Skocz do zawartości

Karetka pogotowia - ilość miejsc


bartekacprzak

Rekomendowane odpowiedzi

W mojej okolicy nie robię przeglądów Karetek Pogotowia ale mam takie pytanie :

W karetkach jest n-miejsc siedzących i n-miejsc leżących ( najczęściej jedno :))

W dowodzie rejestracyjnym jest S1- liczba miejsc siedzących , S2 - liczba miejsc stojących

Czy w dowodzie rejestracyjnym w S1 liczba miejsc siedzących to :

- suma siedzących i leżących ?

- tylko siedzących ? ( a leżących nie wpisuje się )

No bo te stojące , wiadomo najczęściej w autobusach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§11.1.Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, w tym pozwolenie czasowe do wielokrotnego stosowania, wystawia się następująco:

30)w rubryce "ADNOTACJE URZĘDOWE" - wpisuje się następujące skróty odpowiadające treści adnotacji:

j)"SANITARNY - ...." - podając liczbę miejsc leżących w samochodzie sanitarnym,

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pozycji S1= wpisuje się liczbę miejsc siedzących, S2= stojące, a w karetkach (leżące) w adnotacjach sanitarny i obok liczbę miejsc, zazwyczaj 1.

 

W karcie pojazdu jest zawsze wpisywana łączna ilość miejsc (S1+S2), a ta leząca w adnotacjach powinna być uwzględniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Według mnie nie ma. I dotyczy to zarówno miejsc do leżenia jak i siedzenia. Pacjenta w karetce na sygnałach nie koniecznie  wozi się w pozycji na wznak.

Ale mogą istnieć jakieś szczegółowe wymagania - nie wiem - może choćby spełnić warunek Polskiego/Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W karetce istotne jest to jaka to karetka , jakie ma przeznaczenie - jest ich kilka typów .Ogólnie opisane chociażby tu

 http://www.prawdaozdrowiu.pl/zdrowie/rodzaje-karetek-pogotowia-ratunkowego/ .

 Żeby dokładnie zapoznać  się z tematem  pewnie trzeba by  pogrzebać w jakichś branżowych rozporządzeniach medycznych .

Ale na logikę minimum miejsc w karetce to : kierowca , ratownik , miejsce dla pacjenta  -  więc wychodzi 3 minimum  miejsca .

W karetkach specjalistycznych wymogi co do personelu są większe więc : kierowca , lekarz , pielęgniarka , miejsce dla pacjenta - więc wychodzi minimum  4  miejsca

Nie biorę tu pod uwagę pojazdów medycznych,  uprzywilejowanych pozwalających dojechać  ratownikowi na miejsce  wypadku  np.  motocykla . 

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Pomysl-na-uliczne-korki-pogotowie-ratunkowe-przyjezdza-motocyklem,16470,8.html

"W czasie akcji ratunkowej, kierowca motocykla traktowany jest jak czwarta osoba ze składu specjalistycznego ambulansu."

Temat trochę podobny do pojazdów ratowniczych straży pożarnych , niby w naszych rozporządzeniach nie ma ani słowa o minimalnej ilości miejsc to już w branżowych przepisach Straży pożarnej drużyna czy obsada wozu bojowego SP musi minimum wynosić 6 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2016 o 13:31, Jacdiag napisał:

Dz.U.2014.1727

ten dziennik juz chyba nie jest aktualny

obecnie jest ten

Dz.U.2016.1088
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 27 września 2003 r.
w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach
(tekst jednolity)
 

ZAŁĄCZNIK Nr 1

 INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDÓW

§ 11.1.Dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, w tym pozwolenie czasowe do wielokrotnego stosowania, wystawia się następująco:

30)w rubryce "ADNOTACJE URZĘDOWE" - wpisuje się następujące skróty odpowiadające treści adnotacji:

j)"SANITARNY - ...." - podając liczbę miejsc leżących w samochodzie sanitarnym,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki byłe jego stan na dzień pisania posta i co się zmieniło w tym rozporządzeniu co do adnotacji [SANITARNY]?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartekacprzak - to gdzie Ty w karetce wpisujesz miejsce dla tego motocyklisty?

I co to są pojazdy medyczne?

Bo zapewniam Cię, że zgodnie z ustawą motocykle "medyczne" nie są motocyklami ZRM np...

Poza tym należy w karetce rozdzielić miejsca siedzące i leżące.

W praktyce 99% karetek ma taką samą konstrukcję niezależnie od przydziału (P/S).

A dodatkowo - w karetce raczej nie jeżdżą pielęgniarki. Chyba, że w transportowych, ale to inna bajka.

 

Podstawowa zasada jest prosta:

- karetka podstawowa "P" to minimum kierowca + ratownik medyczny

- karetka specjalistyczna "S" to kierowca z ratownikiem + lekarz.

Przy czym diagnosty de facto i tak ten podział nie interesuje na badaniu bo z punktu widzenia PoRD nie musi on dokonywać takiej identyfikacji karetek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

blakop nie bież wszystkiego dosłownie :) . W procedurach ratowniczych ten co przyjechał na motorze jako pierwszy musi (napiszę to wcudzysłowie ) "należeć do jakiegoś zespołu ratowniczego  " . Nie mówię ,że ma być wpisany w dowód rejestracyjny karetki :)

Wyraźnie napisałem że trzeba by sięgnąć do jakichś branżowych przepisów ,żeby temat uszczegółowić :)

W temacie nie chodzi  o to czy  pielęgniarka +lekarz  czy ratownik  + lekarz   jak zwał tak zwał   i tu 2 osoby i tu 2 osoby . :) - to sprawa procedur medycznych.  

Zasadniczo w temacie się zgadzamy więc , to o czym piszesz nie wnosi nic nowego to tematu .

A cha - ZAPOMNIAŁEŚ O MNIEJSCU DLA PACJENTA :) W karetce musi być zawsze  więc się powtórzę według mnie minimum miejsc w karetce to 3.

( U mnie w szpitalu powiatowym wszystkie karetki  mają  4-5 mieść ( łącznie z leżącym dla pacjenta ) - informacja od kolegi z kolumny transportowej  szpitala .

Edytowane przez bartekacprzak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacjent na miejscu leżącym nie zalicza się do liczby miejsc podawanych w polu S w DR, więc robisz błąd licząc ogółem. W DR taka pozycja jak liczba miejsc ogółem - z uwzględnieniem miejsc leżących nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, grzegorz70 napisał:

Pacjenta należy wpisać w pozycji S.2, ponieważ on stoi w pozycji horyzontalnej.

Piwo dla Grzegorza70 za poczucie humoru  :564:.

Blakop wyluzuj . Niech będzie  i tak  S1=2   , S2 = 1       S1+ S2 = 3     lub więcej  :biggrin:   Nie ma o co się spierać .

W dowodzie rejestracyjnym może i nie ma pozycji "ogółem "  ale dodawać każdy umie .( W DIP-e i w homologacjach  są takie pozycje )

Pofatygowałem się i znalazłem :

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061911410/T/D20061410L.pdf

"Art. 36.

1. Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na:

1) zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby

uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym

lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny;

2) zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby

uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym

pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny."   -                         i pielęgniarka się  pojawiła w zespole  :biggrin:

 

jeśli chodzi o karetki to :

http://sklep.pkn.pl/pn-en-1789-2008p.html  - niestety normy płatne :656: PN-EN 1789:2008

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja już o tym pisałem, że podstawowy podział To S i P właśnie i jaki jest ich skład. Oczywiście w pojazdach lądowych, bo śmigłowce ZAWSZE mają obsadę typu "S".

Tak - teoretycznie pielęgniarka jest możliwa, ale przyznam, że nie jest mi w praktyce znane rozwiązanie gdzie pielęgniarka jeździła by w zespole ZRM. To zbyt deficytowy zawód.

 

Ale co najważniejsze i akurat ma znaczenie dla Diagnostów. Motocykl "ratunkowy" nie jest pojazdem ZRM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dowodach rejestracyjnych nie ma miejsca na liczbę miejsc leżących. Dopuszcza się jedynie miejsca siedzące i stojące, ewentualnie w adnotacjach miejsce na sanitarne.

Czy w przypadku miejsca leżacego w ciągniku samochodowym odnotowujecie ten fakt w DIP'ie? czy miejsce to jest zabezpieczone pasami? można przewozić  bez zadnych zabezpieczen taka osobe?

Idąc waszym tokiem rozumowania i wpisywania miejsca leżace do stojących, zawsze można byloby do autobusu wcisnąć miejsca leżace, a nóź jedno by weszło za tylnym rzędem siedzeń :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć , że niektóre autobusy mają miejsca sypialne, niektóre "piętrusy" umożliwiają  spanie zapasowym kierowcom podczas jazdy. Takie miejsca musiałem korygować , ponieważ były wliczone do siedzących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.05.2018 o 18:42, bartekacprzak napisał:

Temat trochę podobny do pojazdów ratowniczych straży pożarnych , niby w naszych rozporządzeniach nie ma ani słowa o minimalnej ilości miejsc to już w branżowych przepisach Straży pożarnej drużyna czy obsada wozu bojowego SP musi minimum wynosić 6 osób.

 

Nie do końca. Co do zasady 6 osób + wóz bojowy to zastęp. Ale do wyjazdu wystarczy sekcja (4 osoby). Teoretycznie np. do zdarzenia drogowego (potocznie: wypadku) wśród tych 4 powinno być dwóch z KPP (aktualnym kursem kwalifikowanej pierwszej pomocy), ale w praktyce różnie bywa. Są jednak wyjątki - bywają wozy bojowe 2- lub 3-osobowe i w takim przypadku trudno, żeby jechało nimi 6 osób (czy choćby 4). To przede wszystkim drabiny i "zwyżki", ale też ciągniki siodłowe z naczepami cysternami, pojazdy kwatermistrzowskie, operacyjne, dowódcze, łączności, ciężkiego ratownictwa drogowego i wiele innych. "Wozem bojowym" jest także np. dźwig, który może mieć tylko jedno miejsce (operatora).

 

Dnia 28.05.2018 o 19:07, ddmmgg napisał:

Chciałbym zauważyć , że niektóre autobusy mają miejsca sypialne, niektóre "piętrusy" umożliwiają  spanie zapasowym kierowcom podczas jazdy.

 

Nie tylko. Takie miejsce ma większość wysokopokładowych autokarów turystycznych. Tu jednak zaczynają się (nieistotne dla diagnostów) przepisy i czasie pracy i odpoczynku kierowców, które nie zezwalają na odpoczynek w pojeździe podczas jego prowadzenia przez innego kierowcę (tzn. odpoczywać można, ale zapisać tego jak czas odpoczynku - nie można). Jeśli się mylę w tej ostatniej kwestii, to niech mnie ktoś poprawi - nie jestem na bieżąco z przepisami dotyczącymi pracy kierowców autobusów.

Edytowane przez timo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2018‎-‎05‎-‎28 o 18:06, LimonQ napisał:

W dowodach rejestracyjnych nie ma miejsca na liczbę miejsc leżących. Dopuszcza się jedynie miejsca siedzące i stojące,

święta racja trochę się rozpędziłem pisząc :

:

Dnia ‎2018‎-‎05‎-‎25 o 13:41, bartekacprzak napisał:

S1=2   , S2 = 1       S1+ S2 = 3     lub więcej 

S1-" liczba miejsc siedzących "

S2 - "liczba miejsc stojących , jeżeli występuje ".

Zwracam honor .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moment - leżanki o których piszecie w przypadku autobusów czy ciężarówek nie uprawniają do przebywania w nich w trakcie jazdy.

Jeśli się mylę to proszę o podstawę w jakich pojazdach i na jakich zasadach kierowcy mogą spać w trakcie jazdy na leżankach, kiedy prowadzi inny kierowca.

 

Z tego co mi wiadomo podwójne obsady umożliwiają wydłużenie czasu jazdy ciągłej do 21h non stop(co jest nieosiągalne w przypadku jednego kierowcy), jednak w trakcie przerw drugi kierowca przesiada się na drugi fotel i pozostaje w dyspozycji - i tak to jest zapisane w tacho, a nie jako odpoczynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w autobusie (w dowodzie rejestracyjnym  ) miałem policzone w rubryce razem z siedzącymi [S1] z trudem wyprostowałem , w dowodzie wydział odjął te 2 miejsca i wpisał w uwagach. A ja teraz , jak mam taki przypadek z zagranicy to opisuje w DIP-ie. Wydział komunikacji uwzględnia to lub nie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.