Skocz do zawartości

Odstępstwo z 40 t d.m.c. na 44 t d.m.c.


Paprock

Rekomendowane odpowiedzi

co stoi w świadectwie zgodności tego pojazdu?

Jak to co ? 40 t.

A tu nagle Diagnosta stwierdzi w zaświadczeniu, że to jednak 42? Na podstawie czego?

Idąc tym tropem to dla żółtego Seicento można określić 18t.

Jak można dać więcej niż to co określił producent i o co wnioskował przy homologacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka. Co stoi w oświadczeniu o danych do rejestracji? Bo tam zdaje się jest słynne 40...

Czy producent określił ten parametr błędnie? A jeśli nie, to ot tak po prostu można to sobie zmienić kiedy się chce?

 

I jeszcze jedno. Jeśli na TZ takiego pojazdu jest tylko jedna kolumna danych, przyjmowana jako dane konstrukcyjne, to skąd wiecie jak określić DMC takiego pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest słynne 40...

Czy producent określił ten parametr błędnie?

 

Nie, określił go zapewne dla najbardziej "typowego" przypadku, a nie dla transportu intermodalnego.

 

to skąd wiecie jak określić DMC takiego pojazdu?

 

Z warunków technicznych. Jest 18800 (na tabliczce), a warunki dla dwuosiowego pozwalają na 18000 kg, więc tyle się określa (w oświadczeniu też na pewno jest 18000).

 

[ Dodano: 18-02-2017, 10:58 ]

Jak można dać więcej niż to co określił producent i o co wnioskował przy homologacji .

 

Producent nie wnioskował przy homologacji o DMC zespołu. Wnioskował o MMC zespołu, a DMC określa później dla danego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. W oświadczeniu jest 18 000 kg jako d.m.c. pojazdu.

----------------------------------------------------------------------------------

 

Po sugestiach widzę to mniej więcej tak:

(no ale żeby okresowe zaraz, to nie wiem :? )

 

Do dodatkowego badania technicznego pojazdu wykonywanego na wniosek posiadacza w celu ustalenia niezbędnych danych pojazdu do jego rejestracji przedstawiono niniejszy pojazd z wnioskiem o przyjęcie parametrów technicznych/konstrukcyjnych podanych na tabliczce znamionowej w następujących wysokościach:

18800 kg – technicznie dopuszczalna maksymalna masa całkowita pojazdu,

44000 kg – technicznie dopuszczalna maksymalna masa zespołu pojazdów,

7100 kg – technicznie dopuszczalna masa przypadająca na oś przednią = 69,58 kN,

12300 – technicznie dopuszczalna masa przypadająca na oś tylną = 120,54 kN,

jako parametry administracyjne zgodne z przepisami obowiązującymi w Polsce.

W ocenie stacji kontroli przeprowadzającej badanie techniczne wnioskowane parametry są sprzeczne z rozporządzeniem MIiB w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Wynik badania określono jako pozytywny, bo nie dopatrzono się niezgodności parametrów technicznych podanych na tabliczce znamionowej pojazdu, w porównaniu do obowiązujących warunków technicznych jak i danych opisanych w dowodzie rejestracyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent nie wnioskował przy homologacji o DMC zespołu. Wnioskował o MMC zespołu, a DMC określa później dla danego kraju.
8 ) jeżeli wartości maksymalne mas i obciążeń są większe niż dopuszczalne, to należy podawać również te wartości; dane

powinny być wówczas podane w dwóch kolumnach: dopuszczalne – po lewej i maksymalne – po prawej stronie.

W nagłówku lewej kolumny podaje się kod państwa, w którym pojazd ma zostać zarejestrowany; dotyczy pojazdów

zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 1 maja 2016 r.;

To ja się pytam dlaczego jest tylko jedna kolumna w której jest 44t ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sugestiach widzę to mniej więcej tak:

 

Jak dla mnie strasznie przekombinowane. Napisałbym krótko i jasno - dane odczytane z tabliczki znamionowej

 

MMC - 18800

MMC zespołu 44000

maksymalny nacisk osi przedniej 7100 (69,58)

maksymalny nacisk osi tylnej 12300 (120,54)

 

Powyższe parametry przekraczają wartości dopuszczalne, więc w dowodzie rejestracyjnym określono - DMC 18000, DMC zespołu 40000 (nie wzięto pod uwagę transportu intermodalenego, w którym DMC zespołu może wynosić 42000 t), dop. nacisk osi 11500 (112,7).

 

I na tym Twoja rola się kończy.

 

 

To ja się pytam dlaczego jest tylko jedna kolumna w której jest 44t ?

 

Tego nie wiem, powinno być również podane 18000 kg DMC. Może tabliczka była szykowana pod inny kraj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tabliczka była szykowana pod inny kraj?
Nie tabliczka tylko pojazd.

I proszę jaka wyrozumiałość dla dealera, że nie zmienił TZ.

Ale wydał oświadczenie i już może sprzedawać.

Komedia, której głównym aktorem jest producent (sprzedawca) i jemu wszystko wolno. :evil:

 

I po co przepis, jak ruch w interesie musi być. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz - z czego to wynika, że producenci tak olewają kwestię tejże tabliczki?

Bo ja myślę, że to wynika z tego, iż zdają sobie sprawę, iż tabliczki tej w trakcie "życia" pojazdu w praktyce NIKT nie ogląda 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrze Panowie! Powoli proszę bo gubię się trochę! 8/

Jest dwukolumnowa tabliczka na dole i teraz tak, cztery pytania:

1. Jak to się ma do rejestracji w naszym kraju?

2. Jak to się ma do 42 t d.m.c. zespołu intermodalnego?

3. Jak to się ma do 44 t maXymalnej masy zespołu w przypadku adnotacji ---ZESPÓŁ---?

4. Jak to się ma do tematycznego odstępstwa z 40 na 44 t d.m.c.?

Przypomnę, że w kolumnie prawej dane konstrukcyjnie/technicznie maksymalne, a w kolumnie lewej dane administracyjnie dopuszczalne. I co by to zmieniło, gdyby lewej kolumny jednak nie było, a często przecież jej jeszcze nie ma "zawsze" można powiedzieć, prawda?

5ae1a7c0376af_Tab.2kolumny.gif.f1fd2e61cd065770830397890d4272ce.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak to się ma do rejestracji w naszym kraju? --- normalnie :D

2. Jak to się ma do 42 t d.m.c. zespołu intermodalnego? ------------ intermodalny 44T

3. Jak to się ma do 44 t maXymalnej masy zespołu w przypadku adnotacji ---ZESPÓŁ---? ---- zespół 44T i wszystko OK

4. Jak to się ma do tematycznego odstępstwa z 40 na 44 t d.m.c.?

-- żadne odstępstwo normalnie 44 T

 

Ustalasz dane - konstrukcyjne i administracyjne --- i wszystko OK bez żadnych zezwoleń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-- żadne odstępstwo normalnie 44
to znaczy co normalnie?
Ustalasz dane - konstrukcyjne i administracyjne --- i wszystko OK bez żadnych zezwoleń
Co bez zezwoleń?

 

2. Jak to się ma do 42 t d.m.c. zespołu intermodalnego?
Może wykonywać, bez odstępstw i bez zezwoleń, jeżeli 42 tony

44 tony z zezwoleniem na przejazd

 

 

ad 3 Zepsół w środku DR wpisany 44 tony - to jest obowiązek WK

 

4. Jak to się ma do tematycznego odstępstwa z 40 na 44 t d.m.c.?
Nijak - nie wiem czy dostanie, a nawet jak dostanie to i tak będzie musiał występować o zezwolenie.

A o zezwolenie może wystąpić nawet bez odstępstwa :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nijak - nie wiem czy dostanie, a nawet jak dostanie to i tak będzie musiał występować o zezwolenie.

 

Na jakiej podstawie taak wnosisz?

 

Skoro będzie miał takie DMC i powiezie intermodalny to gdzie i do kogo ma występować o odstępstwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalasz dane - konstrukcyjne i administracyjne --- i wszystko OK bez żadnych zezwoleń
- wiesz cooo... nie lubię ani radzić, ani dogadywać, ani oceniać dlatego komentarz przemilczę oprócz tego, że te wszystkie dane są już ustalone i w dowodzie i na tabliczce znamionowej i w homologacji i w oświadczeniu o danych!!!

:zzz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro będzie miał takie DMC i powiezie intermodalny to gdzie i do kogo ma występować o odstępstwo?
Odstępstwo nie zwalnia od zezwolenia na przejazd pojazdem ponadnormatywnym :!::!::!:

 

Jeżeli dostanie odstępstwo i będzie woził ładunki intermodalne powyżej 42 ton to i tak musi mieć zezwolenie na przejazd - mam nadzieję, że to rozumiesz, a nie droczysz się ze mną, bo na to czasu mi szkoda.

 

Jak będzie woził "firankę" powyżej 40 ton i tak musi wystąpić o zezwolenie na przejazd - choćby miał odstępstwo na 44 tony - takie mamy prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komentarz przemilczę
a dlaczego wolę jak coś robię źle żeby mi napisał że robię źle i się nie obrażę - na czymś trzeba się w końcu uczyć
nie lubię ani radzić, ani dogadywać
- to doradź a nie dogaduj :D

W końcu po to jest FORUM :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ketiw38, ja to wszystko wiem i tłumaczyć mi nie trzeba. Dla mnie lewa kolumna całkowicie jest zbędna. Nic nie wnosi jak tylko dane administracyjne z rozporządzenia o warunkach technicznych potwierdza. Także czy ta lewa kolumna jest lub jej nie ma to mnie to przysłowiowa 'rypka' osobiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie ??? albo jakie pytanie ???? :P

Specjalnie dla Ciebie powtórzę, bo widzę, że ciężko okienko cofnąć o dwa posty:

-- żadne odstępstwo normalnie 44
to znaczy co normalnie?
Ustalasz dane - konstrukcyjne i administracyjne --- i wszystko OK bez żadnych zezwoleń
Co bez zezwoleń?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowicjusz napisał/a:

-- żadne odstępstwo normalnie 44

to znaczy co normalnie?

przecież do 44T intermodalne nie musi mieć pozwolenia

 

Nowicjusz napisał/a:

Ustalasz dane - konstrukcyjne i administracyjne --- i wszystko OK bez żadnych zezwoleń

Co bez zezwoleń?

tak jak wyżej do 44T Intermodalne nie musi zezwoleń

DMC 44T i wszystko w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMC 44T i wszystko w temacie.

To jeszcze podaj podstawę prawną.Dla przypomnienia omawiany ciągnik siodłowy ma dwie osie.

 

[ Dodano: 19-02-2017, 22:47 ]

Może trochę pomoże w temacie

http://mib.gov.pl/2-Odstepstwoodwarunkowtechnicznychpojazdow.htm

 

http://mib.gov.pl/media/4240/Zal_do_wniosku_o_odstepstwo_od_WT.pdf

 

Wykaz załączników do wniosku o udzielenie odstępstwa od warunków technicznych

na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

-

-

-

6.

oryginał lub poświadczona notarialnie za zgodność z oryginałem

kserokopia

zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu

z przeprowadzonego

badania technicznego w stacji kontroli pojazdów w kraju, wskazującego wartości

konstrukcyjne, danego pojazdu potwierdzające przekroczenie parametrów

administracyjnych;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Łódź, tak, dzięki, pomogło, już to znalazłem. Teraz tylko pozostało okresowe badanie średniemu pionowi technicznemu w firmie wyperswadować! :x

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Powoli!

Żeby uznać (w zależności od ilości osi) 42/44 tony dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów stosowanej w transporcie intermodalnym, to ten zespół pojazdów musi zawierać dość charakterystyczne elementy opisane w rozporządzeniu i odbywać się z zachowaniem specyficznych odległości. Dlatego uważam, że jakiekolwiek pomysły o "intermodalnych" adnotacjach palą na panewce. Podobnie zbędne są jakiekolwiek zezwolenia na przewóz/przejazd takim właśnie kombinowanym zestawem/transportem. Wystarczy, że warunki techniczne jak d.m.c. tego zespołu pojazdów dokładnie precyzują przepisy, a widok składu sam się definiuje na szosie. Na drodze obowiązują masy, naciski, ciężary rzeczywiste i dobrze by było aby nie przekraczały konstrukcyjnych. Jeżeli dany pojazd przekroczy d.m.c. to sankcje będą podobne do tych stosowanych przy wyłapywaniu przeładowanych furgono-blaszaków rejestrowanych na 3.5 t d.m.c., a targających najmniej ze dwa razy więcej. :x

Sam ciągnik nigdy nie przekroczy 44 ton, tak samo jak pusty zestaw intermodalny nie osiągnie takiej masy. Po co więc papiery, opisy, adnotacje co dany pojazd będzie woził lub w jakim transporcie uczestniczył???

Przypomnę, że temat ponadgabarytów nie dotyczy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja na 5 stron, a wszystko na TZ. Ja się pytam po co? Z TZ wynika, że MMC zespołu to 44t i o jakim odstępstwie w ogóle mowa. Ten ciągnik może w tym przypadku w transporcie intermodalnym mieć 42 t, w "normalnym" czyt. inny niż intermodalny 40t. WK powinno wpisać w DR DMC 40t, MMC 44t. I mam prośbę do ketiwa. Nie mieszajmy spraw SKP, ze sprawami przewoźnika. To nie nasz interes. Kierowca musi wiedzieć jakie go ograniczenia obowiązują na drodze, a przedsiębiorca powinien wiedzieć na co ma mieć zezwolenie. Ode mnie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.