Skocz do zawartości

Skoda Fabia Van ciężarowy na osobowy po 01.07.2016


hzdy

Rekomendowane odpowiedzi

Skoda Fabia Van 2 osobowy ciężarowy zmiana na sam. osobowy 5 miejsc po 01.07.2016 robimy po staremu czy żądamy od klienta dokument od jednostki uprawnionej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • adam1501

    25

  • michal_k

    14

  • Paprock

    12

  • tomek.W12

    12

Nikt Ci nic nie zarzucił, tylko chłopak po kursie - nawet nie diagnosta - zwyczajnie Cię przyłapał na tym :evil:

Adam przypomina mi taka jedna koleżankę z czasów gdy pracowałem w WK. Jak nie miała pojęcia co powiedzieć klientowi na pytanie co ma zrobić zawsze odpowiadała - "proszę zrobić tak, żeby było dobrze" :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"proszę zrobić tak, żeby było dobrze"
to się wolę zabezpieczyć

 

Tak czytam te nowe przepisy oraz wasze wypowiedzi i dochodzę, do wniosku, że zamiast rękawic powinniśmy zakładać prezerwatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

może inaczej ,przyjechał klient na ZK Fiesta VAN 2 osoby na zmianę na osobowy i 5 miejsc, dołożone fotele i cała reszta (pasy w fabrycznych punktach, siedzenia wszystko ok).

Pojazd homologowany na 2 osoby (miałem świadectwo w rekach). Więc niestety odesłałem klienta .Po nowemu to wiadomo, jednostka uprawniona ale to inna bajka -koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd homologowany na 2 osoby (miałem świadectwo w rekach).

A jak dam świadectwo homologacji, że mój pojazd to ciągnik siodłowy, a teraz po ZK jest skrzynią to też go "odstrzelisz"?

 

Po nowemu to wiadomo, jednostka uprawniona ale to inna bajka -koszty.

Na podstawie którego §? Przytocz, który paragraf mówi, że przy zmianie rodzaju pojazdu z ciężarowego na osobowy, wymaga się dokumentu z jednostki upoważnionej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie miejsc z paragrafu 9b - czyli poświadczenie przez jednostkę uprawnioną. Miał dwa miejsca, zgodnie z fabryczną homologacją na ciężarowy, więc dokładamy miejsca do ciężarowego. Fiesta VAN ma homologację na pojazd ciężarowy kat. N1.

 

Dokładając skrzynię do ciągnika siodłowego nie zmieniamy liczby miejsc więc "po staremu" - nie podlega pod par. 9b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie miejsc z paragrafu 9b

Ten paragraf dotyczy samochodu ciężarowego kategorii N1. Przyjeżdżam do Ciebie pojazdem osobowym, bez wpisanej kategorii homologacyjnej, bo dwa lata temu zrobiłem zmiany konstrukcyjne, więc wszelkie homologacje tego pojazdu wzięły w łeb. Zwiększyłem liczbę miejsc w samochodzie osobowym. Na podstawie którego paragrafu mam Ci dostarczyć "kwit" odpowiedniej jednostki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku jeśli jednocześnie zmieniamy ilość miejsc (z 2 na 5) i rodzaj pojazdu (z ciężarowego na osobowy) ? Fizycznie auto opuściło salon z 5 fotelami...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc musiało mieć homologację na 5 osób, jeśli ją posiadasz, to teoretycznie po staremu, jeśli nie, a zarejestrowany jest na dwie osoby, to ta sama procedura (bo jaką pewność ma diagnosta, że było 5-cio osobowe).

Inna sprawa, że pewności nigdy nie ma czy pasy ponownie zamontowane są od tego modelu (na pasach jest co najwyżej marka pojazdu, a nie model więc pewności nie ma czy do tego auta) oraz czy zamontowano to na oryginalnych śrubach lub o takiej samej wytrzymałości. Podobnie z siedzeniami (np. od seata ibizy pasują do vw polo). Zawsze można poprosić w takiej sytuacji o dokument poświadczający z uprawnionej jednostki, bo nikt tego diagnoście nie zabroni.

Inna sprawa, że każdy robi jak chce, bo ministerstwo nie raczyło wyjaśnić co ma na myśli wprowadzając takie przepisy, a my możemy tylko gdybać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można poprosić w takiej sytuacji o dokument poświadczający z uprawnionej jednostki, bo nikt tego diagnoście nie zabroni.

Jeżeli już to opinię rzeczoznawcy. Każdy inny kwit na SKP, na zmianę ilości miejsc w samochodzie osobowym to makulatura, której klient nie ma obowiązku dostarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłem liczbę miejsc w samochodzie osobowym. Na podstawie którego paragrafu mam Ci dostarczyć "kwit" odpowiedniej jednostki?

 

Według mnie zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych pojazdów nie można zmieniać ilości miejsc w samochodzie osobowym!

Przewertowałem jeszcze raz rozporządzenie i nie ma wzmianki, że dopuszcza się dokładania miejsc w samochodzie osobowym. Dopuszcza się dokładanie miejsc jedynie w samochodach ciężarowych (określa to par. 9b). W samochodach osobowych można przeprowadzić zmiany konstrukcyjne dostosowujące je do wymagań pojazdu ciężarowego (par 9a).

 

Jeżeli się mylę, to proszę o odpowiedni paragraf, że można dołożyć miejsca w samochodzie osobowym, bo ja go nigdzie nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się mylę, to proszę o odpowiedni paragraf, że można dołożyć miejsca w samochodzie osobowym, bo ja go nigdzie nie znalazłem.

 

Mylisz się. Nie ma paragrafu, że nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD:

 

Art.66

4. Zabrania się:

...

6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:

a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji typu lub inny równoważny dokument, o którym mowa w art. 70j ust. 1, art. 70k ust. 1, art. 70o ust. 1, art. 70zo ust. 1, art. 70zp ust. 1 albo art. 70zu ust. 1,

b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.

 

5. Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrami właściwym do spraw wewnętrznych oraz Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, warunki techniczne pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia.

 

Art. 70c. Potwierdzenie spełnienia wymagań technicznych następuje przez wydanie dla:

1) pojazdu:

a) świadectwa homologacji typu WE pojazdu,

b) świadectwa homologacji typu pojazdu;

 

2) przedmiotu wyposażenia lub części:

a) świadectwa homologacji typu WE przedmiotu wyposażenia lub części,

b) świadectwa homologacji typu EKG ONZ;

 

Minister w rozporządzeniu nie zawarł możliwości dołożenia siedzeń do samochodów osobowych, a jedynie do ciężarowych. Szukam w ustawie i nie widzę nadal takiej możliwości bez potwierdzenia zmian odpowiednią homologacją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych pojazdów nie można zmieniać ilości miejsc w samochodzie osobowym!

Który paragraf tego zabrania? Prawo dopuszcza zmiany konstrukcyjne z nielicznymi wyjątkami i w tych wyjątkach nie ma zmiany ilości miejsc w samochodzie osobowym. Czyli co nie jest zabronione jest dozwolone o ile spełnia warunki techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś na rzeczy musi leży bo raczej pięciomiejscowe osobowe Seicento trudno będzie na siedem miejsc do siedzenia przerobić.

Podobnie ma się sprawa z czteromiejscową osobową Pandą. Jakoś nie widzę szans aby przerobić na pięć miejsc do siedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś na rzeczy musi leży bo raczej pięciomiejscowe osobowe Seicento trudno będzie na siedem miejsc do siedzenia przerobić.

To wynika z innych warunków, niż możliwość zmiany ilości miejsc. Chociażby z 6.2.6b.

Podobnie ma się sprawa z czteromiejscową osobową Pandą. Jakoś nie widzę szans aby przerobić na pięć miejsc do siedzenia.

To natomiast wynika z ładowności pojazdu, a nie z braku możliwości dokonywania zmian ilości miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.