Skocz do zawartości

ALKO LOCK czy jakos tak :)


cinolek

Rekomendowane odpowiedzi

Odpowiedz sobie na pytanie czy na OBT sprawdzasz blokadę, czy tylko wymagasz dokumentu z kalibracji.

"3a) zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym z wynikiem pozytywnym w zakresie wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2016 r. poz. 627, 904, 1241, 1579, 1948 i 2001);"

 

Ile jest ważne takie zaświadczenie?

Kto sprawdza:

1. Widoczne uszkodzenia mechaniczne blokady

alkoholowej.

2. Widoczne uszkodzone połączenia elektryczne.

4. Możliwość uruchomienia silnika pojazdu bez

przeprowadzania badania na obecność alkoholu.

?

W jakim celu to badanie się w ogóle wykonuje?

Czy w takim razie raz wykonane badanie i zaświadczenie z tego badania z wynikiem POZYTYWNYM będzie już zawsze z wynikiem P ? (czyt-już nie musi działać bo zaświadczenie z P jest)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • cezary

    13

  • michal_k

    11

  • Paprock

    10

  • IVVO

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ile jest ważne takie zaświadczenie?

 

Aż do zmiany stanu faktycznego.

 

Kto sprawdza:

 

Diagnosta na DBT.

 

W jakim celu to badanie się w ogóle wykonuje?

 

Żeby spełnić wymóg ustawowy. Celem jest pewnie sprawdzenie poprawności działania blokady.

 

Czy w takim razie raz wykonane badanie i zaświadczenie z tego badania z wynikiem POZYTYWNYM będzie już zawsze z wynikiem P ?

 

Będzie ważne tak długo jak długo nie zmieni się stan faktyczny. Jeśli organ kontroli stwierdzi, że pojazd nie spełnia odpowiednich wymagań dla blokady to zatrzyma DR, a żeby go odzyskać właściciel będzie musiał usunąć usterki i ponownie wykonać to badanie.

 

Sprawa jest bardzo prosta - ustawa nie nakazuje wykonywania DBT okresowo. Nie ma adnotacji w DR o blokadzie, więc nie jest to badanie "wchodzące w skład" okresowego - w sensie zgodności danych w DR ze stanem faktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli organ kontroli stwierdzi, że pojazd nie spełnia odpowiednich wymagań dla blokady to zatrzyma DR

Osobiście nie jestem do tego przekonany :? Na jakiej podstawie ma zatrzymać dowód rejestracyjny? Skąd wiadomo, że ten konkretny pojazd ma spełniać wymagania dla blokady alkoholowej? Z DR tego konkretnego pojazdu nic takiego nie wynika.To dlaczego mu zatrzymywać DR skoro pojazd sprawny :? (jeśli byłby wpis w DR to zgodziłbym się z tym postępowaniem)

Bardziej skłaniałbym się do zatrzymania prawa jazdy,że kierujący nie kieruje pojazdem,do którego ma uprawnienia...

I powtórzę się-

Jak dla mnie to ta cała blokada alkoholowa to jedna wielka fikcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiadomo, że ten konkretny pojazd ma spełniać wymagania dla blokady alkoholowej?

 

Scenariusz widzę taki: zatrzymują pojazd, gość legitymuje się zaświadczeniem o blokadzie (bo musi, taki wpis ma w prawie jazdy). Wtedy można sprawdzić, czy spełnione są warunki dla blokady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy można sprawdzić, czy spełnione są warunki dla blokady.

A jeśli nie są?? Moim zdaniem nie ma podstaw do zatrzymywania DR.(a jeśli jest to jaka?)

Znalazłem natomiast podstawę do zatrzymania prawa jazdy :

 

Art. 135

1. Policjant:

1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:

i) stwierdzenia braku dokumentu, o którym mowa w art. 38 pkt 3a lub 4a, lub prowadzenia pojazdu niewyposażonego w blokadę alkoholową w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 5 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie są?? Moim zdaniem nie ma podstaw do zatrzymywania DR.(a jeśli jest to jaka?)

 

Myślę, że można by to podciągnąć pod zagrożenie bezpieczeństwa - ale nie wiem, czy policjant by do tego podszedł w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie wiem, czy policjant by do tego podszedł w ten sposób.

Bardziej mógłby tak postąpić:

1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

6) kierowania nim przez osobę nieposiadającą uprawnienia do kierowania pojazdami albo której zatrzymano prawo jazdy i nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu poprzez przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem, chyba że otrzymała ona pokwitowanie, o którym mowa w art. 135 ust. 2.

 

Natomiast ja cały czas nie widzę podstawy do zatrzymania DR.

Uważam ,że ustawodawca "dał ciała" i przegapił odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym.

 

Zwykłemu kowalskiemu też wolno założyć taką blokadę w swoim samochodzie.I czy ona działa prawidłowo czy nie to nic nikomu do tego.Pojazd jest sprawny a "blokada" pełni rolę komfortu ( podobnie z nawigacją)

To nie ten pojazd jest niesprawny ,że trzeba mu zatrzymywać DR tylko kierujący tym pojazdem nie ma odpowiednich uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że ten troszkę głupi przepis jest bardziej adresowany do kierowcy - a nie pojazdu...

Innymi słowy. Jak mam taki zakaz/nakaz to nie tylko mój prywatny samochód musi mieć taką blokadę. Taką blokadę musi mieć każdy pojazd którym będę chciał się poruszać. Nawet pożyczony.

Ale i w drugą stronę. Jak moim pojazdem będzie jechała moja żona to tej blokady może już tam nie być...

Czy może być, ale względnie niesprawna to już inna sprawa i temat na akademickie dywagacje typu czy każde urządzenie zamontowane w aucie musi być w pełni sprawne i jak to sprawdzić :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam dzisiaj też miałem auto z alko blokadą ze Szwecji. Klient nie posiadał żadnych dokumentów na to urządzenie ani tłumaczenia DR. Gdy mu wyjaśniłem o potrzebie dokumentów na blokadę usłyszałem że ją zdemontuje i wtedy przyjedzie. Czy w Szweckim DR jest jakaś adnotacja o alko blokadzie ?

Edytowane przez ignac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja zdemontuje to ja bym dziury w całym nie szukał i zrobił badanie. Adnotacji raczej nie ma, podejrzewam że jest jak u nas stosowna adnotacja w takim dokumencie jak prawo jazdy.

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę pamiętać, że pewne pojazdy maja taką blokadę montowana fabrycznie i w żaden sposób nie wiąże się ona z sankcjami dotyczącymi użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kłania się po stokroć wspominana klasyka samochodowego radioodbiornika. Mogę go wywalić, tak że nikt nie zauważy i nie ma sprawy. Ani radia, ani blokady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt są takie fabryczne z blokadą. Ale co wtedy? po mojemu to jak osobnik nie jest zmuszony do użytku tego urządzenia to i legalizacja nie jest potrzebna a jak legalizacja nie jest potrzebna to i demontaż zbędny się staje. Ale to tylko mój tok myślenia i może być błędny;-)

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj bo zaraz zostanie przekroczona cienka czerwona linia dotycząca legalizacji niepotrzebnego, nieużywanego ale jednak zamontowanego na pokładzie TACHO! :silent:

Że jak to, że jedne sprzęty są i trzeba je kalibrować/legalizować, a z drugimi wolna amerykanka? :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt są blisko czerwonej linii?ale to tylko takie przemyślenie moje było. Wiadomo lepiej jak usunięty i wtedy jest względny spokój. Ale znów z drugiej strony, co jeśli to będzie faktycznie jakis fabryczny wynalazek montowany seryjnie? Traktować jako gadżet?kazać też usunąć?czy jak?

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym zaraz chwalił ale tu się katalizatory wycina, filtrów cząstek stałych pozbywa, elektronikę pokładową oszukuje, to co się przejmować brakiem takiego gadżetu. Gdzieś pisali, że jakieś symulatory powtykali w auta zamiast tachografów. Wymyślili czujniki ciśnienia w każdej oponie, a co robić, jak ich nieobecność w kołach się stwierdzi? Jakim sposobem ich brak stwierdzić? A poduszek ilu brakuję i jakoś żadna kontrolka niesprawności air-bagów nie pokazuje. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada alkoholowa dotyczy kierowcy. Jest to badanie wyłącznie na wniosek. Pojazd w nią wyposażony nie musi mieć legalizacji, jeśli kierujący nie jest zobowiązany jej używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc de facto powinno być jak wyżej.

Po prostu niektóre modele mają to urządzenie zamontowane prewencyjnie, ale bez obowiązku używania go, ponieważ ten powstaje jeśli już na gruncie innych przepisów.

A hasło "jak coś jest w pojeździe musi być sprawne" co prawda pokutuje wśród większości, ale już ostatnio doszliśmy na jednym z for do tego, że tak naprawdę podstawy prawnej ku temu brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, aboz napisał:

Pojazd w nią wyposażony nie musi mieć legalizacji, jeśli kierujący nie jest zobowiązany jej używać.

 

Badanie techniczne pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową przeprowadza się po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej, wystawionego przez producenta urządzenia lub jego upoważnionego przedstawiciela, ważnego przez okres 12 miesięcy od dnia wystawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.