Skocz do zawartości

Skrócenie terminu badania w taksówce


Paprock

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 147
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    26

  • blakop

    13

  • Solaris

    13

  • cezary

    11

Tak - generalnie tylko zastawy i zajęcia takie czy inne (o ile WK decyduje się na ich wpis) powodują takie zajęcia adnotacji. Również wykreślenie jednego współwłaściciela i wpisanie w jego miejsce drugiego może generować "duże pole" do popisu - wszystko zależy od charakteru pisma i wyobraźni pracownika WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W omawianym przypadku (wykreślania i wpisywanie nowych współwłaścicieli czy zastawów) prowadzi do tego, że te wykreślone adnotacje staja się zbędne a zatem w przypadku braku miejsca na dalsze adnotacje można wymienić DR a gdy zamówimy jego spersonalizowana wersję wraz z adnotacjami (tylko aktualnymi) to na pewno wszystkie się zmieszczą. Logiczne jest, że mniej uciążliwe dla obywateli jest wymiana 1 DR na 1000 z powodu braku miejsca na adnotacje niż wymiana 50% DR z powodu braku możliwości wpisania następnego terminu OBT. Jednak najwyraźniej nie o logikę tu chodzi a o kasę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędnik przekreślił nieaktualna rubrykę a nowy termin OBT wpisał w uwagach pod adnotacja GAZ . Przyznam, że na 15 lat pracy w tym zawodzie pierwszy raz widziałem taki sposób korekty OBT

 

 

Chciałem o tym napisać ale nie pamiętam kiedy takie cudo widziałem .

Nie taki znowu rzadki to sposób, skoro i ja dwa takie przypadki w ręku miałem,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin OBT w adnotacjach to sprytne? Raczej głupie bym powiedział...

To może i diagności powinni tam wbijać pieczątki OBT, jak skończy się miejsce w rubrykach np.? Czy to tez sprytne by było? :?

Nawet nie masz pojęcia ilu diagnostów tak robi. ::hey A nadzór to toleruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz pojęcia ilu diagnostów tak robi.

 

W nowych DR nie spotkałem takiego wpisu,a troszkę się przewinęło przez moje ręce.

W starych "papierowych" DR ,owszem były takie przypadki w rubryce "zmiany"

1999815256_2.jpg.9f21e0836a85bf33858d3ce61e1d64bd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i kurcze wiecie co. Nie skrócili terminu badania w dowodzie taksówki.

Po kolei, a było tak. Samochód nowy kupiony w tym roku i zarejestrowany 12 lutego tego roku. Piszę te daty bo one nie dają mi spokoju. Zarejestrowany z PC i osprzętem dla TAXI pojawia się na stacji celem wykonania dodatkowego badania, aby uzyskać stosowny wpis w adnotacjach DR.

Dodatkowe badanie wykonane z wynikiem P, w zaświadczeniu zamieszczone info o legalizacji taksometru, o spełnieniu przez pojazd dodatkowych warunków dla TAXI oraz o tym, że pojazd TAXI podlega corocznym badaniom technicznym. Oczywiście z racji dodatkowego badania w rubryce zaświadczenia "następny termin badania do:" data została wyiksowana.

I dla większości WK sprawa zaiste byłaby prosta i łatwa, lecz nie dla tego na Kokotowie. Tam terminu nie skrócą i basta. Nie no oczywiście spoko-spoko. Wykonano stado zbędnych telefonów, bo okazało się, że w WK nie ma żadnego wniosku właściciela/klienta/posiadacza o wpis TAXI do dowodu adnotacji. Nie ma tam też żadnego zaświadczenia ze stacji. No oczywiście, że tych rzeczy tam nie ma, bo zostały cofnięte z okienka!!! Takie otrzymałem zapewnienie wkur... klienta. Klient w tym stanie poddał się sprawie i zawnioskował jeszcze raz o dodatkowe taxi-badanie razem z okresowym badaniem, aby skrócić mu ten nieszczęsny trzyletni termin przez stację. Oczywiście zapłacił 140 złotych i zobaczymy co dalej. Bo oprócz tych uwag co wyżej do pierwszego dodatkowego badania, przy drugim dodatkowym łącznie z okresowym dopisano takie zdanie: "termin kolejnego okresowego badania technicznego zostanie wpisany do dowodu rejestracyjnego po uprzednim uzyskaniu adnotacji [TAXI] przez właściwy urząd". Już mniejsza o to kto tego wpisu terminu badania dokona.

Nie mam pojęcia jak wybrnąć z tak zapartej sytuacji.

Wracając do dat, a przyjrzałem się im dokładnie w stałym dowodzie rejestracyjnym i stoi w nim tak:

• rubryka B: 12-02-2016

• rubryka I: 15-02-2016

I teraz nasuwa się pytanie skąd się wzięła tak szybka data w rubryce I, czy jeżeli w okienku informuje się, że z pojazdem będą różne akcje, między innymi dodatkowe badanie na taxę, to czy jest przymus, obowiązek, nakaz stały dowód tak szybko zamawiać? Czy decyzję o zamówieniu dowodu stałego można odłożyć do czasu dostarczenia odpowiednich dokumentów?? No jaki jest sens tego całego pozwolenia czasowego jeżeli stały dowód jest gotowy do odbioru zaraz prawie na drugi dzień???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w sumie jaki termin miał dać WK?? Rok od kiedy? Dlaczego SKP nie może skrócić badania w związku ze ZMIANĄ PRZEZNACZENIA POJAZDU?

 

Skąd wzięła się data w rubryce I? Ano stąd, że składasz wniosek i takie zamówienie się do PWPW wysyła.

Co to znaczy, że w pojeździe będą zmiany? Jakie? I te zapewnienia - ustne (bo niby jakie?) jak niby mają się do trybu postępowania wg kpa i podstawową zasadą pisemności??

A jak np. stwierdzę, że w międzyczasie jeszcze przebuduję samochód, to WK też ma nie zamawiać stałego DR?? Zamówienie stałego DR to nie tylko techniczna czynność, ale fizyczny wyraz konkretnej decyzji administracyjnej. A ta decyzja powinna dotyczyć TEGO SAMEGO pojazdu zarówno w rozstrzygnięciu czasowym, jak i stałym. A nie, że składam wniosek i dostaję PC na osobowy, a odbieram stały DR i decyzję końcową na np. samochód ciężarowy TAXI... To w sumie ta zmiana jakiego pojazdu dotyczy?? Zarejestrowanego, czy jakiego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

decyzję końcową na np. samochód ciężarowy TAXI

 

A gdzie w decyzji masz wpisany rodzaj pojazdu lub warunki dodatkowe? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego SKP nie może skrócić badania w związku ze ZMIANĄ PRZEZNACZENIA POJAZDU
- Jakiego znowu przeznaczenia? 8/

Poza tym z gazem i nauka jazdy problemów jakoś żaden WK nie ma!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd przystosowany jako TAXI :) Zmiana przeznaczenia - zarobkowy przewóz osób.

 

W przypadku "L" problem widzę tak samo. Badanie dodatkowe w związku ZE ZMIANĄ PRZEZNACZENIA i tym samym SKP skraca bada nie - bo w wyniku zmian zmieniło się przeznaczenie pojazdu (przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania).

 

No gaz to nietrafiony przykład - tu nie ma badania przecież.

 

A gdzie w decyzji masz wpisany rodzaj pojazdu lub warunki dodatkowe? :P

 

W decyzji nie ma wiele rozstrzygnięć, które niemniej jednak sa podstawą jej wydania panie cfany ;)

 

Czyli jak Michał - składam wniosek o rejestrację ciężarówki i takie dostaję PC. Ale zanim decyzja się uprawomocni, czyli dzień później przynoszę badanie, że to jednak osobówka. I tak - bez homo, ostatecznie rejestruje to na osobowy, choć pierwotny wniosek dotyczył rejestracji innego pojazdu... To ile tu jest tych postępowań i rejestracji w sumie?? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeznaczenie TAXI równe przeznaczeniu RĘBAKA do gałęzi. :faint:

A gdzie takie przeznaczenia znajdę, co?

 

A tu tak tylko:

Art. 82.

1. Organ dokonujący rejestracji pojazdu wpisuje do dowodu rejestracyjnego termin badania technicznego pojazdu.

2. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, kolejny termin badania technicznego wpisuje do dowodu rejestracyjnego uprawniony diagnosta po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania i po uiszczeniu przez właściciela pojazdu opłaty ewidencyjnej.

 

2. Wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu nie wpływa na termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu określonego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.

 

Oczywiście z racji dodatkowego badania w rubryce zaświadczenia "następny termin badania do:" data została wyiksowana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że przeznaczenie pojazdu to tylko te, wynikające z klasyfikacji RPP?

 

Już kiedyś pisałem - nie raz - i nie chce mi się powtarzać, że o przeznaczeniu pojazdu w świetle PoRD można mówić w TRZECH znaczeniach.

 

Każdy może rozumieć przepisy po swojemu, ale wg mnie to SKP powinna wyznaczyć tutaj nowy, skrócony termin. I w "L" i "TAXI" i w innych tego typu. Jak sam zacytowałeś badanie dodatkowe jak najbardziej może taką datę zawierać.

 

WK postąpił zatem słusznie IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że przeznaczenie pojazdu to tylko te, wynikające z klasyfikacji RPP?

- Nie mam zielonego pojęcia kto tak powiedział, ale w instrukcji stoi to dość jasno:
23) w rubryce „RODZAJ POJAZDU” – wpisuje się rodzaj pojazdu zgodnie z klasyfikacją;

24) w rubryce „PRZEZNACZENIE” – wpisuje się przeznaczenie pojazdu zgodnie z klasyfikacją;

przeznaczenie pojazdu wpisuje się w przypadku, gdy przewiduje to klasyfikacja;

Przeznaczenie pojazdu wpisuje się w przypadku, gdy przewiduje to klasyfikacja. No a jak klasyfikacja nie przewidziała?

 

I wszystko byłoby proste, gdyby ustawowa definicja taksówki trafiła do klasyfikacji rodzajów pojazdu lub przeznaczeń pojazdu. Jasno byłoby widać, że takie coś w klasyfikacji istnieje, że taki rodzaj pojazdu/przeznaczenie pojazdu wpisuje się do dowodu w rubryki do tego przeznaczone, a nie poprzez adnotacje. Bo niestety stosując adnotacje, to w rubrykach rodzaj pojazdu i przeznaczenie pojazdu nic się nie zmienia, a nawet w Aztec-kodzie.

Niech ktoś to z poziomu rozporządzenia może to w końcu ogarnie; czy inny, czy taksówka, czy zarobkowy.

Proszę się przyznać kto wykonał badanie dodatkowe TAXI zmieniając przy tym rodzaj pojazdu lub przeznaczenie pojazdu na "zarobkowy przewóz osób", "inny", albo "TAXI"???

Może inaczej, czy ktoś w rubryce dowodu rejestracyjnego tytułowanej "przeznaczenie" widział zapis "zarobkowy przewóz osób", "inny", albo "TAXI"???

 

 

JANUSZ60, chyba jest różnica w tych dwóch badaniach i powiedz jaki wpływ ma badanie numer 6 na zmianę danych w dowodzie, o których mowa w punkcie 5 :

5) w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym,

z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt 5 i 6 ustawy, z wyłączeniem montażu instalacji do zasilania gazem –

obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych, w sposób określony dla okresowego badania technicznego

pojazdu, oraz zakres czynności określonych w pkt 1–2 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia, a także

ustalenie nieznanych lub nowych danych technicznych pojazdu, podczas przeprowadzania badania technicznego pojazdu

w sposób określony w dziale II załącznika nr 2 do rozporządzenia, oraz sporządzenie opisu zmian dokonanych

w pojeździe, zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia; nie wymaga się wykonania czynności określonych

w pkt 1 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia, jeżeli zmiany konstrukcyjne lub wymiana elementów powodujących

zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym nie mają wpływu na działanie układu kierowniczego, skuteczność

tłumienia zawieszenia oraz ustawienie kół jezdnych;

 

6) który ma być używany jako taksówka – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych,

w sposób określony w pkt 0 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 3 działu I załącznika nr 2 do

rozporządzenia;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jeden myk w tej sprawie, w tej taxi-sprawie. A mianowicie od kiedy się liczy roczny termin badań dla takiego pojazdu; od czasu wprowadzenia zmian, od czasu przeprowadzenia badania, czy może od czasu kiedy ten pojazd staje się pojazdem TAXI po legalu, a po legalu taksówka jest taksówką po dokonaniu właściwego wpisu w rubryce adnotacji.

Czyli ląduje w dowodzie wpis TAXI i jednocześnie termin badania ulega korekcie za tym samym lądowaniem.

No takie przynajmniej jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam

 

Już kiedyś pisałem - nie raz - i nie chce mi się powtarzać, że o przeznaczeniu pojazdu w świetle PoRD można mówić w TRZECH znaczeniach.

 

1. Przeznaczenie wynikające z budowy pojazdu, czego odzwierciedleniem jest klasyfikacja RPP;

2. Przeznaczenie wynikające z przystosowania konstrukcji pojazdu do określonego celu (taxi, nauka jazdy, przewóz osób niepełnosprawnych etc.);

3. Przeznaczenie wynikające ze sposobu użytkowania pojazdu, bez względu na jego konstrukcję i przystosowania (pojazd przeznaczony! do zarobkowego transportu).

 

W PoRD wyraźnie o tym jest mowa, a w przepisie rozporządzenia o badaniach nie ma mowy o tym, że nowy termin ustala się tylko przy zmianie przeznaczenia wynikającego z RPP.

 

No to jeszcze jeden myk w tej sprawie, w tej taxi-sprawie. A mianowicie od kiedy się liczy roczny termin badań dla takiego pojazdu;

 

Nie wiem czy jest to "nowy myk" bo sam już parę postów wyżej zadałem Ci to pytanie i nie podjąłeś tematu:

 

A w sumie jaki termin miał dać WK?? Rok od kiedy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.

 

Oczywiście z racji dodatkowego badania w rubryce zaświadczenia "następny termin badania do:" data została wyiksowana.

 

Ja tylko chciałem zauważyć ,że w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym mamy rubrykę o treści "Następny termin badania do".Nie jest napisane,że chodzi o okresowe badanie. Jeśli w rubryce "rodzaj badania" jest wpisane DODATKOWE to treść ""Następny termin badania do" odności się do tego badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam wyżej z cytowanych przepisów należy wyłuskać różnice między wpisywaniem terminu badania, a określaniem terminu badania.

Mogę zgadywać co znaczy wpisywanie, ale określanie zaiste nie wiem.

No i jeszcze pewnie w przypadku dodatkowych badań dla taksówki oprócz skracania terminu badania do roku w przedziałach 3 i 2 lata, to analogicznie przy pojeździe podlegającym corocznym badaniom okresowym, badanie dodatkowe dla taksówki zmienia/wydłuża termin następnego badania na rok od daty jego wykonania. Czy tak???

Zaznaczam, że też następuje zmiana niepisanego przeznaczenia.

To jak to w końcu jest? Czy badanie dodatkowe tylko termin okresowego skraca, a może badanie dodatkowe termin okresowego wydłuża?

No i na zakończenie to co w pierwszym zdaniu. Określanie, a wpisywanie.

Mowa cały czas o badaniu dodatkowym dla TAXI.

Dzięki i dobranoc.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

należy wyłuskać różnice między wpisywaniem terminu badania, a określaniem terminu badania

 

Normalnie jakbym na forum SUNGK'a był :evil:

 

Wystawić dokument? Czy wydać? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się śmiać, bo gdyby nie CEP sprawa byłaby prosta, a tak...

Ile to razy diagnosta termin określa, wyznacza, a ile razy zeta pobiera.

W poniższym cytacie jeden zet opłaty za co jest???

c) za wpis do dowodu rejestracyjnego przez uprawnionego diagnostę kolejnego terminu badania technicznego pojazdu,

 

[ Dodano: 05-03-2016, 09:32 ]

Normalnie jakbym na forum SUNGK'a był :evil:
- nie wnikam gdzie łazisz. :zzz:

 

Wystawić dokument? Czy wydać? :x
- no zaiste jest coś na rzeczy, bo są programy do obsługi stacji gdzie z automatu w rejestrze „Zet” jest przyporządkowywane, potwierdzające że zaświadczenie wydane, wypisane, wystawione, wydrukowane. Do wyboru do koloru. Temat znany i nie ma co rozkminiać. A operator nawet palca nie zbliżył do klawy chociażby w celu podglądu tego co system odznaczył, że rzeczony operator entera zapodał i program dyspozycję druku wykonał, w domyśle klient kwit otrzymał/dostał. A tu figa! O zaświadczeniu oprócz systemu nikt nawet nie pomyślał. Ważne, że w rejestrze odfajkowane, znaczy odZetowane i zaoszczędzone parę cennych roboczych chwil, troszkę tuszu i kilka kartek. :hah:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Można

3) jeżeli istnieje konieczność zmiany terminu następnego badania technicznego, zgodnie z zasadami określonymi w art. 81 ust. 6 ustawy, zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym termin następnego badania technicznego, ustalając ten termin od dnia montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem; przepisy art. 81 ust. 11 pkt 1 i 2 ustawy stosuje się odpowiednio;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.