Skocz do zawartości

Problem z przerejestrowaniem auta, zabrany DR


Arek1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, może ktoś będzie w stanie pomóc z moim problemem :(

Otóż kupiłem auto z DR w którym były zapełnione miejsca na przegląd, sam przegląd był na zaświadczeniu ze stacji, ale miałem pecha i trafiłem na kontrole DR został zatrzymany bo przegląd ponad 30 dni już miał. Ja jestem z Warszawy WK właściwe dla DR w Cieszynie.

WK w Warszawie nawet nie chce słyszeć o przerejestrowaniu auta bez DR, Naczelnik WK w Cieszynie twierdzi iż nie mogą wydać DR bo istnieje ryzyko jazdy bez przerejestrowania :(

Sam już się gubię w tej głupocie ale boję się iż skończy się to złomowaniem pojazdu

Może ktoś ma pomysł jak to rozwiązać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złóż wniosek w Warszawie z prośbą, by zwrócili się na mocy art. 76a par. 1 KPA do Cieszyna o przesłanie DR, gdyż dokument jest niezbędny do rejestracji, a Ty sam uzyskać go nie możesz, bo nie ustała przyczyna zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz Kartę Pojazdu - to wykonaj badanie na jej podstawie

 

Problem jest zupełnie inny. DR został zabrany nie za brak badania, ale za "brak miejsca". Dlatego wykonanie badania nie spowoduje, że ustanie przyczyna jego zatrzymania.

 

 

W takim przypadku najlepiej zadziałać zgodnie z KPA:

 

Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu, o którym mowa w art. 76 § 1 lub 2, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu. Organ administracji publicznej zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać ich nie może. Gdy organ uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może wystąpić o jego dostarczenie.

 

Wystarczy tylko odrobina dobrej woli po stronie obu urzędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest zupełnie inny. DR został zabrany nie za brak badania, ale za "brak miejsca"

Nie do końca - wszystko zależy od wpisu w pokwitowaniu - wiele razy spotkałem się w takim wypadku z wpisem - "Brak aktualnych badań" jeśli jest taki wpis to po mojemu - a jeśli w zależności od twórczego umysłu kontrolującego - nie wymieniono DR/brak miejsca na wpis itd - to po twojemu :D - bardzo często Policja zabiera DR i zaświadczenie z przeglądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczelnik WK w Cieszynie twierdzi iż nie mogą wydać DR bo istnieje ryzyko jazdy bez przerejestrowania

 

Przecież po odbiór dowodu możesz pojechać pociągiem lub innym pojazdem na przykład :D:D:razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku najlepiej zadziałać zgodnie z KPA:

 

Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu, o którym mowa w art. 76 § 1 lub 2, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu. Organ administracji publicznej zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać ich nie może. Gdy organ uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może wystąpić o jego dostarczenie.

 

Wystarczy tylko odrobina dobrej woli po stronie obu urzędów.

 

proszę o wyjaśnienie, powyższe paragrafy nakazują się do nich zastosować, czy urzędnik może je dowolnie interpretować?, sformułowanie o dobrej woli w przepisach nie powinno występować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy tylko odrobina dobrej woli po stronie obu urzędów.

 

Problem w tym, że to nie Twój rejon, a ja wypadłem z branży.

No chyba, że znasz jakiegoś trzeciego myślącego pracownika WK... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca - wszystko zależy od wpisu w pokwitowaniu - wiele razy spotkałem się w takim wypadku z wpisem - "Brak aktualnych badań" jeśli jest taki wpis to po mojemu - a jeśli w zależności od twórczego umysłu kontrolującego - nie wymieniono DR/brak miejsca na wpis itd - to po twojemu :D - bardzo często Policja zabiera DR i zaświadczenie z przeglądu

 

Trudno rozczytać, ale mam nagranie które stwierdza jasno :D

 

Jutro ide do wk telefonicznie umówiony z samym naczelnikiem, to może coś wymyśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo często Policja zabiera DR i zaświadczenie z przeglądu

To dla mnie nowość, że policja może zatrzymać zaświadczenie z BT. Uważam, że w tym przypadku wysoce dyskusyjne jest zatrzymanie DR, gdyż OBT zostało wykonane.

Kiedy ma wejść ta zmiana, że dokumentem potwierdzającym wykonanie OBT jest zaświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ma wejść ta zmiana, że dokumentem potwierdzającym wykonanie OBT jest zaświadczenie?

Art. 15. Ustawa wchodzi w życie z dniem 20 maja 2018 r.,

To znaczy intencją ustawodawcy jest. A jak wyjdzie zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla mnie nowość, że policja może zatrzymać zaświadczenie z BT.

Bo nie może, mi chciał zabrać z dowodem, to mu oznajmiłem iż będzie odpowiadał z art. 231 kk. Ale teraz mam nauczkę jak kiedyś kupie auto z jakimkolwiek problemem tzn parę umów po drodze brak msc na przegląd to go zwyczajnie nie pokaże :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym przypadku wysoce dyskusyjne jest zatrzymanie DR

 

Dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu (brak wpisu ostatniego badania, pewnie z braku miejsca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym przypadku wysoce dyskusyjne jest zatrzymanie DR

 

Dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu (brak wpisu ostatniego badania, pewnie z braku miejsca).

 

Niby tak, z drugiej strony jako nowy właściciel pojazdu mam 30 dni na załatwienie formalności. A DR zabrano mi w ciągu godziny od zakupu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi o to, że pojazd został zakupiony z zaświadczeniem (brak możliwości wpisu OBT). I zaświadczenie miało już ponad 30 dni a Kolega Arek1987 był nowym nabywcą pojazdu i dokumentów od godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niego 30 dniowy termin na zgłoszenie czegokolwiek zaczyna biec w momencie zakupu.

 

Art. 132 PORD w ogóle nie odnosi się do terminu 30-dniowego. Inaczej policjant nigdy by nie zatrzymał DR za niezgodność ze stanem faktycznym, bo każdy by się tłumaczył, że niezgodność powstała przed upływem 30 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo każdy by się tłumaczył, że niezgodność powstała przed upływem 30 dni.

 

I każdy ma do tego prawo. Co innego to udokumentować...

 

Taka prawda Michał. Wystarczyło nie pokazać DR w ogóle, zgarnąć 50 zł mandatu i po sprawie.

Sorry - taki mamy klimat :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A morał z opowieści .... nie "kozakuj" podczas kontroli, bo coś wynajdą by zatrzymać DR :roll:

 

Pomyślmy pomiar prędkości z 320m gdzie 320m to bym był za bydynkiem, więc nie przyjmuje mandatu, to jest kozakowanie??

Co mnie zawsze śmieszy to nie przyjecie mandatu zawsze kończy się kontrolą gaśnicy i trójkąta, oczywiście przyczepił się iż jest nie ważna, ale ma być, a nie ma być ważna, także odpuścił, to musiał sprawdzić oświetlenie. Dopiero po 30 min wpadł na pomysł jak zajumać dowód. Ale auto kupiłem tylko na zimę a póżniej by mieć z niego silnik do innego mojego auta, także wolałbym pociąć te auto niż dostać 8pkt karnych :D

Tylko ja głupi zapomniałem jak działają urzędy, i myślałem, a raczej nie myślałem i sądziłem iż pójdę do WK i bez problemu przerejestruje auto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I każdy ma do tego prawo. Co innego to udokumentować...

 

Ale zauważ, że art. 132 nakazuje zatrzymanie DR natychmiast, a nie po 30 dniach.

 

Wystarczyło nie pokazać DR w ogóle, zgarnąć 50 zł mandatu i po sprawie.

 

Proste :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo często Policja zabiera DR i zaświadczenie z przeglądu

To dla mnie nowość, że policja może zatrzymać zaświadczenie z BT. Uważam, że w tym przypadku wysoce dyskusyjne jest zatrzymanie DR, gdyż OBT zostało wykonane.

Kiedy ma wejść ta zmiana, że dokumentem potwierdzającym wykonanie OBT jest zaświadczenie?

Powiem tak - na zaświadczeniu jest drukowana ta sama regułka co w DR -" bla bla 30 dni bla bla" i niektóry organ kontroli ruchu bierze to dosłownie - po 30 dniach zatrzymuję DR i pokwitowanie " oryginał" a wiadomo że oryginał jest tylko jeden więc jak klient podjeżdża po zaświadczenie to dostaje "duplikat" a z tym "duplikatem" w WK to jest bardzo różnie - nie znam podstawy prawnej tego działania ale jak pisałem bardzo często jest taka sytuacja w naszym regionie ale z innych też tak miałem nawet wczoraj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.