W dodatku w świadectwach zgodności co Michał być może potwierdzi, producenci określając rodzaj nadwozia, potrafią napisać tylko sam kod. Np. BA04 i tyle. I albo trzeba wiedzieć samemu że BA04 to Furgon Chłodnia, albo posiłkować się Oświadczeniem o danych do rejestracji gdzie napiszą że BA04 to się równa Furgon Chłodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zobacz - @Paprock jakąś lewą homologację wkleił bo tam słowa o żadnym B coś tam nie ma.

Mało tego. Piszą, że to "seicento van", a rodzaj nadwozia "furgon" - to jak?

 

I jeszcze ta historia, że to pracownicy WK ustalają rodzaj nadwozia przy rejestracji bo tak ich szkolono :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to co wkleił Paprock dotyczy świadectwa homologacji PL. Od dawna samochody osobowe, ciężarowe, przyczepy ciężarowe, ciągniki rolnicze, naczepy, samochody specjalne, czterokołowce, motocykle, motorowery nie mogą być homologowane na Polskie Świadectwa PL. Nie ma tam tych kodów bo one dotyczą Świadectw Europejskich, czyli 99 procent obecnie wydawanych świadectw a nie jakies stare krajowe PL. Polska miała kiedyś swoje krajowe świadectwa PL to i nie stosowała oznaczeń i kodów homologacyjnych z Europy. Teraz już to niemożliwe, 99 procent rejestrowanych nowych pojazdów ma homologację Europejską albo dopuszczenie jednostkowe

 

A obecnie Polska w homologacji ma swoje oznaczenie Europejskie e20. Czyli jesteśmy pod numerem 20 :D

Niemcy są e1 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ciężko mi powiedzieć czy można sobie coś przyjmować, ale jak patrzę na żywo na pojazd z Zamkniętą Skrzynia no to widzę Furgon. Więc dla mnie nie ma tutaj rzadnych nadinterpretacji. Według mnie to się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zabłysłeś wiedzą...

 

W aktualnie rejestrowanych samochodach takich jak rzeczone seicento podrodzaju "furgon" już z kolei NIE SPOTKASZ. Więc po co ten wykład, skoro wiadomo, że ludzie chcą zmiany podrodzaju właśnie w tych starszych!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna samochody osobowe, ciężarowe, przyczepy ciężarowe, ciągniki rolnicze, naczepy, samochody specjalne, czterokołowce, motocykle, motorowery nie mogą być homologowane na Polskie Świadectwa PL.
Ciekawe skąd tyle nowych pojazdów z PL* w poz. K DR?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie jeszcze jedno zastanawia- gdzie w "homologacji" występuje pozycja podrodzaj pojazdu? Bo kategoria/rodzaj występuje.

Czy podrodzaj pojazdu to to samo co rodzaj nadwozia? Jeśli tak to z czego to wynika?-tylko nie na zasadzie ,że tak się przyjęło.

Bo skoro w "homologacji" występuje rodzaj nadwozia to tak też powinno występować w rejestracji pojazdu i odwrotnie...

Według mnie problem leży po stronie ustawodawcy i powinno być to "naprawione" od "źródła". Bo tak to jak zwykle "walka z wiatrakami"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podrodzaju nie ma w świadectwie zgodności tylko Rodzaj Nadwozia, a dodatkowo producent załącza Oświadczenie o Danych do Rejestracji i tam wpisuje Podrodzaj.

 

Aboz, PL nowo rejestrowane pojazdy to są tylko przyczepy rolnicze. Albo dopuszczenia jednostkowe. Ale w pozostałych nowych pojazdach w Rubryce K jest świadectwo europejskie e*

Może mówisz o przerejestrowaniach starych pojazdów gdzie nadal zachowali ten numer PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak to jak zwykle "walka z wiatrakami"...

Ja tam dyrektyw w stosunku do naszych przepisów nie ogarniam i na odwrót. Już nawet nie wspomnę, że angole nie dzielą kategorii N na N1, N2, N3. Podobnie z czterokołowcami. W dyrektywie różnych naprodukowali guadów, a nasza klasyfikacja sprowadza się do raptem trzech podrodzajów. No, jednego jeszcze można tam jakoś na przewóz osób lub rzeczy podzielić. U nas wielozadaniowy i van wystepuje w kategori M i N a w dyrektywie już inaczej jest, co nie. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

 

W dyrektywie Wielozadaniowy jest tylko w kategorii M a VAN jest tylko w kategorii N.

W sumie to logiczne bo dla osobówek mamy Wielozadaniowy a dla ciężarówek VAN.

A u nas występuje podwójnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku z tymi homologacjami, bo coś mi się zdaje, że od jakiegoś czasu i pierwsze i drugie i kolejne etapy idą po jednej i tej samej dyrektywie co do homologacji.

A wygląda to mniej więcej tak: e...*2007/46*....*..

Na dziś wyróżnik PL to raczej dopuszczenie przez TDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.