Skocz do zawartości

Oględziny auta na stacji diagnostycznej


sad_madman

Rekomendowane odpowiedzi

A tak z ciekawości zapytam komu podczas kontroli przytrafiła się taka lub podobna 'pozazakresowa' usługa?

 

U mnie. Jest to normą, bo oprócz BT robimy ścieżki diagnostyczne i różne sprawdzenia dla naszych serwisów. De facto prowadzimy swoistą kontrolę jakości pracy mechaników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć jest tak, że skoro prowadzenie SKP jest działalnością regulowaną to przepisy dokładnie określają co można na SKP robić i to jest zapisane w rozporzadzeniu o zakresie badan technicznych oraz do tego jest ustalony cennik w formie rozporządzenia.
u mnie nadzór podobne ma zdanie, a o całej reszcie raczej nie chce słyszeć, nie chce wiedzieć. :x

 

A tak z ciekawości zapytam komu podczas kontroli przytrafiła się taka lub podobna 'pozazakresowa' usługa?

No albo dlaczego w dniu kontroli takie sprawy nie zdarzają się na stacji?

 

U nas też tak jest, nadzór mowi, że nie wolno i nie wnika.

Co do tej pozzakresowej usługi, to nie miała miejsca podczas kontroli. Po prostu podczas kontroli ktoś zerknął na rejestr płatności z dowolnie wybranego dnia ( p;ech) i porównał to z rejestrem badań i płatności za badania z tego samego dnia i wyszło. Było pytanie " za co to jest" i w ramach luźnej pogawędki kolega usłyszał w formie wykładu to co napisałem o tej działalności regulowanej SKP. W sumie to dobrze , że tak wyszło bo przynajmniej dowiedzieliśmy się kilku rzeczy.

Na stacjach, gdzie kasa jest sprzężona z systemem np. Norcom nie zawsze jest możliwości wydrukowania paragonu za usługę inną niż jest w cenniku systemu. A w cenniku systemu jest tylko cennik za urzędowe badania.

 

Niemniej dobrze, że temat wyszedł bo przynajmniej wiadomo jak to gdzie indziej wygląda.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie.

No i niby jeden mały kraj, jeden ustawodawca, jedne i takie same przepisy, a jak odmienne interpretacje.

Kiedyś, w trakcie kontroli właśnie, w pojeździe z serwisu wykonałem jakieś czynności pomiarowo-sprawdzające, które nie koniecznie były zakresowym badaniem.

Co się potem giąć i tłumaczyć musiałem, że a na co, a po co, a dlaczego nie ma wpisu tego pojazdu w rejestrze...

Dziękuję, postoję, więcej takich czynności podczas kontroli nie robię. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stacjach, gdzie kasa jest sprzężona z systemem np. Norcom nie zawsze jest możliwości wydrukowania paragonu za usługę inną niż jest w cenniku systemu. A w cenniku systemu jest tylko cennik za urzędowe badania.

 

W obu systemach Norcomu można wprowadzić dowolne pozycje pozaurzędowe do cennika.

 

kolega usłyszał w formie wykładu to co napisałem o tej działalności regulowanej SKP.

 

To "wykładowca" chyba nie do końca kumał co to jest działalność regulowana... W przyszłości niech kontrola wskaże paragraf zabraniający innych badań i analiz technicznych. A dopiero potem niech robi wykłady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście jest opcja " dodaj towar" ,czyli, że co to można, czy w końcu nie można na SKP robić legalnie sprawdzenia pojazdów poza BTP. Bo już sami nie wiemy.

Jak mamy się "kopać i tłumaczyć" przy każdej kontroli to lepiej nie robić. Ale z drugiej strony jak " nie ma przeciwskazań" to czemu nie robić.

Pozdrawiam i dzięki za informację.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co nie jest zabronione jest dozwolone, a tak na marginesie jak skp "pracuje" powiedzmy 11 godz i ma w tym czasie 10 badań, to w tym wolnym, a trochę go jest :D ma nic nie robić jak jest klient? oj Polska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że chciałbym nic nie robić...

Trudno, życie, trzeba pracować i ja inne rzeczy na stanowisku kontrolnym robię.

Robię, wykonuję, piszę rachunki (faktury), rozliczam, kasuję. Z jednym wyjątkiem; w dniu kontroli do zera ograniczam te czynności. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym temacie który był wałowany wiele razy dam paragraf na podstawie którego jedna ze stacji nie otrzymała "legalnej możliwości sprawdzenia pojazdów" - Psuj mnie zaraz op... ale tak podchodzi TDT do sprawy

§ 3. Jeeli stacja kontroli pojazdów stanowi czesc podmiotu prowadzacego take inna działalnosc i nie znajduje

sie w odrebnym pomieszczeniu, to powinna byc na całej długosci stanowiska kontrolnego oddzielona do sufitu stała

przegroda budowlana lub trwała sciana działowa. W przypadku stacji znajdujacej sie w pomieszczeniu wyszym ni

okreslona w § 11 ust. 7, wysokosc stałej przegrody budowlanej lub trwałej sciany działowej powinna wynosic co

najmniej 2,5 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież "Psuj" odpowiedział już z wyprzedzeniem, tak na wszelki wypadek ,,,

 

Cytat; "To "wykładowca" chyba nie do końca kumał co to jest działalność regulowana... W przyszłości niech kontrola wskaże paragraf zabraniający innych badań i analiz technicznych. A dopiero potem niech robi wykłady..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam robię jak wszyscy - tylko nie kasuję - sprawdzam co mogę i nie wtrącam się w zakup.Ale jestem chyba nielicznym któremu w czasie kontroli TDT na stację wpakował się samochód na sprawdzenie hamulców - z naszej firmy za zgodą TDT - panowie zaznaczyli to w końcowym protokole i musiałem się z szefem długo z tego tłumaczyć - dostaliśmy jako Firma upomnienie i tą formułkę co zapodałem wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IVVO, ale w tym paragrafie chodzi o to, żeby tak oddzielić inną działalność od SKP aby nie przeszkadzała ona w wykonywaniu podstawowych zadań stacji. Natomiast sprawdzenie pojazdu nie jest w tym paragrafie w żaden sposób ujęte. mało tego, nowe przepisy nie dość, że wprowadzą BT "bez wpisu do rejestru", to ustalą na tą okoliczność odpowiednią cenę w tabeli opłat. I to bez zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej!! Czyi niby dziś nie można, a za rok już będzie można. Wiem, wiem, to jest uregulowanie prawne na prośbę m. in. PISKP, właśnie ze względu na różne interpretacje w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko tyle bo już kiedyś udowadnialiśmy sobie różnice między SKP a Stacją diagnostyczną - robimy sprawdzenia bo klient i my nie mamy innej alternatywy - co do legalności i opłaty to każdy interpretuje to po swojemu - i niech tak zostanie - jeśli w nowych przepisach to będzie - to wreszcie ktoś poszedł po rozum do głowy

 

[ Dodano: 28-08-2017, 11:45 ]

ale w tym paragrafie chodzi o to, żeby tak oddzielić inną działalność od SKP aby nie przeszkadzała ona w wykonywaniu podstawowych zadań stacji

I to jest właśnie interpretacja - dla jednych - czarne -dla drugich - białe - a gdzie "szare" bo tego u nas najwięcej - dla tego każdy to robi ale nikt w obecności kontrolujących nie zaryzykuje tego, aby nie narazić się na ewentualne kłopoty - ja to przerabiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że IVVO ma w praktycznym aspekcie tego problemu najwięcej racji.

Nie znam żadnego wyroku, ani orzecznictwa w tej sprawie, a stosowana praktyka to nie wykładnia.

I tyle w temacie.

 

Ciekaw jestem, czy którykolwiek przedsiębiorca podjął by "walkę" w tej sprawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinna byc na całej długosci stanowiska kontrolnego oddzielona do sufitu stała

przegroda budowlana lub trwała sciana działowa.

 

Nawet z tego nie wynika, że nie można na stanowisku kontrolnym wykonywać innych czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z działalnością wynikającą z PKD stacji

Nie mieszał bym PKD z PORD -

3. Wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów jest dokonywany na wniosek przedsiębiorcy zawierający następujące dane:

1) firmę przedsiębiorcy oraz jego adres i siedzibę albo miejsce zamieszkania;

2) numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile przedsiębiorca taki numer posiada, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP);

3) numer identyfikacji podatkowej (NIP) - jeżeli podmiot jest obowiązany posługiwać się tym numerem na podstawie przepisów o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników;

4) adres stacji kontroli pojazdów przedsiębiorcy;

5) zakres badań, jakie przedsiębiorca zamierza przeprowadzać;

6) imiona i nazwiska zatrudnionych diagnostów wraz numerami ich uprawnień.

 

Czy jest tam coś o PKD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszał bym PKD z PORD -

 

PORD mówi o wymaganiach dla stacji i sposobie przeprowadzania badań. PKD mówi o zakresie działalności i żadnej sprzeczności tu nie ma. Chcesz sprawdzać pojazdy - musisz mieć odpowiednie PKD, a jeśli chcesz również wykonywać badania techniczne - musisz spełnić warunki z PORD (mając oczywiście odpowiednie PKD).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal_k, Jeśli było by to takie proste to nie było by tego tematu - trzeba było by połączyć do kupy - PORD, nasze przepisy, przepisy skarbowe CEIDG, PKD, oraz ustawą o swobodzie działalności i tak jak zapodał blakop,

Ciekaw jestem, czy którykolwiek przedsiębiorca podjął by "walkę" w tej sprawie...

 

Nie da się po prostu podać jakiś paragraf bo on ciągnie następny i jeśli ktoś będzie chciał to znajdzie paragraf na diagnostę - i może coś w tym jest ale popatrz na posty -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się po prostu podać jakiś paragraf

 

Sęk w tym, że to nie my mamy podać ten paragraf, a osoba która próbuje zabronić prywatnej stacji działalności zarobkowej... a na to paragraf znajdzie się na pewno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części to prawda co napisał Psuj. Z drugiej strony sam widziałem, że możliwość korzystania z ustawy o swobodzie gospodarczej jest bardzo dosłownie traktowana. Pojechałem swego czasu z kolegą kupić samochód i chcieliśmy sprawdzić go na pewnej OSKP gdzieś w Polsce . Oczywiście nie było problemu z tym, że musieliśmy poczekać bo akurat przed nami mechanik wymieniał olej w innym samochodzie na OSKP.A inny mechanik w nastepnym cos naprawiał na kanale w OSKP. Na kanale zamontowana były duża kuweta na kółkach ze zużytym olejem, wzdłuż kanału przy oknie stały beczki z olejem a pod ścianą sterta zużytych części ( wahacze, końcówki drążków i takie tam) . Na kanale dwa samochody w jednym wymiana oleju w drugim wymiana wahaczy i końcówek i ustawianie zbiezności .Cały kanał wysypany piaskiem , po bokach kanału na półkach masa kluczy. Zapytałem diagnostę , czy nie mają problemu z odbiorem stacji i ewentualną kontrolą ( oczywiście powiedziałem mu, że też pracuję na OSKP a ne jestem z kontroli i u nas do nie do pomyślenia - szef w życiu by się na tonie zgodził). Kolega diagnosta odpowiedział,że do tej pory nie mieli żadnych problemów i jak kontrola przyjeżdza z TDT to to wszystko tak stoi i nigdy nic nie mówili. Nawet nie sprawdzenie pojazdu, tylko naprawa !!! na OSKP .To jak to jest ?u nas Panowie z TDT mówią, że nie wolno gdzie indziej ponoć wolno. chyba jest tak, że co powiat i rejon Polski to obyczaj.A prawo dla wszystkich takie samo?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam nic przeciwko temu by mechanik z serwisu czy warsztatu sprawdził pojazd na stacji. Stwierdzam jedynie, że lepiej by nie robił tego diagnosta. ( ma po prostu za dużo do stracenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam nic przeciwko temu by mechanik z serwisu czy warsztatu sprawdził pojazd na stacji

u nas mechanicy nawet zbieżności nie robią, tylko my oczywiście robimy to na serwisie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prawo dla wszystkich takie samo?.

Już dawno stwierdziłem, że gdybyśmy robili bez żadnych przepisów to co robimy, byłoby tak samo a nawet lepiej ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.