Skocz do zawartości

Rejestracja spalonego campera


Drizzt

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, prosiłem Was niedawno o rady dotyczące wymagań OSKP w kwestii budowy własnego kampera a potem odnośnie remontu używanego. W trakcie poszukiwań znalazłem nietypową ofertę, która wydaje się idealnie dostosowana do mojego zapotrzebowania (chcę wyremontować kampera a szkoda mi płacić wysoką cenę za zabudowę, którą i tak wykończę od nowa).

 

Rozwiązaniem owym jest zakup kampera ze spaloną częścią mieszkalną. Znalazłem jedną taką ofertę spalonego kampera do ściągnięcia z zagranicy z kompletem dokumentów do rejestracji.

 

Moje pytanie do Was brzmi jakie kwestie się wiążą z rejestracją takiego samochodu w kraju? Ma spaloną część mieszkalną w środku (trochę nadpaloną na zewnątrz, ale konstrukcja jest w porządku), oraz wybitą szybę, ale ją oczywiście wymienię. Sam samochód jest w pełni sprawny technicznie. Naturalnie przed rejestracją będę musiał wyremontować część mieszkalną. Proszę o informację odnośnie kosztów i informacje jakie dokumenty muszę uzyskać celem zarejestrowania go. Czy są jakieś przepisy odnośnie terminu rejestracji od momentu zakupu, lub jakieś inne kwestie, które mógłbym przegapić i potem mieć problemy z rejestracją? Z góry dzięki za podpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie do Was brzmi jakie kwestie się wiążą z rejestracją takiego samochodu w kraju?

 

Żadne nadzwyczajne kwestie się z tym nie wiążą. Codziennie do kraju wjeżdża dziesiątki jak nie setki (a może więcej) pojazdów z zagranicy - w tym również uszkodzonych, które się w razie konieczności naprawia i rejestruje. Jesteśmy w UE - nie ma granic, więc kupno pojazdu czy to za granicą, czy od kolegi z sąsiedniej wsi zasadniczo wygląda tak samo.

No chyba, że sprowadzisz pojazd z jakiegoś innego kraju. Wtedy przygodę z nim zaczniesz od wypełnienia formalności i opłat związanych z cłem w urzędzie celnym.

 

Naturalnie przed rejestracją będę musiał wyremontować część mieszkalną.

 

No i wszystko w temacie. Przed rejestracją zapewne wymagane będzie badanie techniczne i do tego czasu pojazd musi być sprawny i kompletny jako całość.

 

Proszę o informację odnośnie kosztów i informacje jakie dokumenty muszę uzyskać celem zarejestrowania go.

 

Tak samo jak kupując pojazd w Polsce od kolegi z sąsiedniej wioski, tak i tutaj musisz posiadać dowód rejestracyjny i dokument zakupu. I zapewne będziesz je musiał przetłumaczyć. Koszt takich tłumaczeń zaczyna się się w granicach od 50 zł za dokument. No chyba, że to będzie po mandaryńsku np. to będzie drożej. I dłużej 8)

Jeśli będzie to faktycznie samochód specjalny - i tak zarejestrowany - to nie musisz dla potrzeb rejestracji opłacać akcyzy. Jednakże różne urzędy celne różnie do takich pojazdów podchodzą i niezależnie od procesu rejestracji obowiązek zapłaty akcyzy może powstać. Celnicy inaczej bowiem klasyfikują sobie pojazdy. To co dla nas z punktu widzenia prawa o ruchu drogowym jest ciężarówką lub specjalnym, dla nich może być klasyfikowane tak jak pojazd osobowy i wtedy akcyzę płacisz. Musisz pytać w UC w tej kwestii, bo urząd nawet po pięciu latach ma prawa się o opłatę upomnieć. Z odsetkami nawet. A w akcyzach lada moment ma się podobno wiele zmienić...

Sama rejestracja kosztuje nieco ponad 250 zł. Badanie przed rejestracją na chwilę obecną ok. 100 zł.

Ale uwaga - jeśli z dokumentów będzie wynikać, że pojazd był poważnie uszkodzony lub Diagnosta w trakcie badania sam to zauważy (wyraźne ślady napraw) badanie może być "poszerzone" o zakres badania tzw. powypadkowego i będzie nieco drożej - a i o opinię rzeczoznawcy możesz być wtedy poproszony...

 

Czy są jakieś przepisy odnośnie terminu rejestracji od momentu zakupu, lub jakieś inne kwestie, które mógłbym przegapić i potem mieć problemy z rejestracją?

 

Zasadniczo jest to 30 dni. Na dzień dzisiejszy przekroczenie tego terminu nie jest obwarowane żadnymi oficjalnymi sankcjami, choć projekty żeby to zmienić są słyszane od lat, więc pewnie w końcu coś tam wprowadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....ściągnięcia z zagranicy z kompletem dokumentów do rejestracji.

.....

Moje pytanie do Was brzmi jakie kwestie się wiążą z rejestracją takiego samochodu w kraju? ......

A może warto pogadać z gościem czy jakby to ściągnął z zagranicy to sprzedałby już jako zarejestrowane w PL (dopłacisz mu parę PLNów za to).

Bo jak znam życie to załatwi to bez remontu zabudowy ;) tj pójdzie na "pocztę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.