Skocz do zawartości

Zmiana O2 z 450 na 650 w osobowce


Sidney

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak - w dowodzie rejestracyjnym w poz.O2 jest 450 kg, a chciałbym mieć 650kg. Czy jest możliwość zmiany tej wartości w jakiś sposób ? Dotyczy to samochodu fiat Marea weekend 1,9 jtd 110km. Dodam iż nie które te fiaty mają 700 i 650 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znam się troszeczkę to 99,9% Fiatów Marea może ciągnąć przyczepkę niehamowaną o masie 400 kilogramów.

Te 650 kg i 700 kg to raczej cudawianki po sprowadzeniu do kraju. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię by tematyczna Marea załapała się na ten ułamek procenta co do możliwości ciągnięcia ciut większej/cięższej niehamowanej przyczepki niż podają producenckie katalogi.

Jak to mawiała pewna ministra: sorry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak - w dowodzie rejestracyjnym w poz.O2 jest 450 kg, a chciałbym mieć 650kg

 

Obawiam się jednak, że producent by nie chciał. A to on określa O.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie które marea mają 650kg 700kg jak to jest możliwe ?

W Cepik też są duże rozbieżności ?Dla poz.O1 są jednoznaczne 1200kg i 1300 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rzeczoznawca weźmie dane z sufitu to weźmie dane z sufitu, ale jak ktoś do producenta z zapytaniem się zwróci, a ten potwierdzi, że Maryśka była homologowana w zakresie 400 kg na hak przyczepka bez hamulca, no to pozamiatana sprawa tak czy owak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie które marea mają 650kg 700kg jak to jest możliwe ?

 

Prawdopodobnie przez błędne określenie tego parametru przy pierwszej rejestracji w kraju. Nie widzę w katalogu homologowanych pojazdów z takimi masami przyczepy bez hamulca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czyli muszę zmienić samochód żeby ciągnąć przyczepke o dmc600kg bo tym nie mogę ?

A nawet żadnej przyczepki bez hamulca nie mogę nawet niewiadow N250

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czyli muszę zmienić samochód żeby ciągnąć przyczepke o dmc600kg bo tym nie mogę ?

 

Albo przyczepę.

 

żadnej przyczepki bez hamulca nie mogę nawet niewiadow N250

 

Dlaczego? N250 ma DMC około 350 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm do bagażnika włożę więcej niż do tej przyczepki N250 :-?

 

Więc skoro się nie da nic z tą wartością zrobić to temat uważam za zamknięty.

Dziękuję za wypowiedzi myślałem że to się da jakoś zrobić

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że to się da jakoś zrobić

 

Możesz zwrócić się do przedstawiciela producenta o potwierdzenie wartości O.2 dla swojego pojazdu, ale na 99% odpowiedź będzie taka, że obecna wartość jest prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłem się do Fiat Auto Poland

Odp. Cytuję

My jako Fiat nic nie możemy zrobić ale nie ingerujemy jak użytkuje swój samochód i co klient z nim robi koniec cytatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja marea ma 1270------50%=635kg ????

 

Niestety ważniejszym ograniczeniem jest wartość ustalona przez producenta (homologacja). Zapewne diagności przeprowadzający badanie po raz pierwszy w kraju nie mieli dostępu do danych producenta i stąd takie wartości O.2 (zapewne też O.2 nie było wpisane w zagranicznym dowodzie rejestracyjnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja marea ma 1270------50%=635kg ????

Niestety ale te 50% to te cuda wianki o których pisze Paprock ,kiedyś to była nigdzie nie zapisana zasada obliczania w przypadku braku danych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego to już nie wiem.

Ja się już tak zagłebiłem w tym temacie że sprawdziłem inne auta

Np.alfa 147 1.9 jtd też ma 450 kg

Doblo 1.9 d 400 kg

Audi A3 2.0 benzyna 750 kg gdzie to autko jest o wiele mniejsze od marea gdzie tu logika ?

 

Jutro jeszcze popytam drogowki i itd co mi grozi za jazdę z taką przyczepką o dmc 600 kg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jeszcze popytam drogowki i itd co mi grozi za jazdę z taką przyczepką o dmc 600 kg ?

 

Na pewno mandat, gdyż naruszasz tym warunki techniczne (czyli naruszasz art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym):

 

5. Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez samochód osobowy przyczepy bez hamulca nie może przekroczyć:

a) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta lub połowy dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu; należy zastosować mniejszą wartość,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez samochód osobowy przyczepy bez hamulca nie może przekroczyć:

a) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta lub połowy dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu; należy zastosować mniejszą wartość

 

 

Lub połowy dopuszczalnej masy całkowitej.....

Czyli mogę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę ???

Nie

maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta

Jeżeli producent określił na 450kg a połowa dmc to np.750, to kłania się ostatnia część zapisu

należy zastosować mniejszą wartość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiat się w tańcu nie teguje* i dla swoich małych (osobowych) samochodów rzadko kiedy coś więcej niż czterysta kilogramów na haku dla przyczepki niehamowanej oferuje. Owszem mniej się trafiało. Po trzysta i trzysta pięćdziesiąt kilogramów bywało.

W załączniku fiatowska tabelka i proszę za złe mi nie brać, że tematycznego silnika w niej nie ma:

 

*Teguje: tam.gifhttps://www.youtube.com/watch?v=p-d8XP6jtcU :evil:

5ae1a7a7d4422_Mareamasy.gif.63d1ab791aaf231f1b0f01967e7a7948.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie to autko jest o wiele mniejsze od marea gdzie tu logika ?

 

Gabaryty auta nie są decydujące, o wiele bardziej liczą się masa, moc jednostki napędowej, wydajność układu hamulcowego i wytrzymałość konstrukcji pojazdu. I to jest właśnie logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.