Skocz do zawartości

Termin badania technicznego wyznaczony na rok- dlaczego?


pablo

Rekomendowane odpowiedzi

jak przeprowadzamy badanie powypadkowe to w zakres tego badania wchodzi również badanie okresowe.

 

Nawet gdyby tak było to żaden przepis nie nakazuje wykonania okresowego, więc jeśli nie jest wykonywane okresowe (choćby był wykonany jego zakres, ale to występuje tylko przy zmianach konstrukcyjnych) to nie wyznacza się terminu.

 

Wydział komunikacji twierdzi że dopełnienie do trzech lat czyli 2018-01-01

 

Bzdura. Nie ma okresowego "dopełnienia do 3 lat".

 

ja mam inne zdanie dałbym (2) dwa lata czyli 2019-01-01

 

Jeśli data I rej. będzie 01.01.2015 to możesz dać 2 lata od daty badania, bo i tak nie przekroczysz 5 lat od I rej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Paprock

    18

  • Paluch

    9

  • cezary

    5

  • blakop

    5

ja mam inne zdanie dałbym (2) dwa lata czyli 2019-01-01

 

jeżeli od dziś 2 lata, to do 2019-07-03, a do 2019-01-01 to znowu jakieś dopełnienie którego osobiście nie znam, dopełniam owszem ale do pełnych 5 lat, choć wiem, są interpretacje,że takiego dopełnienia nie wolno robić i znam diagnostów którzy nie dopełniają tylko po spóźnieniu walą na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopełniam owszem ale do pełnych 5 lat, choć wiem, są interpretacje,że takiego dopełnienia nie wolno robić i znam diagnostów którzy nie dopełniają tylko po spóźnieniu walą na rok
A przepis mówi
przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego
więc dopełnienie do 5 lat jak najbardziej jest właściwe. Problem interpretacyjny robi tylko sytuacja, gdy to dopełnienie stanowi okres krótszy niż rok. Ale literalnie powinno się wyznaczać termin do 5 lat od pierwszej rejestracji, nawet jak został tylko jeden dzień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazdy sprowadzone z USA jako datę pierwszej rejestracji ustala się na dzień 01-01 więc datę przed upływem 5lat od dnia pierwszej rejestracji ustala się od 01-01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Datę pierwszej rejestracji ustala wydział komunikacji na podstawie wytycznych zawartych w rozporządzeniu i po przedstawieniu dokumentów pojazdu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Datę pierwszej rejestracji ustala wydział komunikacji na podstawie wytycznych zawartych w rozporządzeniu i po przedstawieniu dokumentów pojazdu!!!

więc przed wykonaniem takiego badania wysyłasz klienta do wydziału komunikacji aby ustalił datę pierwszej rejestracji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym wysłał jakby zaistniała taka potrzeba. Chociaż u nas WK dopuściło stosowanie tego amerykańskiego certyfikatu przy badaniu. Poza tym wysłałbym do rzeczoznawcy po dane i dealera po rok produkcji na deser. ;-)

A u Ciebie jest zrobienie też i powypadkowego coś mi się zdaje więc PC przy takiej akcji staje się niezbędne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż u nas WK dopuściło stosowanie tego amerykańskiego certyfikatu przy badaniu
więc datę pierwszej rejestracji wpisujesz i jaką?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak już wspomniałem, jest przyzwolenie na stosowanie Certifitace of Title przy badaniu, a później do uwag zapodaję informację, że dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy i przedstawionego do okresowego badania technicznego, dla którego nie można ustalić daty pierwszej rejestracji przyjęto zgodnie z ustępem trzecim punkt 1 litera d rozporządzenia datę 01-01-... :

3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) „stosowaniu warunków technicznych w zależności od daty zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy”, rozumie się przez to stosowanie tych warunków odpowiednio do daty pierwszej rejestracji pojazdu, którą jest:

a)data pierwszej rejestracji pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub pozwoleniu czasowym, z zastrzeżeniem lit. b i c,

b) data pierwszej rejestracji za granicą w przypadku pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą,

c) data zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy podana przez organy, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy,

d) 1 stycznia roku produkcji – w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy, dla którego nie można ustalić daty pierwszej rejestracji za granicą;

Powyższe skutkuje również wyznaczeniem kolejnego terminu okresowego badania technicznego pojazdu. Ale to już sam sobie wymyśliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas WK dopuściło stosowanie tego amerykańskiego certyfikatu przy badaniu

 

Ciekawe na jakiej podstawie skoro to nie jest DR. Co innego pojazdy sprowadzane na mienie - wtedy faktycznie mają DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie mnie pytać na jakiej podstawie.

 

Jakoś tak wiosną ubiegłego roku miałem motocykl ściągnięty zza wielkiej wody. Była poruszana opcja pobrania PC do badania, ale po telefonach na linii WK - STACJA odstąpiono od tego pomysłu.

No bo niby co WK miałoby do tego PC wpisać, spisać, przepisać z tego całego amerykańskiego certyfikatu???

 

Może na swoje tłumaczą to co poniżej w 9a) zapodane:

§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

 

9) dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym, pozwoleniu czasowym do wielokrotnego stosowania, nalepce kontrolnej – rozumie się przez to odpowiednie dokumenty i oznaczenia, których wzory określają załączniki nr 3–6 do rozporządzenia o rejestracji pojazdów;

 

9a) innym dokumencie stwierdzającym rejestrację pojazdu – rozumie się przez to inny niż określony w pkt 9 dokument stwierdzający rejestrację pojazdu wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w państwie niebędącym państwem członkowskim;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie kwestionuje, że title to właśnie ten "inny dokument".

Tylko OBT można przeprowadzić na podstawie kilku różnych kombinacji dokumentów, ale dokumentu innego czy tam nawet odpowiadającego DR już nie ma w tej wyliczance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie mnie pytać na jakiej podstawie.

 

Ale to Ty możesz spotkać się z zarzutem przeprowadzenia badania bez odpowiedniego dokumentu - a wyłapać to może np. moje WK.

 

Zastanawiam się tylko, czy stwierdzenie nieprawidłowego przeprowadzenia badania mogłoby być podstawą odmowy rejestracji i czy taka odmowa byłaby utrzymana w SKO.

 

No bo niby co WK miałoby do tego PC wpisać, spisać, przepisać z tego całego amerykańskiego certyfikatu???

 

Dane tam zawarte (zazwyczaj prawie żadnych), a resztę ustali diagnosta. Kluczowym będzie jednak pojawienie się PC jako dokumentu niezbędnego do identyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic na siłę, ale tak sobie kombinuję do porannej kawy:

• skoro ustawa coś tam wzmiankuje o niby badaniu haka i na tej podstawie forsuje się tezę, że sprawdzenie haka jest żelaznym badaniem choć nie występuje w katalogu badań...

• skoro gdzieś tam próbuję się przewalić teorię, że to KPA powinien ustalać czy faktura, oświadczenie lub cokolwiek innego zastępuje wymaganą przepisem Decyzję Zbiornika LPG datowaną po zdarzeniu drogowym...

- no to mi nic nie przeszkadza uznać Ceriticate of Title za odpowiedni dokument do przeprowadzenia badania technicznego pojazdu sprowadzonego zza oceanu jednego lub drugiego.

Oczywiście mam świadomość, że rozporządzenie zwane "zakresem" nie wymienia amerykańskiego certyfikatu jako odpowiedniego dokumentu w stosunku do DR, PC, PW, KP, PP łącznie z danymi z CEP jeżeli chodzi o identyfikację pojazdu, ale już tam gdzieś niżej "odpowiedni dokument" pojawia się kilkukrotnie. Więc? Więc, powstaje pytanie czy "inny dokument" wymieniony w przepisach o rejestracji można przyjąć jako "odpowiedni dokument" wymieniony w przepisach o badaniach technicznych? Tym bardziej, że rozporządzenie w sprawie rejestracji jako "odpowiedni dokument" precyzuje tylko DR, PC, PW.

No! Czyli wychodzi, że ani amerykański certyfikat, ani unijny dowód nie ma co na 'porazpierwszym' robić. ;-)

 

Kurcze jak się Donald dowie, że amerykańskie certyfikaty są gorsze... A chyba na dzisiaj ma zaplanowaną wizytę w... :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc, powstaje pytanie czy "inny dokument" wymieniony w przepisach o rejestracji można przyjąć jako "odpowiedni dokument" wymieniony w przepisach o badaniach technicznych?

 

Nie można. Dokumenty wymienione są wprost - DR, PC, KP, pokwitowanie.

 

Tym bardziej, że rozporządzenie w sprawie rejestracji jako "odpowiedni dokument" precyzuje tylko DR, PC, PW.

 

Niby gdzie?

 

unijny dowód nie ma co na 'porazpierwszym' robić.

 

Niby czemu? DR zagraniczny to DR, a nie "odpowiadający dokument".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby gdzie?

- no tu poniżej, no w tych załącznikach 3-6 do rozporządzenia:

§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

 

9) dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym, pozwoleniu czasowym do wielokrotnego stosowania, nalepce kontrolnej – rozumie się przez to odpowiednie dokumenty i oznaczenia, których wzory określają załączniki nr 3–6 do rozporządzenia o rejestracji pojazdów;

 

9a) innym dokumencie stwierdzającym rejestrację pojazdu – rozumie się przez to inny niż określony w pkt 9 dokument stwierdzający rejestrację pojazdu wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w państwie niebędącym państwem członkowskim;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma już mowy o żadnym innym dokumencie, o odpowiadającym dokumencie i innym takim tworze w przepisach o BADANIACH TECHNICZNYCH. Zlikwidowano to w 2015 roku.

To co cytujesz to fragment rozporządzenia o rejestracji i nie ma nic wspólnego ze sposobem przeprowadzenia badania, a jedynie określa na jakiej podstawie zarejestrować pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to inna miejscowa moda - większość osób cytuje treść konkretnych przepisów, ale absolutnie nie podając z jakiego aktu pochodzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyżby w tym linkowanym rozporządzeniu nie istniały załączniki od trzeciego do szóstego zawierające wzory odpowiednich dokumentów?

 

Załącznik nr 6

WZÓR NALEPKI KONTROLNEJ

:x

 

§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

 

9) dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym, pozwoleniu czasowym do wielokrotnego stosowania, nalepce kontrolnej – rozumie się przez to odpowiednie dokumenty i oznaczenia, których wzory określają załączniki nr 3–6 do rozporządzenia o rejestracji pojazdów;

 

9a) innym dokumencie stwierdzającym rejestrację pojazdu – rozumie się przez to inny niż określony w pkt 9 dokument stwierdzający rejestrację pojazdu wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w państwie niebędącym państwem członkowskim;

 

bardziej idzie o:

§ 1. 1. Przepisy rozporządzenia określają: 1) warunki i tryb rejestracji pojazdów, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy, zwanych dalej „pojazdami”;

2) wzory dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i nalepki kontrolnej;

że nie ma tu mowy o

wzory odpowiednich dokumentów?

Przynajmniej ja nie mogę odnaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy.

:piwo

Ja tylko czerpiąc z wyjaśnień, że badanie haka jest badaniem haka, badaniem którego nie ma w zestawie badań oraz, że zamiast decyzji TDT na zbiornik LPG można przedłożyć fakturę, uzasadniłem sobie inny dokument do przeprowadzenia 'porazpierwszego' badania. Naśladowanie nie zalecane, a wręcz przeciwnie - zakazane.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.