Skocz do zawartości

ADR jak to jest ? wyznaczamy termin czy nie ?


kurant2000

Rekomendowane odpowiedzi

ADR jak to jest ? wyznaczamy termin czy nie ?

co z ADR jak to jest ? wyznaczamy termin czy nie ?

Wyznaczamy termin, ale maksymalna ważność tego terminu jest taka jak badania okresowego a minimalna taka jak ważność kolejnego badania dozorowego.

Jak mam to rozumieć?

Przecież

12. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdza- jącego sprawność urządzenia technicznego.

 

załóżmy że badanie dozorowe cysterny ADR która przyjechała na okresowe badanie jest jeszcze ważne dwa miesiące to wg Marek1 klientowi mam skrócić badanie ADR ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurant2000, jeśli klient jeździ na ADR, to żeby uzyskać czerwony pasek musi mieć wszystkie papiery git, inaczej nie dostanie. Ty masz mieć dokumenty dozorowe ważne w dniu badania, a termin ustalasz zgodnie z ustawą. Natomiast klient może mieć problem w TDT, jeśli w załączniku ADR będzie miał kończący się dozór, ale to problem klienta, nie SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Pardon' że się wtrącę tak brutalnie, lecz mnie też interesuje dogłębna analiza zakończona wyjaśnieniem przez Marka Kaznodzieję poniższego wpisu:

 

co z ADR jak to jest ? wyznaczamy termin czy nie ?

Wyznaczamy termin, ale maksymalna ważność tego terminu jest taka jak badania okresowego a minimalna taka jak ważność kolejnego badania dozorowego.

Pytanie: czym są i gdzie wpisuje się terminy minimalne/maksymalne oraz dlaczego tak właśnie?

 

Dziękuję w imieniu obowiązujących przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisuje się do terminu badania okresowego , ten minimalny nie jest wpisywany tylko wynika z ważności dozoru [ czerwonego paska] ale jak to zostało powiedziane to sprawa klienta i służb na drodze i firm które ew. godzą się na wydanie towaru bez ważnych papierów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie podlegające dozorowi ma termin ważności tego badania. Czerwony pasek to tyljo świadectwo dopuszczenia. Kolejność uzyskania ADR dla pojazdu np cysterna jest następująca : TDT bada zbiornik i wydaje zaswiadczwnie na ktorym są terminy ważności-> diagnosta mając zaswiadczenie z badania TDT plus parę innych kwitow, wykonuje badanie techniczne całego pojazdu który ma być wykorzystywany jako ADR i wystawia zaświadczenie z przeprowadzonego badania-> TDT mając zaświadczenie z badania zbiornika i od diagnosty wydaje czerwony pasek.

Jesli chodzi o termin nastepnego BT to jest ono takie jak OBT ale jeśli termin badania zbiornika (innego urzadzenia technicznego) jest krótszy to termin BT ADR skraca się do tej właśnie daty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o termin nastepnego BT to jest ono takie jak OBT ale jeśli termin badania zbiornika (innego urzadzenia technicznego) jest krótszy to termin BT ADR skraca się do tej właśnie daty.

Dokładnie o to chodzi.

Dostanie czerwony pasek na taki termin jak ważność badania dozorowego ale nie dłuższy niż ważność OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o termin nastepnego BT to jest ono takie jak OBT ale jeśli termin badania zbiornika (innego urzadzenia technicznego) jest krótszy to termin BT ADR skraca się do tej właśnie daty.

- OK. OK. Ja to wszystko rozumiem, lecz i tak szczerze dziękuję.

Mi bardziej szło o termin okresowego badania w zaświadczeniu z dodatkowego ADR-badania.

Jeszcze raz OK i dzięki. Po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej szło o termin okresowego badania w zaświadczeniu z dodatkowego ADR-badania.

A dokładniej pewnie o to:

"II. NASTĘPNY TERMIN OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU DO

DNIA: .........................................................................."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, też nie wiem o co chodzi, dlatego ośmieliłem się autora poprosić, może znajdzie chwilke i coś tu jednak skrobnie.

Już wyjaśniam,

1. np na stacje w dniu 24.11.2017 przyjeżdża powiedzmy że jelcz , chce wykonać tylko dodatkowe badanie adr EX II EX III (wiem to materiały wybuchowe ), ma ważne badanie techniczne do np. 28.05.2018 ma wszystkie dokumenty potrzebne do badania.

2. np na stacje w dniu 24.11.2017 przyjeżdża powiedzmy że znowu jelcz ale juz CYSTERNA, chce wykonać badanie okresowe i dodatkowe adr oczywiście FL ma wszystkie dokumenty potrzebne do badania. Dozór ważny do 24.12.2017

Pytanie jak wyznaczamy termin badania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. O to. A męczę temat dlatego, że spotkałem różne-różniste wygibusy z tym związane na dolnośląskim terenie przynajmniej. Z tymi pojazdami i z pojazdami dopsażonymi w różne sprzęty poddozorowe nie zapominając o zbiornikach LPG. Tych ostatnich było najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak wyznaczamy termin badania ?

Jakiego??

Bo do tego

chce wykonać tylko dodatkowe badanie adr EX II EX III

nie wyznaczasz terminu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np na stacje w dniu 24.11.2017 przyjeżdża powiedzmy że jelcz , chce wykonać tylko dodatkowe badanie adr EX II EX III (wiem to materiały wybuchowe ), ma ważne badanie techniczne do np. 28.05.2018 ma wszystkie dokumenty potrzebne do badania.

Pytanie jak wyznaczamy termin badania ?

Naciskasz punkcik DATA wpisujesz 28.05.2018,następnie wciskasz : XXX/ zgod. z dow rej (ta data 28.5.2018 będzie przymglona) a na zaświadczenie z badania dodatkowego pojawi się "II. NASTĘPNY TERMIN OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU DO

DNIA:28.05.2018. Tak jest w stacji SQL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku ja robie tak, wystawiam zaświadczenie ADR z dnia 24.11.2017 a "II. NASTĘPNY TERMIN OKRESOWEGO BADANIA TECHNICZNEGO POJAZDU DO

DNIA:28.05.2018 natomiast zawsze staram się, aby to było w parze czyli okresowe i dodatkowe razem w jednym dniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. np na stacje w dniu 24.11.2017 przyjeżdża powiedzmy że jelcz , chce wykonać tylko dodatkowe badanie adr EX II EX III (wiem to materiały wybuchowe ), ma ważne badanie techniczne do np. 28.05.2018 ma wszystkie dokumenty potrzebne do badania.

Termin następnego badania dodatkowego ustawiasz na na 28.05.2018 i taki termin będzie miał na czerwonym pasku.

2. np na stacje w dniu 24.11.2017 przyjeżdża powiedzmy że znowu jelcz ale juz CYSTERNA, chce wykonać badanie okresowe i dodatkowe adr oczywiście FL ma wszystkie dokumenty potrzebne do badania. Dozór ważny do 24.12.2017

Termin następnego badania dodatkpwego i okresowego będzie 24.12.2017, ponieważ nie można używać tego pojazdu bez ważnego badania na zbiornik.

Ja to tak znam. Jak się mylę proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś powiedzieć,choć nie mam dużego doświadczenia przy ADR to uważam,co następuje:

WEDŁUG MNIE

Trzeba zadać sobie pytanie - w jakim celu wykonujemy dodatkowe badanie ADR. Ano w takim, żeby klient mógł się ubiegać w TDT o świadectwo dopuszczenia do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych czyli potocznie "czerwony pasek".

Dla badania dodatkowego ADR nie określamy terminu badania. To TDT określa ważność świadectwa ( "czerwony pasek") w zależności od ważności dozoru TDT na cysternę.

Dla diagnosty w czasie badania ten dokument (decyzja) ma być ważna i nie ważne jak długo.

Do poczytania

http://www.tdt.pl/przewoz-towarow-niebezpiecznych/adr/swiadectwa-adr.html

I jeszcze to

"9.1.3.4 Ważność świadectwa dopuszczenia powinna wygasać nie później niż po upływie jednego

roku od daty badania technicznego poprzedzającego jego wystawienie. Jednakże następny

okres ważności świadectwa powinien być liczony od daty wygaśnięcia jego ważności, pod

warunkiem, że badanie techniczne zostało przeprowadzone w ciągu jednego miesiąca przed

lub po tej dacie.

W przypadku cystern podlegających obowiązkowym badaniom okresowym, niniejsze

wymaganie nie oznacza, że badanie szczelności, hydrauliczne badania ciśnieniowe lub

wewnętrzne sprawdzenia stanu zbiorników, powinny być przeprowadzane w odstępach

czasu krótszych od podanych w działach 6.8 i 6.9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termin następnego badania dodatkpwego i okresowego będzie 24.12.2017, ponieważ nie można używać tego pojazdu bez ważnego badania na zbiornik.

czyli na miesiąc ustalasz badanie okresowe i tak wpisujesz do do dowodu?

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samo- chodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki „SAM”, pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla badania dodatkowego ADR nie określamy terminu badania.

- też mam mikre doświadczenie i nie wiem czy mi dane pogłębić je będzie, bo za 'mondrzenie' właśnie podziękowali mi za współpracę. :evil:

Ale wracając do sedna, to wypełniając zaświadczenie należy podać to, co już było tu wklejane i drukowanymi literami pisane w oryginale. Poza tym, nie każdy ADR to razu cysterna. Może być kontener-cysterna, albo samo podwozie. Nie każdy ADR ma świadectwo dopuszczenia, a nawet jak ma, to nie ma obowiązku okazywania.

Tyle co ja się narobiłem adeerów, to zawsze okresowe z dodatkowym plus full zestaw papierów i po kłopocie. A jak już przyjechał na dodatkowe-ADR z pozwoleniem czasowym, to na bank szło w parze okresowe. I raczej nie przypominam sobie, abym załatwił badanie ad-hoc, bez konsultacji z terenowym oddziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle co ja się narobiłem adeerów, to zawsze okresowe z dodatkowym plus full zestaw papierów i po kłopocie

No bo tak najlepiej dla klienta. To jemu zależy na tym , aby TDT nie skracał mu ważności świadectwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o bo tak najlepiej dla klienta. To jemu zależy na tym , aby TDT nie skracał mu ważności świadectwa.

_________________

Dokładnie , tak jest wygodniej, bo literalnie to można wykonać samo badanie dodatkowe, nie zważając ile jest jeszcze ważne badanie okresowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Przyjeżdża dziś 27.12 cysterna ADR. Protokół TDT ważny do: pośrednie 11.2018, okresowe 11.2021. Czytam po kilka razy ten temat i nadal wywnioskować można dwie wersje.

OBT do 27.12.2018 czy do 30.11.2018 ? :razz:

Wersja Grzegorza wydaje mi się być słuszna. Badanie na rok, pasek dostanie do 30.11.2018 a potem, sorry memory, ale wcześniejsza wizyta w TDT po protokół (przed dniem 30.11) i na stację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.