Skocz do zawartości

Rozporządzenie ws warunków technicznych pojazdów (2015.305)


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro nie wolno w zaświadczeniu, tzn. że nie jest to tak wprost z ustawy, bo prawodawca uznał, że Diagnosta może nie mieć pewności co to za pojazd. Czyli pojazd bez wpisu w DR czy innych dokumentach nie może być zakwalifikowany Do "N" i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 285
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    30

  • michal_k

    30

  • Grzegorz Łódź

    24

  • DARIO64

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Czyli pojazd bez wpisu w DR czy innych dokumentach nie może być zakwalifikowany Do "N" i tyle

 

Może. Ciekawe czy żądałeś recyklingu od takich pojazdów. A jeśli tak to dlaczego, skoro nie było kategorii? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! Poza tym to nowe rozporządzenie traktuje tylko o zmianie liczby miejsc co niekoniecznie musi od razu wpływać na zmianę rodzaju pojazdu. A jak po zdemontowaniu kratki w ciężarówce zostawię sobie tylko dwa lub cztery siedzenia, to w sumie co wpłynie na zmianę rodzaju pojazdu?

A co z przyczepami zmienianymi na rolnicze i na odwrót?

A z autobusu będzie można zrobić ciężarowy samochód?

Dlaczego tym rozporządzeniem umożliwiono tylko niektóre zmiany takie jak opisane w:

§ 9b - zmiana liczby miejsc/siedzeń w ciężarówce,

§ 9c - zmniejszenie liczby miejsc/siedzeń w ciężarówce,

§ 9d - zmiana liczby miejsc/siedzeń w ciężarowym powodująca zmianę rodzaju pojazdu na autobus.

 

Czy to wszystkie możliwości konstrukcyjnych zmian???

A co z zapisem ustawowym?

"Zabrania się dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:

a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji typu lub inny równoważny dokument, o którym mowa w art. 70j ust. 1, art. 70k ust. 1, art. 70o ust. 1, art. 70zo ust. 1, art. 70zp ust. 1 albo art. 70zu ust. 1,

b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie."

 

Bardzo bym prosił jakos tak... no nie wiem sam jak. Ale przyznaję, że po nocnych czytankach w trzech tu tematach mam sam chaos. :-?

 

Jeśli prawdą jest to co usłyszałem to są to zmiany "porządkowe" legalizujące przebadane w jednostkach badawczych zabudowy inne niż fabryczne. Jak spojrzysz z tej strony to rzeczywiście wątpliwości jest mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mocy ustawy każdy samochód osobowy = M1. Ale nie każdy pojazd M1 będzie samochodem osobowym.

 

Ale to nie ustawa nadaje kategorie homologacyjne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kategorie są z mocy ustawy, to dlaczego z mocy ustawy automatycznie się ich nie uzupełnia na SKP i w WK Michale? 8)

Po co te zapisy, że kategoria musi wynikać z takich a takich dokumentów, żeby np. można było wpisać do zaświadczenia na OBT, skoro twierdzisz, że to z automatu z ustawy wynika? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już pytaj autora rozporządzeń, czemu tylko takie dokumenty (wpis do zaświadczenia, wpis do DR w WK)...

 

To jak z tym recyklingiem było? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak było z recyklingiem nie pamiętam...

 

Pamiętaj, że ja już wtedy pierwszy rozwód przerabiałem, a Ty byłeś świeżo po liceum :evil:

 

Natomiast co Ty teraz piszesz - zarzucasz nieracjonalność prawodawcy?? Podważasz jedną z podstawowych zasad praworządności?? Oj Michał...

 

Skoro prawodawca jasno określa, że bez odpowiednich wpisów w odpowiednich dokumentach nie ma mowy o określeniu kategorii homologacyjnej, to nie wmawiaj mi, że można to zrobić z urzędu na podstawie ustawy!! :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam zmiany w Ustawie, czytam Wasze komentarze i rodzą się pytania. Z tego co widzę nie ma żadnych nowości w temacie zmiany ciężarowego na osobowy.

 

Czy to oznacza, iż zmianę np. Fiat Punto VAN, 2-miejscowa ciężarówka N1, na 5-miejscową osobówkę robimy wg starych zasad?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szybkie pytanie.

 

ZAŁĄCZNIK II (przypis własny: dodatkowy materiał)

22 OGÓLNE DEFINICJE, KRYTERIA KLASYFIKACJI POJAZDÓW, TYPÓW POJAZDÓW I TYPÓW NADWOZIA

 

to skąd pochodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak czasu.

Masz na myśli połączenie elektryczne?
Nie nie. Czytam opracowanie p. Maćkowiaka, i na stronie 71-73 "Światła do jazdy dziennej". Czy ja o czymś nie wiem? :x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z Was wie czy w Niemczech do zmian liczby miejsc potrzebne są jakieś kwity ?

 

(ciach - nie ma co popierać kombinatora)

 

No i ciekawe czy zaś będziesz musiał linkować dyrektywę zaiste.

:x

To zdanie jest co najmniej dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak czasu. Po prostu wkurza mnie "dzielenie włosa na czworo". Po co te myki - mogą być włączone gdy- Przed ruszeniem pojazdu po raz pierwszy- lub mogą być wyłączone ręcznie gdy- pojazd przejechał odległość większą niż 100m itd. Wiem, wiem tak jest w rozporządzeniu i z tym się nie dyskutuje, ale czy poprzedni przepis był zły? Pozdro :)

 

[ Dodano: 06-07-2016, 08:55 ]

Masz na myśli połączenie elektryczne?

Zajarzyłem. Tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie na temat zagłówków? , czy to nie chore , że pojazd samochodowy wyposaża się w zagłówki na każdym zewnętrznym przednim siedzeniu , przepis stosuje się do samochodu osobowego....zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1995 r , czyli z tyłu nie musi być zagłówków? a gdzie bezpieczeństwo? (kręgosłupa?).W myśl dyrektywy 25 definicja zagłówka brzmi:2.2. ,,zagłówek" oznacza urządzenie mające na celu ograniczenie przemieszczania się do tyłu głowy osoby dorosłej w pojeżdzie , względem jej tułowia , aby w razie wypadku ograniczyć ryzyko uszkodzeń szyjnego odcinka kręgosłupa tejże osoby.

a więc o co kaman?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie parę punktów wyżej:

§ 11.

1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

9) w zagłówki na siedzeniach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa mocowane co najmniej w trzech punktach, z wyjątkiem siedzeń w pojeździe z nadwoziem otwartym oraz siedzeń tylnych w pojeździe z nadwoziem rodzaju coupé o układzie siedzeń "2+2"; dopuszcza się możliwość niewyposażenia w zagłówki siedzeń tylnych środkowych; przepis stosuje się do pojazdów wyprodukowanych po dniu 31 grudnia 1995 r.;

 

Cytowany przez ciebie przepis dotyczy pojazdu w którym w przednim rzędzie są trzy fotele i w środkowym może nie być zagłówka jeżeli jest tylko pas biodrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc o co kaman?
- no dobrze, a co mówi ta lub inna dyrektywa o zagłówkach na siedzeniach innych niż skrajne przednie?

 

Z moich obserwacji wynika, że przed 1995 rokiem jak i po tym roku pół Europy o ile nie więcej woziło, wozi i wozić chce się dalej bez zagłówków na tylnej kanapie.

Poza tym wewnątrzwspólnotowy przepływ towarów i usług był utrudniony wymogiem dziwacznego przepisu.

Gdzieś te leciwe samochody z zachodu trza upychać sukcesywnie, a na bank zadowolonych użytkowników niezła gromadka się jeszcze znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś te leciwe samochody z zachodu trza upychać sukcesywnie
Czyli nadal jesteśmy śmietnikiem Europy :x A gdzie my mamy je upychać. Może Afryka? :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.