Skocz do zawartości

ubezpieczenie OC


lisek

Rekomendowane odpowiedzi

Mój znajomy kupił samochód i kilka lat nie przerejestrował na siebie ale płacił OC na swoje dane. Zgubił umowę kupna, poprzedni właściciel niestety nie żyje. Samochód się zepsuł i nie opłaca się go naprawiać. Nie ma właściciela dlatego auta nie chcą przyjąć na złom. Pytanie czy może przestać płacić OC bez podania przyczyny i nie poniesie konsekwencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy może przestać płacić OC bez podania przyczyny i nie poniesie konsekwencji
Nie - OC jest obowiązkowe - tylko przedsiębiorca może czasowo wyrejestrować pojazd i w tym okresie o ile pamięć mnie nie myli płaci tylko 5% kwoty ubezpieczenia - - w obecnej chwili Fundusz Gwarancyjny dołoży 3700 kary - Pytanie takie - czy właściciel zgłosił sprzedaż pojazdu w WK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy kupił samochód i kilka lat nie przerejestrował na siebie ale płacił OC na swoje dane. Zgubił umowę kupna, poprzedni właściciel niestety nie żyje. Samochód się zepsuł i nie opłaca się go naprawiać. Nie ma właściciela dlatego auta nie chcą przyjąć na złom. Pytanie czy może przestać płacić OC bez podania przyczyny i nie poniesie konsekwencji?

 

No widzisz i napytał sobie kłopotów a wystarczyło nie kombinować i przerejestrować na siebie w odpowiednim czasie. Rozwiązania dobrego i zgodnego z prawem chyba brak niestety :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko przedsiębiorca może czasowo wyrejestrować pojazd i w tym okresie o ile pamięć mnie nie myli płaci tylko 5% kwoty ubezpieczenia

 

To obowiązuje przy czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu i z przedsiębiorcą nie ma nic wspólnego. Dla pojazdu wycofanego czasowo z ruchu składka musi być obniżona o co najmniej 95%.

 

Rozwiązania dobrego i zgodnego z prawem chyba brak niestety

 

Widzę dwa rozwiązania - ustalenie prawa własności w sądzie albo wizyta w WK, o ile poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż. Wtedy można by się ubiegać o uwierzytelnioną kopię umowy albo wydanie zaświadczenia.

 

Kopia umowy może również znajdować się u ubezpieczyciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy warto wspominać... ale WK od dłuższego czasu mają OBOWIĄZEK sprawdzania przy okazji zmiany właściciela pojazdu, ważności polisy OC :-|

...A co się z tym wiąże, powiadamiają Fundusz Gwarancyjny Ubezpieczeń o braku aktualnej polisy, nie trzeba chyba dodawać jak to się kończy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale WK od dłuższego czasu mają OBOWIĄZEK sprawdzania przy okazji zmiany właściciela pojazdu, ważności polisy OC

W mi znanym WK za szyba przy okienku jest tylko informacja o obowiązku zawarcia polisy przez nowego nabywcę i nikt nie sprawdza OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - diagnosta musi - proszę Cię nie rozśmieszaj mnie...

Gdybyś robił wszystko zgodnie z przepisami nie miałbyś klientów o czym dobrze wiesz.

Nie wiem po co ta wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędnik ma obowiązek sprawdzenia OC i powiadomienia o jego braku UFG, i gdyby robili to wszystkim to w Polsce zwiększyła by się o wiele liczba dłużników, tak samo jak ma prawo zatrzymać DR za brak badanie technicznych, i pewnie rzadko który Urząd w Polsce to czynni.

 

Tak jak pisze blakop, gdyby KAŻDY diagnosta robił wszystko zgodnie z prawem (nie twierdze ze takich nie ma), większość ludzi zabierałoby dowód i samochód i jechało na drugą stacje, a konkurencja rośnie w siłę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj podstawę prawną do zatrzymania DR za brak badań technicznych przez WK proszę.

Przykładowo - przychodzę do WK wpisać zastaw rejestrowy do DR z nieaktualnym OBT. Podstawy proszę.

 

A do Cezarego - czy np. przy każdym badaniu używa np. przyrządu na pedał hamulca.... Albo mierzy ciśnienie w oponach... To tak w kwestii tego co diagnosta niby musi :)

 

No ale podobno nasze przepisy wg Kolegi umożliwiają rzetelne wykonywanie badań, więc... :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Podaj podstawę prawną do zatrzymania DR za brak badań technicznych przez WK proszę.

Przykładowo - przychodzę do WK wpisać zastaw rejestrowy do DR z nieaktualnym OBT. Podstawy proszę.

 

Bardziej chodziło mi o dokumenty złożone przy rejestracji pojazdu.

 

INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDÓW

 

3. W przypadku gdy z dokumentów przedstawionych do rejestracji wynika, że upłynął termin następnego badania technicznego

pojazdu, organ rejestrujący do czasu otrzymania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu

zatrzymuje złożone dokumenty i tablice rejestracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LimonQ, dlatego w tej branży, zarówno w kwestiach związanych z BT, jak i szeroko pojętą rejestracją pojazdów, precyzyjne wypowiadanie się jest podstawą. Później pójdzie klient na SKP albo do WK z pretensjami, bo mu powiedzieli, że tak ma być, a w przepisach stoi co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.