Skocz do zawartości

Badanie - konsekwencje dla diagnosty


petrys17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W przypadku, gdy diagnosta przeprowadzi OBT na stacji z niekompletnym wyposażeniem lub bez ważnej legalizacji sprzętu grozi mu utrata uprawnień??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też uważałem tylko góra nie chce tego wiedzieć. Pozostało wyłożyć nogi na biurko i klientów do konkurencji wysyłać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej sprzęt zalegalizować.

Tak mnie ciekawi czy to przyrząd do ciśnienia w oponach, czy analizator jak już mowa o legalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i to oraz dożo sprzętu brakuje miernik poziomu hałasu, czytnik OBD II przyrząd do pomiaru współczynnika oraz wiele innych.Dodatkowo nie ma żadnych instrukcji ogólnie lipa. Dopiero rozpocząłem prace nie wykonałem żadnego badania i zbytnio nie mam zamiaru jeżeli ma to tak wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie zasadnicze: gdzie jest nadzór ze strony starostwa nad taką stacją?

Przecież wszystkie badania wykonane na niej są nieważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie odbiór TDT :x

 

No właśnie Kolego - dosyć dziwną sytuację opisałeś. Jak to wszystko możliwe?? :shock:

A może zadzwoń do nadzoru na początek? No choćby anonimowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacja była kilka miesięcy zamknięta teraz próbują mną orać. Rano po odmówieniu wykonania badania brakujący sprzęt się znalazł ale sam dla własnego spokoju szukam dokumentów potwierdzających legalizacje sprzętu. Doszukałem się, że analizator ma jednak ważność do końca miesiąca a na resztę sprzętu nic nie ma. Znalazłem tylko "Legalizacje pierwotną" dokumenty z 2007r. Nie wiem co o tym myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zmienić robotę, albo poprosić o podwyżkę i w nagrodę szefostwu wyprowadzić na tip-top wszystko, żeby sytuacja zamknięcie na przykład się nie powtórzyła. Nie wnikam w powody nieczynności tej stacji kontroli.

Albo braki w wyposażeniu i dokumentacji zgłosić tym co dokonali odbioru. Niech się pofatygują potwierdzić i na własne oczy zobaczyć. :x

 

U mnie jak nawiewu zrobić się komuś zapomniało, to w trzy dni po wizycie inspektorów z modyfikacją instalacji nawiewno-wywiewnej się uporano. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie odbiór TDT
odbiór stacji która już działa ileś lat to moim zdaniem farsa - słyszałem słowa pana inspektora - dla nas ważne jest czy urządzenie jest ,a czy jest sprawne my tego nie sprawdzamy ........................ przecież ktoś w kartach odnotowuje ,że obsługuje i potwierdza sprawność...... :cool::x

 

a nadzór ze Starostwa -nieraz polega na wypiciu kawy z właścicielem ....................... :shock::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Piwo to za czujność i za to że w nowej pracy nie dałeś się właścicielowi od razu omamić. A przypuszczam iż wielu położyło by na to lachę :piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brakujący sprzęt się znalazł

 

Ciekawe gdzie był?? :?

 

Znalazłem tylko

 

Poproś "szewostwo" o całą dokumentację dotyczącą przyrządów i oprogramowania SKP.

Ty nie jesteś od szukania dokmentów

analizator ma jednak ważność

 

a przyrząd do pompowania??

bez legalizacji -----!!!!! :nook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt był bardzo dobrze schowany na warsztacie.Szefostwo twierdzi ze wszystko ma ważną legalizacje dostałem 3 duże teczki papierów i mam sobie znaleźć. Jeszcze takie głupie pytanie czy każdy sprzęt podlega okresowej kontroli przez zewnętrzną firmę? Dopytywałem i podobno był kiedyś taki rejestr, że diagnosta co jakiś czas wpisywał: Sprzęt sprawny i działa poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiaj to należy stosować się do zaleceń wynikających z instrukcji danego sprzętu.

Z przyzwyczajenia chyba karty okresowej kontroli urządzeń pozostały na wielu stacjach.

Z dziesięć lat temu jakoś było tak, że był wyznaczony diagnosta co tego bałaganu pilnował.

Dzisiaj jest tak:

10. Wyposażenie wymienione w tabeli, o której mowa w ust. 5, z wyjątkiem urządzeń i przyrządów,

które podlegają okresowej kontroli metrologicznej lub okresowemu badaniu przeprowadzanemu przez właściwy organ dozoru technicznego,

podlega okresowej kontroli eksploatacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że diagnosta co jakiś czas wpisywał: Sprzęt sprawny i działa poprawnie.
a skąd o tym wiedział ............................... :shock::shock: nigdy nie wpisałem takiej formułki gdyż nieraz bez fabrycznego serwisu wielu urządzeń na oko nie da się ,że działają poprawnie..

 

Szefostwo twierdzi ze wszystko ma ważną legalizacje
,też tak ostatnio myślałem ,a okazało się ,że analizator na nowej stacji ,nowo zakupiony - stacja dopuszczona w styczniu - w maju powinien przejść kontrole metrologiczną a przez przypadek w lipcu stwierdziłem jej brak ................................ :D:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bardzo mnie ten nowy analizator ciekawi oraz jego poddanie prawnej kontroli.

Można o jakąś cechę, tabliczkę, wytyczne z instrukcji poprosić, no i objaśnić mi ciekawskiemu co to za kontrola się odbyła lub nie odbyła i z czego ona wynikała.

Tylko prosiłbym bez wielokropków i powoli. Tak żebym zczaił klimat, a nie się dopytywał.

Po polsku kolego kowal, tak jak pani w szkole uczyła. I nie ma, że w tym dniu chory na paluszka byłeś. :evil:

Dzięki & Piwo

:piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak ostatnio myślałem ,a okazało się ,że analizator na nowej stacji ,nowo zakupiony - stacja dopuszczona w styczniu - w maju powinien przejść kontrole metrologiczną a przez przypadek w lipcu stwierdziłem jej brak ................................ :D:D

To zależy na podstawie czego dopuszczony. O ile dobrze pamiętam to może być rok i potem co 6 miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał w dokumentacji

pamiętam to może być rok
tak ,że ten rok minął w miesiącu maju
i potem co 6 miesięcy
i o tym mówię ' date='a jak chcesz to zrobię ci ksero dokumentów................... :D
co to za kontrola się odbyła lub nie odbyła
źle się wyraziłem -powinien przejść legalizacje ponowną po legalizacji pierwotnej ... :D:D

 

 

 

http://www.profesjonalnywarsztat.pl/poradnik-warsztatowy/item/7-legalizacja-analizatorow-spalin.html

 

I tak, jeśli analizator wprowadzony był jeszcze na starych zasadach GUM legalizacja powinna odbywać się, co kolejne 6 miesięcy.

Natomiast analizator kupiony z certyfikatem MID musi przejść pierwszą legalizację po roku a następne, co 6 miesięcy.

Jeśli analizator ulegnie uszkodzeniu musi przejść po naprawie dodatkową legalizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało się wszystko skompletować, żeby rozpocząć prace. Wykonałem pierwsze w życiu samodzielne badanie, gdyby nie stres było by nawet w porządku trafił się Mercedes GLA 200 jako pierwsze badanie. W dowodzie z Niemiec było nawet O.1 i O.2 a z paniki nie mogłem ogarnąć F.3 dopiero po telefonie do znajomego diagnosty rozumiałem jakie głupie pytanie zadałem. Klient stał nad głową i pośpieszał bo czasu nie miał i chyba zapomniałem mu na zaświadczeniu z badania podbić pieczątki stacji. Ja już"po" i dzięki za pomoc przynajmniej to badanie odbyło się chyba zgodnie z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.