Skocz do zawartości

Czy można-cysterna na rolniczą?


megalex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przyjechał do mnie klient z cysterną ADR - przewóz paliw, którą nabył drogą kupna. Przyciągnął za ciągnikiem rolniczym i chciałby dokonać zmiany w DR na ciężarową rolniczą , gdyż tak będzie użytkowana, do przewozu cieczy niekoniecznie niebezpiecznych. Dozór można by ominąc , ciśnienie 0,3bar instalację przerobił na 12 V koła zostawił , bo twierdzi że bezpieczniejsze , hamulce dwuobwodowe. Czy jest jakaś możliwość -oczywiście zgodna z prawem na taką zmianę. Proszę o pomoc , bo nie za bardzo mam wenę, co mu powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można, ale musi się określić co będzie woził. Bo nie może być, że jednego dnia wiezie gnojowicę, a drugiego olej napędowy. Bez ADR pewnie się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
ale musi się określić co będzie woził

 

„Patykiem na wodzie pisany” przewóz ADR

Zamiast wody pitnej wiózł nieoznakowanym pojazdem zagrażający ludziom i środowisku niezabezpieczony olej napędowy.

Na odcinku drogi powiatowej Bartąg – Ruś, ze względu na powtarzające się skargi mieszkańców, inspektorzy z wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego w Olsztynie zatrzymali do kontroli cysternę, którą wykonywany był krajowy transport drogowy rzeczy. Zatrzymany pojazd nie posiadał oznakowania, w tym związanego z przewozem drogowym materiałów niebezpiecznych (ADR). Zgodnie z zeznaniami kierującego oraz wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazd przeznaczony był do przewozu wody pitnej. Zamiast wody w pojeździe przewożone było 4000 litrów oleju napędowego. Na miejsce kontroli wezwano jednostkę chemiczną Państwowej Straży Pożarnej, która potwierdziła przypuszczenia inspektorów. Kierujący nie posiadał wymaganych dokumentów do przewozu towarów niebezpiecznych, a cysterna nie była oznakowana obowiązkowymi tablicami ostrzegawczymi. Pojazd w celu zabezpieczenia przekazano funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej.

 

http://www.gitd.gov.pl/dla-mediow/aktualnosci/patykiem-na-wodzie-pisany-przewoz-adr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzucę coś od siebie bo lubię temat rolnictwa.

Jak byłem w UK u znajomego na kilka tygodni pomóc im sprzątnąć w kurnikach to szef przyprowadził właśnie taką wielką cysterkę, na początku nie wiedziałem po co. Zresztą czasy gdy ciągały to samochody a nie ciągniki z wózkiem dolly.

Potem kumpel mi powiedział że to woda i faktycznie wąż ssawny wsadziliśmy i braliśmy z niej wodę. Tak więc zastosowanie w rolnictwie jak najbardziej jako zbiornik na wodę do mycia, na wodę do oprysków a nawet jako zbiornik z wodą w razie pożaru np maszyny na polu (2 lata temu u mnie w okolicy było sporo pożarów bo suche lato było i w gospodarstwie rolnym po byłym PGR właśnie wszędzie gdzie jechał kombajn to jechały też i beczki asenizacyjne z wodą->stare forschrity).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż - może u nich po prostu pewne sprawy zostawia się obywatelowi. Masz ochotę używać do mycia wodę przywiezioną w beczce po gnoju - Twoja sprawa 8)

U nas co innego. Państwo najchętniej sprawdzałoby i czystość bielizny u kierowcy takiej szambiarki.

Wielu wśród piszących tu Diagnostów z tego co widzę popiera takie szeroko rozumiane formy daleko idącego interwencjonizmu państwowego w kwestii nadzoru technicznego nad pojazdami 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestii tego że pojazd ma być sprawny i nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu się zgodzę z każdym.

Natomiast co do przeznaczenia pojazdu jestem za wolną amerykanką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.