Skocz do zawartości

Instalacja nawiewno-wywiewna & kanał


Paprock

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawił się taki mały problem dotyczący rozwiązania instalacji nawiewno-wywiewnej w nowo otwieranej stacji.

Idzie o to, że na dole w kanale będą dwa boczne nawiewy i OK. No ale teraz co ze stanowiskiem kontrolnym.

Czy możliwe jest takie rozwiązanie, aby czujnik CO włączył tylko ten kanałowy nawiew bez jednoczesnego uruchamiania wywiewu ze stanowiska kontrolnego?

Po mojemu wychodzi, że mają być dwie instalacje.

Jedna to ta w kanale uruchamiana w razie potrzeby lub gdy zabrzęczy brzęczyk, wtedy logika nakazuje opuścić kanał i sięgnąć włącznik z tak zwanej ręki.

Natomiast ta druga to już instalacja nawiewno-wywiewna uruchamiana też z ręki, ale oczywiście głównym jej zadaniem jest włączyć się awaryjnie przez automat zainstalowany w czujniku nadmiernego poziomu tlenku węgla.

To ci wzięli i do automatu CO taki wentylatorek ścienny z markietu podłączyli i twierdzą, że będzie dobrze.

No i wychodzi, że instalacja nawiewno-wywiewna zaczyna się przez nawiew w kanale, a kończy na wywiewnym wiatraczku zamontowanym w ścianie.

 

Czy tak jest dobrze? Jakie są opcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kurde czegoś brakuje na tej "hali", a za pioruna dogadać się nie mogę, a odbiór tuż-tuż.

Do kanału dmucha, z "hali" wyciąga - tyle wystarczy, czy brakuje nawiewu na "halę"?

Poza tym nie bez znaczenie jest wysokość mocowania czujnika właśnie na "hali"!

Sensem tego czujnika jest ochrona przed śmiercionośnym czadem, a nie pompowanie powietrza w kanał gdzie nieszkodliwy (łatwopalny) gaz może zalegać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest jest, "wydmuch" z kanału, oraz wyciąg w dachu i nadmuch na ścianie. Miesiąc temu był odbiór i nie było problemu, zresztą taki układ mamy już parę lat. Czujniki mamy w kanale na dole, na hali na dole i przy dachu. Z tego co kojarzę to ten w kanale to jest od gazu lpg i cng, ten przy dachu od CO ale nie pamiętam od czego jest ten na hali na dole. Wszystko jest podłączone do jednej centralki, ale na pewno są dwa obwody., Jeden na tlenek węgla drugi na inne gazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki mamy w kanale na dole, na hali na dole i przy dachu.

 

w kanale lub ~30cm nad podłogą - czujnik LPG = propan/butan

pod dachem - czujnik CNG = metan

~180 cm od podłogi - czujnik CO = tlenek węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kanale lub ~30cm nad podłogą - czujnik LPG = propan/butan

pod dachem - czujnik CNG = metan

~180 cm od podłogi - czujnik CO = tlenek węgla

Powiem że mają być zamontowane zgodnie z instrukcją .

Czujnik CO który musieliśmy wymienić ,zgodnie z instrukcją miał być montowany na wysokości 30cm od podłogi , nowy 100-180 cm od podłogi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za trzy jak na razie wyjaśnienia.

No dobrze, to dopytam tak:

Stanowisko kontrolne bez kanału należy wyposażyć w nawiew i wywiew i jest OK i to wystarczy. Powstają jakby dwa gniazda wymiany powietrza. Jedno to nawiew, a drugie wywiew i po temacie.

Ale czy w przypadku kanału należy dołożyć kolejny nawiew jako trzecie gniazdo wymiany, czy wystarczy pociągnąć sam nadmuch do kanału???

Wiadomo, że zadaniem czujki CO jest alarmowe włączanie instalacji nawiewno-wywiewnej.

Lecz mi idzie o ilość: ile jest, ile powinno być, ile macie tych punktów wymiany powietrza na stacji. Z kanałem na stacji.

1. Czy (nawiew do kanału) plus (wyciąg w ścianie/suficie) równa się dwa punkty wymiany.

2. Czy (nawiew do kanału) plus (nawiew „na halę”) plus (wyciąg w ścianie/suficie) równa się trzy punkty wymiany.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Kanał przeglàdowy powinien.... mieç zapewnionà co

najmniej wentylację nawiewnà — nawiew czołowy

lub boczny przy kanale długości do 6 m, nawiewy

boczne — przy kanałach dłuższych.

 

 

§ 15. Wyposażenie technologiczne stanowiska

kontrolnego powinno obejmować co najmniej:

....

4) wentylację naturalną oraz mechaniczną nawiewno-

wywiewną, zapewniajàcą dodatkową awaryjną

wymianę powietrza, przy czym stanowisko kontrolne

powinno być wyposażone w alarmowy czujnik

niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku wę-

gla, który automatycznie uruchamia tryb awaryjny

wentylacji;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JANUSZ60, eborg.

Ja to wszystko wiem. Wiem, że kanał jest częścią składową stanowiska kontrolnego. Wiem, że kanał powinien posiadać nawiew/nawiewy, że stanowisko kontrolne instalację nawiewno-wywiewną.

Tylko widzisz jak to można wykombinować przez takie przepisów pisanie-czytanie, co nie.

Wątpię, aby wymóg czujnika CO miał za zadanie awaryjne wypełnianie świeżym powietrzem czeluści kanału przeglądowego, jak czad z wysokości jamy ustnej atakuje układ oddechowy. I tu zasadność ma wysokość zamocowania takiej właśnie czujki. Sprawność instalacji, ani ilość wymienionego powietrza na razie do tematu nic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiew do kanału + wyciąg w ścianie/suficie.

Stacje, które ja znam posiadają minimum trzy punkty, (nawiew-wywiew hala oraz nawiew do kanału, podłączone do czujnika CO).

Dlatego otwierając nową stację pytałbym w TDT,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i gittarra. Podejrzewam, że te Twoje wiatraki uczepione są na różnych wysokościach ściany.

No nic. Zrobiłem rekonesans i wychodzi, że nadmuchy do kanału wszędzie owszem. Poza tym każde stanowisko kontrolne wyposażone jest w wyciąg/wyciągi pomontowane na wysokości metra od podłogi oraz w nawiewy mocowane gdzieś tam pod dachem/sufitem lub wysoko na bocznej ścianie.

Czyli w poniedziałek z wykonawcą ogień. :hah:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym każde stanowisko kontrolne wyposażone jest w wyciąg/wyciągi pomontowane na wysokości metra od podłogi

Coś namotałeś;

No chyba, że widziałeś to ;

5) indywidualne wyciągi spalin z końcówkami na rury

wydechowe, o wydajności dostosowanej do rodzajów

badanych pojazdów;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:evil:

No z tym też będzie kłopot. Już widziałem, że silnik mam większy w odkurzaczu niż w wyciągu. Poza tym długości nawet 5 metrów nie będzie, a co najmniej dwa metry długości zmarnowane na pionowy zwis węża przy ścianie. :evil:

Coś namotałeś;
- nic nie namotałem. Zlustrowałem takie coś podobne na mieście jak w linku przykładowo zapodaję:

:arrow:http://www.krasvent.pl/realizacje

Należy odszukać realizację pod tytułem "STACJA KONTROLI POJAZDÓW" i przewertować fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem zdjęcia z linku. Tylko pozazdrościć jak potrafią niektórzy dbać o zdrowie pracowników. Niestety w większości przypadków jest tak zwane minimum konieczne :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.