Skocz do zawartości

Mercedes MB100D


marek717

Rekomendowane odpowiedzi

A może właściciel będzie chciał prywatnie przewozić (luzem) obornik albo wapno gaszone

Na jakiej podstawie zabronić wykorzystywania pojazdu do tego do czego został wyprodukowany ?

A rozrzutniki obornika były kiedyś rejestrowane i pewnie niejeden łapie się już na zabytek . :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powie mi ktoś jak jest z opłatą za takie badanie? czytałem tematy w tym dziale i wychodzi 98zł a w internecie można znaleźć informacje, że 305zł, skąd taka rozbieżność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwrot "zgodnie z wnioskiem jest jak najbardziej na miejscu.

 

No moim zdaniem NIE!!

We wniosku nie ma pytania, czy pojazd odpowiada warunkom technicznym, a jedynie o parametry pojazdu!

Zresztą pkt-y we wniosku nie pokrywają się z zaświadczeniem!. Więc wpis "zgodnie z wnioskiem" nie jest na miejscu!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, jest na miejscu. Jak już tu napisano badanie zgodności zabytku jest oceną porównawczą z wnioskiem i warunkami technicznymi. Właściciel pojazdu wnioskuje o uznanie danych parametrów, a diagnosta ocenia ich zgodność ze stanem faktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasady przewozy ładunków powodują degradację pojazdu, a temu mamy, przy zabytkowym, zapobiegać...

 

nie widzę powodów mu tego zabraniać

 

To jest Twoje zdanie. U mnie na badaniu takie ograniczenie dostaniesz i o tym nie decydujesz. Reszty nie trzeba.

 

Porównuje się jedynie "orientacyjnie"

 

Jakaś nowa definicja, na potrzeby swoich racji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasady przewozy ładunków powodują degradację pojazdu, a temu mamy, przy zabytkowym, zapobiegać...

 

Używanie też może powodować "niszczenie". Zresztą ładunek ładunkowi nierówny. Czyli nawet bagażu pasażerów przewozić nie można, bo to też ładunek.

 

U mnie na badaniu takie ograniczenie dostaniesz i o tym nie decydujesz.

 

Jak pisałem - święte prawo diagnosty, ale moim zdaniem nie masz racji.

 

Jakaś nowa definicja, na potrzeby swoich racji?

 

II. OCENA PORÓWNAWCZA STANU TECHNICZNEGO POJAZDU W ODNIESIENIU DO WYMAGAŃ OKREŚLONYCH W PRZEPISACH W SPRAWIE WARUNKÓW TECHNICZNYCH POJAZDÓW ORAZ ZAKRESU ICH NIEZBĘDNEGO WYPOSAŻENIA

 

Rozporządzenie zabytków nie dotyczy, ale dokonujemy porównania, które i tak może nie mieć wpływu na wynik badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasady przewozy ładunków powodują degradację pojazdu

 

W samochodzie osobowym przewóz tychże osób "degraduje" ten pojazd, więc tam też dajesz stosowne ograniczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasady przewozy ładunków powodują degradację pojazdu, a temu mamy, przy zabytkowym, zapobiegać...

Mocno to naciągane :? , samo poruszanie się pojazdem też prowadzi do jego degradacji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodatkowo ustawodawca daje prawną możliwość używania takich pojazdów do transportu zarobkowego.

A tu proszę - diagnosta mądrzejszy :?

Pozostaje tylko omijać takie stacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie moim zdaniem ograniczenia powinny wynikać z konstrukcji pojazdu a nie z jakiejś złośliwości diagnosty, czy chęci pokazania kto tu rządzi. Zabytkiem może być np: Ford A czy Ford T i może być też Ford Grenada czy Fiat 125. Ograniczeń w fordzie A czy T może być nawet kilka a w Grenadzie trudno mówić o ograniczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samo poruszanie się pojazdem też prowadzi do jego degradacji

 

ale jest różnica czy jedziesz na pusto czy wrzucisz dwie tony na pakę...

 

A dodatkowo ustawodawca daje prawną możliwość używania takich pojazdów do transportu zarobkowego.

 

Właściciel musiał by to zgłosić przy badaniu - nie zgłasza, nie mój problem...

 

A tu proszę - diagnosta mądrzejszy

 

Tak, diagnosta powinien być mądrzejszy od przeciętnego użytkownika pojazdu. I nie zmieni tego zdanie niektórych ludzi, że mamy tyle oleju w głowie co nam nakapie w kanale z samochodu... Panie Kolego.

 

Pozostaje tylko omijać takie stacje.

 

Masz rację, na twoim miejscu bym omijał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jest różnica czy jedziesz na pusto czy wrzucisz dwie tony na pakę...

 

Ale nie dajesz wyboru i zabraniasz wrzucić nawet 100kg... A nawet 10kg.

 

Tak, diagnosta powinien być mądrzejszy od przeciętnego użytkownika pojazdu.

 

Ale diagnosta nie jest od dbania o właściwe użytkowanie pojazdu (żeby się nie zużył). Jest od dbania o bezpieczeństwo podczas użytkowania tego pojazdu, a załadowanie go nie zagraża temu bezpieczeństwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

danielg539 napisał/a:

samo poruszanie się pojazdem też prowadzi do jego degradacji

 

 

ale jest różnica czy jedziesz na pusto czy wrzucisz dwie tony na pakę...

 

To intuicyjne stwierdzenie, któro niekoniecznie musi mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zapewne jazda zimą po błocie pośniegowym zmieszanym z piaskiem i solą dużo bardziej zdegraduje taki pojazd niż przewóz jakiegoś ładunku. Jeżeli miał bym ograniczyć przewóz ładunków, to zapisał bym coś w stylu: zakaz zarobkowego przewozu ładunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miał bym ograniczyć przewóz ładunków, to zapisał bym coś w stylu: zakaz zarobkowego przewozu ładunków.

 

Daniel - ale właśnie tego zrobić Ci nie wolno w mojej ocenie, skoro sama ustawa daje takie prawo!!

 

Jestem w stanie zrozumieć takie ograniczenia nałożone przez nadzór konserwatorski, tudzież władze muzeum - ale nie diagnostę. Nie taka jest jego rola w ustalaniu ograniczeń.

 

Ograniczenia mają wynikać z dbałości o zasady BRD - dla użytkownika tego pojazdu, ale i innych uczestników ruchu, a nie z "dbałości" o eksploatację pojazdu!! Komuś chyba tu poczucia "władzy" brakuje i w ten sposób sobie nadrabia - wykraczając poza swoje kompetencje. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenia mają wynikać z dbałości o zasady BRD - dla użytkownika tego pojazdu, ale i innych uczestników ruchu, a nie z "dbałości" o eksploatację pojazdu!!
:piwo A masz bo dobrze gadasz :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zapisał bym coś w stylu: zakaz zarobkowego przewozu ładunków.

 

Oooo!!! to jest dobre rozwiązanie !!

 

Daniel - ale właśnie tego zrobić Ci nie wolno w mojej ocenie, skoro sama ustawa daje takie prawo!!

 

Właśnie, że wolno, bo dopóki nie zgłosi na badaniu, że chce zarobkowo i nie dostanie tnb na rok to NIE MOŻE !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namyśle stwierdzam, że sam zamysł ustawodawcy o możliwości wykorzystania pojazdu zabytkowego do celów zarobkowych jest co najmniej dziwny. Z jednej strony pojazdy zabytkowe nie muszą spełniać szeregu kryteriów stawianym "zwykłym" pojazdom ale jak taki pojazd ma być używany w celach zarobkowych to już kryteria jego oceny zostają diametralnie zaostrzone i musi posiadać sprawność na poziomie "zwykłych" pojazdów. Paradoks całej sytuacji polega na tym, że jak diagnosta podczas badania zgodności widzi, że pojazd nie spełnia kryteriów oceny dokonywanej podczas OBT to już wie, że pojazd taki nie będzie mógł być użyty do działalności zarobkowej i przynajmniej teoretycznie może zakazać użytkowania tego pojazdu w celach zarobkowych.

 

Ciekaw jestem, czy ktoś z grona diagnostów wykonał choć jedno OBT pojazdu zabytkowego używanego do celów zarobkowych.

 

Inna sprawa, to jakie kryteria oceny należy zastosować podczas wykonywania OBT pojazdu z roku np. 1930? Obecnie obowiązujące przepisy zawierają pewne wyłączenia dla pojazdów wyprodukowanych w latach '80, '70 ale żadnych ulg dla starszych pojazdów nie przewidują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne zarobkowe z jakimi się zetknąłem to autobusy.

MPK w Poznaniu miało swego czasu fajnego ogórka z przyczepą, ale mimo unikalności i świetnego stanu zachowania był na zwyczajnych blachach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakie rozwiązanie prawne i jakie okoliczności dają diagnoście powody do nałożenia takiego ograniczenia? :razz:

 

Rozporządzenie o badaniach zabytków, można ustalić inne ograniczenia, niż te proponowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - ale powodem mają być warunki techniczne i ich wpływ na BRD, a nie poczucie "dbania" o stan zachowania tegoż zabytku. To nie rola, ani kompetencje diagnosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

witam, właściciel pojazdu cieszy się żółtymi tablicami, wszystko bez problemu, wpisałem w opisie "zgodnie z wnioskiem" . Wielkie dzięki za pomoc!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.