Skocz do zawartości

Protokół kontroli SKP i oceny pracy diagnosty


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

[scroll]↓↓↓W KOLEJNYM POŚCIE ZNAJDUJE SIĘ PRZYKŁADOWA DOKUMENTACJA KONTROLI SKP NA 2009R.↓↓↓[/scroll]

 

Uważam, że lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Dlatego uznałem, że można ujawnić przykładowy protokół kontroli SKP i oceny pracy diagnosty podczas wykonywania badań technicznych pojazdów.

Protokół jest dostosowywany za każdym razem do indywidualnej kontroli z osobna i może odbiegać od szablonu.

 

Mam nadzieję, że się one przydadzą do przygotowania się do kontroli starosty. Jeśli chodzi o bydgoskie stacje z miesięcznym wyprzedzeniem otrzymują informacje elektroniczną jakie dokumenty będą niezbędne aktualna na 3 miesiące. Co roku jest zmieniany ponieważ co roku przepisy dokładają nam nowych obowiązków. Załączony zakres kontroli wykorzystywany jest od stycznia 2005r.

 

Z wiadomych przyczyn nie mogę ujawnić protokołu obserwacji diagnosty prowadzonej wspólnie z policją z wykorzystaniem wideorejestratora. Po prostu nie możemy zdradzić tajników pracy pod bramą stacji.

 

PS. Jeszcze nie zdażył mi się diagnosta, który wykonał by wszystkie króczki zamieszczone w ocenie pracy diagnosty. Żeby było jasne podczas badania diagnosta otrzymuje przypomnienia, co jeszcze powinien sprawdzić. Żaden do tej pory nie miał z tego powodów nagan czy cofniętych uprawnień. No ale przyszłość przed nami.

:);)

protokół_skp_wykonywanie badań.rar

protokol_skp_CB000.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moge coś dorzucić ! Kiedy chodziłem na prawko mój instruktor mi mówił "nie widzisz nie jedziesz !". Ja bym to przerobił "nie widzisz nie podbijasz !" :!: Taka ciekawostka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

[scroll]PRZYKŁADOWE NOWE WZORY PROTOKOŁÓW KONTROLI SKP I DOKUMENTACJI KONTROLNEJ NA 2009R.

[/scroll]

Czas zweryfikował sposób kontroli. Ponieważ wiele osób prosi mnie o zaktualizowanie protokołów kontrolnych zgodnie z obietnicą zamieszczam przykładowe dokumenty kontroli stacji kontroli pojazdów.

 

Dokumenty te uwzględniają zmiany w przepisach po 07.03.2009r. oraz sugestie zawarte w najnowszym protokole NIK z kontroli starostw.

 

Każdy Starosta sam decyduje jaki zakres kontroli przewiduje oraz jakie dokumenty są stosowane.

 

Tu aktualizuje tylko dokumentację kontrolną co ułatwia sposób kontroli urzędnikom jak i kontrolowanym gdyż będą wiedzieć jakie dokumenty należy szczególnie brać pod uwagę.

 

Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazuje starostom podawać zakres żądanych informacji.

 

Pewne zagadnienia powodujące "papierologię" na kontroli wynikają głównie z protokołu NIK, gdyż inspektorzy NIK zwrócili na te zagadnienia szczególną uwagę.

 

Jeśli ktoś z kolegów ma jakieś ciekawostki zagadnień w protokole z kontroli SKP proszę śmiało zamieszczać po usunięciu danych identyfikujących daną stacje.

 

Protokoły zamieszczone są w wersji odbezpieczonej celowo by pod programem WORD można było dostosować do swoich potrzeb.

 

1. Zawiadomienie o kontroli - musi zawierać informacje zawarte w przykładowym wzorze a kontrola może być rozpoczęta nie wcześniej niż po 7 dniach od dnia otrzymania zwrotnego potwierdzenia odbioru i nie może się rozpocząć później niż 30 dni od dnia odbioru zawiadomienia. Wyjątek stanowi prośba kontrolowanego o przeprowadzenie kontroli przed upływem 7 dni.

 

Do zawiadomienia dołączane jest oświadczenie ułatwiające kontrole i dodatkowo wyznaczające osoby do reprezentowania przedsiębiorcy podczas kontroli.

 

2. Upoważnienie do kontroli - musi zawierać szereg dodatkowych pouczeń. Kontrolowany może wnieść w każdej chwili sprzeciw i kontrola musi być przerwana jeśli organ nadzoru nie dostarczy zawiadomienia o kontroli, upoważnienia do kontroli oraz nie okaże legitymacji służbowej.

 

3. Przykładowy protokół z kontroli Stacji Kontroli pojazdów - uwzględnia wymagania wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej po dniu 7.03.2009r. oraz zagadnienia wynikające z protokołu kontroli NIK.

 

4. Przykładowy protokół z oceny pracy diagnosty podczas wykonywania badań technicznych. Główne zagadnienia wynikające z załącznika nr 1 do Dz. U. nr 227.

protokół_skp_wykonywanie badań.doc

zawiadomienie o kontroli_CB000_wzór.doc

oświadczenie_skp.doc

upoważnienie do kontroli_CB00_wzór.doc

Protokół SKP_WZÓR_2009.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka wątpliwości:

1. Czy sprawdzanie zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP nie leży przypadkiem w gestii PIP ?

2. Czy w obecnym stanie prawnym wystarczającym jest że kierownik stacji sam szkoli swoich diagnostów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr 155 poz. 1095 z późn. zm.

USTAWA

 

z dnia 2 lipca 2004 r.

 

o swobodzie działalności gospodarczej

 

Art. 81. 1. Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli, a także udostępniać je na żądanie organu kontroli.

2. Książka kontroli zawiera wpisy dokonywane przez organ kontroli. Wpisy obejmują:

1) oznaczenie organu kontroli;

2) oznaczenie upoważnienia do kontroli;

3) zakres przedmiotowy przeprowadzonej kontroli;

4) daty podjęcia i zakończenia kontroli;

5) zalecenia pokontrolne oraz określenie zastosowanych środków pokontrolnych.

3. Przedsiębiorca jest obowiązany dokonywać w książce kontroli wpisu informującego o wykonaniu zaleceń pokontrolnych bądź wpisu o ich uchyleniu przez organ kontroli lub jego organ nadrzędny albo sąd administracyjny.

 

Wystarczy kupić ją w księgarni prawniczej lub wydawnictwach akcydensowych.

 

Drugi temat.

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym przedsiębiorca zatrudnia diagnostów co reguluje art 20 kodeksu pracy. Stanowi, że wyłącznie umowa o pracę. Dalej czytamy, iż taki zatrudniony pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez szkolenia BHP czyli jeśli diagnosta wykona badania mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego a sam nie będzie do tego uprawniony bo się np poślizgnie na plamie oleju w kanale to lepiej zapobiec takiemu wydarzeniu, że chociaż były spełnione te wymagania szkoleń.

 

Ciekawy temat podsunął mi kolega nadzorujący stacje w jednym z miast. Stacje robią legalizację urządzeń analizatora spalin i miernika tylko raz w roku jak przychodzi kontrola co sobie wyliczą a nie ma ich w ciągłości czyli w analizatorze co pół roku.

 

To daje do myślenia i zastanowienia czy na terenie naszych starostw czasami diagności nie kombinują z legalizacjami. Warto temu się przyjrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziennik Ustaw z 2007 r. Nr 155 poz. 1095 z późn. zm.

USTAWA

 

 

Ciekawy temat podsunął mi kolega nadzorujący stacje w jednym z miast. Stacje robią legalizację urządzeń analizatora spalin i miernika tylko raz w roku jak przychodzi kontrola co sobie wyliczą a nie ma ich w ciągłości czyli w analizatorze co pół roku.

 

To daje do myślenia i zastanowienia czy na terenie naszych starostw czasami diagności nie kombinują z legalizacjami. Warto temu się przyjrzeć.

 

Jeśli chodzi o analizatory to spore grono producentów wymusza legalizację i kalibrację przez wyłączanie się urządzenia - także jeśli używają to muszą je legalizować (chyba, że znają kod do wklepania własnej legalizacji).

A mierniki to chyba już nie podlegają legalizacji - jeśli się mylę to poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki przejęzyczenie chodziło mi oczywiście o manometr a napisałem miernik. Widać już żyje wakacjami ale forumowicze są czujni co bardzo cenię :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mierniki to chyba już nie podlegają legalizacji
chodziło mi oczywiście o manometr a napisałem miernik.

 

Manometr -legalizacja ponowna co dwa lata

 

że znają kod do wklepania własnej legalizacji)

Można ,ale jaki to ma sens(mozna też zmienić datę na wsteczną w analizatorze) .

Na ponowną legalizację i kalibracje niestety trzeba mieć

" papier".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ponowną legalizację i kalibracje niestety trzeba mieć

" papier".

W tym główny właśnie problem ze trzeba mieć "papier"lub twardą d...ę jezeli spotka nas pzryjemność kontroli niedaj Boze ze strony TDT!!! :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna też zmienić datę na wsteczną w analizatorze

a czasem trzeba

Po ostatniej legalizacji serwis "zapomniał" wpisać nowy termin w analizatorze i do ponownej zostało 10 dni. Musiałem zmienić datę na tą z przed pół roku. Teraz mam papier ważny do 30 listopada 2009 a analizator pokazuje date z grudnia 08 :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli spotka nas pzryjemność kontroli niedaj Boze ze strony TDT!!!

To Starosta u Szanownego kolegi tego nie sprawdza? Wystarczy dać cynk NIKowi zaraz się zainteresują takim urzędnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Starosta u Szanownego kolegi tego nie sprawdza? Wystarczy dać cynk NIKowi zaraz się zainteresują takim urzędnikiem.

Spokojnie,spokojnie nie ma tak dobrze jak to powidział pewien "znany pan":róbta co chceta.Są kontrole ze Starostwa jezeli nie co pół roku to raz w roku mamy pewne jak w banku,ale juz jesteśmy do tego przyzwyczajeni i jakoś to przezywamy tzn.nie kończy się na rozmowach i wypiciu kawy.Młodszy kolega-wlaściciel przy okazji konroli rozmawia z tym panem prawie w pozycji zasadniczej/wid.o co chodzi/.Czytając na forum wypowiedzi kolegów na temat kontroli SKP ze strony smutnych panów z TDT robi to trochę wrazenie mimo ze mnie będącego w slusznym wieku trudno nastraszyć "policjantem czy babą jagą".Dlatego tez moze moja wczesniejsza wypowiedz została odebrana w ten sposób ze nic nie robimy w zakresie dokumentacji jak i tez legalizacji urządzeń.W dzisiejszych czasach nie widzę mozliwości dalszej działalnosci SKP która nie spełnia podstawowych warunków w tym zakresie.

Pozdrówka ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam

 

***9) ostatnie okresowe szkolenia z zakresu wykonywania badań technicznych zatrudnionych diagnostów,

 

Jest taki obowiazek???Sa na to jakies terminy???

 

***11) umowy o pracę diagnostów, z których wynika, czy zatrudnieni są również na stanowisku diagnosty samochodowego,

 

??? Przeciez sa diagnosci zatrudnieni na umowe zlecenie albo samozatrudnienie (wlasna firma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnie okresowe szkolenia
czy zatrudnieni są również na stanowisku diagnosty samochodowego

A gdzie oni znalezli taki przepis ze musisz odbywać jakiekolwiek szkolenie

okresowe czy tez inne w zakresie wykonywania BT.Trzeba było spytać się tych

" smutnych panów" zeby Ci to podali,a moze oni wyczytali coś z archiwum kiedy

coś takiego obowiązywało/co 2 lata/.

Chyba masz w umowie o pracę/zleceniu napisane ze zatrudniony jesteś na

stanowisku diagnosty a nie np:sekretarki itp! :evil:::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

art. 18 z przypisem 3a i art 94 pkt 6 Prawa pracy. Jest tam wyraźnie napisane, że pracodawca ma obowiązek zapewnić równy dostęp do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 

 

Art. 18 przypis 3a. § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

 

 

Art. 94. Pracodawca jest obowiązany w szczególności:

 

6) ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,

 

Łatwo to udowodnić, jeśli jeden pracownik jest szkolony a drugi nie. Dopiero co zmieniły się przepisy dotyczące wykonywania badań, Diagności podejmują decyzje mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Jeśli nie posiadają aktualnej wiedzy to ich decyzje są ryzykowne dla nas wszystkich. Wystarczy przejrzeć rejestr badań albo ocenić pracę diagnosty. Tylko wówczas sankcje wobec diagnosty są drastyczne.

Lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć.

 

Osobiście uważam, że był to poważny błąd wykreślenia obowiązkowych szkoleń 2 letnich dla diagnostów. Pozostawienie tego dobrowolności daje nagłaśniane wyniki. Zresztą sam diagnosta nie ma w większości szansy doprosić się pracodawcy aby go wysłał na szkolenie z braku funduszy ale więcej badań żąda by robił.

 

Stąd trzeba sprawdzić jak wygląda stan tego zjawiska i wyciągnąć wnioski czy diagnosta posiada aktualną wiedzę a także czy nie jest dyskryminowany przy udziale w szkoleniach co z kolei może on wykorzystać jako pracownik.

 

Kwestia zatrudnienia była już tu poruszana. Musi być właściwy rodzaj zatrudnienia. Jak to określiła ostatnio inspekcja pracy jak zatrudnia Pan diagnostę na umowę zlecenie albo samozatrudnienie który nie posiada uprawnień albo jest karany to nie jest ich zmartwienie bo to nie jest pracownik.

 

Pragnę co niektórym przypomnieć, że zmieniło się Prawo Pracy w zakresie zatrudniania i nie można zastępować zatrudnienia umową o pracę inną umową cywilno prawną jak zlecenie, dzieło, agencyjna czy samozatrudnienie.

 

Art. 22. § 1. (17) Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

§ 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

§ 12. (18) Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.

§ 2. Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Na warunkach określonych w dziale dziewiątym pracownikiem może być również osoba, która nie ukończyła 18 lat.

§ 3. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednakże gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać.

 

Stosunek pracy ma różne umowy np. umowa na stałe, umowa na zastępstwo, umowa na czas określony, próbny.

 

Tak naprawdę wszystkie te przepisy mają na celu ochronę pracownika jakim jest diagnosta i jest zrozumiałem, że nie podoba się to pracodawcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.