Skocz do zawartości

Pani z okienka ...


Psuj

Rekomendowane odpowiedzi

Bo nam przeszkadza w piciu kawy za Wasze pieniądze

 

Hehe... ostatnio wrócił ze starostwa prawie zapłakany klient. Robiliśmy zmiany konstrukcyjne crv-ki, z N1 na M1. Zmiany polegające na powróceniu do parametrów z I etapu (m.in. żeby można było hak założyć).

Klient dostał fakturę za zmiany z serwisu, zaświadczenie z badania, opis zmian, wydruk z katalogu its do numeru homologacji wersji osobowej i coc z I etapu do konkretnego numeru vin.

 

Najpierw wrócił po wydruk z KRS, bo po sześciu latach oni nadal nie wierzą, że mamy odpowiedni pkd.

Potem wrócił, bo pani z okienka zażądała do faktury jeszcze oświadczenia o zmianach.

A na końcu - perełka - klient został odesłany z kwitkiem, bo ma dostarczyć homologację II etapu (ciężarową). Nie wiem na co... cyrk na kiju...

 

A ja ostatnio miałem telefon z awanturą o klasyfikację przyczepy. Bo pani chce coś wpisać a ja wpisałem inaczej. Moja uwaga, że przyczepa lekka, specjalna nie ma podziału na przeznaczenia została zignorowana. Jak się zaparłem i bezczelnie stwierdziłem, że wydział ma dokonywać klasyfikacji zgodnie z przepisami a nie widzimisie, było już zupełnie nieprzyjemnie. Skończyło się walnięciem słuchawki z tamtej strony. Zastanawiam się czy nie napisać oficjalnej skargi do starosty z zaznaczeniem, że to było nakłanianie do poświadczenia nieprawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja uwaga, że przyczepa lekka, specjalna nie ma podziału na przeznaczenia została zignorowana.

 

Ta uwaga jest całkowicie błędna - przyczepa lekka jako pojazd specjalny musi posiadać przeznaczenie z tabeli przeznaczeń pojazdów specjalnych :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyfikacja z tej tabeli dotyczy pojazdów specjalnych a nie przyczepy lekkiej (rodzaj pojazdu). A nawet jeśli, to danego przeznaczenia i tak tam nie było, więc nie mogłem go wpisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyfikacja z tej tabeli dotyczy pojazdów specjalnych a nie przyczepy lekkiej (rodzaj pojazdu)

 

Przyczepa lekka o podrodzaju specjalna jest pojazdem specjalnym w pełnym tego słowa znaczeniu - tzn. spełnia definicję, podlega czasowemu wycofaniu z ruchu itp.

 

Dlatego stosuje się do niej przeznaczenia zawarte w tabeli przeznaczeń pojazdów specjalnych. Nie wiem czemu akurat przyczepa lekka miałaby być z tego wyłączona - to tylko Twój pomysł, nie mający żadnego oparcia w przepisach.

 

A nawet jeśli, to danego przeznaczenia i tak tam nie było, więc nie mogłem go wpisać...

 

Więc powinieneś wpisać INNA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem wrócił, bo pani z okienka zażądała do faktury jeszcze oświadczenia o zmianach.

A co w tym takiego dziwnego? Przecież dokonywałeś zmiany rodzaju pojzadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w tym takiego dziwnego?

A to że nie jest określone jakim dokumentem ma to być potwierdzone i to że głowy mamy zryte gotowcami przygotowanymi przez np. ITS .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepa lekka o podrodzaju specjalna jest pojazdem specjalnym w pełnym tego słowa znaczeniu - tzn. spełnia definicję, podlega czasowemu wycofaniu z ruchu itp.

 

I rocznemu terminowi badania - jak rozumiem?

 

A co w tym takiego dziwnego? Przecież dokonywałeś zmiany rodzaju pojzadu.

 

To, że była faktura na zmiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rocznemu terminowi badania - jak rozumiem?

 

A to niby czemu? To jest przyczepa lekka (nie podlega OBT), ale jest też specjalną (co nie wiąże się z podleganiem OBT, ale wiąże się z przeznaczeniem dla pojazdu specjalnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś źle Psuj. Ta przyczepa powinna mieć określone przeznaczenie. Problem mógł polegać na tym, że WK chciało przeznaczenia innego niż wynika z ram wytyczonych rozporządzeniem (mp. rębak do gałęzi). Wynika to z dość kłopotliwego i niewytłumaczalnego faktu (choć moim zdaniem odpowiada za to ITS), że system pojazd posiada szerszy katalog przeznaczeń, niż ten wynikający z rozporządzenia.

 

Niemniej jednak nawet w takim przypadku powinieneś dać przeznaczenie INNY - zgodnie z sugestią Michała.

 

Oczywiście faktura na zmianę powinna być wystarczająca, choć zależy to od jej szczegółów (np. czy było na niej wskazane, że jest to usługa dot. zmiany rodzaju pojazdu, czy też np. ogólna informacja typu "usługa serwisowa" "naprawa" etc. oraz czy było w niej wskazane jakiego pojazdu dotyczy).

 

[ Dodano: 15-01-2016, 20:39 ]

Aha - natomiast WK nie miał prawa żądać od Ciebie KRS. Jest to rejestr publiczny dostępny w internecie, a zatem poświadczanie danych w nim zawartych jest wbrew KPA (WK sam może sobie to sprawdzić). Nie wierzę, że są jeszcze WK w Polsce bez internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(WK sam może sobie to sprawdzić). Nie wierzę, że są jeszcze WK w Polsce bez internetu.

 

http://www.gdansk.pl/bip/e-urzad?m=procedury&procedura=389

 

"W przypadku gdy dowód własności jest wystawiony na osobę(y) prowadzącą(e) działalność gospodarczą do rejestracji należy okazać zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Osoba prawna do rejestracji winna okazać odpis (wypis) z Krajowego Rejestru Sądowego"

 

 

Już nie mówiąc o tym, że wbrew przepisom wymagają KP, a za dodatkową tablicę zabytkową chcą 50 zł - a rozporządzenie mówi wyraźnie 40 (50% z 80 zł) :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zatem Prezydentowi Miasta Gdańska, aby wydał stosowna decyzję, należy najpierw przedstawić stosowne zaświadczenie, które wydaje... Prezydent Miasta Gdańska :evil:

 

Cóż - może jednak należało tenże Danzig oddać Niemcom w 1939? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Cóż - może jednak należało tenże Danzig oddać Niemcom w 1939? :x

 

A co by to zmieniło ?

Przecież byłby w urzędzie w innym mieście i robiłby tak samo :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rocznemu terminowi badania - jak rozumiem?

 

A to niby czemu?

 

A to niby temu:

Przyczepa lekka o podrodzaju specjalna jest pojazdem specjalnym w pełnym tego słowa znaczeniu - tzn. spełnia definicję, podlega czasowemu wycofaniu z ruchu itp.

 

Kolejny raz stosujesz wybiórczo przepisy, żeby poprzeć swoje teorie. Pojazd specjalny - zgodnie z ustawą - badanie na rok.

 

 

Wynika to z dość kłopotliwego i niewytłumaczalnego faktu (choć moim zdaniem odpowiada za to ITS), że system pojazd posiada szerszy katalog przeznaczeń, niż ten wynikający z rozporządzenia.

 

Fakt, może kłopotliwy, ale jak najbardziej wytłumaczalny. Wszystkie "stare" wpisy zachowują ważność, więc muszą być dostępne. Ale jak widać niektórych zwalnia to z myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz stosujesz wybiórczo przepisy, żeby poprzeć swoje teorie. Pojazd specjalny - zgodnie z ustawą - badanie na rok.

 

Ciekawe gdzie to wyczytałeś. A lekka jest określona (bez względu na podrodzaj) w art. 81 ust. 10, więc nie możesz stosować art. 81 ust. 5.

 

Wszystkie "stare" wpisy zachowują ważność, więc muszą być dostępne

 

A czy te stare były wpisane zgodnie z ówczesnym rozporządzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te stare były wpisane zgodnie z ówczesnym rozporządzeniem?

 

Żeby to wiedzieć to obaj jesteśmy za młodzi.

 

Ciekawe gdzie to wyczytałeś.

 

Tam gdzie Ty, nawet paragrafy podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie Ty, nawet paragrafy podałeś.

 

To doczytaj. Pojazdy wymienione w ust. 6-10 nie łapią się pod ust. 5.

 

Dlatego - przyczepa lekka nie podlega OBT (ust. 10), a przyczepa specjalna do 3,5 t ma badania 3-2-1 (ust. 6).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie Psuj. Rozszerzony katalog przeznaczeń wynika z tego, że ITS nie wiedzieć czemu wlepił do katalogu przeznaczeń te (z radosnej twórczości), które najczęściej znajdowały się w zamówieniach do katalogu. Czyli owe "rębaki" i parę innych.

Mało tego - do przeznaczeń wlepiono też przystosowania pojazdów, nie będące przeznaczeniem wg katalogu!! I tym sposobem w pozycji przeznaczenie na DR możemy znaleźć zapis "przystosowany do nauki jazdy"...

 

Niestety tej paranoi nie udało się okiełznać nawet przy robieniu nowej wersji systemu POJAZD. No bo ITS wie lepiej...

 

A do błędu czasami warto się przyznać, albo lepiej nic nie pisać, bo sprawa jest prosta jak drut i sprawę Michał wyjaśnił dokładnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozszerzony katalog przeznaczeń wynika z tego

 

Wiec jednak wiadomo dlaczego? Przed chwila było to "kłopotliwe i niewytłumaczalne".

 

A przyczepa lekka, to lekka. A przyczepa specjalna to specjalna. I specjalna ma przeznaczenia bo jest pojazdem specjalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przyczepa lekka, to lekka. A przyczepa specjalna to specjalna.

 

Zrozum - lekka też może być specjalną (z tą małą różnicą, że "specjalna" będzie w podrodzaju) - a wtedy ma przeznaczenie, jak każdy inny pojazd specjalny.

 

Dodatkowo "zyskuje" możliwość czasowego wycofania z ruchu, chociaż koszt wycofania może być podobny do ubezpieczenia OC (jak ktoś ma zniżki), więc korzyść z obniżenia składki o minimum 95% jest w sumie niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec jednak wiadomo dlaczego? Przed chwila było to "kłopotliwe i niewytłumaczalne".

 

Kłopotliwe i niewytłumaczalne jest to dlaczego taki stan trwa...

 

A co do reszty Twojego rozumowania... No coments... Że tak jeszcze raz zaproponuję:

 

A do błędu czasami warto się przyznać, albo lepiej nic nie pisać, bo sprawa jest prosta jak drut i sprawę Michał wyjaśnił dokładnie...

 

No chyba, że Ty z tych, co to im nikt nie wytłumaczy, że białe jest białe, a czarne jest czarne :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum - lekka też może być specjalną

 

Aha... to samochód ciężarowy może tez być osobowym, bo ma podrodzaj ciężarowo-osobowy... hmm...

 

Jak dla mnie to czym jest pojazd determinuje rodzaj, a podrodzaj to trochę inna bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... to samochód ciężarowy może tez być osobowym, bo ma podrodzaj ciężarowo-osobowy... hmm...

 

Ja Cię proszę...

 

ak dla mnie to czym jest pojazd determinuje rodzaj, a podrodzaj to trochę inna bajka...

 

Ale PORD jest innego zdania. A w zasadzie to rozporządzenie wykonawcze, które w przypadku lekkiej specjalnej "na pierwszym miejscu" stawia lekkość, a na drugim specjalność, ale jedno nie przeczy drugiemu, bo pojazd spełnia obie definicje.

 

Reasumując - przeznaczenie musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to że nie jest określone jakim dokumentem ma to być potwierdzone i to że głowy mamy zryte gotowcami przygotowanymi przez np. ITS .

Zna ktoś wydziały komunikacji gdzie możliwe jest zarejestrowanie pojazdu po zmianach konstrukcyjnych (zmiana rodzaju pojazdu) bez oświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś wydziały komunikacji gdzie możliwe jest zarejestrowanie pojazdu po zmianach konstrukcyjnych (zmiana rodzaju pojazdu) bez oświadczenia.

 

Mój WK. Zamiast oświadczenia może być np. faktura lub rachunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.