Skocz do zawartości

CBŚ ściga internetowych oszustów


berecik

Rekomendowane odpowiedzi

"Życie Warszawy": Z przedświątecznego szału zakupów korzystają na aukcjach internetowych oszuści. Proceder stał się tak duży, że zajęła się nim specjalna komórka CBŚ.

- Ludzie za wszelką cenę chcą kupić tanie prezenty pod choinkę. To się dla nich liczy, uważa komisarz Wojciech Cybulski z Wydziału do Zwalczania Przestępczości Wysokich Technologii Centralnego Biura Śledczego.

 

- Mamy teraz po kilka zgłoszeń dziennie. Ścigamy wszystkich oszustów, niezależnie od tego, czy oszukali kogoś na 20, czy na pięć tysięcy złotych - twierdzi Cybulski. - Łapiemy już 80 proc. oszustów - dodaje. Najczęściej internetowi cwaniacy oszukują nas przy kupnie telefonów komórkowych, telewizorów i drogich perfum.- Aby zyskać zaufanie rynku, sprzedający na aukcjach najpierw oferują tanie towary, na przykład piłeczki do golfa. Kupujący, którzy dostali towar, przyznają sprzedawcom odpowiednią ilość gwiazdek, co świadczy o ich wiarygodności. Wtedy oszust idzie na całość i zaczyna oferować drogie towary: telefony, perfumy czy wyrafinowaną elektronikę. Nie podejrzewając podstępu wielu kupujących nabiera się na te oferty. Wielu bezkrytycznie dokonuje też przedpłat na konta cwaniaków. Czasami chodzi o przelewy kilku tysięcy złotych.

 

Z tego procederu zdają sobie sprawę również internetowe domy aukcyjne. - Dlatego współpracujemy z CBŚ, bo bezpieczeństwo kupujących leży też w naszym interesie, mówi Bartek Szambelan, rzecznik Allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można kupić bez żadnego problemu i po cenach wręcz śmiesznych na największym targowisku w Europie - Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Policji jak na lekarstwo miałem wrażenie że raczej się boją tam wchodzić a co tu mówić jeszcze o jakiejś interwencji. Oprogramowania, programy komputerowe, gry i wszelka muza leżą na widoku, można wybierać, przebierać a jak się kupi większą ilość to nawet potargować się można.

Może wreście Stadion Dziesięciolecia stałby się obiektem sportowym. Chyba już odkupił swoje winy z przeszłości.

 

:D Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

"Gazeta Wyborcza": Poczta wprowadziła nową usługę, skierowaną do kupujących w internecie. Dzięki niej można przed zapłaceniem sprawdzić, czy w paczce rzeczywiście znajduje się towar, który zamówiliśmy w sieci.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że ma to zapobiec oszustwom dokonywanym na internetowych aukcjach.

 

Biuro prasowe dyrekcji Poczty Polskiej przyznaje, że czasem klienci poczty mieli pretensje o to, że w paczce zamiast telefonu komórkowego jest cegła. Rzecznik wielkopolskiej policji potwierdza, że co miesiąc notuje od kilku do kilkunastu zgłoszeń oszustw dotyczących nieuczciwych sprzedających w internecie.

 

Żeby skorzystać z nowej usługi, należy zamawiając towar zaznaczyć, że chcemy, aby nadawca zapłacił dodatkowo 5 złotych i zamówił usługę "sprawdzenie zawartości przesyłki przez odbiorcę".

 

Taką paczkę trzeba odebrać na poczcie. Nie przyniesie jej listonosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. ja od jakiegoś czasu kupuje i sprzedaje na allegro i na szczęście nie trafiłem na oszustów. Nowa usługa poczty napewno się przyjmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilem jedna rzecz na allegro za 2400 zl dygalem jak mops czy nie dostane cegiel ,pustakow itp :) ale wszystko bylo ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja założyłem limit jednorazowy 200zł na zakupy w internecie + kupowanie od sprawdzonych alegrowiczów i jak narazie wszystko OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
  • 1 year later...

Myślę, że sprawa tak bardzo nie dotyczy Allegro, tylko innych serwisów. Allegro jest raczej bezpiecznym serwisem. Ja nigdy nie miałem żadnych problemów, chociaż kupowałem setki rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.