Skocz do zawartości

Problem po sprowadzeniu auta z Holandii


Zontas92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Nie jestem pewien czy zakładam temat w dobrym dziale, jeśli nie, z góry przepraszam. Koledzy i Koleżanki. Pojechałem niedawno do Holandii, w celu m. in. zakupienia i sprowadzenia samochodu dostawczego. Samochód kupiłem prywatnie od Holendra, który zakupił trzy takie same Fordy Transity od policji. Samochód był niezarejestrowany na tamten czas. Wykupiłem zatem ubezpieczenie na 15 dni, zrobiłem przegląd na stacji RDW i stamtąd również odebrałem dokumenty eksportowe, czyli twardy dowód rejestracyjny, ważny do 17.05 i zaświadczenie o badaniu technicznym. Wróciłem do Polski i wziąłem się za załatwianie formalności. Obiło mi się o uszy że tłumaczenia dokumentów wewnątrz Unii nie są już wymagane, czy to jest prawda? Tak wspomniała Pani w urzędzie, ale z doświadczenia wiem, że Paniom w urzędzie nie zawsze należy ufać, bo spora ich część jest po prostu niedoinformowana. Byłem również w firmie zajmującej się teką rejestracją i tam powiedziano mi że nie ma opcji aby ten samochód zarejestrować gdyż nie posiadam odcinka drugiego dowodu rejestracyjnego. Pokazywano mi jak te dokumenty mają wyglądać, ale mój dowód rejestracyjny różni się od tego "wymaganego" Mianowicie posiadam dowód typowo eksportowy "TRANSITOKENTEKENBEWIJS" Do którego nie otrzymałem żadnych dodatkowych dokumentów prócz zaświadczenia do którego ów dowód był przypięty. Dokumenty które wskazał mi pracownik firmy to po prostu holenderski dowód rejestracyjny składający się własnie z dwóch odcinków, kartki A4 oraz karty magnetycznej tzw: "KENTEKENBEWIJS", ale tak jak mówię, samochód w momencie zakupu nie był zarejestrowany i dowodu rejestracyjnego koniec końców nie posiadał. Dopiero sam wyrobiłem sobie nowy, na potrzeby eksportu, a w Polsce dowiaduje się że auta zarejestrować nie mogę i teraz nie wiem jak mam się zachować? Ktoś z Was moi drodzy miał już podobne przejścia? Jest w stanie ktoś coś doradzić? Z góry ogromnie dziękuje za pomoc.

 

P.S. Wiem że mam czas na rejestrację do 29.05, ale ważność dowodu kończy się 17.05 i nie wiem czy po tym terminie będzie się dało to załatwić i czy nie poniosę jakichś prawno-finansowych konsekwencji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz piszesz, że to "twardy dowód", a za chwilę, że tylko wywozowy. To w końcu jak?

 

Z Holandią jest ten problem, że istnieje tam ok 5-7 możliwych kombinacji dokumentów możliwych do uzyskania przy wywozie pojazdu. Zawsze jest to kombinacja kilku dokumentów. Strona Holenderska przekazała stronie Polskiej szczegółowy wykaz jakie to dokumenty. I tego krajowe WK się trzymają.

 

Problemem moim zdaniem jest to, że jest to auto z Policji które jak sam piszesz na cywilnego właściciela w Holandii nigdy nie zostało zarejestrowane, a Ty z kolei uzyskałeś dla niego wyłącznie wywozową czasówkę. Obawiam się, że w tym układzie odbijesz się z tym od WK. Tym bardziej, że podejrzewam Ty masz tylko jakąś tam umowę z Holendrem i nic nie wskazuje na to, że to auta z Policji (co mogłoby być jakąś tam wskazówką, dlaczego takie, a nie inne dokumenty). Przydałoby się w tym układzie jakieś zaświadczenie/wyjaśnienie z ich RDW dlaczego w tym wypadku masz wyłącznie dokumenty, które standardowo nie wskazali Polsce jako wystarczające do rejestracji.

 

Tłumaczyć nie trzeba tej zawartości dokumentów które odpowiadają zharmonizowanej treści odpowiadającej krajowym dowodom (pola oznaczone drukowanymi literami D,E,F itd. - bo w każdym kraju oznaczają to samo). Jednak jednak resztę trzeba. W efekcie zatem i tak przetłumaczysz wszystko 8)

 

A po informacje to powinieneś iść bezpośrednio do WK swojego, a nie firmy rejestrującej pojazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz za kiepskie sprecyzowanie, mówiąc twardy dowód miałem na myśli że ma on postać twardej karty takiej jak bankomatowa. To moja pierwsza taka przygoda i kompletnie nie wiem co mam z tym zrobić. Posiadam dokument z holenderskiego Ministerstwa Finansów mówiący w wolnym tłumaczeniu iż: Dla tego pojazdu nie było holenderskiej rejestracji i / lub brak dowodu rejestracyjnego oraz że formularz ten jest wydawany nabywcy, ponieważ nie ma zastrzeżeń co do rejestracji pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jeśli masz taki dowód tranzytowy jak wzór na tej stronie: http://www.autownioski.pl/wzory_dowodow/holandia_wzor_dowodu_rejestracyjnego.php (na samym dole) to jest dowód tylko na przejazd pojazdu, a na podstawie takiego dokumentu nikt Ci w Polsce nie zarejestruje.

 

Ratuje Cie jedynie zaświadczenie o dowodzie rejestracyjnym z RDW, ewentualnie gdy dostaniesz ustną bądź pisemną odmowę wydania takiego zaświadczenia, Urząd niech wystąpi do Holandii o potwierdzenie.

 

Z tego co kojarzę, tylko z Wojska w Holandii na pewno nie było oryginału dowodu rejestracyjnego, tylko kserokopia, bo oni nie przekazują dowodów nowym właścicielom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ustna odmowa? No to w praktyce każdy by się na to mógł powołać hehe

A gdzie pisze że musi być pisemna? :D

e) w ust. 7 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

„W przypadku, o którym mowa w ust. 5, jeżeli organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji

pojazdu za granicą odmawia właścicielowi pojazdu wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 72

ust. 4 ustawy, organ rejestrujący może wystąpić do tego organu o potwierdzenie danych zawartych w utraconym

dowodzie rejestracyjnym.”;

 

http://www.patronat.pl/Akty_prawne/Pliki_PDF/2015/Dz.U.2015-000_2246.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to że w postępowaniu administracyjnym obowiązuje zasada pisemności wyrażona w art. 14 kpa. W praktyce w przypadku krajów co do których powszechnie wiadomo, że zaświadczenia wydają, żaden WK raczej nie pójdzie na taki nr. W innych przypadkach to kwestia uznaniowa ale w praktyce rzadko stosowana bez podkładki w postaci co najmniej korespondencji mailowej.

 

Inna sprawa, że są kraje które drogą elektroniczną nie udzielą żadnej odpowiedzi - nawet dla WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli urząd w panstwie rejestracji odmówi mi wydania zaświadczenia i nie napisze tego na piśmie, to nie mógłbym napisał w Urzędzie oświadczenie że odmówiono mi wydania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to że w postępowaniu administracyjnym obowiązuje zasada pisemności wyrażona w art. 14 kpa.

 

Po coś się jednak ten przepis zmienił (rozporządzenie). Dawniej było "odmawia pisemnie", a teraz zostało "odmawia".

 

U mnie akurat był gość z odmową mailową, ale literalnie gdyby złożył tylko oświadczenie - to musiałoby wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.