Skocz do zawartości

Pytania z egzaminu teoretycznego


przemekkrk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Miałem pierwsze podejście do egzaminu i niestety lipa ale mam kilka nurtujących pytań oczywiście z egzaminu na które niestety nie znam odpowiedzi :/

 

1. Na jakim urządzeniu i w jaki sposób zbadasz skuteczność hamowania w motocyklu ?

a) opóźnieniomierzem wyskalowanym w %

b) opóźnieniomierzem wyskalowanym w m/s2

c) urządzeniem płytowym

 

2. Badaniu okresowemu badaniu technicznemu podlega ?

a) sprawdzenie stanu techniczego układu wydechowego i pomiar głośności w uzasadnionym przypadku

b) kontrola tłumienia drgań zawieszenia

c) pomiar skrętności kół

 

Jeżeli chodzi o treści pytań brzmiały mniej więcej tak jak napisałem.

Wiem że na pewno doświadczeni koledzy diagności będą mieli podwyższone ciśnienie odpisując na pytania "typu mniej więcej" ale proszę o wyrozumiałość bo tylko tyle udało mi sie zapamiętać.

 

Pozdrawiam i co złego to nie ja :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. a,b,c - na każdym z tych urządzeń można badać motocykle zgodnie z instrukcją obsługi danego urządzenia pomiarowego.

W pkt drugim chodzi zapewne, które czynności są wykonywane obowiązkowo w trakcie OBT, to tylko a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na jakim urządzeniu i w jaki sposób zbadasz skuteczność hamowania w motocyklu ?

To pytanie nie miało prawa wystąpić z tymi odpowiedziami,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o pytanie nr 1 to były dokładnie takie warianty i wiem że na każdym z tych urządzeń możemy przeprowadzić to badanie lecz zaznaczyłem odpowiedz ze na urządzeniu płytowym bo uznałem że w pierwszej kolejności rolki albo urządzenie płytowe a jak nie można dokonać pomiaru tymi urządzeniami to wtedy opóźnieniomierz natomiast jeśli chodzi o pytanie 2 to też tak zaznaczyłem jak napisał kolega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo uznałem że w pierwszej kolejności rolki albo urządzenie płytowe a jak nie można dokonać pomiaru tymi urządzeniami to wtedy opóźnieniomierz

Nie ma znaczenia jakim przyrządem dokonasz badania. Żadne z urządzeń nie ma pierwszeństwa przed sobą. Jeżeli pytanie jest tak skonstruowane, to wszystkie te urządzenia są równoprawne do przeprowadzania badań, a Ty decydujesz w praktyce, którym chcesz wykonywać ( o ile stacja dysponuje wszystkimi trzema :D ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na jakim urządzeniu i w jaki sposób zbadasz skuteczność hamowania w motocyklu ?

a) opóźnieniomierzem wyskalowanym w %

b) opóźnieniomierzem wyskalowanym w m/s2

c) urządzeniem płytowym

 

Odp c :)

Można też przy pomocy lub za pomocą opóźnieniomierza ale nie na

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie na

Dlaczego nie można, na? Jak zamocuje opóźnieniomierz pod motocyklem to wykonam badanie "na opóźnieniomierzu", ewentualnie zamocuje urządzenie na siedzisko i usiądę na nim (pewnie tylko raz) to również wykonam badanie "na" urządzeniu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qźwa ale to nie jest test z języka polskiego... :evil:

Dlatego wspominałem przy okazji innego tematu, że jak zrobią taki egzamin na doszkoleniu to 90% diagnostów straci możliwość wykonywania zawodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na jakim urządzeniu i w jaki sposób zbadasz skuteczność hamowania w motocyklu ?

a) opóźnieniomierzem wyskalowanym w %

b) opóźnieniomierzem wyskalowanym w m/s2

c) urządzeniem płytowym

 

Tylko odpowiedź C bo:

a) nie ma opuźnieniomierzy wyskalowanych w % tylko bada się nimi opóźnienie hamowania w m/s2

b) opóżnienie zbadane opóżnieniomierzem nie jest skutecznością o którą pyta autor.

2. Badaniu okresowemu badaniu technicznemu podlega ?

a) sprawdzenie stanu techniczego układu wydechowego i pomiar głośności w uzasadnionym przypadku

b) kontrola tłumienia drgań zawieszenia

c) pomiar skrętności kół

Tylko odpowiedź A bo:

b) tłumienie tylko przy wypadku i zmianach konstr.

c) skrętność przy pełnej geometrii j/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie miało prawa wystąpić z tymi odpowiedziami

Dlaczego?

Dlatego, że (pomijając jednokrotność wyboru) żadna z odpowiedzi nie wspomina o sposobie wykonania badania. Tak płytkie pytania występują tylko w materiałach do nauki, nie na poważnym egzaminie TDT-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko odpowiedź C bo:

a) nie ma opuźnieniomierzy wyskalowanych w % tylko bada się nimi opóźnienie hamowania w m/s2

 

3.2. Wymagania metrologiczne:

3.2.1. Opóźnieniomierz powinien wskazywać lub rejestrować następujące wielkości:

a) opóźnienie hamowania w jednostkach miary:

metr/(sekunda)2 [m/s2] lub w procentach [%] przyspieszenia ziemskiego,

b) nacisk na pedał hamulca w jednostkach miary:

niuton [N] lub dekaniuton [daN]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma opuźnieniomierzy wyskalowanych w %

Czyżby?

Dz.U. 776 mówi: "...Pomiar opóźnienia hamowania powinien być dokonany za pomocą opóźnieniomierza wycechowanego w m/s2 lub w % przyspieszenia ziemskiego,

umocowanego w badanym pojeździe w sposób wskazany przez producenta przyrządu..."

opóżnienie zbadane opóżnieniomierzem nie jest skutecznością o którą pyta autor.

Ten sam dziennik mówi co innego: "...Skuteczność hamowania należy uznać za odpowiadającą wymaganiom, jeżeli:

...wskaźnik skuteczności hamowania zmierzony (lub obliczeniowy) na podstawie pomiaru sił hamowania lub opóźnienia hamowania..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko odpowiedź C bo:

a) nie ma opuźnieniomierzy wyskalowanych w % tylko bada się nimi opóźnienie hamowania w m/s2

b) opóżnienie zbadane opóżnieniomierzem nie jest skutecznością o którą pyta autor.

 

Tylko czy na pewno ,,,

 

§ 1. 1. Dział określa szczegółowy sposób badania skuteczności i równomierności hamowania pojazdów samochodowych,...

...

4. Badania skuteczności i równomierności hamowania, z zastrzeżeniem ust. 5, dokonuje się przez pomiar sił hamowania na urządzeniu rolkowym lub płytowym

do kontroli hamulców.

...

5. Dopuszcza się badanie skuteczności hamowania przez pomiar opóźnienia hamowania –

...

 

2. Pomiar opóźnienia hamowania powinien być dokonany za pomocą opóźnieniomierza wycechowanego w m/s2 lub w % przyspieszenia ziemskiego,

umocowanego w badanym pojeździe w sposób wskazany przez producenta przyrządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też przy pomocy lub za pomocą opóźnieniomierza ale nie na
qźwa ale to nie jest test z języka polskiego... :evil: może jednak... :x

Bardziej z psychologii :)

Pamiętasz testy z egzaminu na prawo jazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby?

Dz.U. 776 mówi: "...Pomiar opóźnienia hamowania powinien być dokonany za pomocą opóźnieniomierza wycechowanego w m/s2 lub w % przyspieszenia ziemskiego,

umocowanego w badanym pojeździe w sposób wskazany przez producenta przyrządu..."

 

Nadal podtrzymuję tezę ,iż tylko odpowiedź C jest prawidłowa, ponieważ opóźnienie m/s2 i % przyspieszenia ziemskiego, to nie to samo co skuteczność hamowania a o to pyta autor. Otrzymane w ten sposób wartości należy przeliczyć by dopiero uzyskać skuteczność.

Pisałem już kilkukrotnie, że nie wystarczy wiedzieć wszystko o badaniach technicznych. Trzeba wniknąć w pokręcone czeluście umysłu panów z TDT by odpowiedzieć prawidłowo na pytania. Czy o tak powinno być....... ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markes30,TDT nie zadaje pytań, które z prawnego punktu widzenia budzą wątpliwości. Zawsze, powtarzam, zawsze jest w odpowiedziach element, który eliminuje złe. Czasem jest to jakiś parametr, czasem data obowiązywania itp. Już nieraz się przekonaliśmy, że to co pojawia się na forum niekoniecznie jest odzwierciedleniem pytań z egzaminu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ opóźnienie m/s2 i % przyspieszenia ziemskiego, to nie to samo co skuteczność hamowania a o to pyta autor

Pomiar sił hamowania na płytach daje Ci wynik w kN (N) - jak to się ma do wskaźnika skuteczności hamowania wyrażony w [%]?? Czyż również tego nie należy przeliczyć? To w związku z powyższym jaka jest różnica z przeliczenia wartości sił hamowania, a przeliczenia opóźnienia hamowania aby otrzymać parametr skuteczności układu hamulcowego. Żaden z dopuszczonych prawem urządzeń nie wyznacza bezpośrednio skuteczności hamowania, tylko jest obliczana na podstawie pomiaru sił hamowania lub opóźnienia hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przecież było to w pytaniu:

"1. Na jakim urządzeniu i w jaki sposób zbadasz skuteczność hamowania w motocyklu ? "

 

Bo inaczej pytanie by brzmiało-"1. Na jakim urządzeniu zbadasz skuteczność hamowania w motocyklu ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. B - wystarczy przeczytać załącznik dotyczący pomiarów hamowania...mierzymy opóźnienie w m/s2; wynik mnożymy x10 i mamy wskaźnik w %

 

2. A - bez komentarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B - wystarczy przeczytać załącznik dotyczący pomiarów hamowania...mierzymy opóźnienie w m/s2; wynik mnożymy x10 i mamy wskaźnik w %

A ja mam opóźnieniomierz wyskalowany w [%] i cóż z tym uczynić? Zapoznaj się z § 3 ust. 2, dział II 776.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.