Skocz do zawartości

THULE przyczepa


Paprock

Rekomendowane odpowiedzi

No ale podobna zamota jest z kołem bliźniaczym w motorze. Osie dwie, koła (niby) dwa ale jak trzeba komplet opon zakupić, to wychodzą trzy sztuki. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 4. Za oś pojedynczą uważa się ....

Jak powinno być wpisane w DR?

Zadałem kiedyś takie pytanie Inspektorowi Transportu Drogowego. Odpowiedział, że w DR powinien być pisany stan faktyczny ( z natury, czyli 2),

Ale w przypadku ważenia na wadze takie uważane będą za oś pojedynczą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to - w zależności jak jest podane na TZ - jeśli rozbite na dwie wartości np 1000/1000 to wpisuję - 2 osie i 4 koła - ale jeśli jako pojedyncza /2000/ - jedna - kół 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jacdiag napisał:

 a wg innego przepisu na wielokrotnej musiały być identyczne opony. :evil: 

 

Tylko ze ten przepis też uległ zmianie, i to chyba w tym samym czasie.

18 godzin temu, IVVO napisał:

 jest podana grupa osi

Tak samo jak często w Niemieckim Briefie

18 godzin temu, IVVO napisał:

A tak szczerze - czy jest różnica miedzy między 2x1000 czy 1x2000 - matematycznie - żadna - więc po co roztrząsać temat 

Ale widziałem też i takie: w L dwie osie , na TZ i na osiach wklejki że po 1000 kg , w DR nacisk  20 kN  -czyli z sumowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, trucker napisał:

Ale w przypadku ważenia na wadze takie uważane będą za oś pojedynczą

Za grupę osi mówiąc precyzyjnie. Wtedy suma nacisków poszczególnych osi nie może być większa niż dopuszczalny nacisk grupy osi określony przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, duchu napisał:

Ale widziałem też i takie

Dlatego trzeba być konsekwentnym - czy traktujemy jako pojedynczą /grupę/ czy każdą osobno - też już nie raz miałem - osi - 2 - nacisk zsumowany I jakoś tak wychodzi że zamiast 2000 jest niby 4000 - 2x2000 ?

Edytowane przez IVVO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki to "uważanie" dwóch osi za jedną będzie żyło własnym życiem, to żadne konsekwencje nie zaradzą kłopotowi.

Rubryki w dokumentach powinny być ciut rozbudowane, coby oddać wiarygodniejszy stan faktyczny.

Dlatego najprościej w dowodzie byłoby coś takiego zapodać:

liczba osi / grup osi: 4 / 2

największy dopuszczalny nacisk osi / grupy osi: 1000 kg / 2000 kg

Pustych stron w środku jest ci dostatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Paprock napisał:

No ale podobna zamota jest z kołem bliźniaczym w motorze. Osie dwie, koła (niby) dwa ale jak trzeba komplet opon zakupić, to wychodzą trzy sztuki. ?

Phiiii , 3 opony to pikuś , a 4 ?

 

1990805996_4koa.thumb.jpg.0506d4a9f1f3c342c2d7f05ec7f24677.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paprock napisał:

Da radę naciągnąć rozstaw kół coby bliźniaki powychodziły? 

W dobrym kierunku zmierzasz . Teraz pytanie , wypełniasz DIP , motocykl 3 kołowy , koła fizycznie 4 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Koła bliźniacze oznaczają dwa koła..." i tak dalej, jak w linku wyżej. Czyli w DiP trafia fizyczna ilość kół. Nie "oznaczana", nie "uważana", nie "rozumiana", ale taka jak widać faktycznie.

Z tymi ośkami podobnie. Tylko teraz nie idzie ruszyć dowodów pisanych na podstawie homo, w których ilość osi zapodano po "uważaniu".

Oczywiście pozostają do wykorzystania DiP-uwagi. ;-)

 

A jak liczycie ilość kół do DiP-u w ciężarówkach, skoro na dwóch tylnych osiach osiem kół zawieszonych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak myślę , tylko moja wyobraźnia  ukazuje mi reakcję zaprzyjaźnionego WK ...

Następne pytanie , skoro z ART 4 wymazano : "...lub dwie sąsiednie osie oddalone od siebie o mniej niż 1 m", to w tym przypadku przyczepa  już nie musi mieć nie 4 opony równych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych osiach 'uważanych' opony to kolejna zagwozdka:

 

7. Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:
1) w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, z zastrzeżeniem pkt 3;
2) w przypadku pojazdu samochodowego o dwóch osiach z kołami pojedynczymi:
a) w opony diagonalne lub diagonalne z opasaniem na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony radialne,
b) w opony diagonalne na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony diagonalne z opasaniem;
3) w opony różnej konstrukcji na osiach składowych;
4) w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki - o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm, z zastrzeżeniem § 23 ust. 4 pkt 3;
5) w opony o widocznych pęknięciach odsłaniających lub naruszających ich osnowę;
6) w opony z umieszczonymi trwale, wystającymi na zewnątrz elementami przeciwślizgowymi.

 

No i teraz tak. Skoro punkt pierwszy zakazuje różnej konstrukcji i różnej rzeźby bieżnika na kołach jednej osi, to jak się ma do tego zastrzeżenie co do punktu trzeciego, który odnosi się li tylko do konstrukcji opon na osiach składowych?

Co jest konstrukcją, a co rzeźbą?

Jakie opony do naczepy założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

3) w opony różnej konstrukcji na osiach składowych;

Radialne, diagonalne, diagonalne z opasaniem.

 

1 godzinę temu, Paprock napisał:

Co jest konstrukcją, a co rzeźbą?

Konstrukcja to to, co napisałem powyżej. Rzeźba to rodzaj bieżnika, a ten to chyba umiesz rozróżnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paprock napisał:

Pozostaje jeszcze rozwiać wątpliwość @ducha, co do opon "równych".

Nie wiem o jaką równość bądź też nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Panowie to ja mam odwrotny problem

 

w dowodzie wbite 2 osie a w rzeczywistości 1 oś. Przyczepka to niewiadow 410B z 1987 roku. 
 

i to jest prawidłowo ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.