Skocz do zawartości

Badania DODATKOWE pojazdu z zagranicy a tablice rej.


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ

 

z dnia 26 czerwca 2012r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. z 2015r., poz. 776 z późn. zm.)

 

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

 

b) sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu; sprawdzenie nie dotyczy badania, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, z wyjątkiem pojazdów zarejestrowanych czasowo na podstawie art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy;

 

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012r., poz. 1137 z późn. zm.)

 

Art. 74. 1. Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje, w przypadkach określonych w ust. 2, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) właściciela pojazdu, wydając pozwolenie czasowe i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne.

 

2. Czasowej rejestracji dokonuje się:

 

1) z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;

 

2) na wniosek właściciela pojazdu - w celu umożliwienia:

 

a) wywozu pojazdu za granicę,

 

b) przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

 

c) przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy;

 

Art. 81. 2. Badania techniczne dzieli się na badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

 

3. Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Średnik w języku naturalnym źródło: Wikipedia

W przeciwieństwie do przecinka służy do oddzielania wyłącznie samodzielnych gramatycznie i logicznie członów. Od kropki natomiast odróżnia go mniejsza moc[1] (większa jednak niż w przypadku przecinka); mimo to niemal zawsze można go zastąpić kropką, zmieniając zdanie zawierające średnik w dwa zdania[2]. Po średniku kolejną część wypowiedzenia piszemy małą literą.

 

Średnik – Słownik Języka Polskiego

 

Średnik jest znakiem rozdzielającym słabszym od kropki i służy do oddzielania w miarę samodzielnych części wypowiedzenia. Od przecinka z kolei różni się tym, że oddziela wyłącznie człony równorzędne pod względem logiczno-składniowym, podczas gdy przecinek może oddzielać również człony nierównorzędne.

 

Czytam prawo literalnie:

 

Sprawdzenie prawidłowości tablic rejestracyjnych; średnik, a więc na okresowym badaniu technicznym zawsze sprawdzam tablice rejestracyjne.

 

Po średniku: nie dotyczy BADANIA, o którym mowa w art. 81 ust. 3 Pord a tam jest mowa o OKRESOWYM pojazdu sprowadzonego za zagranicy. Wyjątek to pojazd np. sprowadzony z zagranicy z pozwoleniem czasowym i tablicami „czerwonymi” wydanymi na podstawie art. 74 ust. 2 pkt 2 lit c tj. na badanie techniczne nawet nie na czas sprowadzenia pojazdu z zagranicy bo była by literka b.

 

Tak więc w mojej ocenie przepis prawa w przypadku badania DODATKOWEGO np. powypadkowego, ustalenie nieznanych parametrów albo środowisko stanowi wymóg posiadania tablic rejestracyjnych.

 

Prywatnie mogę się zgodzić nieciekawa sytuacja prawna, jednak nas nie interesuje logika, czy co Ministerstwo miało na myśli albo chciało, by ukazało się w rozporządzeniu tylko jaki jest zapis prawny. Niestety Ministerstwo nie konsultuje z nami jako Urzędami przepisu, aby poznać ewentualne skutki. Być może jest to też zapis celowy, że tylko na okresowym obowiązuje zwolnienie z tablic. Być może należy doprecyzować treść zapisu o badania z art. 81 ust. 2 i ust. 3 w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy. Jednakże dzisiaj mowa jest o badaniu, a nie pojeździe sprowadzonym z zagranicy.

A wystarczyło napisać wprost nie dotyczy pojazdów sprowadzonych z zagranicy.

 

Jak znam życie niedługo ukaże się stanowisko MIR, co autor miał na myśli – a nie udało się wprowadzić do rozporządzenia. Ostatnio poznaje ciągle opinie co MIR myśli bez wskazania podstawy prawnej regulującej prosto i jasno zagadnienie ::hey

 

Sytuacja okresowego BTP pojazdu jest oczywista i bezdyskusyjna, gdyż jasno przepis określa, że wymóg tabli nie dotyczy, no chyba, że będzie pozwolenie czasowe z literki "c".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie niedługo ukaże się stanowisko MIR,

Obawiam się ,że to nie nastąpi-tego ministerstwa lada dzień nie będzie :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie niedługo ukaże się stanowisko MIR

A wiesz co można zrobić z stanowiskiem przeczytać i wyrzucić do kibla to tak delikatnie powiedziane :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Określmy właściwego ds transportu :-)

Jednak już słyszę, że coś ćwierka, że tak jak kiedyś pisano wbrew zapisowi o identyfikacji brak tablic wynik pozytywny a teraz zmieniono przepis i znów planuje się pismo brak tablic na dodatkowym z zagranicy wynik pozytywny :-)

Jak by nie można było tego od razu napisać w rozporządzeniu :-)

 

PS.

A wiesz co można zrobić z stanowiskiem przeczytać i wyrzucić

Troszkę może zbyt dosadnie jednak racja. Czytając przepis bez interpretacji wydaje się jasny. W Sądzie brane jest pod uwagę orzeczenie innego Sądu a nie interpretacja. Opinia danego resortu może być co najwyżej okolicznością łagodzącą, że robiono tak bo twórcy przepisu tak napisali, a że w przepisie nie przeszło to chociaż duch ustawy ożywiono :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie ma o czym deliberować. Dodatkowe z wynikiem N tez może być podstawą do rejestracji.

Sprecyzujmy - dodatkowe "ustalenie danych" z wynikiem N może być podstawą do rejestracji o ile WK uzna termin badania z kraju pochodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sensownie wtrącę, ale o słusznym do rejestracji wyniku badania Olga już dawno tam wspominała:

:arrow:http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=231515#231515

:arrow:http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=231541#231541

 

4) zaświadczenia o po-zy-ty-wny-m wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;

Konia z rzędem temu, a może bez rzędu, bo słówkiem nie pisnęli o jakim badaniu mowa, a tylko o jego wyniku. I sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis cytowany przez Olgę mówi o tym, że do rejestracji należy mieć:

- badanie techniczne albo

- dowód rejestracyjny

potwierdzający TERMIN WAŻNOŚCI badania technicznego.

 

Czy badanie dodatkowe ma na celu określenie terminu ważności? Nie, a więc i jego wynik nie musi być pozytywny. Wystarczy przeczytać całe zadanie (przepis) ze zrozumieniem do końca, a nie tylko skupiać się na jednym przymiotniku wytłuszczonym przez Paprocka na początku.

 

Sprecyzujmy - dodatkowe "ustalenie danych" z wynikiem N może być podstawą do rejestracji o ile WK uzna termin badania z kraju pochodzenia.

 

Sprecyzujmy - jeśli WK nie uzna terminu o którym mówisz, to nawet gdyby to dodatkowe z ustalonymi danymi będzie miało wynik "P", to i tak by nie było podstawą do rejestracji, bo nadal brakowałoby daty następnego OBT - prawda? A z kolei jak w dodatkowym pojawi się ta data, to to już nie jest dodatkowe, tylko zwykłe OBT przed I rejestracją.

 

Myślę, że Olga trochę namieszała ;) , bo z takim podejściem, że zaświadczenie ma mieć wynik wyłącznie pozytywny to WK nigdy nie mógłby nigdy przyjąć np. zaświadczenia o nabiciu nr itp. które przecież zgodnie z ustawą są zaświadczeniami bez wyniku.

 

W mojej ocenie tutaj problemu nie ma, tylko sami go szukacie błędnymi interpretacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto miesza. Nie mnie oceniać.

Mowa jest o wyniku badania, a nie o innych czynnościach przeprowadzanych na stacjach kontroli oprócz badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa jest o wyniku badania OKREŚLAJĄCYM TERMIN BADANIA. Jeśli dodatkowe badanie na ustalenie danych wg Ciebie potwierdza termin OBT to cóż... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak będzie okresowe z zagranicy z wynikiem pozytywnym i terminem następnego badania a później dodatkowe z ustaleniem np. roku produkcji, braku wycieków oleju i wynik negatywny brak tablic to oznacza, że w zakresie ustalenia roku produkcji czy wycieków nie ma uwag i warto rozważyć przyjęcie takiego zaświadczenia. Ot tak głośno myślę :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak będzie okresowe z zagranicy z wynikiem pozytywnym i terminem następnego badania a później dodatkowe z ustaleniem np. roku produkcji,
Tylko po co robić DBT na ustalenie danych, skoro wszystkie dane do rejestracji są w DIP (obowiązkowym przy pierwszej rejestracji).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa jest o wyniku badania OKREŚLAJĄCYM TERMIN BADANIA.
- dobrze, dobrze. Nie ważne co to badanie określa, czy termin badania czy jakiekolwiek inne wydumki jeszcze.

Wynik jak przeznaczenie dla jakiegokolwiek badania nakreślony rozporządzeniem jest tylko jeden.

O czym Olga wspominała. Trza było kliknąć linka.

Z tego przepisu jasno wynika, że zaświadczenie z symbolem literki [N] to w urzędzie z deczka lipka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy badanie dodatkowe ma na celu określenie terminu ważności? Nie, a więc i jego wynik nie musi być pozytywny. Wystarczy przeczytać całe zadanie (przepis) ze zrozumieniem do końca, a nie tylko skupiać się na jednym przymiotniku wytłuszczonym przez Paprocka na początku.

 

No problem rzeczywiście w czytaniu ze zrozumieniem i do końca.

Czyli czytanie całego przepisu i do końca a nie skupianie się na jednym fragmencie.

 

Bo z przepisu wyraźnie wynika, że potrzebne jest albo zaświadczenie z pozytywnym wynikiem badania, albo DR, który potwierdza ważność badań okresowych.

Jeżeli WK uznaje ważność terminu dotychczasowego BO na podstawie DR, to wymóg jest spełniony i badanie dodatkowe-ustalenie danych- z wynikem N za brak TR nie jest tu żadną przeszkodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to Paprockowi wyjaśnić nie mam pojęcia...

Widać Chłop nigdy nabić nie robił ani innych takich badań...

A i Olga w tym układzie nigdy w urzędzie nie miała zaświadczenia z nabicia, czy jakiegokolwiek innego bez wyniku, bo przecież inaczej by go nie przyjęła... 8) No ale może niech się sama wypowie :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać Chłop nigdy nabić nie robił ani innych takich badań...

Jak ktoś pracuje na PSKP to tak ma.

Mniej badań dodatkowych i czynności a już żadnych na pewno, żadnych badań pojazdów po zmianach konstrukcyjnych, ale może teoretyzować i uważać siebie za ominibusa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu rzeczy nie robiłem i pewnie nie zrobię. Z resztą nie ważne. Epitety Kolego też raczej staram się chować w sobie niż wywlekać je na ogół.

Ważne jest to, że zaświadczenie z nadania cech/tabliczki w rubryce "Rodzaj badania, czynności" nie zawiera informacji i o jakimkolwiek badaniu, tym samym obie treści przy literach P, N są skreślone. Wiadomo, że z takich czynności nie wynika termin kolejnego badania, a jak już komuś na siłę potrzebna ta wiedza, to w uwagach stały fragment dla świętego spokoju się wkleja: "termin następnego badania według dowodu rejestracyjnego", czy coś podobnego i wszystko jest wporzo.

A tu... Jakiś subtelny myk zamiany badania dodatkowego - ustalenie danych z wynikiem N za brak tablic na nadanie tabliczki znamionowej – bez wyniku.

Wiadomo o co kaman, co nie. ;):hah:

 

Powtórzę jeszcze raz te dwa cytaty z nadzieją, że w końcu może do mnie dotrze w jakich przypadkach Wydziały Komunikacji akceptują z wynikiem N zaświadczenia ze stacji.

4) zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego
5) zaświadczeniu o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu – rozumie się przez to zaświadczenie z badania technicznego pojazdu wraz z wymaganymi załącznikami, określone w przepisach w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach,

potwierdzające pozytywny wynik badania technicznego, o którym mowa w art. 81 ustawy

– czy tu też będzie domaganie się wyniku i terminu w przypadku nadania tabliczki?

 

Mowa jest o wyniku badania OKREŚLAJĄCYM TERMIN BADANIA. Jeśli dodatkowe badanie na ustalenie danych wg Ciebie potwierdza termin OBT to cóż...  :?
- a dla mnie cały czas jest mowa o wyniku badania! Sposób na termin badania wyżej zapodałem. Wiadomo, że ustalenie, określenie, wytyczenie, wyznaczenie i wpisanie daty terminu kolejnego badania w stosowną rubrykę zaświadczenia przypisane i stosowane jest tylko do okresowego badania!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epitety Kolego też raczej staram się chować w sobie niż wywlekać je na ogół.

 

A ktoś tu obrzucił Cię epitetami w tym temacie? Zacytuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś tu obrzucił Cię epitetami w tym temacie? Zacytuj.

Błażej , trzech kropek to ja raczej rzadko używam , bo dają duże pole wyobraźni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powróćmy może do merytoryki.

Taka ciekawostka, gdyż niektórzy podali przykład innej czynności tabliczki znamionowej.

 

Aktualne brzmienie Art. 81. 2. PORD Badania techniczne dzieli się na badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

 

Zniknęły inne czynności.

 

Przy okazji dodatkowe BTP na ustalenie nieznanych parametrów niezbędnych do rejestracji może mieć miejsce, gdy w dowodzie rejestracyjnym zagranicznym jest ważne BTP, a Polska uprała się, aby ustalać rok produkcji pojazdu. Wówczas takie zaświadczenie owszem ma wynik jednak bez ustalania terminu NBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda, ale to jest podział badań z ustawy. Z tej samej ustawy, z której powstał tak zwany zakres, a w tym zakresie we wzorze zaświadczenia i w wytycznych co powinien zawierać rejestr jasno stoi co wpisywać, co podawać, co objaśniać. I niestety ale ten termin istnieje i żyje:

Pozycje 1, 2 po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania.

W przypadku potwierdzenia przeprowadzenia czynności innych niż badanie techniczne pojazdu pozycje 1 i 2 skreśla się i wypełnia się pkt 2 na drugiej stronie zaświadczenia.

2. W rejestrze zamieszcza się następujące dane i informacje o wykonanych badaniach technicznych pojazdów i innych czynnościach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.