Skocz do zawartości

Badanie pojzadów MON na 'cywilnych' SKP


Sebastian ZG

Rekomendowane odpowiedzi

Czy skp może wykonać badanie pojazdów wojskowych - szara książeczka jako DR ?

Wałkowałem ten temat i 'coś tam' wiem, ale pewnie nie wszystko.... a jakie wasze zdanie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Darek :-)

    25

  • kowal

    19

  • Sebastian ZG

    8

  • Andrzej65

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

z tego co usłyszałem na ostatnim szkoleniu stacje cywilne mogą ,kwestia jest w dodatkowym oprogramowaniu, chodzi o ewidencję.

ale więcej bedzie mógł powiedzieć fiedorowicz on pracuje na takiej stacji :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda stacja może wykonywać badania techniczne pojazdów wojskowych, tak było w latach 1995-1996 kiedy to nastąpila zmiana przepisów i pojazdy wojskowe były zmuszone do wykonywania baań w cywilnych SKP. Co do DR są dwa stary i nowy. Stary nie posiada nr i wystarczy wpisać MON oraz wkładkę do dokonywania wpisów o BT,, natomiast nowy posiada swój nr i na dobrą sprawę wszystko jak w cywilnych DR.

 

 

:D Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zmylił mnie zapis w Prawo o Ruchu Drogowym art 86 "....Minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz Minister Obrony Narodowej.....określą w drodze rozporządzenia: 1.....jednostki organizacyjne sprawujące nadzór nad stacjami oraz WYDAJĄCE UPOWAŻNIENIA do przeprowadzania badań technicznych....."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zmylił mnie zapis w Prawo o Ruchu Drogowym art 86 "....

 

nie nie zmylił Cie ten zapis, poprostu trzeba zagladnąć co w nim jest napisane:

 

Prawo o ruchu drogowym

 

Art. 86. 1. Do pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Straży Granicznej, których dotyczą warunki i tryb rejestracji określone w art. 73 ust. 3, a także do pojazdów Państwowej Straży Pożarnej, mają zastosowanie przepisy art. 83 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych oraz Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu oraz po zasięgnięciu opinii Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Szefa Agencji Wywiadu, uwzględniając specyfikę wynikającą z przeznaczenia pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny, określą, w drodze rozporządzenia:

1) jednostki organizacyjne sprawujące nadzór nad stacjami kontroli pojazdów oraz wydające upoważnienia do przeprowadzania badań technicznych, wzory dokumentów związanych z uzyskaniem upoważnień do wykonywania badań oraz wzór upoważnienia do ich przeprowadzania;

2) wymagania w stosunku do stacji kontroli pojazdów upoważnionych do przeprowadzania badań technicznych pojazdów;

3) wzory dokumentów stosowanych przy badaniach technicznych pojazdów;

4) warunki i terminy przeprowadzania badań technicznych pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny;

5) warunki przeprowadzania badań technicznych niektórych pojazdów w stacjach kontroli pojazdów;

6) jednostki organizacyjne prowadzące szkolenie diagnostów;

7) warunki współdziałania jednostek organizacyjnych sprawujących nadzór nad stacjami kontroli pojazdów ze starostami.

 

 

 

Dz.U.05.25.211

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1) ORAZ MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie badań technicznych pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny (Dz. U. z dnia 11 lutego 2005 r.)

 

Na podstawie art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się do badań technicznych pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "pojazdami".

2. Rozporządzenie określa:

1) jednostki organizacyjne sprawujące nadzór nad stacjami kontroli pojazdów oraz wydające upoważnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów;

2) wzory dokumentów związanych z uzyskaniem upoważnień do wykonywania badań oraz wzór upoważnienia do ich przeprowadzania;

3) wymagania w stosunku do stacji kontroli pojazdów upoważnionych do przeprowadzania badań technicznych pojazdów;

4) wzory dokumentów stosowanych przy badaniach technicznych pojazdów;

5) warunki i terminy przeprowadzania badań technicznych pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny;

6) warunki przeprowadzania badań technicznych niektórych pojazdów w stacjach kontroli pojazdów;

7) jednostki organizacyjne prowadzące szkolenie diagnostów;

8 ) warunki współdziałania jednostek organizacyjnych sprawujących nadzór nad stacjami kontroli pojazdów ze starostami.

3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

§ 2. Badania techniczne pojazdów przeprowadza się w obiektach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "stacjami kontroli pojazdów", na wydzielonych stanowiskach kontrolnych, z zastrzeżeniem § 8.

§ 3. Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów sprawują:

1) Szefostwo Służb Technicznych Dowództwa Wojsk Lądowych - w odniesieniu do stacji kontroli pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

2) Biuro Logistyki Policji Komendy Głównej Policji - w odniesieniu do stacji kontroli pojazdów Policji,

3) jednostka organizacyjna Agencji Wywiadu właściwa w sprawach logistyki - w odniesieniu do stacji kontroli pojazdów Agencji Wywiadu,

4) Biuro Administracyjno-Gospodarcze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - w odniesieniu do stacji kontroli pojazdów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,

5) Biuro Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej - w odniesieniu do stacji kontroli pojazdów Straży Granicznej,

6) Biuro Kwatermistrzowskie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej - w odniesieniu do stacji kontroli pojazdów Państwowej Straży Pożarnej

- zwane dalej "jednostkami nadzorującymi".

§ 4. 1. Na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej, której stacja kontroli pojazdów podlega, kierownicy jednostek nadzorujących, o których mowa w § 3, wydają upoważnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, jeżeli stacja ta:

1) spełnia wymagania techniczno-organizacyjne określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;

2) zatrudnia co najmniej dwóch uprawnionych diagnostów.

2. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

3. Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 5. Szkolenie diagnostów przeprowadza się na zasadach określonych w odrębnych przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw transportu dotyczących szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów.

§ 6. 1. Stacja kontroli pojazdów prowadzi następującą dokumentację:

1) rejestr badań technicznych pojazdów, w którym zamieszcza się dane i informacje o wykonanych badaniach technicznych;

2) rejestr umieszczonych w pojazdach cech identyfikacyjnych oraz wykonanych i umieszczonych w pojazdach tabliczek znamionowych zastępczych, jeżeli stacja kontroli pojazdów została upoważniona do ich wykonywania i umieszczania;

3) karty okresowej kontroli eksploatacyjnej urządzeń lub przyrządów kontrolno-pomiarowych stanowiących wyposażenie stanowisk kontrolnych.

2. Wzór rejestru badań technicznych pojazdów i innych czynności określa załącznik nr 7 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. Nr 227, poz. 2250 oraz z 2004 r. Nr 249, poz. 2499).

3. Wzór rejestru umieszczonych w pojazdach cech identyfikacyjnych oraz wykonanych i umieszczonych w pojazdach tabliczek znamionowych zastępczych określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

4. Wzór karty okresowej kontroli eksploatacyjnej urządzenia lub przyrządu kontrolno-pomiarowego stanowiącego wyposażenie stanowiska kontrolnego określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.

5. Stacja kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie o:

1) przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu;

2) przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego pojazdu przeznaczonego do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych, jeżeli stacja kontroli pojazdów została upoważniona do badania takiego pojazdu;

3) umieszczeniu w pojeździe cech identyfikacyjnych lub o wykonaniu i umieszczeniu w pojeździe tabliczki znamionowej zastępczej.

6. Wzór zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu określa załącznik nr 8 do rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2. Przepisy § 13 ust. 2 i 3 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio.

7. Wzór oraz sposób wypełnienia zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu przeznaczonego do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych określa załącznik nr 12 do rozporządzenia, o którym mowa w ust. 2.

8. Wzór zaświadczenia o umieszczeniu w pojeździe cech identyfikacyjnych lub o wykonaniu i umieszczeniu w pojeździe tabliczki znamionowej zastępczej określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.

9. Organ właściwy do rejestracji pojazdu, nadając cechę identyfikacyjną, stosuje odpowiednio wzory cech identyfikacyjnych określone w załączniku nr 9 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. Nr 133, poz. 1123 i Nr 167, poz. 1379, z 2003 r. Nr 161, poz. 1564 oraz z 2004 r. Nr 110, poz. 1169).

§ 7. 1. Badania techniczne pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Policji przeprowadza się corocznie. Przepis art. 81 ust. 2 ustawy stosuje się odpowiednio.

2. Badania techniczne pojazdów użytkowanych w sposób szczególny przeprowadza się w terminach określonych w art. 81 ust. 2-8 ustawy.

3. Badanie techniczne pojazdów, o których mowa w ust. 1 i 2, wyłączonych z użytkowania na okres nie krótszy niż 1 rok i poddanych zabiegom konserwacyjnym przeprowadza się bezpośrednio przed ponownym odnowieniem cyklu przechowywania.

4. Pojazdy specjalne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i inne pojazdy użytkowane w sposób szczególny, na podwoziu gąsienicowym, nie podlegają badaniom technicznym.

5. Badania techniczne pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny przeprowadza się na warunkach określonych w art. 81 ust. 9-9a ustawy.

§ 8. 1. Badania techniczne pojazdów przeprowadza się w stacjach kontroli pojazdów, o których mowa w art. 83 ust. 1 ustawy, jeżeli:

1) jednostka organizacyjna Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej lub Państwowej Straży Pożarnej nie posiada stacji kontroli pojazdów upoważnionej do wykonywania badań technicznych pojazdów albo

2) wykonanie badania jest uzasadnione względami służbowymi, organizacyjnymi lub ekonomicznymi.

2. Pojazdy poddaje się badaniom technicznym w stacjach kontroli pojazdów, o których mowa w art. 83 ust. 1 ustawy, po uprzednim zdemontowaniu wyposażenia specjalnego.

§ 9. 1. Współdziałanie kierownika jednostki nadzorującej i starosty dotyczy przeprowadzania badań technicznych pojazdów w stacjach kontroli pojazdów, o których mowa w § 2, posiadających zezwolenie starosty wydane przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808).

2. W razie stwierdzenia, że stacja kontroli pojazdów, o której mowa w ust. 1, przestała spełniać wymagane warunki lub badania techniczne są przeprowadzane niezgodnie z przepisami, starosta może powiadomić kierownika jednostki nadzorującej o stwierdzonych nieprawidłowościach oraz wydanych decyzjach w tym zakresie.

3. Na wniosek starosty kierownik jednostki nadzorującej może wyznaczyć przedstawiciela tej jednostki do przeprowadzenia wspólnie ze starostą kontroli stacji kontroli pojazdów.

§ 10. Wymóg certyfikacji zgodności urządzeń i przyrządów kontrolno-pomiarowych stanowiących wyposażenie stanowiska kontrolnego, dopuszczonych do użytkowania w stacjach kontroli pojazdów, nie dotyczy objętych tym obowiązkiem urządzeń i przyrządów kontrolno-pomiarowych, które zakupione zostały przed dniem 18 października 2000 r.

§ 11. Wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia upoważnienia do przeprowadzania badań technicznych pojazdów zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

§ 12. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy przepisami, a życie jest życiem. Jeżeli JW stacjonuje w Lęborku to najbliższa SKP jest w Gdyni. Jest to ekonomicznie uzasadnione aby pojazdy z JW jeździły na cywilną SKP. Ale do tego są potrzebne jeszcze pieniądze. Jeżeli JW posiada takowe, a limit paliwa jest mały to na pewno skorzysta z usług cywilnej SKP.

Pozatym stacji wojskowych jest na tyle, że są w stanie obsłużyć pojazdy z WP.

 

:D Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robimy obecnie badań pojazdów cywilnych ale parę lat temu stacja posiadała uprawnienia cywilne GA 09. Z tego co wiem mają wejść znowu przepisy przywracające możliwość badania pojazdów cywilnych przez wojskowe SKP po uprzediej weryfikacji stacji i zdobyciu uprawnień. Stacje wojskowe niczym nie odbiegają od cywilnych SKP, działamy na identycznych przepisach jak cywilne SKP powiększone o rożporządzenia MON i inne instrukcje wynikające z uwarunkowań pojazdów wojskowych. Możliwość wykonywania przeglądów innych pojazdów aniżeli pojazdów wojskowych umożliwia nam wojskowym diagnostą na poznawanie nowych rozwiązań technicznych obcowanie z nimi co pozwala na szukaniu i rozwiązywaniu wielu problemów z którymi cywilni diagności spotykają się na codzień. W czasie kiedy posiadaliśmy cywilne uprawnienia do wykonywania badań technicznych pojazdów nie byliśmy żadnym zagrożeniem dla SKP znajdujących się nieopodal JW. Wykonywaliśmy przeważnie badania dla kadry i pracowników wojska. Badania były mniej stresujące jak na cywilnych SKP i trwaly o wiele dłużej. Było na to wiele czasu.

 

:D Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Pojazdy poddaje się badaniom technicznym w stacjach kontroli pojazdów, o których mowa w art. 83 ust. 1 ustawy, po uprzednim zdemontowaniu wyposażenia specjalnego.

 

I to jest problem bo wiele pojazdów jest takich na których tego nie można zrobić , ale wiele

jest których wyposażenie objęte jest jakąś procedurą tajności - są jeszcze takie :shock:

 

Problemem jest również to ,że wiekszość pojazdów ma trzy osie - ale któs zaraz powie że

można sprawdzać innym sposobem - zgadzam się z tym . Ale znając życie jedna z tylnych

osi nie hamuję a mieści się w normie opóżnieniomierza pojazd - i tak można jeżdzić długo nieświadomie - a na rolkach widze to dokładnie i najcześciej wina leży po stronie uszczelniczy.

A nie widziałem stacji cywilnej która ma wolne rolki - a ściąganie wałów za każdym razem - wiem czym się to często kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż znam stacje cywilne które kolumne pojadów wojskowych przepuszczały przez stanowisko kontrolne i wszystko było pozytywne, innym razem wystarczyły tylko same dowody rejestracyjne. Takie jest życie, pieniądz jest tu najważniejszy.

 

:D Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w sumie uczciwe zeby stacje monu robiły również cywilów bo jeśli cywil może zbadać pojzad wojskowy to czemy stacja wojskowa nie może zbadać cywilnych. A tak już całkiem na marginesie jeśli to nie jest wścibskie pytanie to darek i fedorowicz jesteście pracownikami cywilnymi czy jesteście wojaki? bo jakby co to na forum bedziemy do was pisać "takjest" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian ja jestem ŻZ, a co do kolegi Fiedorowicza to sam zapytaj . Nie jestem upoważniony aby za niego odpowiiadać. Nie musisz odpowiadać tak jest ponieważ jest to w tej chwili raczej archaik w wojsku, aczkolwiek regulaminowo jest to poprawna forma. Traktuj nas diagnostów wojskowych jako normalnych ludzi, bo w sumie niczym się nie różnimy, taką samą pracę mamy jak cywilni diagności, a zapewniam Cię że obowiązków mamy znacznie więcej. Zawsze uważam, że nasza praca diagnostów była, jest i będzie niedoceniana ponieważ jesteśmy organem kontrolnym i samo przez się nie jesteśmy lubiani przez kierowców. Myślę, że z biegiem czasu się to zmieni.

 

Odmeldowuję się!

 

:D Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteśmy organem kontrolnym i samo przez się nie jesteśmy lubiani przez kierowców. Myślę, że z biegiem czasu się to zmieni.

Myślę, że nie ... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bądzmy tak pesymistycznie nastawieni do życia panie Norbercie. Ja myślę że z biegiem czasu społeczeństwo, a zwłaszcza kierowcy docenią naszą pracę. Może nie teraz, ale kiedyś kiedy społeczeństwo będzie bogatsze to i inaczej będą patrzeć na niektóre sprawym związane z bezpieczeństwem swoim, swoich bliskich i innych ludzi. W obecnym czesie jest tak jak jest, ale życie idzie do przodu, zobaczymy jak nasze dzieci podeją do sprawy.

 

:D darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie bądzmy tak pesymistycznie nastawieni do życia panie Norbercie.

Tyle razy prosiłem - bez tego Panowania :mrgreen:

 

Ja myślę że z biegiem czasu społeczeństwo, a zwłaszcza kierowcy docenią naszą pracę.

Na pewno masz rację. Ale - żeby zmienić mentalność ludzi - potrzeba będzie wiele, wiele czasu i cierpliwości ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sebastianie nie mam się czego kryć , jestem już w mundurze 22 lat i kończyłem

szkołe chorązych w Pile . Powiem ci szczerze ,że jestem troche przy wojsku , mam samodzielne stanowisko podległe bezpośrednio pod dce - tak ,że jako kierownik stacji

zajmuje sie wyłącznie stacją - wszystko sam - legalizację , przeglądy urządzeń , cała

dokumentację itp. I dlatego dołączyłem do tego forum , aby czegoś sie uczyć , bo nietety

nikt nam w tym nie pomaga .

 

A co do wykonywania przeglądów pojazdów cywilnych - jestem na nie , a dlaczego - bo rozkaz , napewno kolega DAREK jak wykonywał cywilne przeglądy nieraz musiał z tym walczyć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety takie są prawa buszu jak kolega Fiedorowicz pisze. Z ta tylko różnicą, że my wojskowi diagności oprócz tego,że samochód miał wynik badania negatywny to musieliśmy doprowadzać takie auto do stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym za dziękuję lub co niektórym nawet to słowo nie przechodziło przez gardło. A ile było gadania jak musieli kupować nowe części bo przyjąłem zasadę, że jak coś robię to nie stosuję tz partyzantki technicznej tylko ful wypas i górna pułka.. Wy cywilni diagności raczej tego nie robicie, aczkolwiek znam takich którzy po godzinach sobie dorabiają i całkiem nieźle na tym wychodzą. Co do badania pojazdów cywilnych na wojskowych SKP - już raz to przerabiałem N I E .

 

:D Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz rację. Ale - żeby zmienić mentalność ludzi - potrzeba będzie wiele, wiele czasu i cierpliwości ...

Tylko czy wtedy będą jeszcze jakieś pojazdy do badań :?:

 

[ Dodano: 15-12-2005, 12:35 ]

Co do badania pojazdów cywilnych na wojskowych SKP - już raz to przerabiałem N I E

To tak z mojej troski o stacje MON bo jak cywilne stacje przejmą badanie wojskowych pojazdów to wojskowe stacje bedą nieekonomiczne - czyli odstawki. Ja po prostu o was dbam ;) i troszcze :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby cywilne stacje nie badały pojazdów wojskowych bo wtedy wyjdzie obraz naszej

armii , czy to wielka przyjemnośc badać zabytki przeszłej epoki - no może 10 % to już ta epoka :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zadałem to pytanie i według jednego z naszych kolegów który dał mi namiary na

zasady CEPIK wynika , że tak . Ale nasze organy jeszcze nas o niczym nie informowały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.