Skocz do zawartości

Badania VAT a Podstawowa SKP


piotrekbrn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Swego czasu natknąłem się na zapis o zmianie uprawnień podstawowych stacji diagnostycznych, w którym była zawarta informacja, że podstawowe stacje mogą wykonywać od nowego roku badania na VAT. Niestety nie mogę odszukać tego dokumentu. Proszę o informację czy to prawda i jaka jest podstawa prawna.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 83. 1.Badanie techniczne jest przeprowadzane na koszt właściciela lub posiadacza pojazdu, w:

...

okręgowej stacji kontroli pojazdów – w zakresie:

...dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,... PoRD.

 

Zapewne chodzi Ci o to, że stacje podstawowe mogą wykonywać OBD dla pojazdów z wpisanym VATem. To nic się nie zmieniło, zawsze mogły. Natomiast DB na VAT jest niestety zarezerwowane tylko dla OSKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Coś musiałem pomieszać.

W takim razie zostaje tak jak było i badania na VAT wykonują tylko i wyłącznie okręgowe stacje kontroli pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
wykonujecie badanie VAT1 na oświadczenie

Zależy od oświadczenia ,jak jest jasno napisane ,że pojazd był homologowany jako wielozadaniowy lub van , to nie ma problemu . Ale przeważnie piszą że pojazd według aktualnych przepisów spełnia wymagania dla wielozadaniowego lub vana , i potrafią dać "pismo" bez podpisu , z czymś takim nie robię . Jeszcze jedno , jak zadzwonisz do firmy która wydała takie oświadczenie ,to się raptem okazuje że nikt nic nie wie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

No dobrze, a jak w homo multiuso ma 6/7 miejsc, a na stanowisku ino trzy miejsca w pierwszym rzędzie, a buda to przeszklony blaszak???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w dowodzie to o podrodzaju nic nie wiem. Wiem, że w dowodzie trzy miejsca i w aucie trzy miejsca, a historiigovpe-el stoi VAN. No i jeszcze tyle wiem, że w okolicy Głuchołaz proszą o homo przy VAT-badaniu, no i że jak w homo siedem miejsc, to sorry ale nie dało rady. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej o zmianach konstrukcyjnych nie słyszeli :(

Homo dla pojazdu zarejestrowanego nie jest decydującym dokumentem, bo odnosi się do pojazdu nowego a nie do stanu obecnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

A tak mnie strzeliło, czy podstawowe stacje mają w obowiązku jakby tylko potwierdzać w zaświadczeniu z badania samo istnienie odnotacji VAT w dowodzie.

Tak pytam, bo ktoś tam kiedyś zaświadczenie cofnął, że podstawowa stacja takiej klasycznej VAT-Formułki do zaświadczenia nie zapodała.

No i zaś mnie takie coś splątało... 8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są podobno interpretacje, że podstawowa nie powinna wykonywać badań pojazdom z adnotacją VAT, ale życie jest jakie jest, ja n.... a przemilczę bo znowu paragrafy polecą, mnie jest na razie dobrze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą paranoja jest to, że badanie VAT dotyczy pojazdów do 3,5 t i nie wymaga jakiegoś specjalistycznego wyposażenia ani wiedzy i jak najbardziej powinno być ono w kompetencji PSKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rozmawiałem ze starosta na ten temat i ON powiadział ze skoro jestesmy P to nie mamy obowiazku bo przepis vat obowiazuje OSKP wiec mam na to nie zwracac uwagi bo ja sie okaże ze op badaniu na VAT klient coś przerobi a ja poswiadcze nieprawde bo bede ciagany

Diagnosta z OSKP ma foto z badania wiec ma podkładke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ważne jest co kto uważa, a nie jakieś przepisy

Ta teza jest w pełni słuszna i potwierdza, że BT pojazdów w obecnej formie nie sprawdziły się i czas na zmiany!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już naprawili Trybunał Konstytucyjny. Naprawiają również sądy. Niech lepiej inne kraje UE dogonią nas a my poczekajmy z rewolucją na efekty CEPiKu 2.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam, że poprawi bo jak na razie to badanie tych pojazdów w znacznej mierze polegało na stawianiu pieczątki do DR gdy pojazd stał w stodole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.