Skocz do zawartości

Wpis Bus100 w DR


krzych

Rekomendowane odpowiedzi

Z dodatkowego badania technicznego nie wynika termin badania okresowego.

W zaświadczenie z dodatkowego badania (BUS-100) należy wpisać ważność terminu badania okresowego autobusu i wszystko. Jak za miesiąc, no to za miesiąc. Jak za trzy miesiące wypada okresowe, no to podobnie. Wpisujemy datę co stoi w dowodzie. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie odnośnie ważności zaświadczenia BUS 100.

"Zaświadczenie jest ważne 1/2 roku od daty wystawienia, tj. do: "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie odnośnie ważności zaświadczenia BUS 100. Jeżeli badanie okresowe już ma powiedzmy 2 miesiące temu, to z jakimi terminami wystawić dodatkowe?

Wpisujesz

"Termin następnego okresowego badania technicznego autobusu do:" czyli np. jak w dowodzie

oraz

"Zaświadczenie jest ważne 1/2 roku od daty wystawienia, tj. do:" czyli od dnia badania

Masz to opisane w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Wrócę do tematu. Czy jeżeli autobus ma wpisaną w dowód adnotację bus-100 to mogę wykonać tylko badanie okresowe z wynikiem pozytywnym ?? 

Inaczej mówiąc klient wnioskuje o badanie okresowe, okazuje się, że w dowodzie ma wpis bus-100. Mogę wykonać samo badanie okresowe czy muszę poszerzyć zakres badania o badanie dodatkowe i pobrać dodatkową opłatę ??

Edytowane przez Logen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak każde inne warunki dodatkowe - są dobrowolne ale są, a skoro są to nie można być na nie ślepym. Oczywiście każdy ma na swoją obronę argumenty, dopóki jednak nie będzie jednoznacznych wytycznych które badania są bezpośrednio połączone z OBT a które są jednorazowe nie będzie w takich sytuacjach jednej odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, IVVO napisał:

w uwagach wpisujesz "nie wykonano badania Tempo 100"

Według mnie to herezje....

Podobno postępować przy L TAXI GAZ ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nie ma opcji. Skoro pojazd ma adnotację, czyli jest busem 100 w całości to nie widzę opcji żeby brać za samo okresowe. Tak samo choćby z Taxą czy L.

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku BUS100 to nie jest takie czarno-białe, ponieważ spełnieniem warunków dla takiego pojazdu jest dodatkowe zaświadczenie, które jest samodzielnym bytem - nie jest załącznikiem do OBT.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale autobus 100 nie jest tez osobną częścią autobusu "normalnego " tylko setka po całości. Ma odpowiednie przegrody, opony ABS. Po prostu jako całość spełnia warunki autobusu 100 i nigdy nie zrobił bym takiemu pojazdowi samego OBT za 200. To moje zdanie i tak też mnie uczono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafi90 napisał:

Ale autobus 100 nie jest tez osobną częścią autobusu "normalnego "

To jeśli będzie autobus bez tego wpisu a spełniający warunki - to będzie jakiś problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 

Godzinę temu, IVVO napisał:

Setka jest dobrowolna - w uwagach wpisujesz "nie wykonano badania Tempo 100"

I może sobie jeżdzić jak "setka", zapis w DR jest, a w systemie takiej uwagi nikt nie znajdzie, za to każdy znajdzie do kiedy ważny pozytywny wynik badania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy autobus może jeździć 100 bez względu czy ma ten wpis czy nie - tak jest ustawiony ogranicznik - a od tego czy ma tempo 100 czy nie są inne służby 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz dokumenty.

 

U nas niestety nie ma rozpiski jakie badania łączyć a jakie nie. VATowiskie uznało się za pojedyncze i nikt go z OBT nie łączy choć wpis jest. Samo wykonywanie badań jest niedookreślone czy na jednym zaświadczeniu robić OBT+DBT a co dopiero mówić o innych szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie do końca

4) sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów, określonych w § 17–22, § 38–42 i § 52 rozporządzenia o warunkach
technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te zagadnienia, to nie badania techniczne a tylko poszczególne warunki techniczne dla konkretnych pojazdów. Natomiast nie mamy jasno sprecyzowanego zapisu o połączeniu DBT z OBT jeżeli to wynika z zapisów w DR. Robimy to wszystko na zasadzie prawa lokalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów, określonych w § 17–22, § 38–42 i § 52 rozporządzenia o warunkach
technicznych.

 § 17-22 to warunki dodatkowe dla autobusu

 § 38 - auta do wykonywania czynności na drodze (oznakowanie, koguty i takie tam)

 § 39 - oznakowanie elementów wystających poza obrys

 § 40 - ciężarówka co przewozi rolników na pace

 § 41 - auta zasilane gazem

 § 42- pojazdy długie i ciężkie

 § 52 - żółwie = pojazdy wolno się poruszające

To, co powyżej, to nie badania. To ekstra dodatki, które sprawdzamy podczas badania i czasami w cenie badania oraz pod jednym wpisem do rejestru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie adnotacja w DR jest wystarczająca do tego żeby wykonać autobus + 100. Nie można traktować danych zapisanych w DR jako widzimisie. Raz będę widział LPG, a jak klient nie będzie chciał to nie. Raz widzę Taxi a raz nie, L tak samo. Później mamy np współwłaściciela , i spróbuj iść do urzędu i powiedzieć że auto jest tylko Twoje bo w sumie te adnotacje to tak na jaja napisane są. Według mnie jedyna niejasność to z VAT-em , choć wpadało by go sprawdzić i dopisać że samochód spełnia warunki dla... Nikt nie zabroni zrobić tego w ramach OBT, tak samo Taxa. Jeden zrobi to razem z OBT i pobierze dwie opłaty, inny osobno . Tak będzie dobrze i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - takie podejście do tematu ma też TDT - proszę tylko zobaczyć na tematy pytań egzaminacyjnych - ...przyjeżdża na skp autobus w celu wykonania badania BUS100- jakie dokumenty żądany i jakie dokumenty wystawiamy .......... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@IVVO , ale z tego pytania nie wynika, czy to jego pierwsze dodatkowe na bus100, czy kolejne. Nie ma konkretu, więc interpretujesz jak ci akurat pasuje. Ja się będę zarzekał, że tu chodzi o pierwsze badanie dodatkowe bus100. I wskaż, że się mylę a ty masz rację.

Więc nie ma co się powoływać na TDT, by się kiedyś nie zdziwić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mecher napisał:

 

Więc nie ma co się powoływać na TDT, by się kiedyś nie zdziwić

Tym bardziej że w różnych rejonach Polski mają różne zdania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z drugiej strony. Jeżeli klient będzie chciał wykreślić adnotację z dowodu rejestracyjnego to jak ma taki zabieg przeprowadzić ?? 

Bo z taxi czy hakiem to wiadomo. Klient zdemontował to pisze na badaniu, że nie spełnia dodatkowych wymagań. Natomiast w Bus-100 nic klient nie będzie demontował... negatyw za to, że nie ma wymaganych dokumentów ?? 

Edytowane przez Logen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np:

4) Adnotacje HAK, TAXI, NAUKA JAZDY,VAT, PIT, CIT, BUS 100km/h:
a) Zaświadczenie o wykonanym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu, wystawione przez Stację Kontroli Pojazdów (dla VAT, PIT, CIT, BUS 100km/h zaświadczenie wydaje Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów),
b) Dowód rejestracyjny pojazdu,
c) Karta pojazdu, jeżeli była wydana.

https://samorzad.gov.pl/web/powiat-jasielski/dokonanie-lub-wykreslenie-adnotacji-w-dowodzie-rejestracyjnym-wspolwlasciciela-zastawu-rejestrowego-gaz-hak-taxi-nauka-jazdy-eurovat-pit-cit-bus-100kmh

Edytowane przez adamos
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dziwnym jest że w ogóle próbuje się robić jakieś antybadania albo negatywy żeby wykreślić jakąś adnotację. To powinno być robione w formie oświadczenia lub ustalenia danych od biedy. Jedyną sytuacją jaką miałem to było wykreślenie BUS 100 ponieważ poza tym wpisem były jeszcze miejsca stojące, i wtedy poszło N za niespełnienie warunków technicznych.

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.