Skocz do zawartości

Kamper - zwiększenie liczby miejsc


Piasek80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie związane z samochodami typu kamper: często są one 2 lub 4-osobowe. Moje pytanie: czy można i jak zwiększyć liczbę osób mogących podróżować takim autem żeby np bez problemu wybrać się w 2 rodziny (2+1) czyli 6 osób łącznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • mizioł

    8

  • blakop

    6

  • Paprock

    6

  • Piasek80

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

To proste. niech właściciel zamontuje dodatkowo odpowiednie fotele z pasami, odpowiednio kotwiczone i możesz z papierami np z PIMOT na takie zmiany zrobić takie badanie. W czym problem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednie fotele... Hmmm...

Podam przykład obrazowo. I teraz w przestrzeni mieszkalnej mam dwie takie kanapy ustawione na przeciw siebie - miejsce dla 4 osób (+2 w kabinie pojazdu) tyle że te w części mieszkalnej są bez pasów. Chodzi o montaż pasów na tych kanapach a tym samym zwiększenie liczby pasażerów/osób mogących podróżować pojazdem.

 

Wiadomo - trzeba zamontować pasy bezpieczeństwa ale czy ich montaż wiąże się z jakimiś poważnymi zmianami konstrukcyjnymi pojazdu ? W sensie:

- firma wykonująca montaż z uprawnieniami

- atesty na każdą pierdołę

- przeglądy, pierdoły itp

i się finalnie okaże że montaż "4 pasów" będzie ze 3 tyś zł kosztować...

kamper.JPG.53e62acc2e8c36c5e1f5809da27f6fa4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze trzeba zadać sobie pytanie czy te komfortowe siedziska w części hotelowej służą do podróżowania, a potem należy spełnić warunek mocowania siedzeń w miejscach przewidzianych konstrukcyjnie dla danego typu pojazdu, bo równie dobrze możnaby zapiąć się w pasy, a tyłek posadowić na byle skrzynce. Z resztą punkty kotwiczenia pasów też wartałoby mieć w miejscach przewidzianych przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, że zdjęcie jest z jednej strony (brak drugiej "dwójki" - naprzeciwko).

Te pokazane na zdjęciu pewnie są homologowane - widoczne zagłówki i pasy.

Te na przeciwko pewnie tego nie mają.

Następny warune to kierunek siedzenia pasażera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczone foto jest z auta które w papierach ma 6 osób. 2 w kabinie + 4 w przestrzeni mieszkalnej. Dwie widoczne na foto ławki na przeciw siebie zaopatrzone w pasy bezpieczeństwa.

Ja mam coś identycznego tyle że bez pasów a auto na dwie osoby choć miejsc sypialnych dla 4 a z dzieciakami to i dla 6ciu.

I chciałbym właśnie na tych ławkach/kanapach ustawionych do siebie zamontować pasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo że na bocznych nie będę pasów montował.

Kanapy ustawione są tyłem jedna i przodem druga w kierunku jazdy - po środku stolik.

Jak w autokarach turystycznych. Tyle że nie mają pasów bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Kolego Piasek80, że temat wyczerpał się. Patrz pierwszy post pod Twoim. I myślę, że trzy tysiące będzie mało na to. :(

Życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, nie to że kupiłem takiego i mam problem. Po prostu się po cichu rozglądam i zaintrygował mnie temat ilości miejsc w takich pojazdach że jest różna. Teraz wiem jak się sprawy mają i na co zwracać uwagę. Dziękuję za poświęcony czas i cenne wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwijacze są za kanapą, to co wystaje to taka prowadnica z uchwytem, klamry klasycznie na dole - tylko tutaj pochowane pod siedzisko żeby nie przeszkadzały,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Pociągnę temat dalej, mam dwa pytania w temacie:

 

1. czy zmiany konstrukcyjne (zwiększenie liczby miejsc) w pojazdach specjalnych do 3,5 są na tych samych zasadach co w osobowych i ciężarowych?

 

2. kamper wyjechał z fabryki (20 lat temu) z 4 miejscami, są fabryczne punkty kotwiczenia, przy pierwszej rejestracji w RP w 2005r liczba miejsc została zmniejszona do 3 (nie wiadomo czemu, możliwe że czwarty pas był uszkodzony...), czy w tym przypadku ponowne zwiększenie liczby miejsc musi być przeprowadzone wg nowych zasad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg PIMOT każde zwiększenie liczby miejsc na nowych zasadach. Rodzaj, kategoria, podrodzaj itd. (o czym mowa w przepisach) nie ma żadnego znaczenia bo chodzi o bezpieczeństwo :)

 

Ale decydujesz sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prawem - po "staremu".

 

Zgodnie z opinią PIMOT - po nowemu, bo pod płaszczykiem dbania o bezpieczeństwo mogą wyrwać kasę za badania jako jednostka uprawniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglądają takie badania w jednostkach uprawnionych (na przykładzie dopuszczenia jednostkowego) to opisał @Paprock na dniach :) Nawet papierów dobrze nie sprawdzili i auto z głupotami zarejestrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prawem - po "staremu".

 

.

 

Niekoniecznie " po staremu" ale do sedna:

Przypadek taki: Toyota Yaris dwumiejscowa rodzaj pojazdu: samochód ciężarowy.

Klient chce zmienić rodzaj pojazdu na osobowy, zdemontowana kratka i dołożone siedzenia i pasy, jest zaświadczenie według zasad " po staremu"

Pytanie do klienta: skąd wziął Pan pasy : są nowe czy używane ? -odpowiedź " Hmmm" i uśmiech, potem stwierdzenie - " kupiłem w salonie" , pytanie diagnosty a gdzie - odpowiedź "w Niemczech koło Hamburga", gdzie dokładnie ?- odpowiedź" nie pamiętam"

Pytanie do klienta: jakimi śrubami są przykręcone , odpowiedź takimi jak mają być i trzymają.

 

A jak mają się realia do tego:

- gdzie klient może kupić nowe pasy? w sklepach nie kupi, w serwisach ponoć też nie , to skąd je wział?, jeżeli z auta rozbitego to zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 28 września 2005 poz. 1666 poz. 15 w tabeli załącznika 1 - nie może zamontować ponownie używanych pasów - już się sprawa powoli wyjaśnia

 

A jak ma się do tego prawo:

- punkty mocowania - według informacji od osób , które zajmują się homologacją- punkty kotwiczenia mogą być homologowane tylko i wyłącznie przez producenta pojazdu, jeżeli samochód opuścił salon jako wersja ciężarowa to na ten konkretny nr VIN może nie być homologacji na wszystkie punkty mocowania pasów bo zwyczajnie mogą być zaspawane, powtarzam mogą być , choć nie muszą.

- pasy homologowane (według informacji od osób , które zajmują się homologacją) są przez producenta do konkretnego modelu pojazdu , homologacja razem ze śrubami o odpowiedniej wytrzymałości,

 

Pytanie , czy klient ma takie dokumenty - najczęściej nie ma.

Pytanie, czy zaświadczenie z z PIMOT pomoże - odpowiedź - tak. Bo mamy potwierdzenie , że wszystko jest ok. Bez zaświadczenia też mamy potwierdzenie ale tylko na podstawie oględzin i tego co mówi klient. Niby wszystko jest ok, ale jednak pozostaje jakiś niepokój.

 

 

Kolejne pytanie: kto się pod tym podpisze? - no oczywiście diagnosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zaświadczenia też mamy potwierdzenie ale tylko na podstawie oględzin i tego co mówi klient.

Gdyby diagności korzystali z dostępnych im środków nie byłoby takich komedii. Kiedy mówiłem, że przy zmianach konstrukcyjnych, opinia rzeczoznawcy powinna być oparta na projekcie i potwierdzać jego wykonanie, to większość robiła duże oczy. Dziś jak uprawniona jednostka chce tego samego, to jakoś nie ma z tym problemu.

Ile mamy takich przypadków, że diagności klepią jak na poczcie, np. zwrot DR za przekraczanie prędkości przez motorowery, bez żadnej podkładki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potrafisz sam ocenić to po staremu.

Tak naprawdę wiele racji jest w tym co pisze @Macintosh.

To skąd do takiej "domowej" przeróbki wziąć nowy homologowany fotel i pasy wcale nie jest takie oczywiste, bo tego się w sklepie motoryzacyjnym nie kupuje :) A nawet jak oba elementy są homologowane, to pozostaje kwestia tego, jak to przymocować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.