Skocz do zawartości

Badanie okresowe po raz pierwszy brak adnotacji o haku?


przemopinczow

Rekomendowane odpowiedzi

W niemieckich DR zdarza się stosowna adnotacja. Czasami jest to AHK, a czasami pisemna informacja wprost informująca jakie urządzenie zamontowano. W innych nie kojarzę przyznam szczerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 126
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    15

  • aboz

    14

  • cezary

    12

  • Prospector

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

No ma HAK wynika z tego, choć przyznam, że wypadałoby załączyć tłumaczenie przysięgłe techniczne... A o takie też trudno :)

 

Baaa - co zrobić jak tłumaczenie ogranicza się do treści "w pkt 22 zawarto dodatkowe warianty warunków technicznych"? :) A zapewniam, że bywa to nieraz standardem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nic nie łamię. W tabeli mowa jest o adnotacji HAK, a nie A H K ;)

A znać jakby muszę znormalizowane kody rubryczek, w które konkretne parametry się wpisuje i które zwolnione są z tłumaczenia, czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro w zagranicznym DR jest adnotacja o możliwości ciągnięcia przyczepy to opłat za hak przy pierwszej rejestracji nie powinno się pobierać.

- no ale taką możliwość 90% samochodów ma.

Proszę wskazać konkretnie gdzie w zagranicznym dowodzie występuje adnotacja potwierdzająca fizyczne istnienie HAKA w samochodzie.

 

Miałem taki dowód niemiecki, gdzie w uwagach było napisane "Das Fahrzeug ist zum Ziehen eines Anhangers" (nie wiem, czy nie popełniłem literówki bo nie znam niemieckiego a przepisywałem z ksero)

Po wpisaniu do tłumacza Google wyszło coś w stylu " pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczepy".

 

A pytanie z innej beczki. Jak do jest w Niemczech-czy pojazd po zamontowaniu haka musi jechać na badanie techniczne? Czy w ogóle hak musi być wpisany do DR po to by samochód mógł ciągnąć przyczepę? Ktoś z Kolegów ma wiedzę na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

często widzę tu narzekania na klientów że są upierdliwi , czasami na urzędników WK, że postępują jak automaty to wszystko prawda ale te dywagacje o haku - brać opłatę czy nie są trochę dla mnie dziwne, ci którzy pobierają są takimi trochę automatami przepisowymi a gdzie czynnik ludzki, 35 zł nikogo specjalnie nie wzbogaci, ani stacji ani klienta jak nie zapłaci ale jak nie zapłaci ucieszy się, że z niego nie zdzierano za wszelką cenę a diagnosta to też człowiek i może warto do niego przyjeżdżać. Zrobiłem już tych badań w swoim życiu trochę i nigdy opłaty przy pierwszym badaniu nie pobierałem, i jest mi z tym dobrze, ot takie tam luźne przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież można dopłacać nawet do badań. Czy komuś byłoby z tym źle?

 

Poza tym nie chodzi o trzydziestopięciozłotowe zbawienie, a o jedność w sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie chodzi o trzydziestopięciozłotowe zbawienie, a o jedność w sprawie.

 

JEDNOŚĆ - piękne, też bym chciał, tylko jak to ma się do tego, ja mówię negatyw a klient na to - jadę gdzie indziej i co ma POZYTYW, to jak tu mówić o jedności w sprawach błahych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie należałoby zacząć od trzydziestu pięciu złotych. Może jednak ta kwota zbawi, co?

 

Kogo? zostanę przy swoim - Pierwsze badanie, wpisuję w uwagach DIP-u HAK, a w zaświadczeniu - przystosowany do ciągnięcia przyczepy - nie pobieram opłaty, OBT - brak wpisu w DR, wpisuję w zaświadczeniu usterka drobna nie pobieram opłaty, skierowany przez urząd lub sam klient chce BD i pobieram 35 zł. Na tym ten wątek kończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBT - brak wpisu w DR, wpisuję w zaświadczeniu usterka drobna nie pobieram opłaty
Pora zaglądnąć do tabeli opłat, a zwłaszcza do uwag pod nią.

 

miałem już nie pisać ale - cennik od 29-10-2004, a DZ. U Poz. 776 z 10-06-2015,Dz. U Poz. 1076 z 31-07-2015, Dz. U Poz. 1075 z 08-07-2016 i to powinno być jasne. KONIec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem już nie pisać ale - cennik od 29-10-2004, a DZ. U Poz. 776 z 10-06-2015,Dz. U Poz. 1076 z 31-07-2015, Dz. U Poz. 1075 z 08-07-2016 i to powinno być jasne.
A co ma sposób pobierania opłaty, do rozporządzenia ws. badań technicznych. Zwłaszcza, że sposób i okoliczności pobierania tej konkretnej opłaty są jasno określone w uwagach. Tyle ode mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

często widzę tu narzekania na klientów że są upierdliwi , czasami na urzędników WK, że postępują jak automaty to wszystko prawda ale te dywagacje o haku - brać opłatę czy nie są trochę dla mnie dziwne, ci którzy pobierają są takimi trochę automatami przepisowymi a gdzie czynnik ludzki, 35 zł nikogo specjalnie nie wzbogaci, ani stacji ani klienta jak nie zapłaci ale jak nie zapłaci ucieszy się, że z niego nie zdzierano za wszelką cenę a diagnosta to też człowiek i może warto do niego przyjeżdżać. Zrobiłem już tych badań w swoim życiu trochę i nigdy opłaty przy pierwszym badaniu nie pobierałem, i jest mi z tym dobrze, ot takie tam luźne przemyślenia.

 

Może zaproponuj likwidację badań na HAK, bo w UE haków się nie bada a samochody też jeżdżą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaproponuj likwidację badań na HAK, bo w UE haków się nie bada a samochody też jeżdżą.

 

żebym tylko miał taką moc sprawczą to ho ho, ale malutki jestem, chociaż gdzie mogę to obejścia, które mnie nie zgnębią czynię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaż gdzie mogę to obejścia, które mnie nie zgnębią czynię :D

W przypadku:

zostanę przy swoim - Pierwsze badanie, wpisuję w uwagach DIP-u HAK, a w zaświadczeniu - przystosowany do ciągnięcia przyczepy - nie pobieram opłaty, OBT - brak wpisu w DR, wpisuję w zaświadczeniu usterka drobna nie pobieram opłaty

To nie byłbym taki pewny, ponieważ potwierdzasz, że pojazd spełnia wymagania dla HAK, choć takiego badania nie przeprowadziłeś (brak opłaty), co w przypadku braku adnotacji jest Twoim obowiązkiem.

Te skróty mogą zawieść na manowce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociaż gdzie mogę to obejścia, które mnie nie zgnębią czynię :D

W przypadku:

zostanę przy swoim - Pierwsze badanie, wpisuję w uwagach DIP-u HAK, a w zaświadczeniu - przystosowany do ciągnięcia przyczepy - nie pobieram opłaty, OBT - brak wpisu w DR, wpisuję w zaświadczeniu usterka drobna nie pobieram opłaty

To nie byłbym taki pewny, ponieważ potwierdzasz, że pojazd spełnia wymagania dla HAK, choć takiego badania nie przeprowadziłeś (brak opłaty), co w przypadku braku adnotacji jest Twoim obowiązkiem.

Te skróty mogą zawieść na manowce...

 

a skąd takie stwierdzenie, że nie sprawdzam? wydaje mi się że podczas OBT sprawdzamy wszystko, no ale widać są różne szkoły, po za tym dzisiejszy przykład z OBT - pojazd z zamontowanym HAKIEM i brakiem adnotacji w DR i co ? okazuje się, że rok temu klient był u mnie na badaniu, dostał zaświadczenie i w uwagach - brak miejsca na kolejne wpisy terminu bad. tech. i przystosowany do ciągnięcia przyczepy, niestety pani z WK nie wpisała do nowego DR "HAK", to co trzeba pobrać kolejny raz 35 zł za HAK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to jest jasna dyspozycja wynikająca wprost z tekstu objaśnienia, czy czary-mary, abra-kadabra, masakr & rozpacz:

"Objaśnienia:

1) W przypadku pojazdu przedstawionego do okresowego badania technicznego z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym o treści:

"przystosowany do ciągnięcia przyczepy" lub "HAK" nie pobiera się opłaty określonej w lp. 7.1 tabeli." :?::?::?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co trzeba pobrać kolejny raz 35 zł za HAK

jak już raz było zrobione badanie HAK, to zaświadczenie jest ważne, tylko trzeba WK poprosić o wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już raz było zrobione badanie HAK, to zaświadczenie jest ważne, tylko trzeba WK poprosić o wpis.

 

ja to wiem, Ty to też wiesz ale chyba nie wszyscy..., z niektórych wpisów wynika jak nie ma wpisu w DR Hak to nie ważne dlaczego, tabela opłat i poz. 7.1 i po sprawie, oj trafi ktoś na niezłego klienta i się przewiezie, że skasował go ponownie na 35 zł ale to nie mój problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phi, jakieś tam trzydzieści pięć złotych co to podobno nikogo nie wzbogaci, no to przecież nikt aferki nie będzie kręcił przy pobieraniu tak marnej kwoty! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.