Skocz do zawartości

zmiany konstrukcyjne -definicja


slawek78

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Pewnie temat pojawił się, ale ja pytam od innej strony.

 

Dodatkowe badanie techniczne wymagane jest w pojeździe, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymianę elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym.

Pytanie takie, jak to czytać, czy zarówno zmiana konstrukcyjna i wymiana elementów ma powodować zmianę w dowodzie rejestracyjnym, czy (zmiana konstrukcyjna) -jako jedno (lub wymiana elementów powodująca zmianę w dowodzie) -jako drugie. chodzi o rozdzielenie i przyporządkowanie LUB do części zdania.

Pewnie pokrętnie wyjaśnione, ale może domyślacie się o co mi chodzi.

 

A druga sprawa to czym jest tutaj zmiana konstrukcyjna, jak ja definiować. czy wymiana przewodów jest zmianą konstrukcyjną? co się do niej zalicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zarówno zmiana konstrukcyjna i wymiana elementów ma powodować zmianę w dowodzie rejestracyjnym

 

:ok

 

[ Dodano: 22-03-2017, 07:47 ]

co się do niej zalicza?

 

Zalicza się do niej to, co powoduje zmianę danych w DR, ale nie jest wymianą elementów. Przykład - demontaż siedzeń (nie ma wymiany, jest tylko odkręcenie bez ponownego wkręcenia innych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można na to jakoś tak popatrzeć:

Po mojemu zmiany konstrukcyjne to ze skrzyniowej ciężarówki zrobić pojazd zimowego utrzymania dróg. Po mojemu zmianą konstrukcyjną jest to co zmienia rodzaj i przeznaczenie pojazdu. Tak wiem, że takie zmiany polegają na wymianie części ale nie o to raczej tu chodzi.

Po mojemu zmianą konstrukcyjną będzie naruszenie/zmienienie podstawowych parametrów pojazdów jak wymiary, masy i naciski.

Wymiana kanapy z trzysiedzeniowej na dwu jest po mojemu wymiana elementów powodującą zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym. Niektórzy wymianę ramy i nabicie nowego numeru identyfikacyjnego uważają za wymianę elementu powodującego zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym. (Podzielam i stosuję! :x ) Podobnie ma się zmiana pojemności i mocy silnika jako wymiana elementu powodującego zmianę danych w dowodzie. No ale tu zdania mogą być różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiany konstrukcyjne to ze skrzyniowej ciężarówki zrobić pojazd zimowego utrzymania dróg.
Mam nadzieję że ta zmiana to coś więcej niż tylko postawienie na pace solarki?

A tak na poważnie to temat jest o tyle ciekawy że można np z furgonu zrobić skrzynię i zakładając że G nie zmieni się nie trzeba wykonywać badania , ale gdzieś ten podrodzaj zostaje i kiedyś ktoś się może zastanawiać o co w tym chodzi. Za jakiś czas skoroduje VIN i wtedy dopiero zagadka czy to aby ciągle ten sam pojazd. Może jednak podrodzaj powinien być zapisany w DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład - demontaż siedzeń (nie ma wymiany, jest tylko odkręcenie bez ponownego wkręcenia innych).
- tylko że w przepisie o wymianę właśnie idzie, no ale można wymienić coś na nic, co nie. ;)

I tu wszystkie anty-badania HAKÓW, GAZÓW, NAUK JAZDY, TAKSÓWEK i innych wynalazków po demontażu osprzętu powinny trafiać.

 

Może jednak podrodzaj powinien być zapisany w DR?
- w tym Aztek-Kodzie na ostatniej stronie dowodu podrodzaj jest ukryty i do zdeszyfrowania potrzebny jest czytnik.

 

Ale racja, że pierwotna wersja pojazdu po latach może ulec zatarciu. Nie wiem tylko czy CEPiK tymi wszystkimi zmianami wprowadzonymi w pojeździe się interesuje / nie interesuje i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pytanie dlaczego sa ludzie, którzy uważają że zmiana konstrukcyjną jest np wymiana reflektora na inny typ (z innego modelu) lub co dziwniejsze wymiana przewodów hamulcowych lub paliowych? nawet tu czytałem takie wątki że coś takiego się zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slawek78, już niedługo wszystkie zmiany mające wpływ na BRD będą podlegały BT. Póki co mamy zmiany konstrukcyjne i zmianę danych technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano coś tam jest

7. Dodatkowe badanie techniczne pojazdu, w którym dokonano zmian

konstrukcyjnych, zmian lub modyfikacji układów i elementów odpowiadających za

bezpieczeństwo lub mających wpływ na ochronę środowiska, skutkujących zmianą

układu napędowego, zmianą masy, zmianą wymiarów lub zmianą nacisków, zmian

konstrukcyjnych powodujących zmianę rodzaju pojazdu na autobus lub zmianę

rodzaju pojazdu na pojazd specjalny, badanie techniczne tramwajów i trolejbusów

oraz ponowne badania techniczne, o których mowa w art. 85, jest przeprowadzane

wyłącznie w Centrum Badawczym Transportowego Dozoru Technicznego

 

Wiec będziemy odsyłać ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podpiąć się pod temat zmian konstrukcyjnych z prosbą o pomoc.

Jestem przekonany, że swego czasu był taki zapis w przepisach mówiący że : pojazd w którym dokonano zmian konstrukcyjnych ... , powinien odpowiadać warunkom technicznym

na dzień dokonanych zmian. Niem mogę jednak odnaleźć tego zapisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinien odpowiadać warunkom technicznym

na dzień dokonanych zmian

- a dokładniej to zmiany rodzaju pojazdu:

 

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Warszawa, dnia 15 grudnia 2016 r.

Poz. 2022

OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA1

z dnia 27 października 2016 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych

pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

2a. Pojazd, o którym mowa w art. 66 ust. 4 pkt 6 lit. b ustawy, powinien spełniać wymagania i warunki techniczne w zakresie dokonanych zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, obowiązujące w dniu dokonania zmiany rodzaju pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- a dokładniej to zmiany rodzaju pojazdu:

 

Dokładnie o taki przypadek mi chodziło. Szukałem tego "głęboko" w rozporządzeniach, a tym czasem jest to "na wierzchu." :-D

Serdeczne dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.