Skocz do zawartości

Homologacja


TomkovK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój drugi post (najpierw się oczywiście przywitałem :-D )

Dostałem na badanie przyczepę cysternę roczną. Wiem, że muszę mieć dokument stwierdzający, że pojazd ten ma ABS kat A.

Problem polega na tym, że homologacja nie posiada ani numeru VIN pojazdu, ani żadnych informacji n/t hamulców.

Ogólnie nie wiele się znajduje na tym świadectwie (zamieszczę zdjęcie) poza numerem świadectwa, datą, podmiotem homologującym, marką, typem, nazwą handlową i kategorią pojazdu. No i jest zdanie, że spełnia dyrektywę 2007/46/EC ze zmianami 20015/758.

Oraz , że spełnia on wymagania techniczne zawarte w załączniku IV dyrektywy 2007/46/EC czyli

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32007L0046

A tam czytamy, że aby pojazd spełnił te warunki to układ hamulcowy musi spełniać dyrektywę 71/320/EWG

Rozumuję to tak, że skoro typ pojazdu (nie mam nr VIN) spełnia dyrektywę 2007/46 a z warunków technicznych spełnia wymagania załącznika IV czyli spełnia wymagania dyrektywy 71/320/EWG, czyli ma ABS kat. A

Dobrze to rozumuję?

Zdjęcia homologacji dodam za chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za papiery. Owszem, gdzieś tam się przewala kategoria homo O4, ale dalej ni w ząb, niestety...

Czy te kwity nie dotyczą aby samej zabudowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby CPC11 to pojazd "ukompletowany" - tak mi wynika z tej homologacji. No i tak jest wpisany w DR. Ale czy mogę się podeprzec homologacją gdy nie mam jej przypisanej po nr VIN,? Czy reszta mojego rozumowania z pierwszego posta jest prawidłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tym się nie podpierał. Miałem okazję dotknąć kilku adeerów i oprócz homo z numerem VIN, dodatkowo zawsze były oświadczenia producenta w komplecie.

Gdzieś tu na forum powinny wisieć jeszcze załączniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest dosłownie oświadczenie. Producent je wystawia gdy nie ma okreslonych w homologacji. To akurat wiem z kursu. Miałem takie w rękach. Pytanie gdzie to jest napisane, bo nie pamiętam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o tabelę umieszczoną w rozporządzeniu w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań, i tam w drugiej części tejże 'usterkowej' tabeli cokolwiek może być wymienione. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyobrażasz sobie dowód rejestracyjny bez tego numeru?

A wyobrażasz sobie dowód osobisty bez PESELU?

 

Skąd wiedzieć, że ta dokumentacja dotyczy tego konkretnego egzemplarza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma pomysł gdzie to znaleźć?

Jeżeli klient przyjeżdża na BT bez "przyjętych" (czytaj takie, które się przyjęły w trakcie DBT - zaświadczenia, oświadczenia, potwierdzenia...) dokumentów i masz problem z ustaleniem jakiegokolwiek parametru pojazdu, wówczas tłumaczysz cierpliwie co Ciebie zadawala (a przy okazji jemu jest dobrze) i jeżeli na słowo Ci nie uwierzy zawsze możesz skorzystać z zapisów prawa: "...13. W razie powstania trudności w ustaleniu parametrów pojazdu, badanie techniczne może być przeprowadzone po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a. ..." . Art. 81 PoRD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tym się nie podpierał. Miałem okazję dotknąć kilku adeerów i oprócz homo z numerem VIN, dodatkowo zawsze były oświadczenia producenta w komplecie.

Gdzieś tu na forum powinny wisieć jeszcze załączniki.

O czym Ty w ogóle tutaj wspominasz ? W żadnym "homo" nie masz czegoś takiego jak VIN pojazdu, ten dopiero pojawia się w "Świadectwie zgodności".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym, że po tym papierze nie jestem w stanie stwierdzić do jakiego auta on należy!

Tak. Racja. Najczęściej spotykalem z dawna zwane wyciągi, a dzisiaj na CoC'e przemianowane. W skrócie homo w diagnostycznym slangu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny kolega s...coś tam dowiódł że nie rozróżnia świadectwa zgodności i świadectwa homologacji, jak również wyciągu ze świadectwa homologacji i co się z czym je... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby do jakiego auta byś chciał aby ten papier był ? To jest "homologacja" więc dotyczy określonej marki i typu pojazdu a nie poszczególnych egzemplarzy.

 

Po raz kolejny kolega s...coś tam dowiódł że nie rozróżnia świadectwa zgodności i świadectwa homologacji, jak również wyciągu ze świadectwa homologacji i co się z czym je... :evil:

Taaa..... takie bajki to możesz opowiadać kolegom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Od poczatku tematu poszukujemy papieru potwierdzającego spełnienie warunków systemu ABS dla pojazdu przeznaczonego do przewozu niektorych materiałów niebezpiecznych.

Na stacjach okólniki co do całej partii nie wystepują. Jest konkretny pojazd o konkretnych cechach identyfikacyjnych i dobrze by było, aby jakiekolwiek dokument zawierały ten sam numer identyfikacyjny potwierdzając jednocześnie kogo, czego, którego pojazdu dotyczy.

Sorry za mój prymitywny i małofachowy język.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi wytłumacz co ma homologacja do świadectwa zgodności 8)

Chyba co ma świadectwo zgodności do homologacji... Producent sprzedaje pojazd i wystawia na niego CoC (świadectwo zgodności) gdzie jest wyszczególniony VIN i numer homologacji.

 

Na stacjach okólniki co do całej partii nie wystepują. Jest konkretny pojazd o konkretnych cechach identyfikacyjnych i dobrze by było, aby jakiekolwiek dokument zawierały ten sam numer identyfikacyjny potwierdzając jednocześnie kogo, czego, którego pojazdu dotyczy.

Sorry za mój prymitywny i małofachowy język.

Z zamieszczonych kwitów można jedynie wnioskować, że jedna firma produkuje przyczepę (lub podwozie) a druga robi z tego przyczepę do ADR. Pismo od producenta albo CoC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś tam z fotek próbowałem rozszyfrować, że kategoria..., że wymienione podmioty...

Co do potwierdzenia ABS, no to sorry, lecz potrzebne konkrety na papierze, a nie wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zadzwonię do producenta i zapytam jakie dokumenty przedkłada z pojazdem i powiem czego mi brakuje. Najwyżej będą dosyłać. Nie będę na domysłach i kombinacjach tego robił.

Swoją drogą coś tam od rzeczoznawcy było, ale z tego co pamietam nie było tam numeru VIN tylko znowu model i marka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych producentów, to zdaje się było kilku. Popytaj, podzwoń, bo któryś musiał skompletować pojazd na tip-top i wystawić na część kompletacji lub na całość papier. Z angielska Certificate of Conforminy, albo Świadectwo Zgodności po polsku. No coś, na podstawie czego zostało toto zarejestrowane.

Osobiście szukałbym potwierdzenia ABS w 'homologacji' na przyczepę bez zabudowy, bez cysterny. No na samo podwozie.

Co do rzeczoznwcy, to cóż... kasa, kasa, kasa. Po co wydawać kasę, jak zaiste odpowiednie papiery za darmoszkę idzie znależć. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od klienta dostaje wyciąg ze świadectwa homologacji gdzie jest nr identyfikacyjny pojazdu jest też informacja np. w punkcie " 48.1 Homologacja pojazdu w zakresie wymagań do przewozu materiałów niebezpiecznych: tak:EXII,EXIII,FL,AT,OX" dostaje też oświadczenie producenta

Jelcz.thumb.png.72b3cce5d2572e77e2173239dea1e9e5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.