Skocz do zawartości

Prawo jazdy kat. AM czy nie


bauer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie w pierwszym temacie szukałem nr w zakupionym pojeździe dla ojca ... Lecz teraz potrzebuje konkretnej odpowiedzi . Ojciec ma 61 lat . Nie posiada prawa jazdy. Zakupiony pojazd to Casalini Pery czyli l6e i ile dobrze pamiętam. Moje pytanie brzmi czy aktualnie ojciec potrzebuje zrobić prawojazdy AM czy też nie bo czytając jedne fora nie moze a drugie moze. Problem tkwi w tym że jeżdżąc bez dokumentów to przestępstwo drogowe a ojciec jest myśliwym . Za przestępstwa drogowe w tej chwili jest nawet zabieranie dokumentów pozwolenia na broń. Z góry dzięki i proszę o konkretne odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L6e to pojazd samochodowy inny - czterokołowiec lekki. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami wymagane jest prawo jazdy AM.

 

Bez prawka można jeździć motorowerem, a ten pojazd nim nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam teraz doczytałem że to wykroczenie ... ( człowiek jest głupi jednak i uczy się całe życie) ale jednak proszę o odpowiedź czy dowod czy jednak prawojazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

1) kategorii AM:

a) motorowerem,

b) czterokołowcem lekkim;

 

 

Art. 133.

2. Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.

 

3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czterokołowiec lekki - czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

 

Prawo jazdy tej kategorii można uzyskać w wieku 14 lat. Zastępuje ona obecną kartę motorowerową. Osoby, które przed 19 stycznia 2013r. uzyskały kartę motorowerową lub ukończyły 18 lat mogą jeździć motorowerami bez konieczności uzyskania prawa jazdy kategorii AM, ale lekkimi czterokołowcami już nie. Pojazdy z kategorii AM mogą prowadzić kierowcy, posiadający uprawnienia kat. A1, A2, A, B1,B, C1, C,D1,D i T. Kartę motorowerową można wymienić na prawo jazdy kategorii AM.

 

[ Dodano: 11-12-2015, 21:21 ]

Więc moje pytanie brzmi dalej tak samo... Może jeździć na dowód czy nie ? Podkreślam ojciec jest urodzony 1954 roku więc napewno skończył 18 lat przed tą ustawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc moje pytanie brzmi dalej tak samo... Może jeździć na dowód czy nie ?

 

A umiesz czytać? "Na dowód" można tylko MOTOROWEREM, a czterokołowcem lekkim tylko na prawko AM (na które można wymienić kartę motorowerową, o ile ojciec ją posiada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawa stwierdza że przed 19 stycznia jeśli się ukończyło 18 lat to nie trzeba

 

MOTOROWEREM!!!! A nie pojazdem samochodowym innym, jakim jest czterokołowiec lekki.

 

Pojazd samochodowy to nie motorower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ustawa stwierdza że przed 19 stycznia jeśli się ukończyło 18 lat to nie trzeba

To przeczytaj dokładnie:

"3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze jutro skocze do szkółki gdzie robią te Prawna i się dowiem więcej teraz doczyalem ze jeśli nie przekracza 4kw to zalicza się do motoroweru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc moje pytanie brzmi dalej tak samo...

A moje odczucie jest takie, że chcesz "legalnie" wysłać ojca do krainy wiecznych łowów

Ojciec ma 61 lat . Nie posiada prawa jazdy.

Tan kierowca pewnie miał PJ, ale tak pojechał ...

 

Kurs na kat T może być najtańszy i najłatwiejszy do zdania,

a podstawy PoRD zostaną wyjaśnione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doczyalem ze jeśli nie przekracza 4kw to zalicza się do motoroweru

Źle doczytałeś: "Pojazdy te powinny spełniać wymagania techniczne stosowane do motorowerów trójkołowych kategorii L2e, chyba że przepisy dotyczące homologacji stanowią inaczej; "

Czyli nie zaliczają się do motorowerów,tylko mają spełniać wymagania techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak miał stracił je 10 lat temu a teraz stwierdził że po prostu szkoda mu na nie pieniędzy dlatego ściągnąłem mu taki pojazd... skoro nie można pojazd sprzedam bo za cholerę ojca nie da się namówić na prawko nawet pod pretekstem zapłacenia za nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.