Skocz do zawartości

Motorower z Węgier


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.

 

Szukam informacji, czy te pojazdy są/były tam rejestrowane i na jakich ewentualnie zasadach.

 

Przyznam w swojej karierze z pojazdami z Węgier to chyba w ogóle się nie spotkałem, no ale może ktoś, coś... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to,że nie były rejestrowane

http://forum.wegierskie.com/archive/index.php?thread-541.html

 

I jeszcze to:

"System rejestracji pojazdów na Węgrzech wyróżnia się na tle państw UE brakiem konieczności rejestrowania motorowerów. Ich właściciele zobowiązani są jedynie do posiadania dokumentu potwierdzającego własność pojazdu"

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gierskie_tablice_rejestracyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na urlopie jestem, więc nie mogę zajrzeć osobiście do "tabeli", ale zadzwoniłem i jest tak:

 

- w najnowszej tabeli nie ma "X", więc nie są rejestrowane

- w starszej tabeli jest "X", ale z adnotacją, że rejestracji od jakiegoś czasu podlegają "motorowery czterokołowe L6e", co by znaczyło, że motorowery nie podlegają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na urlopie jestem, więc nie mogę zajrzeć osobiście do "tabeli", ale zadzwoniłem i jest tak:

No i po co? A odpoczywaj sobie :)

Masz możliwość osobiście zajrzeć do tabeli :-D

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=246610#246610

P.S.

Prośba do moderatora-proszę o dołączenie tej tabeli do zamkniętego działu "pożyteczne".

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - a masz gdzieś te tabele?

 

W podlinkowanym przez Grzesia materiale jest tabelka zamieszczona przez Ciebie z 2015 roku, czyli w miarę aktualna, wraz z zestawieniem starej tabeli z 2005 jeszcze. I tam jakoś nie widzę tych fragmentów, które cytujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał - a masz gdzieś te tabele?

 

Może jutro, a najpóźniej we wtorek będę w pracy. Podlinkowana to najnowsza tabela, z której wynika to co napisałem:

 

- w najnowszej tabeli nie ma "X", więc nie są rejestrowane

 

A o tych L6e jest w starej tabeli z 2009 r. - jak będę w pracy to mogę podesłać. O ile mnie pamięć nie myli to w Murzasichlu tą starą tabelę dałem Pentagramowi - więc może mógłby Ci podesłać szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mnie pamięć nie myli to w Murzasichlu tą starą tabelę dałem Pentagramowi - więc może mógłby Ci podesłać szybciej.

 

Po remoncie nie jestem pewien czy ją znajdę, a właśnie jest mi bardzo potrzebna. Chyba muszę przekopać "swoje archiwa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam.

Co będzie potrzebne w wydziale komunikacji by zarejestrować motorower jednoosobowy do 50cm z lat 80. W wydziale mi powiedziano o homologacji i jest traktowany jak nowy bo nie był rejestrowany, motorower legalnie sprowadzony z Węgier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie potrzebne w wydziale komunikacji by zarejestrować motorower

No przecież dostałeś odpowiedź

W wydziale mi powiedziano o homologacji i

:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co będzie potrzebne w wydziale komunikacji by zarejestrować motorower jednoosobowy do 50cm z lat 80. W wydziale mi powiedziano o homologacji i jest traktowany jak nowy bo nie był rejestrowany, motorower legalnie sprowadzony z Węgier.

 

To źle Ci powiedzieli, będzie Ci potrzebny dokument zakupu pojazdu (z Węgier), plus tłumaczenie, jeżeli jest sporządzona tylko w języku obcym + oświadczenie że pojazd nie posiada dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych, gdyż nie podlegał rejestracji w kraju pochodzenia.

 

Urząd powinien Ci wydać tablice rejestracyjne na przejazd na badanie techniczne (koszt 44zł), gdzie dokonasz badanie techniczne przed 1-sza rejestracją w kraju, a póżniej rejestrujesz na stałe numery (koszt 111,50zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo myślałem jest jakaś ustawa która to reguluje by w wydziel nią się podeprzeć.

Mam fakturę zakupu oraz zaświadczenie iż motorower na terenie Węgier nie podlegał rejestracji. Przegląd zerowy można wykonać bez tablic i dowodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegląd zerowy można wykonać bez tablic i dowodu?

Badanie okresowe przed pierwszą rejestracją można wykonać ( w tym przypadku) tylko z pozwoleniem czasowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle Ci powiedzieli

 

Niekoniecznie źle. Niestety przepisy nie przewidziały takiej sytuacji, a na domiar złego definicja pojazdu nowego jest całkowicie niejednoznaczna. Dlatego każdy urząd podchodzi do tego inaczej. Jeden potraktuje ten pojazd jako używany, a inny jako nowy i zażąda homologacji. Można się albo odwoływać, co będzie długo trwało, albo zmienić urząd na bardziej "przyjazny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle Ci powiedzieli

 

Niekoniecznie źle. Niestety przepisy nie przewidziały takiej sytuacji, a na domiar złego definicja pojazdu nowego jest całkowicie niejednoznaczna. Dlatego każdy urząd podchodzi do tego inaczej. Jeden potraktuje ten pojazd jako używany, a inny jako nowy i zażąda homologacji. Można się albo odwoływać, co będzie długo trwało, albo zmienić urząd na bardziej "przyjazny".

 

Jest jakiś przepis na który się mogę powałać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie źle.

Ale ja nie widzę podstaw do odmowy, skoro w państwie pochodzenia nie podlegał rejestracji... Wymagać DR jak to nie możliwe?

Wymagać homologacji? po co? jak to nie jest pojazd nowy?

A jeśli homologacja byłaby to co? dostanie od razu badanie na 3 lata?:) skoro przepis mówi jasno że datę następnego badania ustala się od daty pierwszej rejestracji...

 

 

P.S. od kiedy w ogóle wydawane są Świadectwa zgodności WE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś przepis na który się mogę powałać?

 

Jest definicja pojazdu nowego w art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, która mówi, że nowy to "fabrycznie nowy, który nie był zarejestrowany". Następnie rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów precyzuje, że "homologacji" (świadectwa zgodności) wymaga się dla pojazdu nowego. Dlatego trzeba "oświadczyć", że ten pojazd nie jest fabrycznie nowy, gdyż ma przebieg (co potwierdzi badanie) oraz był używany w kraju pochodzenia, w którym nie podlegał rejestracji.

 

[ Dodano: 03-11-2016, 19:47 ]

Ale ja nie widzę podstaw do odmowy, skoro w państwie pochodzenia nie podlegał rejestracji... Wymagać DR jak to nie możliwe?

 

Nikt nie wymaga DR.

 

Wymagać homologacji? po co? jak to nie jest pojazd nowy?

 

A kiedy przestał być nowym? Jak wyjechał z salonu, czy może po kilku kilometrach? A może nadal jest, bo nie był zarejestrowany?

 

A jeśli homologacja byłaby to co? dostanie od razu badanie na 3 lata?:)

 

A czemu miałby nie dostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uda się zarejestrować ale z przekazanych informacji WK będzie pisał do ambasady Węgier czy w ich kraju jest wymóg rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uda się zarejestrować ale z przekazanych informacji WK będzie pisał do ambasady Węgier czy w ich kraju jest wymóg rejestracji.

 

Wydrukuj sobie te dokumenty które kiedyś wrzucił michal_k im to daj, widać że urząd troche w tyle.....

tabela_rejestracja.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.