Skocz do zawartości

Unimog z ciężarówki na ciągnik rolniczy


LukaszMC

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • juj07

    16

  • Paprock

    13

  • michal_k

    11

  • blakop

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

A będziesz musiał żeby to coś było ciągnikiem rolniczym kategorii T5 bo jak nie to co zrobisz

Nic, zostawię tak jak przy zmianie z ciężarowego na osobowy niewypełnioną rubrykę. Ponieważ nie posiadam żadnego z dokumentów opisanych w legendzie zaświadczenia na określenie tej danej. Nikt nie robi problemu przy zmianie z N1 na M1, jak nie ma wpisanej kat. homologacyjnej, więc i przy zmianie z N1 na T... również nie widzę problemu.

 

ale to sa dwa różne tematy , bo w przypadku osobówki nie ma nigdzie mowy o ograniczeniu konstrukcyjnym w przypadku ciagnika rolniczego juz tak

Kat. T5 nie ma ograniczenia. Więc domyślnie jest to ciągnik tej kategorii, ale opis do zaświadczenia nie pozwala mi na wpisanie tejże, na zasadzie swobodnej klasyfikacji, którą mogę zastosować przy zmianach konstrukcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że tutaj pojawia się w wątku v=40km/h jako prędkość dla rolniczego ciągnika.

Co wtedy z JCB Fastrack? One mają 70-80km/h.

Nie są one zarejestrowane jako ciągniki?

 

 

Do poczytania

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-rz-492-08/dopuszczenie_pojazdu_do_ruchu_drogowy/1074825.html?q=&_symbol=603_6030&_haslo=Ruch+drogowy&_sad=Wojew%C3%B3dzki+S%C4%85d+Administracyjny+w+Rzeszowie&_skarzony=Samorz%C4%85dowe+Kolegium+Odwo%C5%82awcze&_okres=2008_11

 

"......W odpowiedzi podano, że producent sklasyfikował ten pojazd w swojej bazie jako samochód ciężarowy skrzyniowy (k.47 akt adm.). Brak było więc podstaw do zakwalifikowania pojazdu jako ciągnika rolniczego sklasyfikowanego wg kategorii T5."

.

Tak został sklasyfikowany w chwili wypuszczenia go na rynek zapewne.

Dużo przyczep samochodowych także jest ciężarowymi i producent nie przewidział dla nich wpisu "ciężarowa-rolnicza" ale są ZK ;)

 

A jak obecnie są homologowane UNIMOGI?

http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/unimog-w-wersji-rolniczej-wkracza-na-polski-rynek,60289.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe, a od którego roku jest kat T5

Jakie to ma znaczenie, skoro zmiany konstrukcyjne są wykonywane dzisiaj, na podstawie dzisiejszej klasyfikacji. Kiedyś gruszka do betonu była samochodem specjalnym, jak dziś przebuduje samochód z tamtego okresu na gruszkę, będzie niestety już samochodem ciężarowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chciał, może ktoś z Podhala odpowie, jak te Unimożki porejestrowane są na ichnim terenie, że wszystkie noszą z tyłu na lewym błotniku malutką dwurzędową tablicę rejestracyjną?

 

Normalnie są niektóre Unimogi zarejestrowane jako ciągniki rolnicze. Niektóre w wyniku zmian konstrukcyjnych, a inne już takie przychodzą z zagranicy, np. z Austrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie co powinno być na fakturze z warsztatu? Tak jak wpisałem na początku Unimog ma wałki WOM do maszyn rolniczych, wyjścia hydrauliczne i zaczep do maszyn rolniczych, zresztą wg dokumentów producenta fabrykę opuścił nie jako ciężarowy a właśnie rolniczy/specjalny. Więc tak naprawdę przeróbek nie potrzebuje, a faktura będzie bardziej jako formalność niż opis wykonanych zmian.

Na fakturze powinien być tytuł "przeróbka na ciągnik"? bo nie bardzo wiem o co poprosić w warsztacie.

 

Przy okazji jeszcze pytanie jak "wyprostować" błędny wpis pojemności silnika w Dowodzie Rejestracyjnym. Powinno być 5675cm3 a jest 5636cm3?

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie są niektóre Unimogi zarejestrowane jako ciągniki rolnicze. Niektóre w wyniku zmian konstrukcyjnych, a inne już takie przychodzą z zagranicy, np. z Austrii.
- no i gra gitarrrka, więc dużej ingerencji w zmianę płci nie będzie. Temu Unimożkowi po fabryce bliżej do traktora niż do klasycznej ciężarówki.

 

ciekawe, a od którego roku jest kat T5
- a jakoś tak jak tam będzie (dokładnie nie wiem :x ) :arrow:Dz. U. z 2005 r. Nr 237 Poz. 2009 (nieobowiązujący).

 

Jeszcze pytanie co powinno być na fakturze z warsztatu?
- a niech piszą oświadczenie, że w pojeździe marki: Unimog, numer rejestracyjny: ABC12345, numer VIN: XYZ12300000000??? dokonano adaptacji technicznych, czy tam modyfikacji konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu z samochodu ciężarowego na ciągnik rolniczy/leśny.

Pojazd wyposażony jest w to i tamto (wałki zdawcze, odbiorcze… no różne cuda).

Często w zaświadczeniu/oświadczeniu widuje się takie coś jak „nowe dane techniczne”, czy tam „dane techniczne po zmianach”, a sprowadzają się one do wypisania:

- numer VIN:…

- masa własna:…

- dopuszczalna masa całkowita:…

- przyczepy:…

- zespół pojazdów:…

- naciski osi:…

- paliwo / liczba osi / liczba miejsc / pojemność silnika / moc silnika

- jak kto woli, co kto lubi i całą resztę niekoniecznie... ;)

 

Przy okazji jeszcze pytanie jak "wyprostować" błędny wpis pojemności silnika w Dowodzie Rejestracyjnym. Powinno być 5675cm3 a jest 5636cm3?
– hmmm… jak wyprostować... jak wyprostować... Nie wiem. Wiem, że w starszych katalogach była w nawiasach podawana o kilka centymetrów sześciennych mniejsza pojemność silników. Miało to najprawdopodobniej związek z opłatami podatkowo-ubezpieczeniowymi w jednym z zagranicznych rynków.

Może należałoby się z tym do producenta, albo do rzeczoznawcy zwrócić.

Osobiście, gdybym dysponował dawnymi katalogami, to sam bym się pokusił o opisanie w zaświadczeniu z badania takiej sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Zmiany klient może dokonać osobiście - o ile tylko prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą (bo jej rozszerzenie można od ręki załatwić smartfonem nawet na samej SKP) :-P

Tia

6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:

a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji typu lub inny równoważny dokument, o którym mowa w art. 70j ust. 1, art. 70k ust. 1, art. 70o ust. 1, art. 70zo ust. 1, art. 70zp ust. 1 albo art. 70zu ust. 1,

b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.

Zakładam firmę Handel sp z.o.O. , czy mogę handlować wszystkim ,czy tylko tym na co mam PKD ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może Pan Dario mi powie co to znaczy to wytłuszczone "w tym zakresie"??

 

 

Bo ja napisałem wyraźnie:

 

o ile tylko prowadzi jakąkolwiek działalność gospodarczą (bo jej rozszerzenie można od ręki załatwić smartfonem nawet na samej SKP) :-P

 

I ten fragment w nawiasie jest istotny.

 

Niestety wielu zacofanych, niemyślących diagnostów (nie brakuje ich w zarządzie OSDS) uważa, że jedyny właściwy kierunek tych zmian to działalność w zakresie:

 

- obsługi i naprawy pojazdów... Bo tak kiedyś ministerstwo napisało!!! W jakimś tam pisemku!!

 

Niestety nie dopuszczają oni do myśli, że w określonych przypadkach właściwym przedsiębiorcą będzie ten, który prowadzi działalność związaną z charakterem zabudowy.

 

Dla przykładu - w mojej ocenie lepszą zabudowę polegającą na zamontowaniu podnośnika na aucie dokona firma mająca w zakresie działalności budowę i montaż urządzeń hydraulicznych, niż zwykły mechanik... Przykładów można mnożyć w nieskończoność, ale beton niestety trudno ruszyć... A beton niestety jest nie tylko w ministerstwie... W OSDS też go nie mało jak widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I może Pan Dario mi powie co to znaczy to wytłuszczone "w tym zakresie"??

Po pierwsze Pan Dario już raz próbował odpowiedzieć, tylko wyskoczyło coś o sesji IP.

Po drugie niech Pan blakop odp..... się od OSDS, bo sam nie jest nieomylny , a ja nie czepiałem się jego organizacji .

Niestety nie dopuszczają oni do myśli, że w określonych przypadkach właściwym przedsiębiorcą będzie ten, który prowadzi działalność związaną z charakterem zabudowy.

Co nie zmienia faktu żeby prowadzić działalność gospodarczą musi mieć przypisany kod PKD.

Chciałem pokazać babola związanego z PKD ,ale skoro poleciałeś personalnie to się bujaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mnie wkurzyłeś, że w tak głupi sposób stary temat odkurzasz... No więc słucham - jaki to niby kod PKD wypada mieć??

Każda działalność ma swoje PKD - co to ma do rzeczy??

I o jaką niby "moją" organizację chodzi ? Bo w OSPWK od lat nie jestem już we władzach, a z tego co wiem jest ona w stadium likwidacji... I od długiego czasu jej członkowie (zarządu) się w sprawach merytorycznych nie wypowiadają.

 

Na temat rzekomego babola się chętnie wypowiem i podejmę dyskusję - tylko bardziej konkretnie napisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc słucham - jaki to niby lkod PKD wypada mieć??

Właściwy dla prowadzonej działalności . :D Spróbuj założyć firmę to się dowiesz. :lol:

Na temat rzekomego babola się chętnie wypowiem i podejmę dyskusję - tylko bardziej konkretnie napisz.

Tyle że tak naprawdę boję się o tym pisać, po 21 latach pracy jako diagnosta i łykania na wiarę :

obsługi i naprawy pojazdów

czyli PKD 45.20Z(na dzień dzisiejszy), nie ma kodu dla konserwacji i naprawy przyczep.

Argumentacja pewnej instytucji mi nie odpowiada(przyznali rację że nie ma PKD dla konserwacji i naprawy przyczep). A po 37 latach pracy w firmie która naprawia przyczepy , a swego czasu była jedną z dwóch w Polsce która naprawiała " świńskie autobusy",w pale mi się nie mieści .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest właśnie to o czym piszę!!

 

Co? Prędzej zaufasz przy przebudowie firmie z PKD dotyczącym "naprawie i obsłudze pojazdów", czy tej, gdzie w PKD będzie produkcja nadwozi samochodowych?? PKD obu będzie znacząco różne...

 

Kto w ogóle wymyślił to 45.20Z jako jedynie słuszne?? :razz:

Owszem - jest to jedne ze słusznych... ALE NIE JEDYNE!!!!!

 

[ Dodano: 09-04-2016, 23:30 ]

A rozszerzenie działalności firmy - gdyby ktokolwiek ode mnie tego wymagał to formalnie mogę ze smartfona z dostępem do netu zrobić hehe :) W tym o działalność 45.20Z... A więc niewiele wnosi to do sprawy...

Tu akurat wyprzedzamy całą UE jeśli chodzi o formalności. Może nawet w czołówce światowej od strony formalnej w tej dziedzinie jesteśmy... Całkiem bez sarkazmu to stwierdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto w ogóle wymyślił to 45.20Z jako jedynie słuszne?? :razz:

Obstawiam K.

Prędzej zaufasz

Tu jest ból.Jak diagnosta może sprawdzić czy firma dokonująca zmian jest tą właściwą .

Usunięcie skierowania przez starostę błędem .

Ufać to ja mogę Ance. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak diagnosta może sprawdzić czy firma dokonująca zmian jest tą właściwą .

 

NA LOGIKĘ!! Chyba, że zakładasz, że Twoi koledzy po fachu to głąby...

Jeśli założenie konstrukcyjne zabudowy opiera się na konstrukcji hydraulicznej (podnośniki etc), to chyba jasne, że właściwa będzie firma zajmująca się na co dzień hydrauliką siłową. W sprawach zabudów ogólnego przeznaczenia właściwa będzie m.in. firma produkująca zabudowy samochodowe. A przy komorze dekompresyjnej na podwoziu Stara właściwa będzie jakaś firma od instalacji ciśnieniowych - nie sądzisz??

 

Ale skoro dla wygodnictwa uważasz, że zakład "Pana Zdzisia" mający magiczne 45.20Z, a na co dzień zajmujący się wyłącznie wymianą opon w autach będzie najwłaściwszy do każdej zmiany konstrukcyjnej z np. wyżej wymienionych przypadków, bo jakiś tam gostek z ministerstwa w jakimś tam faksie kiedyś tak napisał to cóż...

I nie zwalaj tego na WK, bo to ludzie nie mający pojęcia o technice - tylko właśnie Diagnosta ma ocenić, który podmiot będzie najwłaściwszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Właśnie u mnie zjawił się Unimog sprowadzony z Niemiec , zimowe utrzymanie dróg a w niemieckich papierach ciągnik

Do komunikacji nie idzie się dodzwonić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ma być rejestrowany jako ciągnik czy jako samochód?

Ma może wpisaną kat homologacyjną?

Jest przystosowany do pracy ze sprzętem rolniczym/leśnym?

Jeżeli jako samochód będzie to powinny być zmiany konst. i tu problem bo fizycznie ich pewnie nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może należałoby pochylić się nad różnicami w klasyfikacji pojazdów między wspólnotowymi państwami, bo prawdopodobnie po ichniemu ten pojazd może być jako ciągnik, podajnik narzędzi, pomocnik ogrodniczy, a może nawet odkurzacz parkowych liści.

Nie bardzo widzę sens rzucać się od razu na zmiany konstrukcyjne bez zmian konstrukcyjnych.

Już lepiej pouzgadniać te wspólnotowe niuanse z podległym WK.

Tak wiem, że CEP DWA utrudnia działania też i na łączach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie idzie się dodzwonić do WK aby to uzgodnić

Też bym to widział aby zrobić z natury , po walce z uruchomieniem cepika mam już mętlik w głowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było czasu wcześniej napisać.

W WK usłyszałem że jak w papierach ciągnik a ciągnikiem nie jest to N , no i między wierszami że jak jest CEPiK 2 to lepiej teraz unikać takich tematów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.