Skocz do zawartości

TIRy jak choinka


adam1501

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz to już jakaś magia się pojawiła na tym forum...

Magia to jest w naszych rozporządzeniach , bo nie nadążają za unijnymi regulacjami . Częściej zamiast słowa magia jest używane b..... .

które są montowane w niektórych nowych pojazdach ponieważ nie ma ich w rozporządzeniu ?!

Po coś te rozporządzenia są .Pytanie dlaczego producent wypuścił na nasz rynek pojazd który nie spełnia naszych warunków .

I wracając do tematu ,to jest powód żeby raz na jakiś czas usiąść do talerzyka kanapek i płynów znieczulających . :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    16

  • sad_madman

    12

  • adam1501

    10

  • Paprock

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja wiem, że część przepisów różni się od siebie ale nie rozumiem, dlaczego miałbym uznawać światła, które nie są używane w ruchu drogowym jako światła które podlegają przepisom dotyczącym pojazdów znajdujących się w ruchu drogowym...O ile w ogóle zdanie, które napisałem jest zrozumiałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rozumiem, że jak przyjadę na przegląd to Polski diagnosta będzie mi kazał demontować światła manewrowe, ...

 

Ja ci nie będę nic nakazywał :cool:

wynik badania negatywny dostaniesz, z komentarzem za co. Sam zdecydujesz, czy zdemontujesz i wrócisz do mnie, czy pojedziesz szukać szczęścia na innej stacji (gdzie może ktoś nie zauważy) :-P

W końcu to ponoć wolny kraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolny kraj - więc napiszę pismo, w którym będę prosił o podstawę dlaczego nie mogę otrzymać pozytywnego wyniku badań jeżeli auto jest w 100% zgodne z europejską homologacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszę pismo, w którym będę prosił o podstawę dlaczego nie mogę otrzymać pozytywnego wyniku badań

Przecież podstawę dostaniesz na zaświadczeniu z badania . Proponuję zapoznać się z naszymi rozporządzeniami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.15. Światło

kierunkowe (tzw.

szperacz)

4.15.1. Stan

techniczny i działanie

 

c) Światło zamontowane na innym pojeździe niż pojazd

uprzywilejowany.- UD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc napiszę pismo, w którym będę prosił o podstawę dlaczego nie mogę otrzymać pozytywnego wyniku badań jeżeli auto jest w 100% zgodne z europejską homologacją.

 

A do kogo je napiszesz? Do ministerstwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolny kraj - więc napiszę pismo, w którym będę prosił o podstawę dlaczego nie mogę otrzymać pozytywnego wyniku badań jeżeli auto jest w 100% zgodne z europejską homologacją.
- Angole też mają zgodną europejską homologację, a jakoś nie bardzo na warunki w PL są przygotowane. :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze z ustawy PoRD

 

Art. 52.

3. Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem, dlaczego miałbym uznawać światła, które nie są używane w ruchu drogowym jako światła które podlegają przepisom dotyczącym pojazdów znajdujących się w ruchu drogowym..

Odnoszę wrażenie,że Ty wielu rzeczy nie chcesz zrozumieć (nie tylko dotyczy to tego tematu) i na siłe próbujesz udowodnić swoją racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że jestem jestem z zewnątrz i to co wydaje się diagnostom oczywiste wcale takie nie jest ? Nie chodzi mi tutaj o prawo tylko jego interpretację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi tutaj o prawo tylko jego interpretację.

Interpretatorów mamy pod dostatkiem i czasami powyżej uszu .

Lepiej było tego nie pisać. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sad-madman - no odnieś się proszę do świateł u anglików. Mogą być u nas od tak, tylko dlatego, że mają europejska homo? :)

I może wróćmy do sedna - bo temat dotyczy "tirów jak choinka", a nie szperaczy itp. rozwiązań. Na ten temat milczysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem - niemniej jednak dyskusja wyraźnie wskazywała, że chodzi i choinki i innego typu emitery światła w tirach. I tego się trzymajmy. I nie przyrównujmy tych choinek, reklam, logo firmy, marki itp. do szperaczy i świateł roboczych w różnego rodzaju pojazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zacytuję pewną wypowiedź, która miała na celu odparcie mojego argumentu. Od razu wyjaśnię, że jest ono wyrwane z kontekstu...

 

Czyli jak robię BT dla pojazdu, który posiada wyposażenie, którego nie może posiadać wg warunków technicznych, to wystarczy, że wezmę od kierowcy oświadczenie, że nie będzie tego używał w ruchu publicznym i jestem czysty, tak?

Dlatego nie ma znaczenia czy mowa tutaj o choince na TIRze czy o innych światłach roboczych tylko właśnie o tych w które dany pojazd może być wyposażony (zgodnie z polskimi przepisami). Trzymając się waszej interpretacji przepisów okazuje się, że żaden pojazd wyposażony w fabryczne światła manewrowe czy chociażby światła mijania/drogowe z funkcją doświetlania zakrętów nie ma prawa przejść przeglądu.

 

Ps. Twój argument dotyczący anglików jest wyjątkowo nietrafiony ponieważ w regulaminach jest ściśle określone czy taki typ światła może być używany w ruchu prawostronnym czy też nie. Do tego w CoC jest informacja do jakiego typu ruchu jest przeznaczony oraz w jakich jednostkach działa prędkościomierz - jeżeli coś od tego odbiega to wiadomo, co trzeba w tej sytuacji zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lub nawet świateł cofania w ilości 4 szt

 

30)Dodatkowo dopuszcza się 1 lub 2 światła przeciwmgłowe przednie umieszczone z tyłu pojazdu dla pojazdów ciężarowych i specjalnych o dmc powyżej 3,5 t, dla autobusów i dla przyczep o dmc powyżej 750 kg (kat. N2, N3, M2, M3, O2, O3i O4), skierowane do tyłu, tak aby nie powodowały olśnienia innych użytkowników drogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale światła doświetlające zakręt są w rozporządzeniu. Natomiast neony LED i inne, oraz rząd 8 halogenów na dachu plus drugie tylu na orurowaniu (!) NIE. A o tym mowa. Skrzętnie pomijasz ten aspekt i lawirujesz jak polityk na konferencji prasowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że mówiąc o opisie świateł w rozporządzeniu nie masz na myśli tego zapisu:

w razie wyposażenia pojazdu w cztery światła drogowe, gdy jedna z par świateł przeznaczona jest wyłącznie do świateł drogowych, dopuszcza się, aby zmieniała ona swe ustawienie w zależności od kąta obrotu kierownicy, przy czym obrót świateł

powinien następować wokół osi pionowej, stosuje się to również do światła drogowego motocykla i ciągnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uparty jesteś nie ? Dla mnie nie ma znaczenia czy mowa o pierdylionie halogenów na dachu czy o światłach manewrowych - bo z punktu widzenia przepisów mowa o tym samym. Tylko jak się okazuje upatrzyłeś sobie kierowców TIR-ów jako cel, poza tym nic z tego nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że pogubili to ich sprawa, ważne jest to że warunki techniczne dotyczą pojazdów poruszających się w ruchu drogowym i jeżeli zamarzy mi się poświecenie w garażu 8 halogenami z Actrossa to sobie kurcze nimi poświecę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna racja. Twój garaż, Twoje prawo. Na SKP zajmującej się dopuszczaniem pojazdów do ruchu raczej się nie uda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.